LEIDSCHE €011BUNT. 1S7S. WOENSDAG 17 APRIL H#. Of; BINNENLANDSCllE BERIGTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. l)c prijs der Courant is per vorendeel jaars ƒ3.franco p. p, ƒ3.50, met het Verslat) der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verstar/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expnliliekoslev. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent id) is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wor ril verzonden ld adz. 1920 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 16 April. lil de vergadering der kantcr van koophandel en fabrieken van heden is besloten een adres te rigten lot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met verzoek bij de regeling van de zomerdienst der llollamlschc spoorwegmaatschappij, even als ten vorigen jare, trein nu. 3 'smorgens, in plaats van uit 'silage, van Leiden te doen vertrekken, tot verkrijging eener betere verbinding met het oosten des lands en met het buitenland. De sub commissie voor het nationaal gedenkteeken voor wijlen 11. M. koningin Sophia heeft aan de hoofdcommissie te 'sGravcnhage ƒ931 kun nen overmaken, zijnde het bedrag van al de hier ter stede ingezamelde gelden, na aftrek der kosten. De arrondissemenls-rcgtbank te 's Gravenha?e heeft heden, in de laatste onteigcnings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerdrnde vol gende schadeloosstelling toegekend, als: ƒ4306.85 aan C. P. J. Eloul en Petrus Heemskerk (aanbod ƒ4000, rapport deskundigen ƒ9645.46 con clusie 0. M. /3824.76): ƒ2857.60 aan vrouwe Brest van Kempen, wed. Elout en Johannes Heemskerk Wzn. (aanbod ƒ2543.75, rapp. desk. 2858.20, concl. O. M. 1337 30 en ƒ1304.50); ƒ4806 aan wed. S. A. van Hoogcn- slraten-Frieswijk (aanbod ƒ3407.50, rapp. desk. 10184.45, concl. O. M. ƒ4517.44), en ƒ3026.50 aan I. Imans en L. E. Nieuwenbuizen (aanbod ƒ2700, rapp. 1« desk. ƒ6565, rapp. 2e desk. ƒ5990, 2e concl. O. M ƒ2799). En hiermede zijn de perceelcnwaarover de baan van den spoorweg van Leiden naar Woerden zal loopenonteigend Op een staat van militaire nalatenschapper., afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen der landmagt in Nederl Indie, waarvan de saldo's kunnen ontvangen worden hij het ministerie van kolo niën in Nederland, komt voor de nalatenschap van Barlh. Uljee, geb. te Leiden, ten bedrage van ƒ1.71. Men meldt ons uit Zoclerwoude: Van de Naakte Sluis, waar de Vliet begint, tot aan het einde van de buitenplaats Vreewijk, dus slechts een klein gedeelte, bevond zich gisteren in het vaarwater niet minder dan een 13-tal groote en kleine vaartuigen, die elkander het goed heenkomen ver sperden, doordat er vier groote schepen vastzaten. Een met gezaagd hout diep geladen schip kwam 's namiddags ten 4 ure vlotnadat het vijf uren had getobd om los te komen. Gelukkig had hij die verwarring geen ruzie plaats, wat anders aldaar bij zulke gevallen zoo menigmaal wordt verno men; des te meer bleek het ook thans weer, hoe groot er hel oponthoud kan zijn. Hoezeer herhaaldelijk reeds over de ondiepten in den Vliet aldaar is melding gemaakt, bljjkt het niet overbodig daarop nogmaals terug te komen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee; In de afgeloopen week zijn er 45 schuiten (binnenlekkers) aangeweest, welke besomden ƒ80 a ƒ200 in 6 dagen reis. 10 schuiten (Noordvaarders)met schol, besomden ƒ150 a ƒ230 in 10 a 14 dagen reis. De vischprijzen zijn nog zeer hoog. Van garnalen, ter verzending naar Engeland, werd veel gevangen. Al de schui ten zijn op de visscherij uitgegaan. D'. J. A. de Vlieger, predikant te Katwijk aan Zee, is beroepen naar Harlingcn. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dal de commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voor ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Indië, hare eerste vergadering zal bonden te 'sGravcnhage, den 17d,n Junij 1878. Zij, die verlangen het examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op den lG'len Mei 1878bij een op zegel geschreven requestte liebben aange meld bij het dep. van koloniën, onder naauwkeurige vermelding van naam, voornaam, woonplaats, en dag en plaats van geboorte. Van degenen, die het examen met voldoenden uitslag afleggen, zullen twintig worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. Aan hen zal de verpligling worden opgelegd zich vóór 1 November 1878 in Indië le bevinden, ten einde te kunnen deelnemen aan den cursus van zes maan den aan de landbouwschool te Buitenzorg. Daarenboven zullenmei be stemming voor de regtcrlijke magt in Nederl. Indië, ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld een twintigtal meesters in deregten, die een voldoend examen hebben afgelegd. Naar men aan liet D. v. 's Gr. meldt heeft de raad van administratie van den spoorweg Leiden—Woerden het voornemen opgevat om een zijlijn te bevorderen van Alphen langs Boskoop en Waddinxveen naar Gouda. De Ilollandsche spoorweg-maatschappij heeft aan de andere betrokken maatschappijen voorgesteld om gedurende de Parijsche tentoonstelling elke week ol elke veertien dagen een beperkt aantal 3e klasse retourbilletlen tot zeer lagen prijs uit te geven. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de ri isheen en weernog geen zeven gulden kosten en zal menigeen zich ge noopt gevoelen van de aangeboden gelegenheid voor werklieden te profiteren. Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de aldeelingen der IIoll. maatschappij van landbouw te Slolcn, Sloterdijk en Houtrijk en Polanen, om te Halfweg een der spui-sluizen te doen veranderen in een schutsluis voor vaartuigen met gestreken mast. Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 13 April Kaap St. Vineent gepasseerd. Blijkens de oproepingsbrief voor het XVI,le taal- en letterkundig con gres te Kampen zal het gehouden worden van 22 lot en met 24 Augustus, liet zal in vier afdeelingen gesplitst zijn, nl. 1°. Ned. taal- en letterkunde en Ned. boekhandel; 2°. Ned. geschiedenis, oudheidkunde, bibliographie en archiefwezen; 3°. Ned. tooneel-, zang- en toonkunst; 4". Ned. kunst, beeld houw-, schilder- en bouwkunst. Mej. J. C. Paravicini, op 28 November jl. te Amsterdam overleden, heeft, behoudens een paar legaten aan anderen, de Maatschappij van Wel dadigheid tot erfgename van hare nalatenschap gemaakt. Dientengevolge heeft de maatschappij ongeveer 2500 ontvangen. Door wijlen baron Westerholt tot Ilackfort is bij testamentaire be schikking 9000 gelegateerd aan de diaconie der Ned. herv. gemeente le Vorden. Aan de kinderen der openbare school is door hem ƒ1800 gelega teerd, om van de rente daarvan jaarlijks op deu Gdeo November, verjaardag des schenkers, een schoolfeest te vieren. Omtrent liet spoorweg-ongelukgisteren tusschen Velzen en Sandpoort voorgevallen, meldt de II. C. nog het volgende: Trein n°. 10, komende van den Helder, is met een zandtrein. die zich in noordelijke rigting be woog, in botsing gekomen op ongeveer 20 meter voorbij de plaats, waar de lijnen in elkander loopen. Naar men verneemt, was de machinist van den zandtrein, meenende, dat de personentrein reeds gepasseerd was, (e vroeg van de zanderij nabij Driehuis vertrokken en was hel hem, locn hjj, op het vereenigingspunt aangekomen, den trein van den Helder voor zich zag, onmogelijk, den van eene helling komenden geladen zandtrein achter uit te brengen. De remmer in den observatiepost van den zandtrein sprong tot zijn groot geluk, nadat hij zijn rem had vastgezet, van den wagen op den weg en ontsnapte daardoor aan een gewisse» dood, want de wa gen, waarop hij zich bevond, is geheel verbrijzeld. In het geheel zjjn 5 zandwagens geheel of gedeellelijk vernield. Ook de twee locomotieven, de Afrika van den personentrein en de Orion van den zandtreinhebben schade geleden. De buffer van de Orion is in den stoomcylinder van de Afrika gedrongen en heeft een stuk daarvan afgescheurd. De rijtuigen van den personentrein hebben weinig geleden. Wat de op de beide treinen aanwezige mensclien betreft, deze zijn er betrekkelijk gelukkig afgekomen. Een vijftal of zestal passagiers hebben ligle kwetsuren bekomen. Door den burgemeester van Velscn werd onmiddellijk een geneeskundige en de be- noodigde politie toegezondenom ter plaatse hulp te verleenen. De com municatie op deu weg wordt door overstappen op de plaats des onheHs onderhouden. Te Haarlem is Zaturdag avond een driejarig zoontje van zekeren de K. in een put der woning verdronken. De ouders meenden eerst dat bet kind was weggeloopcn en lieten dit door den omroeper bekend maken, docli tot hun groote ontsteltenis ontdekten zij later het ljjk van het kind in den put. Het geregtshof te Amsterdam heeft in liooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den 70-jarigen optisch gezigtkundigc, G. G. Bijlsma. door de arrond.-regtbank aldaar, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der oog heelkunde, tot eene geldboete van 150 veroordeeld. Het hof legde hem te dier zake de betaling op eener geldboete van ƒ75. Zooals men weel, vroeg

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1