evenzeer onze geldmiddelen in diet algemeen rakenmoest worden behan deld. Er waren leden, die nu reeds verklaarden, dat zij onder de be staande financiële omstandigheden aan den aanleg van nieuwe werken noch hier noch in Indië hunne stem zouden geven. Andere leden meenden dat althans blijken moest boe de regering zich voorstelt bij het aanvaarden van nieuwe openbare werken in de kosten daarvan, niet enkel op het oogen- blik. maar op den duur Ie voorzien. Uit was te noodzakelijker, omdat zelfs, wanneer geen enkel nieuw werk ondernomen werd. het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven althans op de staatsbegrooting van het moederland zeer moeijelijk zou kunnen worden bewaard. De uitgaven vau blijvenden aard op de staatsbegrooting zijn aanmerkelijk uitgezet en dreigen niet weinig te zullen toenemen. Weder andere leden drongeitscr sterk op aan dat de regering, alvorens nieuwe groote werken zoowel in Indië als in het moederland op touw worden gezet, bepaalde openingen gaf vgn hare financiële plannen voor de toekomst. Tegen deze beschouwingen kwam men, in zoover zij de strekking hadden om den aanleg van nieuwe spoor wegen op Java te verwerpen of te verschuiven, van de zijde der meerder heid met nadruk op. De Uitbreiding der spoorwegen in Oost-Indië, zeide menis eene levens-quaestie voor onze bezitting en als krachtig middel om de volkswelvaart te verhoogen en daardoor den financiëlen toestand van bet land te verbeterenmogt die aanleg nu vooral niet achterwege blijven. Aangenomen dal in de behoeften aan spoorwegen op Java zonder verwijl moet worden voorzien, was het de vraag, op welke wijze die voorziening moet plaats hebbendoor slaatsaanleg of door middel van hel verleenen van concessie met rente-garantie. Verscheidene leden merkten op dat de over tuiging van den tegenwoordigen minister van koloniën omtrent dit punt meer dan eens schijnt gewijzigd te zijn. Men meende dat nergens uit bleek dat de meerderheid der kamer voor slaatsaanleg boven concessie aan parti culieren gestemd is. 's GRAVENIIAGE9 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein-luit. ter zee J. A. Rüell, adjudant van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, tot het dra gen der versierselen van ridder 2' kl. der Kon. Pruissische Kroonorde, en ridder der 1' afd. van de Groothertogelijk Saksische orde van den Witten Valk of der Waakzaamheid, hem respectivelijk door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruissen, en door den groothertog van Saksen-Weimar geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden kanonnier 2* kl. A. llapprecht, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de üuitsche medaille, ingesteld ter heriuncring aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870/71. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Ileerenveen is benoemd de heer C. J. Prakkente Leiden. - Z. M. de koning heeft bepaald dat aan den met 1 April jl. aan het hoofd der topographische iurigting gestelden burgerlijken directeur, voor de militaire cartographie en hetgeen daaraan is verhonden, een kapitein of eerste luitenant kan worden toegevoegd. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen berigten, is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 7den dezer te Barbados aangekomen, na den 3d"1 te voren van Suriname te zijn vertrokken, terwijl het ramtorenschip Koning der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, op dien datum te Aden is gearriveerd. 11. K. H prinses Marianne heeft zich heden morgen van hier per Rijn- spoor naar Wiesbaden begeven. De in de tweede kamer bij de behandeling van het wels-ontwerp be- trellende de bedelarij voorgestelde amendementen zijn de volgende: 1°. een amendement van de hh. Mackay en Harinxmaom. in afwachting van de geheele herziening van den titel «bedelarij" in het wetboek van strafregt, geen uitzondering toe te laten; 2". een amendement van de hh. Borgesius en Patijn, om den bedelaar niet strafbaar te stellen, indien hij zich vruch teloos om volstrekt onvermijdelijken onderstand bij de besturen heeft aange meld, dus ook indien onderstand onvoldoende was; 3". een amendement van den heer Rutgers van gelijke strekking en tevens om het bewijs vau schuld op den aanklager te leggen; 4". een amendement van den heer Gode- froi, om de opzending van recidivisten naar een bedelaarsgesticht te doen plaats hebben op de vordering van hel openbaar ministerie. In de zitting van de kamer van heden zijn. na uitvoerige diseussiën, de vorenstaande amendementen verworpen en is bet wets-ontwerp betredende de bedelarij onveranderd aangenomen met 41 legen 25 stemmen. Voorts zijn aaiiïenomeii enkele onteigenings-wetten en de overeenkomst met de Hollandsche spoorweg-maatschappij (exploitatie baanvak Zaandam - Amster dam). In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is o. a. door den voorzitter medegedeeld, dat van gedep. staten ontvangen is een brief, houdende aanmerkingen tegen het onlangs vastgestelde ontwerp der algemeenc policie-verordening en der verordening betreflende de bouw- policie. Ingekomen is een voorstel van burg. en welh. tot het rigten van een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, betref fende de verbetering van den waterweg tusschen 'sGravenhage en de Maas. B U J T G N L A N DSC U E BERIGTEN. BELGIK. Zaïurdag reed een brouwerswagen, zwaar met biertonnen beladen, door de Doorniksiraat te Brussel, toen eensklaps voerman, wagen, paard en vaatjes in een diepen put verdwenen. Men heeft meer dan anderhalf uur moeten werken om alles weer boven te krijgen. Gelukkig hebben er geen ongelukken plaats gehad. De instorting had plaats daar, waar eer- tjjds een brug over de Senile was. De rivier is aldaar gevuld, doch zoo slecht dat er een aanzienlijke ruimte onder den grond was gebleven. In den nacht van 3 April is een hevige brand uitgebarsten in het ma gazijn van de wilgoedfabriek van de hh. Dujardin frères, tc Leuze. Ge lukkig heeft men den brand bij de derde verdieping kunnen beperken. De schade wordt geschat op 150.000 fr. Indien de brand de fabriek had bereikt en vernietigd, zouden 4 tot 500 werklieden zonder werk zijn geweest. ENeEIiAND. LONDEN, 8 April. De Economist wijst er op dat lord Derby, wat betreft de Oostersche quaeslie, slechts eenige punten had genoemd, waarbij Engeland belang had, maar dat volgens lord Salisbury bij ieder deel der Russische staatkunde in het Oosten geen enkel uitgezonderdEngelands belang betrokken is. Vol gens dat blad had de regering dit wel eerder kunnen bedenken. Zoodra Engeland verklaarde geen vinger te zullen uitsteken voor dc onafhanke lijkheid van Turkije was het met die onafhankelijkheid gedaan. Zij ein digde in 1876, niet eerst in 1878. En van den beginne af heeft Rusland eerlijk aan de Engelsche regering medegedeeldwal de vredesvoorwaarden zouden zijn. In enkele bijzondei lieden bevatte het traclaat van San Stefano natuurlijk een en ander wat men niet heeft kunnen voorzienmaar in het algemeen en in de hoofdzaak was daarin niets wat Engeland zoo magtig kon verbazen. Het zal echter wel vaststaan, dat het traclaat van San Stefano niet eenvoudig kan worden verscheurd. De staat van zaken in het Oosten zou daardoor niet veranderen en met dien staat van zaken heeft Engeland te doen eu niet met het papier, waarop zij zijn beschreveu. Overigens schijnt liet de mceuiiig van het blad te zijn dat aau de Turksche maatschappij in Europa. Konstantinopel niet uitgezonderd, zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt. Door de regering is eene som van 500 uitgeloofd aan dengene, die de justitie op het spoor zal brengen van de moordenaars van lord Leitrim. De familie van den verslagene heeft aan dit bedrag nog eene som van 1000 of 1500 toegevoegd. Verder is bekend gemaakt, dat de verklik ker niet zal behoeven op te treden als getuige, noch op eenige andere wijze zich openlijk zal behoeven bekend te maken. In weerwil van dit schoone lokaas, gelooft men dat de vrees voor wraak iedereen, die van de zaak iets weet, zal weerhouden iets bekend te maken. Het Nederl. stoomschip Spartanvan Hamburg naar Londen, met eene lading suiker, is op de Hasborough Sands verongelukt. Dertien sche pelingen zijn gered. Den 6d'° Maart 11. heeft in de stad Panama, in Nieuw-Grenada, een geweldige brand gewoed, waardoor eene schade werd aangerigt van omstreeks 3 millioen gulden. Hel onheil was te wijten aan een neger, die een vlam- menden lucifer in een maatje wierp, waarin een weinig rum was. Het opvlammende vocht tastte een vaatje olie aan en in minder dan een uur tijds stond lieL geheele hoofdplein der stad in laaijen gloed. FRANKRIJK. Volgens de Soleil heeft dc president der republiek Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden het grootkruis van het Legioen van Eer geschonken. Dc Parijsche gemeenteraad heeft besloten, eene commissie te benoemen die zal uitmaken, welke feesten de stad Parijs gedurende de aanstaande wereldtentoonstelling geven zal en waarin die bestaan zullen. Bij de prefectuur van het Rhdne-deparlement, hoofdplaats I.yon, zijn, om staalkundige redenen, 22 ambtenaren ontslagen, waaronder een referen daris en 6 hoofdcommiezen. Een der laatsten heeft zich dit ontslag zoo aangetrokken, dat hij krankzinnig geworden is. Te Mugron, depart. Landes, zal op 23 April een standbeeld onthuld worden van Frederic Bastiat. De minister van financiën, Léon Say, zal hierbij tegenwoordig zijn, die hierdoor het bewijs geeft, dat hij de nage dachtenis van dien staathuishoudkundige verbindt aan die van zijn voorgan ger, Jean Baptisle Say, 'sministers grootvader. Te Rochefoucauld (Charente) staat reeds sedert 13 dagen het lijk van een bejaard ingezetene boven aarde, zonder dat de geneesbeeren durven beslissen, of dc man overleden, dan wel in lethargie verzonken is. Tc Marseille heeft sedert eenige dagen een groot deel van de stokers en machinisten op de verschillende stoomschepen het werk gestaakt. De werkstaking heeft haar ontslaan te danken aan een kleine vermindering van personeel, door eene maatschappij noodig geacht. De overige werk lieden. ook die van andere stoomboot-maalschappjjen, hebben daarop de hoof den bij elkaèr gesloken en behalve de aanstelling van wcêr minstens even veel werklieden, Ier vervanging van het ontslagen personeel, verhooging van loon gevraagd met 10 fr. per maand. I)at de maatschappijen dezen laatsten eisch niet kunnen locgeven, is duidelijk, als men weet dat deze loonsver- hooging aan dc «Messageries" op een vermeerdering van uitgaven van 250.000 fr. zou te slaan komen, terwijl de overige maatschappijen haar begrootingen met 80.000 a 150.000 fr. zouden vermeerderd zien. ITALIË. Volgens de Italië is de gezondheidstoestand van den generaal der Jezuiten, pater Beckx. zoo bedenkelijk, dat men weinig hoop op zijn behoud meer koestert. Hij is 83 jaren oud. Als zijn opvolger wordt pater A7aIeriano Cardella genoemd, provinciaal der provincie Rome of van den voormaligen Kerkelijken Slaat. Cardella heeft den naam van groote geleerdheid, spreekt vloeijend verscheidene talen en gaat door voor een gematigd man. Rl'SLAN I». De Ag. Basse is gemagligd het berigt ongegrond te verklaren, als zou de keizerlijke regering den vertegenwoordiger van Rumenië te verstaan hebben gegeven dal zij in het congres geene discussie over de Bessarabische quaeslie zou willen voeren. De Russische regering kent aan elke mogend heid in het congres volkomen vrijheid toe lot het beoordeelen barer handelingen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2