LKID8CIIË <01 IIUT. N°. 101. 1878. D1NGSDAG 30 APRIL STADS RF.R IC UT E N BINNENLANÜSCHE BKRIGTËN. He mirant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ï.v per vierendeel jaars f 3.fraimo j>. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /'3.3b, franco p. p. f3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier algemeeue kennis dat de passage over de kleine Havenbrug gestremd zal zijn gedurende 4 dagen voor voetgangers en gedurende 8 dasen voor rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 April 1878. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 29 April. In de godsdienstoefening van de Remonstrantsche gerei, gemeente alhier op gisteren nam de heer dr. H. C. Rogge afscheid van die gemeente, waarbij hij gedurende 8 jaren als leeraar werkzaam was geweest. Tot grondslag zijner bij die gelegenheid uitgesproken rede nam hij de woorden voorkomende Epheseu IV vs. 15. Na het uitspreken van den gewonen zegen hiel' de gemeente eene afscheidsbede voor den van haar scheidenden leeraar aan, l. w. Gezang 59 uit den 2i'a bundel (Evang. gezang 95), door eenige veranderingen op deze gelegenheid toepasselijk gemaakt. De alhier gevestigde tooneelvereeniging 'Jacob Cats" hield Zaturdag avond in de sladszaal eene buitengewone openbare vergadering. Zij slaagde er weder in den leden eenen genotrijken avond ie verschaffen. Ditmaal bestond het programma nit voordragten van ernstigen en luimigen aard, afgewisseld door muziek (zang. piano en viool), eene afwisseling die velen aangenaam is. Zoowel aan de werkende leden der vereeniging als aan hen, die zich welwillend met de uitvoering der muziekpartijen hadden belast, vielen herhaaldelijk blijken van goedkeuring ten deel. Het balwaarmede de bijeenkomst werd besloten, was zeer geanimeerd. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, brj partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /26, ƒ2.70 en ƒ1.35. de laagste prijzen /26, ƒ2.70 en ƒ1.35. Gisleren nacht werd een begin van brand ontdekt in het achterste gedeelte van een perceel op de Haarlemmerstraatgrenzende aan de woningen op den Apothekersdijk. Door de spoedige ontdekking was men gelukkig in staat den voortgang in korten tjjd te stuiten. Tot en met 15 April, op welken daltim de lijst gesloten is, hebben zich ter deelneming aan den wedstrijd tussclien kweekersknechts en leerlingen, die in dezen nazomer door de afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal gehouden worden, uit verschillende streken des lands aangemeld 50 inzenders met ongeveer 1000 planten. Zeker voorloopig een hoogst bevredigende uilkomst. Sieh -- De Staatscourant bevat het kon. besluit van 18 April jl.waarbij is vastgesteld liet voorsctirift voor de opleiding van studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche universiteiten, tot officier van gezondheid in de ko loniën of hij de kon. Nederlandsche zeemagt. Daaruit blijkt dat voor stu denten in de medicijnen aan de rijksuniversiteiten, alsmede aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, die met goed gevolg het propaedeutisch examen hebben algelcgd, dan wel in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in de ls,e alinea der 3,le paragraaf, van art. 2 van konings besluit dd. 27 April 1877, de gelegenheid bestaat om, onder de daartoe vastgestelde voor waarden. van rijkswege gesubsidieerd, te worden opgeleid tol officier van gezondheid in de koloniën of bij de zeemagt. Het bedoelde subsidie be draagt in het geheel ƒ8000. dal uitgekeerd wordt deels als toelagen, deels als premiën naar eeneu vastgeslelden maatstaf. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn Zaturdag als hulponderwijzer 12 candidaten toegelaten, de heereu: W. 11. Bauer, uit 'sHage; L. i. Beeht, uit 'sHage; F. J. Ürieslen, nit Langeruigcweide; H Edeling, uit 'sHage; P. W. van Gelderen, uit Gorinchem; W. Janssen, uit Gorinehem; W. Jeneron, uit 'sHage; B. P. J. Raatveltuit 'sHage; J. W. van Slraaten, nit Barwoutswaarder; H. van Tongeren, uit lloogmade; Ch. L. Waldkötter, uit 'sHage en P. F. Werkhoven, uit 'sllage. Voor de acte in de Fransche taal werden toegelaten de hh.J. Kok, uit 'sHage; P. A. van Oosterwijk, uit 'sHage; N. van Bee, uit Maassluis, II. SiRakus, uit 'sHage en D. II. Wcnders, nit 'sHage. In de maanden Mei en Jung van het loopendc jaar zal Ie Rome een internationale wedstrijd van landbouwwerktuigen, speciaal van maaiwerk- tuigen, worden gehouden. Alle uitvinders van dergelijke werktuigen zijn lot deelneming uitgenoodigd. Zijdie aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen zich wenden tot den voorzitter der rcgelingscommissie. den heer A. Rameili (rne S. Stefano del Cacco n°. 26 a Rome). Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 26 April te Port-Saïd aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje is op 27 April van Batavia vertrokken. Onder leiding van prof. Vissering is te Utrecht de vergadering gehou den van de Vereeniging voor de Statistiek. De vergadering besloot, op voor stel van de vroeger benoemde commissie, der regering te verzoeken de sta- tistiken der grondeigendommen Ie doen vervaardigen op den grondslag van het kadaster, mits de vertrouwbaarheid van het kadaster op enkele punten nader worde onderzocht. De vergadering sprak haar leedwezen uit over de opheffing van de afdeeling voor de statistiek aan het dep. voor binnenl. zaken en besloot der regering om oprigting van een centraal bureau voor statistiek te verzoeken. Zij droeg aan het bestuur op om na te gaanof een instituut vanwege de vereeniging is tot stand te brengen. De heer A J 'sGraeuwen, onlangs te Middelburg overleden, heeft de volgende legaten bemaakt, als: aan de diakonie der Ned. herv. gemeente aldaar ƒ1000; aan het burgerlijk armbestuur ƒ1000; aan het burgerwees huis en aan het armweeshuis ieder ƒ600. De lieer L. Lindeboom, pred. bjj de Christ, geref. gemeente te Zaandam, l eeft voor zijne benoeming tot directeur der inrigting voor het opleiden van zendelingen te Meester Cornelis bij Batavia bedankt. Volgens de R. C. zijn door ingezetenen van Lisse en Hillegom adres sen aan den minister van justitie gezonden, inhoudende het verzoek, dat de zetel van het kantongeregt Haarlemmermeer moge worden overgebragt naar Lisse. Te Haarlemmermeer circuleren adressen aan Z. E. met het verzoek, dat de zetel moge gevestigd blijven te Hoofddorp. Te Amsterdam heeft zekere V., herhaaldelijk veroordeeld, den burge meester een brandbrief geschreven, zeker met het doel om in de gevangenis te komen; want in den brief was zijne woonplaats, slraat en nommer, naauwkeurig opgegeven. Op de hoogte van den vünr.fóren van het eiland Marken viel Vrijdag II. een praamschippcr, hij liet innemen der fok, over boord, terwijl het schip met een (linken bries voor den wind zeilde. Na ruim een kwartier met de golven geworsteld le hebbengelukte het aan de vrouw en den knecht van den schipper, na buitengewone krachtsinspanning, hem van een bykans wissen dood te redden. Te Mcppel is Vrijdag II. aangehouden een schoenmakersknecht, beschul digd van brandstichting in liet paardenspel van Blanus, uit wraak, omdat hij wegens onbehoorlijke gedragingen uit die tent verwijderd was geworden. Zeker is er zelden een schip de Schelde opgevarenwaarvan de geheele bemanning zoo goed van comptanten voorzien was, als die van de Noord- sche bark Veranda, die jl. Maandag Vlissingen passeerde. Te Montevideo had de gezagvoerder met de bemanning, totaal 9 koppen, gezamenlijk 1 lot genomen in een Uruguaansche loterijwaarop nog vóór het vertrek van het schip een prijs van 22000 dollars viel, zoodat ieder een bedrag van 2400 dollars kon worden uitbetaald. Te Antwerpen was men reeds tijdig inge licht van de nadering dezer rijke matrozen, zoodat de gewone parasieten van den zeeman in groot aantal tegenwoordig waren om de bemanning van dit schip bij zijn "joyeuse entree" le verwelkomen. (Hhl.) Volgens berigien uil Curasao heeft de kamer van afgevaardigden in Venezuela de wet, waarbij de havens van Maracaibo en Coro worden open gesteld, aangenomen, en is reeds liet decreet daartoe door den president uitgevaardigd. De Curagao. Cour. bespreekt de boodschap van den tegenwoordigen pre sident van Venezuela, waarbij de opening der havens werd voorgesteld; ge noemde courant zegi o. a De bewering dat de bevolking van de stalen Zulia en Falcon het meest leden bij de sluiting hunner havens, werd immer bestreden door de regering van president Guzman Blanco; hel doet ons nu genoegen te ontwaren dat liet tegenwoordig gouvernement van de naburige republiek de waarheid dier bewering niet alleen erkent, maar levens ver klaart, dat de invoerregten minder hebben opgebragt dan vroeger. Een be wijs dus dat de reden, die het vorig bestuur voorwendde om de sluiting dier havens te regtvaardigengeenszins gegrond was. Men had immers

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1