li;i»suiii: courant. I87S. V. 89. MAANDAG 15 AI'RIL. ST ADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. A I) V E R I E N T I E N. De Cintrant verschijnt dagelijksZou- en Ecesldagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaart 3.franco p. p. /3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Ctineenleraad ƒ3.35, franco p. f3.85. liet verslat] afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2.50 's jaars, buiten de rapetlittekasten. Afzonderlijke nonnneis der Courant zijn verkrijgbaar voor Cents, franco p. p. fi Cents, he prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. de se Courant wordt verzonden bladz. 1718 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 18 April e. k. LEIDEN, 13 April. Gisteren avond had de algenieene vergadering van de Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid plaats. Door den secretaris-thesaurier werd van den toestand der. vereeniging een gunstig verslag uitgebragt. De ver- ceniging hield zich dit jaar voornamelijk bezig met het onderzoek van den aard van ecuigc voorname voedingsmiddelen, zooals die in Leiden worden verkocht. Dat onderzoek liep over brood, suiker, melk en karnemelk. De resultaten daarvan werden medegedeeld en zullen in het verslag, dat binnen weinige dagen verschijnt, worden opgenomen. Prol'. A. Ileynsius werd tot voorzitter en d'. J. G. van der Slttys lot secretaris-thesaurier gekozen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gemirende deze week dagelijks van G4 tot 75 volwassen personen en 12 tol 17 kinderen. Hij kon. besluit van 4 April is aan het district Haarlem en omstreken: van de vereeniging «Eigen Hulp" reglspersooiilijkheid verleend Daardoor is tic moeijelijkheid uit den weg geruimd, die gerezen was door de vraag: of plaatselijke aldeelingen eeuer vereeniging, die regispersoonlijklieid heeft; reeds daardoor bevoegd zijn in regten op te tredendan wel een afzonder lijke erkenning als regispersoon behoeven. liet stoomschip foorwaartsvau Nieuwe Diep naar Batavia, is op 12 April Point de Galle gepasseerd. In verschillende steden des lands zijn onlangs valsche 25 centsstukken, met de heeldteuis van koning Willem II en de jaartallen 1848 en 1849. in tieslag genomen. Door burg. en weili. van Amsterdam is bij den gemeenteraad eenc voor- dragt ingediend tot benoeming van een hoogleeraar in de geschiedenis der godsdiensten in hel algemeen aan de universiteit aldaar, tip deze voordragt slaan de heereii: dr P. D. Chantepie de la Saussaye, pred. te Hemmen, en dr. F. Jusli, hoogleeraar te Marburg. -- Indien, meldt het HbL. geene technische bezwaren zich voordoen zal waarschijnlijk, behoudens het votum der eerste kamer, legen hel winter- saizoen bel herhaaldelijk besproken voorloopig stationsgebouw in hel gedempte Westerdok worden gebouwd Dit slation zou dan niet alteen strekken voor de lijn Amsterdam - Zaandammaar ook voor de andere lijnen van den llollaiidschen Spoorweg, natuurlijk behalve die van de Ooslerspoor. De opening van de lijn Amsterdam—Zaandam blijlt op 15 Mei bepaald. Men meldt van den Helder: Hel vroeger zoo welvarend visschersdorp Eguiond wordi met ondergang bedreigd. De meeste visschers gaan met hun gezinnen naar Nieuwe Diep, omdat er tegenwoordig gelegenheid voor hen is daar een woning te krijgen, maar bovenal omdat die haven hun alle geriefelijkheden voor hun bedrijf aanbiedt. Te Utrecht werd Donderdag 11. de nieuw benoemde burgemeester. mr. W. R Hoer. geïnstalleerd. Hij heeft als raadslid zijn ontslag genomen, daar bij beide betrekkingen beter niet vereenigd acht. Dc onlangs te Utrecht aangehouden brievenbesteller heeft bij zijn ver hoor bekend, dat hij vroeger reeds voor 50 aan bankpapier uit een brief had gestolen, die door eenen zeeman aan zijne ouders bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest was gezonden. Hoewel de zoon later met een enkel woord hierop gedoeld had, was toch de zaak zelve niet vroeger uit gekomen, omdat ook de brief was vernietigd. Dc man en het kind, die bij de ontploffing van een vat petroleum te Arnhem gewond werden, verkeeren in zeer gevaarlijken toestand. Gelijk reeds gemeld is, was de vrouw oogenblikkeljjk dood; in de handen van haar verkoold lijk werd nog eenig geld gevonden. Donderdag II. stond voor het gereglshof te Leeuwarden teregt M. J. P. 21 jaren oud, dienstmeid, wonende te Oldeboorn, beschuldigd van kinder moord. Besch. bekende alles, maar beweerde op het oogenblik dat zij het kind dooddrukte, niet geweten te hebben wat zij deed. De advocaat-gene- raal, mr. G. A. Visscher, requireerde veroordceling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. J. S. van Ilarinxma thoe Slooten bepleitte ontoereken baarheid en opperde twijfel omtrent het visum repertum des geneeskundigen. De uitspraak zal over 8 dagen plaats hebben. Tussclien Goes en 's Heerenhock is dezer dagen een koopman in scha pen op treurige wijze omgekomen. Het paard van zijn rijtuig ging op hol en bij werd daarbij tegen den grond geworpen. Hij overleefde dien val slechts eenige oogenblikken. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is het water in die streken langzaam vallende. Dc provinciale weg op Vlijmen is nog overstroomd. Nabij Zevenbergen is een driejarig kindje zoodanig door een wiek van een watermolen getrol'éndat het aan de gevolgen is overleden. De gepensioneerde kapitein ter zee llculz. dezer dagen te Vcr.Io over leden, heeft bij testamentaire beschikking zjjn vermogen, dat meer dan twee ton gouds bedraagt, na afzondering van eenige legaten aan zijne bloedverwanten en bedienden, bestemd tot bet oprigten van een invaliden huis voor ouden en gebrekkige»zonderonderscheid van geloofsbelijdenis, die geen aanspraak hebben op verpleging in het oude mannen- of weeshuis ald.aar, Te Rothem in Limburg zijn door brand zeven woningen in de asch gelegd, waardoor elf huisgezinnen zonder huisvesting zijn, en dit meest alle onbemiddelde lieden. Het achterhuis van den heer v. A.waar men vermoedt dat de brand ontstaan is, werd eene prooi der vlammen, terwjjl liet Jicereiilmis en de nevengebouwen zjjn gespaard gebleven. Volgens berigt uit Paramaribo wordt aldaar een verzoekschrift aan Z. M den koning ondertcekendwaarin de welwillende aandacht van HD. in het breede wordt gevestigd op den treurigen toestand, waarin deze ko lonie verkeert, en waartegen volgens adressanten spoedige en krachtige maat regelen worden vcreischt, wil zij niet geheel verloren "gaan. Adressanten, ten slotte hun betoog en eerbiedig verzoek te zamen vattende, wenden zich tot den koning, met deze bede: 1°. dat het Uwe Majesteit moge behagen, het adres der koloniale staten, betreflende eene commissie van onderzoek, in gunstige overweging te nemen; 2°. dat de oprigting van een immigratie- fonds zoo spoedig mogelijk plaats vinde. en 3°. dat in alwachting van deze twee belangrijke zaken door Uwer Majesteits magtige tusschenkomst de grorite koloniale landbouw, - door crediet-verleening, tegen voldoende waarborgen en door uit den weg ruiming van alle bezwaren, dc bepalingen o. a. als nu beslaan ten opzigte van de voor de kosten van terugvoer te stellen zekerheid, in staat gesteld wordt om, ook in het algemeen belang der kolonie, een zoo ruim gebruik, als mogelijk is, te maken vau dc voor twee jaren heropende Brilsch-Indische immigratie. 's GRAVEiNHAGE13 ApriL Tot controleurs der directe belastingen zijn benoemd; Ie Breukelen de lieer F. A. J. A. van Galen, thans in die betrekking te Sneek; te Sneck de heer F. H. P Liglenberg. thans in die betrekking te Bolsward. en tolont vangers der directe belastingen zijn benoemd: te Slcenwijk de lieer M. H. F. Picliol dn Plessió, thaus ia die betrekking te Vreeswijk; te Sexbierum dé beer J. E. Römer, thans in die betrekking te Winsum. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, builen bezwaar van 's rijks schatkist: B. J. Lanlitik. te Onder- dctidam; .1. A llijner, Ie Zwartsluis; T. 11. van Mettrs, te Zwolle; P. J. T. Goolhaas. te Anterongeu; G. W. W. C. Diest Lorgiou, te kampen: jhr. I,! J. A. van Spcngler, lê Delft; J. Gorter, te lleerenveen; J. van Waas, té Schiedam: I). J. Braakenburg Jr., te Leiden; M. J. dc Jongh, te Goes; D. Metilz, te Texel, en D. Snijder, te Harlingc». Tot consul der Nederlanden te Charleston, voor de staten Noord- ent Zuid-Carolinais, biiiten bezwaar van 's rjjks schatkist, benoemd de heer A. Norden aldaar. Aan den lieer J. van den Hoek Jz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Capclle. Door den minister van koloniën is de lieer dr. W. A. van der Star ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot arts voor de krankzinnigen-verpleging daar te lande. Z. M. de koning heeft bij schrijven aan het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw, handel en nijverheid te Suriname te kennen gegeven dat Z. M. het beschermheerschap dier maatschappij aanvaardt. De minister van marine zal op Vrijdag 19 dezer geen gehoor verleenen. Blijkens een bij liet dep. van marine ontvangen telegram, is het ram- toreuschip Koning der Nederlandenonder bevel van den kapitein Ier zeC W. Enslicden li6" dezer van AdeH vertrokken. tiZie rei der hel Hij voegsel) Bevallen van een Zoon A. KNAAP ROODENBURG. 12 April 1878. Eenige en algenieene kennisgeving. Na een langdurig lijden overleed te Amersfoort onze geliefde Moeder en Bchuwd-moeder Mejuffrouw A. L. REKKER, Weduwe den Heer G P ITTMANN. W. ITTMANN. Leiden1? April 1878. M. ITTMANN, van Dreckt. Eenige en algenieene kennisgeving.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1