buitenl a n use w be big ten. Zijpe, brand in eene broodbakkerij. Eer bijna nog iemand aan redding had gedacht hadden de vlammen ook bet daarnaast staande winkelhuis aange tast. Beide gebouwen zijn geheel afgebrand. Te Anna Pattlowna is Maandag avond een telegraafpaal door den blik sem verbrand. Uit Heteren meldt men dat de meikevers zich daar op onrust barende wijze beginnen te vertoonen. Op vele uiterwaarden zitten boomen, heggen en struiken vol van dii insect. Tc Roden is Zaturdag li. een werkman van het steiger van de in aan bouw zijnde school gevallen. Hij kwam met het hoofd op een steenhoop neder en was onmiddellijk krankzinnig. De groote meerderheid in de afdeelingen van de tweede kamer was van gevoelen, dat men zich hij de voorgestelde vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijvingen moest nederleggenschoon beweerd wordt, dat de aanneming van het daartoe strekkende wets-ontwerp gedurende geruimen tijd grondige herziening van de hypothecaire wetgeving zal in den weg staan. Met de regering zag men in het ontwerp niet anders dan een geneesmid del voor eens en met het oog op eene bepaalde omstandigheid. Zonder vol doende wettelijke regeling van het kadaster, bij welken tak van dienst men meende dal de tegenwoordige verwarring voornamelijk wortelt, is volsens veler overtuiging gecne duurzame verbetering in de hypothecaire boekhou ding te verwachten. 's GRAVENHAGE, 25 April. Door Z. M. is benoemd tot directeur der artillerie-schietschoolde ma joor der artillerie M. J van Nieuwknyk, thans toegevoegd aan den inspec teur van hel personeel der artillerie; in zijnen rang overgeplaatst bij het rcg. grenadiers en jagers, de 1' luit.-kwarticrmeester S. van den Bent. van den staf der infanterie; tijdelijk a la suite geplaatst: van hel 4' reg. in fanterie, de kapiteins P. F. Coumans en P. Thijssen, thans heiden van den staf der infanterie; van het 4' reg. huzaren, de ritmeester J. G. Rjjnbende, thans van den staf der cavalerie; en op pensioen gesteld de le luit. van het corps mariniers \V. F. Paehlig, ter zake van in en door de dienst ont stane zielsgebreken. Door Z. M. zijn, te rekenen van 1 Mei a. s.de navolgende hoofdoffi cieren bij het dep. van oorlog werkzaam gesteld: de majoor der infanterie L. J. .1. A. Joost, thans toegevoegd aan den inspecteur der infanterie; de kolonel der artillerie A. E. Reuther, thans ter beschikking van den mi nister van oorlog; de majoor-ingenieur A. J. Voorduin, thans toegevoegd aan den inspecteur der genie; de eerste officier van gezondheid le kl. R. van Raalten, thans werkzaam op het bureau van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt-v de eerste apotheker J. van Rijn van Alkemade; en de onder-intendant le kl. P. L. G. Doorman, thans toegevoegd aan den waarnemenden hoold-inlendant; is tijdelijk bij genoemd dep. gede tacheerd, de luit.-kolonel J. H. Kromhout, van het corp9 ingenieurs, mi neurs en sappeurs. die levens op de meest eervolle wijze ontheven wordt van zijne betrekking als chef van het bureau //Materieel der Genie" bij het dep. van oorlog; is bepaald, dat van voormelde hoofdofficieren in de be trekking van sous-chef eener afdeeling van genoemd dep. zullen optreden: bij de afd. infanterie, de majoor Joost; bij de afd. artillerie, de kolonel Reuther; bij de afd. genie, de majoor Voorduin; bij de afd. geneeskundige dienst, de eerste officier van gezondheid le kl. van Raalten; bij de afd. intendance, de onder-intendant le kl. Doorman. Door den minister van binuenlandschc zaken zijn tot eerste klerken hij dat departement benoemd: J. J. Leyendekker. J. Ph. L. H. II. P Canse- laar. J. C Brons en F. H. W. Oclis, thans tweede klerken. De tweede kamer der staten-ger.eraal is tol hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Dingsdag 30 dezerdes namid dags ten half vier ure. Heden is, onder voorzitterschap van Z. Exc. mr. P. P. van Bosse, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de aandeelhouders in de vennootschap //de Brood- en Meellabriek te 'sGravenhage". Uit het verslag, door den voorzitter medegedeeld, bleek, dat het jaar 1877 wederom iets voordeeliger is geweest dan hel voorafgaande jaar. Er werd afgeleverd van alle broodsoorten te zamen 4.753.969 kilogrammen iu 1877 tegen 4.G12.363 kilogrammen in 1876, alzoo eene vermeerdering in een jaar van ruim 141 000 kilogrammen. De prijzen waren, evenals te Leiden:, in doorslag lager dan in andere gemeenten van hel land. Onder de aandeelhouders kon eene som van ruim ƒ50000 worden verdeeld, zoodat een dividend van 15 per aandeel kon worden uitgekeerd. Een voorstel van commissarissen, om bet tractement van den directeur met 1000 te verhoogen, werd met alge meene stemmen aangenomen; voor welk vernieuwd blijk van waardering de lieer van de Putte, ter vergadering tegenwoordig, zijn opregten dank betuigde Jacob Krijger, landbouwer te Naaldwijk, heelt de eerste nieuwe aard appelen van den kouden grondin dit jaar gepoot en gerooidaan Z. M. den koning aangeboden. KNGELAIID. LONDEN, 24 April. De correspondent van de Times te Si. Petersburg meldt van den 22s,rn Voortdurend wordt op vriendschappelijke wijze over de voorgestelde verwij dering van het Russische leger en de Engelsche vloot uit de nabijheid van Konstantinopel onderhandeld, maar een definitief resultaat is er nog niet verkregen; en daar de in behandeling zijnde punten van technischen aard zijn en daarbij het advies noodig is van de deskundigen daar ter plaatse, is het te voorzien dat de onderhandelingen langen tijd zullen duren, tenzij ze door eenig onvoorzien voorval afgebroken worden. Betroffen de onderhan delingen twee legers, dan zou het helrekkeljjk gemakkelijk zijn, daar zij ondersteld zouden worden dezelfde mate van marschvaardigheid te bezitten; maar hoe kan de snelheid van beweging eener vloot met die van een leger vergeleken worden? In zulk een wedstrijd zou de vloot natuurlijk eenig- zins zwaarder belast moeten worden, maar waarmede en tot welke hoogte? Waarschijnlijk levert de geheele diplomatieke geschiedenis er geen tweede voorbeeld van, dat deze moeijelijkc quaestie in ernstige overweging genomen moest worden. En komen de kabinetten van Londen en St. Petersburg al omtrent dit moeijelijke punt tot overeenstemming, dan zal het ook noodig zijn dat de Porte waarborgen geve. dat zij. bij eventuele mislukking der onderhandelingen, aan gene der partijen hinderpalen in den weg legge tot het herstel van het «status quo ante." Volgens te San Francisco ontvangen beriglen heeft den 7'" Febr. op Tahiti een geweldige orkaan gewoedwaarbij groote verwoestingen aange- rigt werden en 120 menschen omkwamen FKANHllIJK. De commissie voor het onderzoeken der kiesmanoeuvres van het kabi net van 14 Mei bevindt zich thans in het dep. Gers. Het verslag, dal zij nader van haar onderzoek zal mededeelenbelooll zeer belangrijke bijzon derheden le zullen bevatten over hetgeen het Fransche volk op het platte land zich indertijd zoo al liet wijs maken. Hel blijkt dat de Cassagnac, Peyrousse. Faure, enz. zich niet ontzien hebben in de kiesvergaderingen de republiek een //slcl", de republikeinen //spitsboeven" en «candidaten voor het tuchthuis"' te noemen, en den terugkeer van liet keizerrijk als een zaak van de naaste toekomst te voorspellen. Zij beloofden dat de boeren geen belasting meer betalen en geen jagtacte meer noodig zouden hebben en schadevergoeding voor de druifluis zouden ontvangen. Onder het voorzitterschap van den minister van koophandel en land bouw is door de vreemde commissarissen bij de tentoonstelling eene verga ring gehouden, om te bepalen aan welke natiën het voorzitterschapen ondervoorzitterschap bij de negen groepen zullen worden opgedragen. In de negende groep. Tuinbouw, is het voorzitterschap aan Nederland opgedragen. Op last van den prelect van policie is een onderzoek ingesteld om te weten te komen, hoe hoog men, afgescheiden van de logementenhet aantal gemeubileerde buizen en gemeubileerde kamers schatten moet, die in Parijs voor de vreemdelingen beschikbaar zijn. Men is daarbij tot de volgende cijlers gekomen: in gewone dagen zijn er 9492 gemeubileerde huizen of hotels garnis, 130 115 appartementen of kamers bevattende. De eigenlijke logementen bevatten 140.000 kamers. Een derde gedeelte daarvan is van 2 bedden voorzien. Parijs kan dus met hare gewone hulpmiddelen gast vrijheid verleenen aan 300,000 personen. Gambetta bevindt zich thans weder te Parijs. De Rep. fr. logenstraft de geruchten omtrent zijn verblijf te Berlijn en zegt: De reactionaire bla den zullen voortaan overtuigd zijn, dat Gambetta bet regt heeft te gaan en te komen, zonder iemand rekenschap te geven. -- Volgens de Rappel is uit een naauwkeurig onderzoek gebleken, dat zoowel in de eigenlijke gemeenten, als in de gehuchten, ter aanvankelijke uitvoering van de plannen der regering omtrent het lager onderwijs nog zullen moeten worden gebouwd: 17320, gekocht of overgenomen 3239, vergroot 5458 en hersteld 3781 scholen. Bovendien zullen nog 9857 scholen van de noodige meubelen moeten voorzien worden. Te Mugron, depart. Landes, heeft de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Frédéric Bastiat. Aldaar heeft hij gewoond, voordat hij de laatste jaren zijns levens te Parijs doorbragt. De heer Léon Say, de minis ter van financiën, had zich belast met de taak. om Bastiat in zijn veel zijdige, doch korte loopbaan te schetsen. In de Morgue heeft de confrontatie plaats gehad van Barre, ex-zaak waarnemer en zijn vriend Lebiezleerling in de medicijnenmet de over blijfselen van vrouw Gillet. Des morgens ten tien ure, in de woning van Barré, Rue Mauteville, heeft de moord plaats gehad. Vrouw Gillet kwam daar als naar gewoonte melk brengentoen zij door Barré met een stok zoo lievig op het hoofd werd geslagen, dat zij bewusteloos neerviel. Lebiez wierp zich toen op haar en bragl haar met een pennemes drie wonden in de borst toe, waarvan een het hart trof. Ilarré maakte zich daarop mees ter van de sleutels der vrouw, ging naar haar woning en ontvreemdde de papieren van waarde, die zich daar bevonden, en die hij met zijne mede- pligtigc Lebiez deelde. Bij politie-verordening is het verboden, met kinderen beneden de 15 jaren in de Morgue, de plaats waar lijken van vermoorde of verdronken personen ter herkenning tentoongesteld worden, te komen. Die plaats is namelijk vooral in den laatsten lijd een geliefkoosd uilstapje geworden voor kindermeiden, die met de haar toevertrouwde kleinen aan het wandelen gingen. ITALIË. Zaturdag 20 April heeft de Paus bet collegie van kardinalen ontvangen en op het gebruikelijke adres van geltikwenschiug ter gelegenheid >an bet Paaschleestdoor den kardinaal di Pietro voorgelezenongeveer het volgende geantwoord: //Voorzeker, de opstanding van Jezus Christus roept ons de sterkte en de ouverdelgbare levenskracht van het rooinscbe Pausdom voor den geest. De vijanden, die bel trachten ten onder te brengen, moesten uit de geschiedenis het ijdele hunner pogingen lecren inzien. Onder de moeijelijkste omstandigheden is bet Pausdom steeds, tegen alle meuscbelijke verwachtingen in, bloeijender en krachtiger uit den strijd te voorschijn ge treden. Nog zeer onlangs zelfs, toen de katholieke wereld sidderde van bekommering wegens den dood oozes voorgangers en de onzekerheid der toekomst, heeft hel God in Zijne wijsheid goedgedacht m'-t onzen nederigen persoon in het weduwschap der kerk te voorzien. Maar hierom moeten wij ons zelve niet misleiden. De oorlog, van de vroegste tijden al tegen het Pausdom gevoerd, blijft nog altijd de gansche wereld door woeden en wordt op de onwaardigste en oneerlijkste wijze volgehouden. Wij echter,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2