Men meldt nit Zwolle: Mei hel werk voor den aan Ie leggen spoor weg Zwolle—Almelo is men onder dc gemeente Raalte met p. m. 100 arbei ders begonnen. Er zijn reeds zooveel arbeiders en poldergasten op dat werk afgekomen, dat men er voorloopig reeds ongeveer 1000 heeft moeten afwijzen. Zoodra de reeds onderweg zijnde locomolivcn en ijzeren zand- wagens per scheepsgelegenheid zullen zijn aangevoerdzal er meer volk aan het werk worden gezet. De regering heeft aan de tweede kamer toegezonden eene nota lot beant woording van het verslag over het ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Amersfoort naar Nijmegen. Zij verklaart daarin, dat zij de meening deelt van de groote meerderheid der leden, dat aan de wet van 10 November 1875, zoo lang die niet is gewijzigd, getrouwe uit voering behoort te worden gegeven. Tcregt wordt dan ook in het verslag opgemerkt, dal dc leden der kamer, die eene wijziging dezer wet vvensche- lijk achtenin de gelegenheid zijn geweest om het initiatief voor een daar toe strekkend voorstel te nemen. Dat de wel van 1875 niet tot den over gang te Rhenen zoude binden, kan moeijelijk worden toegegeven. Ten bewijze daarvan beroept de regering zich op de geschiedenis dier wet, waarop ook reeds in het verslag is gewezen. Welke bezwaren ook, vol gens sommiger meening, tegen het toen genomen besluit mogen gelden, zoo lang dc wet van 1875 niet is gewijzigd, zal de tot hare uitvoering vast te stellen onteigeningswet overbrugging te Rhenen moeten bevelen. De beslissing, welke de regering toen naar de behandeling der onteigeningswet wilde verschuiven, is door de kamer reeds in 1875 genomen. Een nader onderzoek daaromtrent bij het tegenwoordig wets-ontwerp is toen door haar opzettelijk afgesneden. De regering wenscht hier alleen bjj te voegen, dat zij, evenals de weigever van 1875, overbrugging bij Rhenen in het be lang der defensie zeer noodzakelijk acht. De in eene der afdeelingen gedane mededeeling, dat het eersle plan der regering geweest zoude zijn om den spoorweg beoosten Amersfoort te bou wen, berust op eene dwaling. De rigting beoosten Amersfoort is, evenals elke andere mogelijk geachte rigting, onderzocht, maar onmiddellijk na de opname ter zijde gesteld, wegens de daaraan verbonden bezwaren, o. a. de hemoeijelijking van den toegang tot de haven en de noodzakelijke verleg ging der Grebbelinie. 's GRAVENllAGE, 11 April. De 2' luit. W. Puffins, van liet 2C reg. infanterie, is voor den tijd|van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ne- derl. IndiC. De plaatsing van den officier van administratie le kl. L. M. van ün- selen, aan boord van het fregat Evertsenwordt ingetrokken, en aan boord van genoemden bodem geplaatst de officier van administratie 2e kl. J. A. H. Iluarl. Z. K. H. prins Frederik heeft gisteren de Kon. Ned. fabriek van gou den en zilveren werken van de hb. J. M. van Kempen en Zonen le Voor scholen bezocht, om de belangrijke verzameling van zilverwerken, die door de hh. van Kempen op de tentoonstelling te Parijs zal worden ingezonden, te bezigtigen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de onteigeningswellen voor de spoorwegen Amersfoort—Nijmegen en DordrechtT- Kesleren. maar geschorst de discussie over de onteigeningswet voor den spoorweg Stavoren—Leeuwardendoor aanneming eener motie, de wensche- lijkheid niisprekende dat Bolsward in dien spoorweg worde opgenomeu. De kamer is daarna op rrcès gescheiden. De maatschappij »de Toekomst" gaf gisteren avond in den kon. schouw burg haar 45e concert. Dat hel door een zeer talrijk publiek bezocht werd. kan wel geen bevreemding wekkenwanneer men verneemt dat uitgevoerd werd «Ocean", 2* symphonie in C. Dur (Op. 42), gecomponeerd door Anton Rubinstein en dit werk uitgevoerd werd onder leiding van den componist zeiven. Toen It. voor het eerst verscheen, werd hij door het orchest met fanfares begroet en toen het heerlijke toonwerk ten gehoore was gebragt, hadden de toejuichingen geen einde. Hierna trad het bestuur der maat schappij op en betuigde, bij monde van den heer Nicolaï, zijn hartelijken dank aan den heer Rubinstein, voor de welwillende medewerking aan de maatschappij verleend. Niet alleen als uitstekend toonkunstenaar, maar ook als een edel mensch, werd R. hoog gewaardeerd, en ten blijke. dat ook 'sGravenhage een en ander hoog wist te schatten, werd hem een fraaije lauwerkrans aangeboden, benevens het eere-lidmaatschap van dc maat schappij. waarvan het diploma in een prachtig album vervat was De heer Rubinstein was zeer gevoelig voor die blijken van toegenegenheid en waar- dering, en verklaarde op zijne beurt, dat, zoo de uitvoering der symphonie .zoo goed geslaagd was, dit was te danken aan de uitstekende wijze waarop .het orchest het had ingestudeerd, en aan de bekwaamheid, ijver en inspan ning van de uilvoerders. Het concert werd besloten met de eerste uitvoe- ritig van de ballet muziek uit de opera "Der Damon", muziek van Anton Rubinstein, en weder onder zijne leiding ten gehoore gebragt. (lok dit stuk, hoezeer een geheel ander genre dan dat, waarmede hel concert was aangevangen, vond grooten bijval. Rubinstein werd bjj herhaling terugge roepen en verscheen blijkbaar diep getroffen over zoo vele blijken van innige hoogschatting en opprijsstelling. Na afloop van het concert werd den heer Rubinstein, door een tal voorstanders der edele toonkunst en be wonderaars van den beroemden componist en pianist, een luisterrijk sou per aangeboden. DUITEN LA N DSCHE BEBIGTEN ENGELAND. LONDEN, 10 April. Men gelooft niet dat het antwoord van vorst GortschakofT op de de pêche van lord Salisbury, waarvan de Times de slotsom heeft medegedeeld, ofschoon niet hooghartig, tot het oplossen der bestaande quaestie omtrent het congres zal leiden. Engeland zal weder antwoorden dat het vasthoudt aan de verklaring in het protocol van Londen van 1871, volgens welke geenc mogendheid bevoegd is, eenzijdig wijziging te brengen in internatio nale tractaten, en dat het daarom alleen aan Europa de bevoegdheid toe kent om eene beslissing ten aanzien van de in het Oosten in het leven ge roepen nieuwe toestanden te nemen. De Spectator wijst er op dat, terwijl de Europesche bladen schier eenparig Engeland goedkeurend op den schouder kloppen, nu het Rusland bedreigt, geene enkele mogendheid lust toont om mee uit vechten te gaan, Blijkbaar vindt men het voortreffelijk, wanneer Engeland geheel alleen den stier bij de horens wil nemen, en zal men met veel genoegen de rol van toeschouwer spelen. Deze houding vindt hare verklaring in eene soort spijtige verontwaardiging onder de bewoners van het vasteland, dat de Brit alléén steeds vrij loopt van de jammeren des oorlogs. Dit bleek bij het ondernemen van den veldtogt in Abyssinie. "Ha!" riepen toen de Fransche journalisten, zich de handen wrijvende: "Engeland zal nu óók eens zijn Mexico vinden!" De heer Stanley is op het oogenblik bezig met de redactie van de be schrijving van zijn reis in Afrika. Een groot gedeelte van het manuscript is reeds in handen van den drukker; hel geheel zal omstreeks 800 bladz. in 8». in twee deelcn uitmaken en versierd zijn met talrijke afbeeldingen en kaarten. Het boek zal gelijktijdig in de hoofdtalen van Europa het licht zien. Het volgende telegram is alhier uil New-York aan het bureau van den NewYork Herald ontvangen: Een zware storm kan vermoedelijk op de Britsche, Noordsche en ook op een gedeelte der Fransche kust omstreeks den IS11'" April verwacht wordenbenevens stormweder op den Atlantischen Oceaan benoorden 40° NBr. Volgens een depêche, die de Timen uit Calcutta ontvangt, kan Enge land direct 10000 voortreffelijke ruiters van het Indische leger naar Europa doen komen, zonder dat de veiligheid van eenige stad of streek in Indiê daardoor ook maar het minste gevaar zou loopen. liet Argentijnsche torpedoschip Fulminante is op La Plata, ruim 20 zeemijlen boven Bucnos-Ayresin de lucht gevlogen. Het schip heeft ge slaan onder bevel van kapitein Hunter Dividson. die bekend staat als ceu Noord-Amcrikaansche torpedo-specialiteit. Kapitein Harvey van de Engelsche marine behoorde ook tot den élat-major. Beide officieren waren aan wal. toen hel onheil plaats greep. De oorzaak is niet bekend; aan boord bevond zich 15000 kilo buskruid en ton schietkatoen. Het schip, dat drie jaren geleden aan de Clyde gebouwd is, heeft met zijn torpedomale- ricel 70000 gekost. FKANKKIJ K. Het Journ. off. maakt het reglement openbaar, dat de voorwaarden vaststelt, waarop de "conférences" en de verschillende congressen gedurende de tentoonstelling gehouden zullen worden. Het bestuurs-comité der vereenigiiig van letterkundigen heeft het pro gramma voor het gedurende de tentoonstelling te houden literarisch congres vastgesteld, hetwelk den 4'ltD Junij in besloten vergadering geopend en den 15'le" Junjj gesloten wordeu zal met de voorlezing der door het congres aangenomen voorstellen. De eersle openbare zitting zal den 6de° Junij plaats hebben en met eene redevoering van Victor Hugo worden geopend. Het congres zal bestaan uit 2 afdeelingen, de Fransche van 326 en de buiten- landsche van 140 leden. DVITflCHLAND. Te Berlijn is men van gevoelen dal de crisis zal eindigen met eene schikking tusschcn de hoofdbclaughcbbcnden. zoodat RuslandGroot-Bril- tanië en Oostenrijk elkander ten slotte zullen verstaan. De Nord. Jillg. Ztg. heeft in haar jongste artikel, sprekende over den gezondheidstoestand van prins Bismarck, bewoordingen gebezigd, welke doen onderstellen, dat dc rijkskanselier de beraadslagingen in deu rijksdag niet zal bijwoneit. Het gevolg daarvan zal zjjndat de rijkskanselier de beraadslaging over de ernstige vraagpunten van de politiek zooveel mogelijk zou vermijden. Het Duitsche oefenings-eskader, dat elk voorjaar in dienst gesteld wordt, zal volgens dc Nd. Mig. Zeit. dit jaar bestaan uit de gepantserde schepen König Wilhelm, Preutse», Friedrich der Grosse en Grosser Rurjürst en het adviesjacht Falkc. Mogt het eskader naar de Turksche wateren gezonden worden, dan zal hel in het laatst van Mei derwaarts vertrekken. Dan zouden zich aan het eskader aansluiten de Duitsche oor logschepen die zich nu reeds in de Middellandsche zee bevinden. Aan boord der Duitsche oorlogskorvct Leipzig, op reis naar Nicaragua is, volgens berigt aan de Foss. Zeit., in de nabijheid der kruidkamer brand ontstaan. Door snelle en krachtige inspanning is het echter gelukt, den voortgang van het vuur naar die gevaarlijke plek te stuiten. Verscheidene kabels en andere materialen en onder anderen ook al de tabak der beman ning zijn verbrand. De sergeant Ehlert, die verdacht werd van medepligligheid in de zaak van den gearresteerden Engelschen correspondent Bishop te Berlijn cn door de Belgische regering op grond van gewoon misdrijf aan de militaire auto riteit te Metz was uitgeleverd, is te Aken aan zijde bewakers ontsnapt en spoorloos verdwenen. Eenigen tijd gelegen werd in Posen een geweerschot gelost op een katholiek geestelijke, die zich aan de staatswetten onderworpen had. Vol gens de Fosener Zeit. is dc dader ontdekt, een 19-jarige smidsknecht, die ook de namen van 2 medepligtigen moet hebben opgegeven. Omtrent de werkzaamheden aan den Gothard-tunnel wordt medegedeeld dat ten gevolge van een lawine men bet werk aan de noordzijde gedurende eenigen tijd niet geregeld heeft kunnen voortzetten; aan dien kant is de voortgang in de laatste w eek van Maart niet zoo gunstig geweest als zonder

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2