EE1DSCI1E COUIUNT. 1878. N°, 87. alii VRIJDACI 12 APRIL. Be Courant vertchjjul dagelijks. Zoum 1' eeshlageti uitgezonderd. I)e prjjt der Courant it per merendeel jaars ft.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeililiekoslen. Afzonderlijke nonmirs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pc prijs der Adverlenlifln is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. ST A DS-BF.R ICHTE1N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9,l<,n Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de BEESTENMARKT in plaats van Vrijdag den ÏO'1"1 April e. k. zal worden gehouden op Woensdag den I7J'0 April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 April 1878. E. KIST, Secretaris. B J N N EN LANDSCHE BE BIGT E N LEIDEN, 11 April. Bij de gehouden verkiezing van 25 leden voor het kiescollegie bij de Ned. herv. gemeente alhier zijn, naar wij vernemen, de caudidaten, door «Geloof en Belijdenis" voorgesteld, gekozen. Volgens de Kötn. Zeil. zyn de bekroonde mededingers naar de prijs vraag voor een akademiegebonvv te Leiden de gebr. Mengelberg te Utrecht (geb. te Keulen), de bouwmeester Spetzlcr te Bochum, de bouwmeesters Bockclliaiim en Wigand te Hamburg, verder een Engelsch en een Fiansch architect. Volgens hel RH is dit berigt in zooverre onjuist, dat niet een Franschman, maar nog een Duitscher is bekroond, namelijk prof Bohnstedt uit Golha. De minister van marine heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in dit jaar vier jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen, die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebbenwenschen te worden toegelaten moeten zijn Nederlanders, en op 1 January 1878 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun IS4' jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen in aanmerking zij, die geboren zijn in de jaren 1861 of 1862. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mededingen, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den laalsten Julij aanst. een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Door de staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. T. J. Cornelis- scn, officier van gezondheid, en W. Rutgers van der Loei?, med doctorandus. Aan de Nederlandsche hoofdstations zullen, even als in Duitschland en lïelgië, bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling te Parijs, van 1 Mei a. s. af goedkoope rctoiirbillctlen, geldig gedurende 15 dagen, wor den uitgegeven. -- Blijkens berigt van Zr. M». agent en consul-generaal Ie Alexandria, van 31 Maart jl.zijn, inet hel oog op het opbonden der cholera-epidemie in de provinciën lledjaz en Vemen, de van daar komende schepen in Egypte niet meer aan quarantaine-maatregelen onderworpen, met uitzondering der schepen met pelgrims aan boord, welke aan de «Bronnen van Mozcs" ecue observatie-quarantaine van drie dagen ondergaan. Men heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van het naderend driehonderdjarig geboortefeest van Hugo de Groot een huldeblijk van dank bare vereering, hem gewyd, te doen verrijzen. Het comité, aan hetwelk de uitvoering dezer zoo echt vaderlandsche zaak is toevertrouwd, bestaat uit de volgende heeren: Alexander, prins der Nederlanden, ecrè-voorzitter; mr. E. J. J. B. Cremers, lid van de tweede kamer, voorzitter, mr. F. B. Coninck Liefsling, lid van den hoogen raadmr. A. A. de Pinto, idem; mr. J. Pols, idem mr. R. J graaf Schimmelpenninck van Nijenhnis, grootmeester van het huis des konings, lid van de tweede kamer; dr. Th. Gh. L. Wijnmalen, onder bibliothecaris der kon. bibliotheek, secretaris-penningmeester, allen te 'sGra- venhagc; mr. J. T. Buys, hoogleeraar-staatsraad; mr. J. E. Goudsmit, hoog leeraar, beiden te Leiden; mr. J. A. Fruin, hoogleeraar te Utrecht; mr. B. D. H. Tellegen, hoogleeraar te Groningen; en mr. T. M. C. Asser, hoog leeraar te Amsterdam. Aan de circulaire betreffende deze zaak ontleenen wij het volgende; «Waarom verrees tot nog toe geen blijk van nationale hulde aan den man, die al de schatten der wetenschap van de voorafgaande eeuwen in zijn magtigen geest had omval en schier op elk gebied van verstandelijke en zedelijke ontwikkeling een voorganger en leidsman voor de menschheid geweest is? Waar is het blijk van dankbare waardering van den grooten Hollander. Hugo de Groot, wiens naam, over de geheele wereld bekend, met diepe vercering uitgesproken wordt door ieder, die niet ongevoelig is voor wetenschap, waarheid en regt? Welke ook de oorzaken zijn dat het nageslacht hem die hulde nog niet heeft gebragt, het mag thans niet langer dralen om de schuld van dankbare vereering te voldoen aan de nagedachtenis van den man, die gedurende twee eeuwen voor het grootste deel van zijn vaderland en de Hollandschc koloniën in andere wereiddeelen als hel ware de wetgever is geweest door zijne «Inleiding tot de Holl. regtsgeleerdheid". De philosophic van het regt. beoefend door philosophen, die van de regtswetenschap niet dan de opper vlakte kenden, verloor zich veelal in jjdeie bespiegelingen. Juristen daar entegen, aan de wijsgeerige methode vreemd, waren gewoonlijk niet bjj magie om de bijzondere reglsvragendoor henals naauwkeurige specialisten nagegaan, te beschouwen in verband met het algemeen regtssysteem. In Grotius zien wjj de rigling, om elke bijzonderheid van het praclische regt te stellen in het licht van bet algemecne regtsstclsel. Die rigting heelt goede vruchten gedragen, vooral ook voor het publiek regt, waar zij de grondslag is geworden van «het Regt van oorlog en vrede". Aan dcuschrjjvcr van dal onsterfelijk boek is door de geheele beschaafde wereld de eeretitel van vader van liet volkenregt toegekend. Vraagt men naar de vruchten? Laat men dan zjjn oog vestigen op de gruwelendie in Grotius' tijd zoo algemeen door oorlogvoerende partijen werden bedreven, dat men ze als door het gebruik gewettigd beschouwde, en laat men tegelijk het oog vestigen op den eerbied voor het leven en de bezittingen van de burgers, die thans door gewijzigde zeden en eene mag- tige openbare meening aan den overwinnaar worden voorgeschreven. Niet temin is er zooveel verschrikkelijks, zooveel willekeurigs ook in onzen tijd aan het oorlogsgeweld verbonden, dat de stem van Grotins zich in het belang der menschheid nog steeds waarschuwend zal kunnen doen hooren. Hetzelfde geldt omtrent de heiligheid van tractatcn, door hem beschouwd als de hoeksteen van het volkenregt en als eerste voorwaarde van welvaart, zoowel voor den tijdelijk zwakke als voor den magtigen overwinnaar, aan wien hij steeds wjjze gematigdheid en billijkheid aanbeveelt. De ontwikkeling van hel wereldregt gaat een lang/amen, maar vasten tred. Grotius was bij den aanvang der nieuwe geschiedenis een lichtende ster voor liet v Ikenregt. Indien verdrukte natiën na hein onder de rampen des oorlogs en onder het ljjden van de overhrersching de hoop hebben be houden dal eenmaal het regt zon zegevieren over het gewelddan hadden zij dat te danken aan de Groot, die steeds vermaant den oorlog zoo te voeren, dat hij kan leiden lot een dourzamen vrede, den natuurlijken toe stand. dien elk volk, ook in het belang van zijn eigen bestaan en toekomst, ten duurste verpligt is. zooveel mogelijk, te bewaren. indien ter gelegenheid van het naderend driehonderdjarig geboortefeest van den grooten man uit alle deelcn der oude en nieuwe wereld tal zijner vereerders zullen zamenvlocijenlaten wjj dan voorgaan, om een holdeblijk van dankbare vereering te doen verrijzen voor een van de grootste wel doeners der menschheid, voor Hugo de Groot." Men schrijft ons uit Voorschoten: Op heden den li*»*0 April is ha opening der stembus gebleken, dat de stemgeregtigden der gemeente Voor schoten. op gisteren, den 10d'n dezer, in plaats van wijlen dén heer W. Hoo- gendoorntot raadslid dier gemeente hebben gekozen den heer L. J. S. van Kempen, op den huize «ter Wadding". Door den gemeenteraad van Haarlem is voor de 9'jaarlijkclte ópenbare uitvoering van bet NeiterJandsch symnasliekverbond, welke op Zondag 23 Junij e. k. aldaar zal gehouden worden, welwillend afgestaan een gedeeite van het terrein van de Hertenkamp in den Hout en een bijdrage van ƒ300 verleend ter tegemoetkoming in de kosten. Voor de benoeming van een hoogleeraar in het Romeinsche regt en zijne geschiedenis aan de universiteit te Amsterdam, worden door burg. en weth. aanbevolen de hh.dr. Max Colin, hoogleeraar in het Romeinsche regt aan de universiteit te Ziirich, en mr. J. P. Mollzer, advocaat te Amsterdam. De vereeniging Thalia, te Amsterdam, heeft den prijs «van uitmun tendheid" (gouden medaille met 500 fr. en een kunstvoorwerp van groote waarde) behaald bij den tooneelwedslrijd te Dendermondewaaraan dit ge zelschap op 24 Febrnarij (met het drama «De blinde en zijn geneesheer") heeft deelgenomen. Behalve de vereeniging Thalia, nam nog slechts een Nedcrl. gezelschap. Vondel, uit Rotterdam, aan den wedstrijd decL

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1