eerste maal en wel te Groningen zitting heeft gehad, heeft geëxamineerd 2 candidatcn als lsle stuurman voor de groote vaart, die beiden zijn toege laten; drie als 2,le stuurman, 1 toegelaten. Van 23 candidaten voor een diploma als 3dc stuurman zijn 7 toegelaten, en van vier als 2Je stuurman voor de kleine vaart werd 1 candidaat toegelaten. ïe Amsterdam werd gisteren in de kerk der vereeuigde doopsgezinde gemeente cene openbare les van cenige kweekclingeu van het instituut voor doofstommen te Groningen gehouden. Nadat de voorzitter, met de leiding der vergadering belastde aanwezigen had welkom gelieeten en eenige mede- deelingen aangaande het instituut en het doel dezer openbare les had ge geven, werden door 35 kweekclingen (23 jongens en 12 meisjes), verdeeld in 4 klassen, proeven hunner vorderingen afgelegd, waaruit de aanwezigen de goede vruchten van het genoten onderwijs in verschillende vakken leerden kennen. Na den afloop van de les werd door de kweekelingen onder ge- leide een bezoek aan Artis gebragtalwaar hun een middagmaal werd aangeboden. Als eene bijzonderheid vermeldt de N. R. C. dat gisteren middag te Rotterdam van Middlesbro is aangekomen het Japansche stoomschip flidey- oskigezagvoerder Morris. De gezagvoerder, stuurlieden en machinisten zijn Engelschende overige equipage bestaat uit Japanners. ïe Dordrecht viel Zondag 11. een tweejarig kind in het water. De vader begaf zich dadelijk te water en haalde het kind van den bodem der gracht 0]>. liet kind is echter spoedig overleden. Te Nijkerk wilde dezer dagen een 10-jarig knaapje in een tabaks- schuur vogelnestjes uithalen. Bij het naar boven klimmen brak een lat, waardoor hij op den grond viel, met het gevolg dat zijn schedel werd i verbrijzeld. Te Apeldoorn is eergisteren eene boerenwoning afgebrand tjjdens de man en vrouw alwezig waren. Niets was tegen brandschade verzekerd. Een klein kind, dat alleen te huis was, is gelukkig nog gered. Te Veenen- daal is aan den avond van dien dag een huis, bewoond door vier gezinnen, afgebrand. Naar men zegt, was alles verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De regtbank Ie Zwolle heelt zekeren W.S. te Kampen, een nog jeug digen, maar slimmen dief, voor het stelen van een roggebrood, tol 3 jaren corr. gevangenisstraf veroordeeld. Er bevindt zich thans in de provincie Friesland geen enkele stal meer, waarop de longziekte onder het rundvee heerscht of waar runderen aanwe zig zyiivan die ziekte verdacht. Dit gelukkig verschijnsel is van 1850 af zonder voorbeeld. Zondag II. lieten zich een viertal paren, jongelingen en meisjes, uit Iluizum in een bootje naar Leeuwarden overzetten. Bij het overvaren be gonnen de jongelieden te stoeijen; ten gevolge daarvan kantelde het bootje en alle acht vielen in het water. Gelukkig was het bootje nog niet ver van den wal, zoodat allen er met een nat pak afkwamen. Men meldt uit Parijs aan het Hbl.: De tentoonstelling kan onmogelijk geheel op 1 Mei gereed zijneenige koepels van het hoofdgebouw op het Champ de Mars moeten niet alleen nog overdekt, maar geheel afgewerkt worden. Dag en nacht wordt gewerkt aan het paleis op het Trocadéro; 's nachts met electrische verlichting op de wijze als de Place de l'Opéra verlicht is. De groote receptiezaal in het paleis van het Trocadéro begint reeds een grootsch aanzien te krjjgen; honderden handen zijn daar werkzaam. Vlak vóór dit palcis, regts, is het bed met 40000 late tulpen. doordeHaar- lemsche bloemisten ingezonden; de bonte tulpen, die den buitenrand vor men, en de roode zijn alle reeds in vollen bloei, alleen de witte zijn nog gesloten; jammer genoeg; want met 1 Mei zullen de eersten wel hun fraaijeu tooi verloren hebben. Blijkens het voorloopig verslag over het wets-ontwerp betreffende het hef fen van successieregt in de regie lijn, achtten de meeste leden, die zich in beginsel met zoodanige belasting konden vereenigen, de voorgestelde rege ling onvolledig, zoolang daarbij niet tevens de goederen in de doode hand aan eene periodieke heffing werden onderworpen. Men drong op zoodanige heffing aan, hetzij door aanvulling der tegenwoordige voordragt of bij afzon derlijke wet. Nog werd het gevoelen verdedigd dat er te dien aanzien geene ongelijkheid behoort te bestaan tusschen de binnen het rijk in Europa en in de koloniën en overzeesche bezittingen sevestisde Europeanen. Som mige leden bestreden de opvatting van het voorgestelde middel als correctie! onzer directe belastingen. Ook werd het beschouwd als een nieuwen druk op den grondeigendom, aan welke verzwaring eene herziening der grondbe lasting, in verband met de hooge registratie- en hypolheekregtenbehoorde vooraf te gaan. Ook werd de gemakkelijke ontduiking, voor zoover roerend goed betreft, als een bezwaar tegen deze belasting genoemd. Be halve de onbillijkheid van verzwaring der op den eigendom van vast goed rustende lasten, werden verschillende andere bezwaren tegen de successie belasting in de regte lijn aangevoerd. Zonder nu de juistheid van verschei dene der gemaakte aanmerkingen te betwisten, meenden de leden, die zich in de gegeven omstandigheden inet deze voordragt zonden vereenigen, toch, dat de regering door het voorstellen van dit middel geenszins eene zoo slechte keuze had gedaan, lie overdrevenheid van de bezwaren der tegen standers werd daarbij iu het licht gesteld. 's GRAVENIIAGE17 April. Aan den Oost-lndischen ambtenaar C. M. F. Stockhausenlaatstelijk controleur 1' kl. bij licL binnenlandse!) bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tol kantoiiregter-plaalsvervaiigcr te Purmerend is benoemd de heer D. van Os. notaris aldaar, en aan den heer J. J. Wintgens is vergund zijne notariële standplaats van de gemeente Vaals over te brengen naar de ge meente Wittem. Aan den commies bij liet dep. van oorlog W. M. van lletm. en aan den commies hij bet bureau van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt L. J. L. De), is eervol omslag verleend uit hunne betrekking. Tot consul der Nederlanden te Savannah, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer J. de BruyuKops, tol dusver vice-consul aldaar. Naauwelijks was de tijding der verloving van onzen beminden prins llcndrik alhier doorgedrongen of lal van ingezetenen ontrolden uit hunne woningen de driekleur als vreugdeteeken over dat heugelijke feit. Dit voor beeld werd gisteren door velen gevolgd, waardoor de residentie den fees- telijken aanblik heelt herkregendien een veelzijdige vlaggentooi zoo eigen aardig oplevert, lieden, de terugkomst van den prins na zijne verloving, behoefde men slechts de stralen der residentie te doorwandelenom een besef te erlangen, hoe 's konings broeder, vooral hier Ier stede, wordt geacht en bemind, lie vlaggen-versiering toch was bijna algemeen. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. heden ingekomen een kon. besluit van 5 April jl.in zake het geschil betrekkelijk de voldoening der bezoldiging van den cipier van het kanton naal huis van bewaring te Leiden, geregeld door de gedep. staten van Zuid- liolland, met welke regeling de gemeenteraden van AarlanderveenAlphen en Ifazerswoude zich bezwaard achten. Bevestigd is het besluit van gedep. staten en de beroepen zijn ongegrond verklaard. -- Aau de Veenkade alhier is door een jongen, tusschen drijvende balken, een kinderlijkje ontdekt Ilij waarschuwde de policie, die het lijkje in be waring nam en de moeder tracht op te sporen. BUITENLANDSCUK BEUIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 16 April. De Times bevat een telegram uit Weenen, waarin gemeld wordt, dat de grootvorst Nicolaas naar St. Petersburg terugkeert en te San Stefano vervangen is door generaal Tottleben. Deze vervanging wordt als een maat regel van verzoening beschouwd De berigten van de Kaap de Goede Iloop luiden verre van gunstig. In een schrijven aan de Globe, uit King William's Town, wordt de toestand der kolonisten in die streek als vrij hagchelijk geschetst. De Kaffers had den, even bij de stad, twee personen aan boomen gebonden en levend ver brand. Bij gebrek aan troepen, moesten zelfs knapen uittrekken om de barbaarsche horden af te weren. Voorts meldde een telegram aan de ffes- tem Morning News, dat Secocoeni in de Transvaal een handvol Britsche soldaten omsingeld hield; terwijl in een gevecht met Krelis troepen aan de Kei-rivier de kolonisten verscheiden officieren en manschappen verloren hadden. i Men meldt uit Alexandrië: Officieus wordt gemeld, dat de Egyptische regering slechts de helft zal betalen van den coupon der geunificerde leening vervallende 1 Meien de volledige betaling zal uitstellen tot na afloop van het onderzoek. Eene talrijke vergadering van schuldeischers is gehouden, om in verzet te komen tegen de rente-reductie. Uit New-York is het volgende telegram aan het bureau van den New- York Herald te Londen ontvangen: liet middelpunt van een storm, waai- jende uit het Z. O. lot Z. W.kan op of omstreeks den 18den April op de Britsche, Noordsche en Fransche kusten verwacht worden, en zal vermoe delijk voorafgegaan worden door een N. O. storm op de Noord-Britsche en Noordsche kusten. FKANKRIJK. De Fransche bladen .ijveren zeer voor het behoud van den vrede en het tot stand komen van bel congres, waartoe de eerstdaags te openen ten toonstelling zeker niet weinig aanleiding geeft. Waartoe dient de diplomatie, zegt de Temps, als zij in zoodanig geval niet tot eene schikking geraken kan? En waartoe de hooge positie van het Duitsche rijk, zijne lot dusver in acht genomen wijze terughouding, de vindingrijkheid zijner staatslieden, indien het niet lusschenbeide komt tusschen mededingers, wier strijd voor Europa zulk eene groote ramp wezen zou? Volgens dat blad is Rusland tot alle conccssiën bereid, mits de diplomatie de feiten ten grondslag neme, en zij begrijpt nietwelke reden Engeland zou kunnen hebben om dit te weigeren. Ruslandweigerende de uilkomsten van den oorlog te laten weg cijferen of besnoeijen. heeft, naar de Temps meent, eene sterke positie ingenomen en zij wenscht, dat de Britsche regering harerzijds niet partij zal kiezen voor diplomatieke fictiën tegenover de feiten en den aard der dingen. Het Journ. des Déb. spoort Oostenrijk aan standvastig te blijven en eene lijn te trekken met Engeland; het kan zich op die wijze tegenover Europa zeer verdienstelijk maken. Waarschijnlijk zal die verwachting niet vervuld worden, daar de Oostenrjjksche bladen, naar male de Russische regering zich verzoenend betoont, zich reeds minder bereid verklaren met Enge land mede te gaandaar de belangen van beide mogendheden zoozeer ver schillen. De minister van marine heeft cene circulaire gerigt aan de gouverneurs van Nieuw-Caledonië en Fransch Guyana, waarin hij te hunner kennis brengt, dat de stokslagenstraf in die koloniën voortaan slechts toegepast mag worden met uitdrukkelijke goedkeuring van den gouverneur, die deze straf bevelen kan ingevolge een rapport van den directeur der strafinrigting en na toestemming van eene bijzondere commissie. De lijfstraffen mogen slechts aan zekere klassen van veroordeelden ten deel vallen, en dan nog slechts wegens feiten, die niet bij den krijgsraad aanhangig kunnen worden gemaakt. De gewone jaarlijksche wapenschouw ing in het bosch van Boulogne is op 23 Junij bepaald. Met het oog op de tentoonstelling zal zij schitterend zijn; men wil ongeveer 50000 man daaraan doen deelnemen. ITALIË Z. M. de koning heelt voor een millioen lires ingeschreven ten be hoeve van het standbeeld, dat men te Turyn ter nagedachtenis van Victor Emmanuel wil oprigten. Zeven persenen, wegens diefstal veroordeeld, zalen te Polistena in Calabrie gevangen. De cipier ging met hen min of meer gemeenzaam om, doch moest dit duur bekoopen. In het begin der vorige week werd hy onverhoeds door de booswichten overvallen, op den grond geworpen, ont wapend, in een matras gerold en aldus doodgetrapt. Het 7-tal maakte zich van de sleutels, een revolver en ecnig geld meester en ontkwam. Den vol genden dag echter waren 6 hunner reeds weder in handen van hel geregt. Dl'ITHCII LAND. I)c Reichs- /Inz. meldt hel volgende: Het heeft Z. M. den keizer en koning heden behaagdin den kring der koninklijke familie het verblijdend berigl mede te deelen, dal op den 12'1"' dezer bij het groothertoglijk hof te Carlsruhe de verloving heeft plaats gehad van H. K. 11. prinses Maria, dochter van II11. KK. 1111. prins en prinses Frederik Karei van Pruissen, met Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, broeder van Z. M. den koning der Nederlanden. Naar men zest is de keizer zeer ingenomen met dit huwelijk. Bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van Albert Börsig, in leven chc-f der bekende firma van dien naam, die Zondag II. plaats had, waren ruim 4000 werklieden zijner ijzerfabrieken in den lijkstoetwaarin men ook de equipages van den keizer en de keizerin, benevens een aantal rijtuigen opmerkte, voorafgegaan en gevolgd door een groot aantal officiële en particuliere corporaliën met hare vaandels, benevens een langen stoet belangstellenden uit Berlijn en van elders. Op den 1'° April heeft men den burgemeester van Leipzig een poets gespeeld, (lij ontving een telegram uit Dresden, geteekend door den Pruis-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2