LË Elf SU IIE COD RAAT. ÏS7S. ZATURDAG 13 APRIL i°. 88, BliNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCllE BERIGTEN. 21e Courant verschijnt dadelijks, Zon- en leestdageu uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met het Y'erslaider Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expediliekostev. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. f> Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 14 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 April. 's Lands middelen over de drie eerste maanden dezes jaars hebben opge- bragt 21.922.214.19, zijnde i 554,350.65y2 meer dan in' hetzelfde tijdvak van 1377. De raming bedroeg 23,597,206.86. De minister van bimienlandsche zaken beeft ter algemeene kennis ge- bragtdat in de maand Jnnij e. k gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in de arlt. 4 en 8 der wel van 1 Jnnij 1865. gewijzigd bij de wel van 8 Julij 1874, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van acten van be voegdheid als hulp-apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier exa mens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij die lol de examens wen- schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijke opgave doen aan deu voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuHrknnilig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hooglceraar d'. J. W. Running, te Amsterdam: voor het tweede na tuurkundig examen, den hoogleeraar dr. D. liuizinga. te Groningen; en voor het praktisch examen van hulp-apotheker, den hoogleeraar dr. VV. F. R. Suringar. te Leiden. De voornoemde minister hreft ook ter kennis van belanghebbenden ge- hragl. dal in den loop van de maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot het afleggen van het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Julij 1874, ter verkrijging van heL diploma van vee arts. D ig en plaats van dal examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot gemeld examen wenschen te worden toegelaten, moeten daar van vóór 20 Jnnij e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den heer A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht Het stoomschip l'rime.s Amnlinvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 11 April naar Penang vertrokken, en de honing der Nederlanden mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 11 April van Pori-Saïd vertrokken. De Conrad, op weg naar Batavia, verliet Napels op 11 April De laatst gehouden vergadering van het centraal-comilé voor de oprig- ting en de instandhouding van een seminarie nabij Batavia heeft tot direc tor benoemd den heer J. Ph. llennemann. thans zendeling en director van het seminarie te Kwala lvapoeas op Borneo. Te Haarlem werd eergisteren een dief op eigenaardige wijze ontdekt en gevat. De poltcie had namelijk berigt ontvangen van een diefstal, die door zekeren Schuurman te Amsterdam was gepleegd. Tijdens een onder zoek trad iemand eene slaajistede binnen, juist op het oogenblik dat een inspecteur van policie zich daar bevond. Deze. hoewel den binnenkomende niet kennende, sprak hem bij den naam Schuurman aan. en de vreemdeling gaf ontsteld te kennen, dat hij werkelijk die persoon was. waarop de arres tatie volgde. Voor een paar dagen, meldt de 11. C.hebben wij medegedeeld, dat op de groene veiling te Ovirveen voor een tod enkele witte hyaciiilhen de enorme prijs van 700 werd besteed; hij eene volgende verkooping was de koojilust zoo groot, dat een bed bollen van dezelfde soort den ongeleenden prys van /950 npbragt. Volgens het Hbl. zal Z. M. de koning op Dingsdag 20 April zijn ge woon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. Te Amsterdam is thans in het Paleis voor Volksvlijt de gewone jaar- lijksche tentoonstelling van tninbouwvoortbrengselen geopend. Een 170-lal gouden, zilveren en bronzen medailles, ter gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ4000, werden ten behoeve van de inzenders door verschillende belangstel lenden uitgeloofd. De tentoonstelling duurt tol Dingsdag a. s. en zal worden opgeluisterd door matinees en soirées. Art. 1 der wet van 1 Junjj 1830 bedreigt een gevangenisstraf van twee tot vijf jaren tegen ieder, die boosaardiglijk en in het openbaar den persoon des konings zal gesmaad, gehoond ol gelasterd hebben. Gemeld artikel, dat hier te lande gelukkig in het vergeetboek is geraakt, moest dezer dagen door de arrond.-rcgtbank te Amsterdam worden toegepast op zekeren VV. S. Tegen hem werd namelijk een vervolging ingesteld, ter zake dat hij op Donderdag 30 Augustus 11. op den Buitenkant, bij gelegen heid dat de komst van Z. M. den koning tot een bezoek van de Landswerf werd verwacht en aldaar een groot e menigte volks bijeen was, zich belee- digende uitdrukkingen over den koning veroorloofd had. Daar twee getui gen hel bezigen dier woorden behoorlijk constateerden, werd de beklaagde bij verstek schuldig verklaard en tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Eergisteren verloren twee visschers jammerlijk hun leven. Terwijl een der drie opvarenden cener Ut'ker schuit de kor over boord wilde laten, ge raakte hij iu de korlijn verward en ging mede over boord. Zijn kameraad, hem willende helpen, deelde in hetzelfde lot, en voordat de overgebleven jongen hun een lijn kon toewerpen, waren beiden in de diepte verdwenen. De jongen sneed nu de korlijn af, liet de schuit voor den wind om gaan en hield op eene andere schuit aan. om het gebeurde mede te deelen. Van dit vaartuig ging nu één man over, die de schuit te Nieuwe Diep in de haven bragt. Te Arnhem is gisteren een vat met petroleum ontploft, dat te digt in de nabijheid van een brandende kagchcl was geplaatst. De vrouw des huizes vond men gestikt op den grond liggen, overdekt met brandwonden, en ook de man lag bewusteloos uitgestrekt, ernstig door de vlammen ver wond. Een jeugdig kind, dal zich mede in het vertrek bevond toen de ontploffing plaats had. kwam met enkele wonden vrjj. Men slaagde er in den brand in betrekkelijk korten Ijjd te stuiten. Uit Deventer wordt gemeld: De IJssel is thans buitengewoon hoog. Wij hebben weder circa 5 meter water. Alle uiterwaarden staan thans ge heel ouder water, en indien de was aanhoudt, zal er ook weldra een menigte graanlanden onderioopen. Burg. en wetli. van Groningen hebben aan den raad ingediend een ontwerp-ovcrcenkomst, voor den aanleg van een waterleiding, waarvoor concessie is verleend aan de hh. Oudschans, de la Faille en Rosenkölter. De gemeente blijlt buiten den aanleg en de exploitatie; de concessionarissen zullen 50000 als waarborgkapitaal storten er is gezorgd dat de ingezete nen te allen tijde water kunnen bekomen, voor redelijke prijzen; na 40 jaren kan de gemeente de zaak overnemen; zij waarborgt gedurende de eerste 3 jaren der exploitatie een waterverbruik van J500 stère daags, naar den prijs van 10 cent per stère. De Alidd. C. meldt dat een 25-tal scheepstimmerlieden uit Antwerpen zijn ontboden om de werkzaamheden aan het thans in liet drooge dok te Middelburg staande driemastschip Nicolette te verrigten. Voor het vieren van het 50-jarig bestaan der kon. mil. akademie te Breda is, volgens de Br. C., door den minister van oorlog ƒ4000 beschik baar gesteld, zoomede 4000 ter beschikking van den kommandant der genie aldaar, ten einde daarvoor te laten maken eenige herstellingen, schilderingen en een planken vloer in de exercitieloods, alwaar men op een van de dagen der feestviering een bal wil doen plaats hebben. Te Eindhoven werd Dingsdag II. door een marktbezoeker eene porte feuille vermist, inhoudende eene geldswaarde van ongeveer 1200. De ver liezer liet het door den stadsomroeper uitroepen, met de belolle er bij dat de eerlijke vinder eme goede belooning zoude ontvangen. Eenigen tijd hierna kwam J 11., uil Mcerveldhovenmet de verloren portefeuille opda gen, en ontving na veel moeite een belooning van vijf gulden. 's GRAVEN1IAGE, 12 April. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, is, blijkens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram, den 10,lrD dezer van Barbados naar Curag30 vertrokken. Dc algemeene policie-verordening in deze gemeente, die met zooveel moeite door den gemeenteraad ter wereld is gebragt. is door de hoogere autoriteit, wier goedkeuring gevorderd werd, beleefdelijk aan den gemeente raad teruggezonden. De tegenstanders van 's rijks "keuromauie" zullen ongetwijfeld de eersten zijn onder hen, wie deze beslissing van gedeputeerde stalen niet verraste, liet was immers te voorzien, dat de bepalingen omtrent de aardappelschillen en groenten-afval, alleen in het leven geroepen om de ingezetenen te dwingen hun asclt en vuilnis om niet aan de gemeente af te staan, en liet op eene lijn stellen van sociëteiten met tapperyen en kroegen, de punten waren waar de hoogere magt hel hoofd tegen zoude slooten. En nu zijn het juist die bepalingen, welke de bedenkingen van ged. stalen hebben uitgelokt. Dal collegie toont met de wet in de hand aan, dat het belang van de stad. om zich gratis de schillen- en groenten-afval, //dat eigendom der ingezetenen" toe te eigenen, geheel en al ligt buiten den kring der belangen, die volgens letter, geest en bedoeling van art. 135 der gemeentewet den raad de bevoegdheid geven eenige verbodsbepa ling te maken. De andere bedenking van gedep. staten geldt de he- moeijing van de policie met sociëteiten. Zij betwisten den gemeen teweigever de bevoegdheid om het regt der ingezetenen tot vereeniging of vergadering, hun door de grondwet gewaarborgd, te regelen, veelmin te beperken, op grond dat art. 10 der grondwet de uitoefening van dat regt uitsluitend aan regeling en beperking door dc wet toelaat. De brood- en meelfabriek alhier keert over het afgeloopcn jaar een dividend van ƒ15 per aandeel van ƒ100 uil. ENGELAND. LONDEN, 11 April. Het antwoord van vorst Gortschakoff op de circulaire van lord Salis bury is aan de kabinetten van al de groote mogendheden medegedeeld; de van Eiigelsche zijde geopperde bezwaren worden daarin punt voor punt we- derlegd. Het stuk wordt door de dagbladen niet ongunstig beoordeeld, iu

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1