LEIDSCHË COURANT. 1878. r. 95. DINGSDAG 23 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ADVERT ENT1EJN. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. /3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BJJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 20 April. Bij kon. besluit van 17 April zijn verplaatst de navolgende adjunct- controleurs der directe belastingeninvoerregten en accijnsen. als: J. 11. A. Bonman, van Roosendaal naar Amsterdam: C. A. M. Bevers, van Dordrecht naar Roosendaal; R. Feitli, van Leiden uaar Dordrecht; is opgeheven: a. de betrekking van adjunct-controleur te Leiden; b. de controle der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Alphen; is ingesteldeene controle der directe belastingeninvoerregten en ac- cjjusen te Leiden (tweede afdeeling), bevattende de kantoren Leiden (bui tengemeenten) en Oegstgeest, thans ingedeeld onder de controle Leiden, en de kantoren Alphen. Bodegraven, Hazerswoude, Nieuwkoop en Wou- brugge, thans ingedeeld onder de contróle Alphen; is de tegenwoordige contróle Leiden aangeduid als controle Leiden (eerste afdeeling) en bepaald dat die contróle zal bevatten de kantoren Lei den (directe belastingen). Leiden (invoerregten en accijnsen), Noordwijk, Lisse. Warmond en Katwijk; is het kantoor Woerden, thans ingedeeld onder de controle Alphen, toe gevoegd aan de contróle Gouda: en is S. C. M. Knappert, thans controleur der directe belastingen, invoer regten en accijnsen te Alphen, benoemd tot controleur derzelfdc middelen te Leiden (tweede afdeeling). liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 61 tot 80 volwassen personen en 14 tot 16 kinderen. Aanstaanden Woensdag (24 dezer) is het 15 jaren geleden dat Gerrit Bavelaar, wonende op de Waardgracht, bij de Kerksteeg n°. 125, zijn gou den bruiloft vierde. Sinds dien tijd heeft de man het gebruik zijner oogen verloren en leunt op een slokje; maar de vrouw is nog kras en gezond, en draagt met hem moedig de velerlei zorgen des levens. Wie deze zorgen een weinigje wil helpen verligten, geve zich hel genot de oude luidjes te gaan zien en hen gelukkig te maken op hun 65-jarig huwelijksfeest. Bij kon. besluit van 11 April II. is vernietigd het besluit van burge meester en wei houders der gemeente Krabbeudijke, van 6 Febr. 1878. be trekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, pred. bij de Ned. hervormde gemeeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tjjdelijken ontvanger van eerstgemelde gemeente. Ue vernietiging van dat besluit heelt plaats op grond dat,? volgens de artt. 98 en 107 jetis artt. 62 en 23/» der gemeentewet, de betrekkingen van secretaris en van ontvanger onvereenigbaar zijn met die van geestelijke ol bedienaar der godsdienst; dat wel is waar, bij de artt. 105 en 119 der gemeentewet, de regeling der wijze van tijdelijke vervan ging van den secretaris en van den ontvanger aan den gemeenteraad is overgelaten, maar dat hieruit niet volgt, dat bij tijdelijke benoeming de voor eene definitive benoeming gestelde vereischten moeten geacht worden niet geschreven te zijn, omdat de wetgever zoodanige onderscheiding lus- schen tijdelijke en doorloopende benoeming niet heeft gemaakt. Het bestuur van het nationaal leder-industriebond in Nederland heelt van den minister van waterstaat, enz. eene aiwjjzende beschikking bekomen op het door dat bestuur ingediend adres om eene rijks bijdrage te ontvan gen, ten einde een 20-tal werklieden naar de Parjjsche tentoonstelling te zenden. Het Hbl. meldtDe avond van Dingsdag jl. was voor de Vereeniging tot Ziekenverpleging te Amsterdam een regt leesteljjk uur. Niet minder dan vijf adspirant pleegzusters werden na volbragten proeftijd aan de in- rigting verbonden en, te midden van een groote en belangstellende schare, door d». B. J. Adriani, een der bestuurders, op pleglige wijze in hare be trekking bevestigd. Het waren mejufvr. M. Oomen, J, de Lange, G. vanSante, P. J. Schelling en C. S. Piso. Tevens werd door hen een woord van afscheid gerigt tot de zusters mej. J. Prins en Sluyter, die binnenkort de inrigting verlaten. Zal de laatste haar hooggewaardeerden arbeid als pleegzuster staken, vermits zij zich in het huwelijk begeeft, de eerste zal dien voort zetten, maar in een anderen kring. Zij ontving de eervolle benoeming tot hoofdverpleegster in het Nosocomium van 's Rijks universiteit te Leiden. Wel verdiend was de hulde, die d». Adriani aan deze beide zusters bragtom haar persoon en werk zullen zij in de dankbare herinnering van velen blijven voortleven, ook na haar vertrek. - Zekere L., die in het begin van het jaar te Amsterdam als marinier dienst nam, maar spoedig daarop deserteerde, heeft zich te 'sBosch vrij willig in arrest begeven. L., die gehuwd is, kon van zijn vrouw geen verlol krijgen om dienst te nemen. Toen echter een vaardige hand voor ƒ10 de woorden «zijnde gehuwd" uit zijn papieren verwijderd had, kon hij soldaat worden zonder toestemming zijner wederhelft. Naauwelijks had hjf echter zijn gratificatie als vrijwilliger van ƒ250 ontvangen, of hij maakte van een kort verlof gebruik om naar Antwerpen te gaan. Waarschijnlijk heeft armoede hem ten slotte naar zijn vaderland teruggedreven. - Gisteren morgen is een huis, staande in het kon. park op het Loo, door brand vernield. De bewoners hadden naauwelijks den tijd om, nog ongekleed, de woning te verlaten. Een gedeelte van het huisraad heeft men nog kunnen redden. j Onder Olst is gisteren morgen eene boerderjj een prooi der vlammen geworden.' Volgens de Tilb. Cour. staan op dit oogenblik, in de omstreken van den Bosch en langs de beide oevers van de Maas in Noordbrabant en Gel derland, circa 30000 hectaren wei- en hooiland onder water; op sommige plaatsen zelfs 2 a 3 meter. 's GRAVENHAGE20 April. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongeregten in het arrond. Leeuwarden, voor de kantons Leenwarden. Berlikum, Dokkum en Bergum, ter standplaats Leeuwarden, is benoemd jhr. mr. D. 0.Engelen, vroeger substituut-officier van justitie bjj de voormalige arrond.-reglbank te Sneek. - De heer P. T. Bogaardthans ontvanger der directe belastingen te Oudenboschis benoemd tot ontvanger der invoerregten en accijnsen enz. te Leeuwarden, - Naar men verneemt zal het paleis van Z. K. H. prins Hendrik in het Voorhout verbouwd worden. De beide belendende huizen zullen met het paleis vereenigd worden. De voltalligheid, die de Haagsche regtbank sedert de jongste regterlijke indeeling had herkregen, is bijna een jaar daarna door eene tieurige omstan digheid verbroken. De zetel van den regter mr. C. J. E. graaf van Lynden is sedert gisteren avond opengevallen door den zeer onverwacbien dood van dezen kundigen ambtenaar, die gedurende ruim 2 jaren werkzaam is ge weest in dat collegie. (Zie verder het Bijvoegsel). Heden overleed de Wel-Eerw. lleer EDUARD CORNEL1S GROENEVELD, emeritus Predikant, Weduwnaar van Vrouwe Cathabina Elisabeth Dozy, in den ouderdom van 69 jaren. M'. H. OBREEN, Leiden, 13 April 1878. C. G. NIEUWVEEN, Execut.-Testf. De Heer en Mevrouw HAGEN bedanken voor al de bewjjzen van belang stelling bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Visiledagen: Dinsdag en Woensdag 23 en 24 April. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van onze innig geliefde Moeder SOPHIA HOOS, Weduwe den Heer G. C. SCHOUTEN, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. Namens Broeders en Zusters, Gouwsluis, Alphen, 19 April 1878. B. C. SCHOUTEN. De schuldeischers in de onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer J. II. II. SCHMIER, gewoond hebbende te Lei den en aldaar gehandeld hebbende in Manufacturen onder de firma J. SCHMIER, worden opgeroepen om op Dinsdag 30 April e. k., 'snam. te een uur, te verschijnen ten kantore van Mr. A. J WIJNSTROOM, Nota ris te Leiden, ten einde de rekening en verantwoording aan te hooren van het in die nalatenschap gehouden beheer en het bedrag hunner vorderingen te ontvangen, voor zoo ver het bedrag der nalatenschap toe reikende zal zijn.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1