BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag °2,9 ^4pril 4878, JP. óOO. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de policie alhier is zekere G. B.zonder woonverblijf, aange houden, die zich op gisteren heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een winterjas en een stuk broekenstof, ten nadeele van twee personen alhier woonachtig. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 72 volwassen personen en 9 tot 15 kinderen. Bij eene te Amsterdam door den schout-bij-nacht, directeur en kom- mandant der marine aldaar, gehouden aanbesteding van diverse goederen voor zijne directie, is o. a. de levering van vlaggedoek aangenomen door de firma van Hartrop en Zoon, alhier, ad ƒ411.24, en de levering van kar doessaai door de firma P. Clos en Leembruggen, ad 748.87%. Naar men verneemt is het ontwerpwaarbij de bewilliging der staten- generaal wordt gevraagd voor het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik, reeds den raad van state gepasseerd en wordt Maandag de aanbieding aan de tweede kamer verwacht. Bjj de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden gis teren voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd 9 candidaten. 4 wer den toegelaten, namelijk de hh.: P. Diederik, uit HillegersbergH. M. Franssen, uit Maassluis; J. S. Schaay, uit Hillegersberg, en F. J. Th. Smit, uit Botterdam. In de provincie Zuidholland hebben 408 lotelingen voor de ligting van dit jaar zich aangemeld om bij de zeemilitie te dienen. Van deze kunnen slechts 124 bij de zeemilitie worden ingedeeld. Het stoomschip Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 25 April van Aden vertrokken. Men schrijft ons uit Stolwijk: Weldra zal het nieuwe orgel in ons j kerkgebouw gereed zijn. De vervaardiger, de heer H. G. Holtgrave, van Deventer, heeft alweder getoond, dat hij zijn vak ten volle meester is. Het orgel is een waar kunststuk, zoowel wat klank als vorm betreft. Met andere orgels in den Krimpenerwaard kan het wedijveren. Het bevat 2 klavieren en 18 sprekende stemmen. Den 5ieB Mei a. s. zal het ingewijd worden. Het berigt, in vele dagbladen voorkomende, dat de 79-jarige heer Bakker, hoofdonderwijzer te Polsbroek, eervol ontslag uit zijne betrekking zou aanvragen, is geheel van grond ontbloot. De heer Bakker geniet eene goede gezondheid en zal zijne betrekking blijven waarnemen, zoolang zijne krachten dit toelaten. A. F. Hauwert, een der twee onlangs uit het huis van arrest te Haarlem ontvlugte gevangenen en vóór eenige dagen aldaar teruggcbragt heeft zich gisteren namiddag in zijne cel door ophanging van het leven beroofd. Te Amsterdam is uit de Keizersgracht bij de Heerenstraat het lijkje opgehaald van een meisje van ongeveer vijf maanden. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. Te Utrecht is eergisteren avond een aldaar welbekende dronkaard, specialiteit onder de drinkebroêrs daar ter stede, na door eenige jongens een paar malen tegen den grond te zijn geworpen en zelfs door vrouwen te zjjn aangevallen, in schier bewusteloozen toestand in zijne woning geko men en aldaar plotseling dood gebleven. De persoon, die zich nabij Duiven op de rails heeft geworpen, is een schoenmaker uit Westervoortgenaamd Messing. Hij is door de doornhaag gc- loopen. heeft zich toen vóór den trein geworpen en is midden doorgereden. Te Doorwerth is door een rijksveldwachter en een jager een nest met negen jonge vossen opgegraven. De St. Agatha-goederen zijn in veiling te Nijmegen ingezet voor: per ceel 1 op 18500, perceel 2 op ƒ6650, perceel 3 op ƒ5650 perceel 4, en in massa, perceel 2 en 3 op ƒ12900; totaal ƒ31400. Burg. en wetli. van Groningen hebben een adres gerigt. aan de eerste kamer, waarin wordt verzocht dat zij haar goedkeuring onthoude aan het door de tweede kamer aangenomen ontwerp op de bedelarij. Het prestige der burgerlijke armbesturen dreigt er door in gevaar te komen, waarbij nog komt het gevaar voor de openbare orde, wijl de bedelaar vrijheid tot bedelen kan verkrijgen niet alleen voor zekeren tijd maar ook voor zijn leven. Te 's Hertogenbosch is eergisteren avond een hevige brand uitgebroken in een winkel van galanteriën en glaswerk, gelegen op het Hinthamereinde, in de onmiddellijke nabijheid van het krankzinnigengesticht en belendende aan een pakhuis van koloniale waren. De brand nam zoo spoedig toe, dat aan redden geen denken was. Alhoewel de aangrenzende gebouwen reeds vuur hadden gevat, heeft de brand zich tot een huis bepaald. Donderdag avond is een met een paard bespannen tilbury, waarin drie personen zatenin het Kanaal bij Ter-Neuzen gevallen. Twee personen zijn verdronken, terwijl de derde zich nog heeft kunnen redden. Ook het paard is verdronken. De Tijd ontvangt uit Rome het berigt, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, thans definitief besloten is. dat de Paus den zomer buiten Rome zal gaan doorbrengen; tijd en plaats zijn nog onbepaald. 's GRAVENHAGE27 April. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings heb ben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag den l!ten Mei aanstaande, des morgens ten 9% ure, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verke nen aan commissiëncivile en militaire autoriteiten officieren en militairen en op Donderdag den 2dcD daaraanvolgende, ten 9% ure, aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientien te worden toegelaten, zijn uit- genoodigd zich in te schrijven op eene der lijstenwelke daartoe aan ge zegd paleis gereed zullen liggen tot en met 29 April, des namiddags ten 4 ure, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. W. M. van der Palm, laatstelijk controleur 1' kl. bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlol hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De benoeming van J. Rinkes tot opzigter bij de landsgebouwen is, op zrjn verzoek, buiten werking gesteld. De generaal-majoor C. L. Loderkommandant van de 2divisie infan terie, en de kolonel J. C. van Gheel Roëll, kommandant van het 2e reg. veld-artillerie, zijn op hunne aanvrage, op pensioen gesteld. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd: tot officier van gezondheid 3' kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. H. van Welsen en G. J. F. Leemans. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het kon. kabinet van schilderijen (Mauritshuis) voortaan kosteloos toegankelijk zal zijn op werkdagen van 10 en op Zon- en Feestdagen van 12% uur af, tot 4 uur gedurende de maanden AprilOctober, tot 3 uur gedurende de maan den November—Maart. Wel is sedert eenigen tijd een begin van uitvoering gegeven aan het besluit tot verbreeding der Lange Pooten, en zijn daar reeds de meeste hui zen met den grond gelijk gemaaktmaar niet te min zal het waarschjjnljjk nog geruimen tijd duren alvorens het doel zal zijn bereikt. Immers, in de eerste plaats levert de blaauwe-gangquaestie nog steeds eene vertraging op. Met de aanvrage van het gemeentebestuur om eene bijzondere onteige ningswet voor het verkrijgen van dien gang schijnt het niet zeer te vlotten. Wel heeft de minister van waterstaat zijne medewerking toegezegd, maar van den kant van den raad van state moeten ernstige bezwaren zijn gere zen om daarvoor toestemming te verleenen. In de tweede plaats is de voortzetting van het werk ook afhankelijk van den loop der onderhande lingen, die, naar men verneemt, tusschen het gemeentebestuur en den staat worden gevoerd omtrent den aankoop van de vrijvallende terreinen. De staat schijnt het plan te hebben, in aansluiting aan het nieuwe geboHw van het dep. van justitie aldaar, een ministerie van waterstaat en een nieuw postkantoor te bouwen, terwijl het gemeentebestuur het terrein wilde be zigen voor den bouw eener //galerie". EIGELANB. LONDEN, 26 April. Aan de Times wordt uit St. Petersburg het volgende gemeld: Nadat Engeland tegen de eerste als grondslag van het congres voorgestelde for mule bezwaar gemaakt heeft, is thans eene nieuwe formule ontworpen, namelijk deze, dat de mogendheden de bestaande tractaten in hunne ver houding tot het tractaat van San Stefano in overweging nemen. Oostenrijk- Hongarije bevordert eene oplossing op den grondslag van aequivalenten namelijk dat iedere mogendheid zich voor den vermeerderden invloed van Rusland op passende wijze schadeloos zal stellen. Volgens een schrijven uit Calcutta (door de H. C. medegedeeld) moet men zich van den omvang van het contingent, dat Indië bij een eventuëlen oorlog leveren kangeene te groote denkbeelden maken. Wel is het inland- sche leger zeer talrijk. Maar vooreerst moet men bedenken, dat een groot deel in Indië zou moeten blijven, omdat Rusland niet zou nalaten, zooveel mogelijk tot Mohammedaansche en Hindoesche opstanden in Britsch-Indië aan te zetten en tevens de naaste buren van Britsch-Indiê, b. v. den Emir van Afghanistanlot een oorlog tegen Engeland te bewegen. Ten tweede is de vraag zeer moeijelijk te beslissen, of de inlandsche troepen, in aan merking genomen de wijze, waarop zij zamengesteld zijn, en hun militair gehalte, tegen Europesche troepen zouden opgewassen zijn. In de derde plaats is het zeer de vraag, of de Britsche regering wenschen moet, een eenigzins aanzienlijk deel van het inlandsche leger zijne kracht te laten beproeven. Omtrent de vraag, of de inlandsche troepen tegen Europesche legers bestand zullen zijnloopen de gevoelens der deskundigen in Britsch- Indië zeer uiteen: slechts een klein gedeelte is in het vuur geweest; de ervaring kan het dus niet uitwijzen. Viel de proef slecht uitdan zou men der regering harde verwijten doen, dat zij nu reeds zoolang zulk een kost baar leger heeft onderhouden, dat thans nutteloos zou gebleken zijn. Viel de proef goed uit, dan zou voor de inlanders de conclusie voor de hand liggen dat zij het ook wel tegen Engelsche troepen zouden kunnen opnemen. Niemand zal ontkennen, dat de Muzelmannen en Hindoe's alles behalve voor de Britsche heerschappij dweepen en dat zij alle hoop om eens hunne onaf hankelijkheid terug te krijgen niet hebben opgegeven. De bedoelde proefneming is dus altijd gewaagd en zal daarom zeker slechts op zeer beperkte schaal genomen worden. In de regerings-kringen alhier verzekert men, dat ten hoogste 10 a 15 Indische regimenten, ieder van 725 man. naar Europa zouden gezonden worden. Elk begrijptdat 10000 manin geval van een oorlog tusschen Engeland en Rusland, niet veel zouden te beteekenen hebben. Uit Woolwich meldt men dat daar bevel is ontvangen om vijf batterijen artillerie gereed te houden tot onverwijld vertrek naar Malta. De troepen, die daar garnizoen houdenontvangen nu reeds eiken middagin plaats van het gewoon rantsoen, ingemaakt vleesch en beschuit, om zich aan het leven te velde te gewennen. Op last van den opperbevelhebber van het i leger zijn bijna alle militairen, die wegens het een of ander vergrijp straf ondergingen, in vrijheid gesteld, om marschvaardig te kunnen zijn zoodra hunne regimenten bevel mogten erlangen om op te rukken. De Erie-spoorweg is den 24en April te New-York op regterlijk gezag verkocht voor de som van 6 millioen dollars, doch onmiddellijk weder ingekocht door het comité van aandeelhoudersdat zich op nieuw zal organiseren.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5