DONDERDAG 25 APRIL binnenlandsche beuigten. be Courant verschijnt dadelijks, Zen- en leestdai/en uitgezonderd. De (trijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslaij der llandeliuijen van den Cemeenteruad 3.35, franco j>. p. 3.85. Het verstar) afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expedilakosleh. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. He prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 April. De Staatscourant deelt het volgende mede: Als vervaardigers der best gekeurde ontwerpen voor een nieuw universiteitsgebouw te Leiden, inge komen ter beantwoording van de daartoe strekkende prjjsvraag en gemerkt: a. Vivat Acadeuiia. b Quis; c. Eigen kunst is eigen leven; d. Qm hasarde gagne, wer wagt gewinnt; e. Art el science; hebben zich doen kennen; van a. de heer L. Bohuslcdi, architect en hofraad te Gotha; van b. de hh. Tarring en Wilkinson, te Londen; van e. de hh. gebroeders E. en W, Mengelberg, te L'trecht; van d. de heer Oscar Spelzler, bouwmeester te Itochum, ill Westfalen; van e. de hh. 1. II. M. Urekelbaum en G. II. Wie- gand, te Hamburg. lu het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, uitgebragt 1G89 stemmen. Van onwaarde zijn verklaard 5 stembilletten. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer 1. H. A. Diepen, die 650, en mr. R. van de Werk, die 549 stemmen bekwam. Dr. Th. C. L. Wijnmalen verkreeg 476 stemmen. Na uitvoerige debatten heeft de Hollandsche maatschappij van landbouw in de heden gehouden algemeene vergadering beslist dal de herziening van de grondbelasting noodzakelijk is. en eene motie aangenomen om hel hoofdbestuur te uiagtigen bij de regering aan te dringen op gelijktijdige afschaffing der mutatie- en ohligatieregtenterwjjl tevens werd beslist dat de herziening van het kadaster gepaard behoorde te gaan met de herziening van de opbrengst der ongebouwde eigendommen. Men deelt ons het volgende mede: Ofschoon in hoofdzaak de herstel lingen aan den gevel ten noorden van de Sint-Pancras- of Ilooglandsche kerk alhier volvoerd waren, waarvan vroeger is melding gemaakt, bleek toch dat er nog dcelen van den middenpost en de bekleede eggen der deur behoorden vernieuwd te worden. Ten gevolge daarvan is de deur geruimen tjjd aan hel oog onttrokken geweest. Het werk, dat intusschen achterliet schut door den beitel gedaan werd, was niet van gewigt ontbloot. Ook de nieuwe deurvleugels met gegroefde bekleeding zijn daarbij ingehangen. Het jjzeren hek, dat tusschen de beide koertorens zon geplaatst worden, heelt de kroon op het werk gezel. Dat meereudeels geslagen hek, zooals het behoort, is eenvoudig, maar streng en waar. De punten daarvan zijn sier- ljjk, gelijk al het overige, dal aan den thans voltooiden gevel verrigt is, verdient te worden geprezen. Toen voor een paar jaar de zerken in het koor van de Sint-Pieterskerk verlegd werdenom meer regelmaat te verkrijgenen daarbij de grafkelders aan het licht kwamen, vertoonden zich op den wand van eenige daarvan met eene duurzame verw geschilderde kleine kruisen, of wel het verlengd (Latijnsch) kruis met eene speer en eenen rietstokwaarop eene spons ge sloken was, kruiselings over elkander. Deze aan het lijden van Christus ontleende symbolen zijn van oude dagteekening en belangrijk. Waarschijn lijk hebben zich aldaar graven van geestelijken bevonden. Er was voor maals geducht onder den grond gewroet, zoo niet de roofzieke hand er had rondgewoeld. Geen der grafkelders althans is gebleken ongeschonden te zijn. En boven den grond is zoo hier als elders bjjna geen gralzerk meer op hare plaats gebleven. Onlangs zijn in Iaatstgemelde kerk eenige gedeelten van den wand in den kooromgang, die hersteld moesten worden, van de kalk ontdaan. Daar kwamen overal nog overblijfselen van muurschilderingen te voorschijn. Zoo werden er nissen of uitholingen (credentiae) in den wand ontdekt, die ge diend hadden tot berging van het vaatwerk, dat bij de mis aan de kleine altaren gebezigd werd. Ook daarin was door het penseel een gebloemd tapijt voorgesteld. De wanden zjjn zorgvuldig met metselsteen hersteld en met pleister overtogen, waarmede ieder spoor van oude kerkmuurschildering is uitgewischt. Bij olographische testamentaire beschikking is door wijlen d'. E. C. Groeneveld, rustend predikant van Noordwijk aan Zee, zijn heerenhuis en tuin op de Oude Vest te Leiden bestemd tot huisvesting van tien behoeltige predikantsweduwen van de Ncd. Iierv. kerk, zonder verschil van rig- ting, en lot onderhoud beschikbaar gesteld de inkomsten van eenige lan derijen, alles onder bestuur en beheer van den Leidsehen kerke- raad. (D. 's Gr.) De regthebbenden op de nalatenschap van Peter Groendonk, vroeger gevestigd te Amsterdam, en iu 1877 overleden te Quiney, staal Illinois, Vereenigde Staten, zijn uitgenoodigd zich schriftelijk en onder overlegging hunner bewijzen van erfregt te willen wenden tot het dep. van buiteul. zaken te 's Gravenhage. Te Uirccht is gisteren gehouden de buitengewone algemeene vergade ring van de vereeniging Volksonderwijs, ter bespreking van het ontwerp van wet op het lager onderwijs van den minister Kappeyne. De vergade ring werd geopend met eene toespraak van den heer H. J. E. van Hoorn. Bjj acclamatie werd besloten wegens deze buitengewone vergadering de ge wone jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar niet te doen plaats heb ben. Na uitvoerige discussie werd het hoofdbestuur gemagtigd een adres te ligt en tot den minister van binnenl. zaken, gegrond op het praeadvies, voorkomende in den Bode N°. 2 van 1878, behoudens en onverminderd de besluiten, die nog door de vergadering zouden genomen worden. Onderscheidene voorstellen waren verder aan de orde betreffende leerpligt, kos.eloos onderwijs, vergelijkende examens enz. Betreffende leerpligt werd de volgende motie aangenomen van den heer KerdjjkDe vergadering be tuigt haar leedwezen dat de leerpligt niet in hel ontwerp is opgenomen eij dc toepassing er van evenmin in bet ontwerp is voorbereid. Omtrent kos teloos onderwijs heeft de vergadering zich vereenigd met het praeadvies van het hoofdbestuur, waarbij de wcnsch wordt uitgesproken dat liet openbaar onderwijs kosteloos zij voor kinderen wier ouders dat verlangen. Omtrent de vergelijkende examens werd besloten geen verzet daartegen te voeren. Ten opzigte der kweekscholen vereenigde men zich met het praeadvies van het hoofdbestuur, t. w' aandrang tot geleidelijke uffbreiding. Eveneens werd aangenomen het praeadvies van het hoofdbestuur betredende de kos ten van het lager onderwjjs ten laste van het rjjknamelijk aandringen op uitbreiding, zonder het cjjfcr te preciseren. Ten slotte werd nog de volgende eind-resolutie van het hoofdbestuur aan genomen: "De vergadering is van oordeel, dat voor het welzijn van het volgende geslacht en tot handhaving van den rang, die Nederland toekomt, door de school krachtiger moet gearbeid worden dan het geval kan zijn. indien het regerings-ontwerp onveranderd wet wordt. Het geeft niet wat het vrijzinnige deel van hel Nederlandsche volk, het optreden van den mi nister Kappeyne met vertrouwen begroetend, het regt had van dezen te verwachten, en daarom dringt zij aan, met al den ernst die in haar is, op aanvulling en verbetering. In den loop der daarover gevoerde discussie had bet hoofdbestuur die resolutie zoodanig gewijzigd, dat daaruit de woorden kwamen te vervallen: "het optreden van den minister Kappeyne met ver trouwen begroetend", alsmede ook de woorden: »van dezen." Naar men aan het H. D. mededeelt, is de zeildag van dc Willem Barents naar de IJszee bepaald op 4 of 5 Mei. - Volgens heden uit l'arijs ontvangen berigten staan dc tulpen van de Hollandsche inzending aldaar in vollen bloei. De roode Hex rubrorum en de witie La Canilcur zullen nog geruimen tijd bloeijen en dus bjj de opening op 1 Mei in volte pracht kuunen aanschouwd worden. De rand van Prin- cessc Alexandra zal vroeger uitgebloeid zijn. Het effect, dat deze tulpen- inzending maakt, wordt zeer geroemd en men is er te Parijs buitengewoon mede ingenomen. De heer Galesloot, lid van het Nederl. comité van uit voering, thans te Parijs, heeft van den heer llardy, eersten vice-president van de Société Centrale d'Horticulture aldaar, berjgt ontvangen, dat van wege die vereeniging eene speciale commissie zal worden benoemd, ten einde het tulpenperk in hel park van het Trocadcro te bezigtigen en daar over rapport uit te brengen. Te Delft is eergisteren namiddag door eenen hevigen windvlaag dc groote muziektent, bestemd voor de aanstaande studenten-feesten, en die men sinds drie weken bezig was ineen te zetten, uiteen geslagen. Zondag middagmeldt de II. C.gingen de oppasser en twee dienst boden van mevr. dc wed. M. te Haarlem, tijdens hare afwezigheid, vergezeld van een vriend, een rijtoer maken in een landauer met twee paarden, bij deze dame in huur. Op den teruglegt voorbij Sandpoort, verloor een der vrouwen haar hoed. Dc oppasser steeg uit en riep even daarna, dat hij den hoed op den weg had gevonden, waarop de koetsier, die, naar men zegt, alles behalve nuchtercn was en die op den bok op twee gladde lederen kussens was gaan zitten, zich omkeerde, van de kussens gleed en op den grond tcregt kwam. Dc paarden schrikten en gingen door, waarop de twee

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1