buItknlandschI-: berigte.v_ per telegraaf, hen gezonden last om het huis in quaestie te verkoopen en vooral omdat hij voor zich eene acte liet passeren lusschen Vernède en zekeren J. Carst, waarbij de eischers allerlei schuldbekentenissen aflegden en schulden van Vérhèue overnameödit alles terwijl hijconsulmét het (Wiregtmafige diér handelingen bekend was. Op deze vordering had de gedadgde dlleen geant woord dat zij zoo vertvard was dat hg er niet veel van begreep en in ieder geval itiet kon inzien hoe bij als consnl te dier zake onregtmatig gehandeld had. Dit laatste werd door mr. B. M. Vlielander Hein bij pleidooi, namens deji igedaagde, aangevoerdtervvijl mr. D. van Eek, voor de eischers optredend trachtte té bettrogen dat de gedaagde als Consul fèh deze voor de gepleegde klMèfjèrfjeii Wel aansprakelijk waS. EKGELAKTD. LONDEN, 5 April. De Centtal News mèlflt dat dit Birmingham aan het lagerhnis eene petitie gezonden is, onderteekend door 3870 vrouwen, en waarin gesmeekt wordt dat oorlog vermeden worde, wijl er zooveel jammer uit voortvloeijen zou. De correspondent van de Titnes te Petersburg schrijftLord Salisbury's circulaire, waarvan wij heden oehteüd een telegraphiSch uittreksel ontvin gen, geldt hiér als een nieuw bewijs, ddt het Engelsche kabinet tot den oorlog besloten hééft. In de officiële wereld zegt men, dat voor hen, die op vrede hopen, het stuk niet aangenaam is om te lezen; het heeft echter éen voordeel boven al zijne voorgangers, dat het volkomen duidelijk en verstaanbaar is en de discussie uit de sleer van woorden en formaliteiten brengt op bet vaste terrein van daden en belangen. De regering heeft den tekst nog niet ontvangen en daarom is dan ook nog geen beslissing genomen omtrent het daarop te geven antwoord, maar er bestaat reden te gelooven. dat het Engelsche stuk niet geacht zal worden het karakter van een ultimatum te dragen. Daar de Engelsche regering de door het preliminaire tractaat van San Stefano voorgestelde oplossing onaannemelijk verklaart, maar zieh tot een zuiver negative eritiek bepaalt, is het mogelijk dat Rus land vragen zal om eene naar hare meening gewenschte oplossing voor te stellen. Zoo het Britsche kabinet, zoo zegt men, inderdaad den oorlog wil vermijdengelijk eenige zijner leden verklaard hebbendan zou er nog steeds eene vreedzame oplossing der quaestie gevonden kunnen worden. Volgens de Navy List telt de Engelsche vloot in de Middellandsche Zée, thans versterkt door het Kanaal-eskader, 31 oorlogsschepen, met 250 stukken geschut. Van die schepen zijn er 15 gepantserd. De overige zijn korvettenkanonneerbooten enz. De Times meldt: Met diep leedwezen bérigten wjj den dood van ohzen correspondent te Volo, den beer Ogté. 'die jl. Vrijdag té Makrinitfca gevón- deh werd in een toestand, welke een geweldadigên dood waarschijnlijk doet achten. Hij was van zijri wötiing te Vólo ongewapend naar Makrinilza getogen en is nog bij het Vrijdag te Makrinitza plaats gehad hebbend ge vecht gezien, terwijl hij ih een dorp. digt hg Makrinitza gelegen, naar éen paard zocht, om naar Volo te vertrekken. De wanorde, welke sedert het begin van den opstand in de bedoelde landstreek heerschte, doet vermoeden dat hij viel als offer van zijn dienstijver. Als vermoedelijke daders van den moord op lord Leitrim gepleegd zijn twéé personen aangehouden. De misdaad werd gepleegd des avonds ten 7 ure in het Cratla-Bosch, nabij Milfort. Langs den boschkant rijdende schijnt een kogelregen op de reizigers te zijn gelost. De koetsier is terstond gevallen, en lag buiten kènnis toen meh hem vond. Hij was door een kogel in den mond getroffen en overleed vóór men hem kon ondervragen. De secretaris werd in het linkér Oor getroffen. Hij heeft zeker hulp willèn zoekendoch is onderweg gestorven; men vond zijn lijk tfp eenigen afstand van de plaètswaar de moord gepleegd is. Het lijk van lord Leitrim werd gevonden in een nabu- rigen vijverwaarvan het water rood gekleurd was door zijn bloed. Naast hem lagen een jagtgeweer en een gebroken loop. Het scheen dat hij wan hopig zfjh leven verdedigd hééft. De linkerzijde van het hoofd was vreese- lijk verminkt, een kogel had zijn borst doorboord, de linkerarm was ver pletterd én dé regter zwaar verminkt. FRANKRIJK. Door den president der republiek is weder aan 55 wegens medeplig- tigheid aan den Commune-opstand van 1871 veroordeelde personen kwijt en èlxfing, vermindering of verandering van straf verleend. Ten gevolge van het voorstel-Spuller is in den ministerraad de vraag I beliahdeld, in hoeverre de maarschalk Verpligt is te Versailles zijn verblijf te houden. Er is beslistdat de officiële recepties van den president voort aan gedurende de zitting der kamers te Versailles zullen plaats hebben. Naar men zegt heeft de regering last gegeven eenige gepantserde vaar tuigen uit te rusten, ten einde de vloot in de Middellandsche Zee te kun- nen versterken en voorbereid te zijn op mogelijke gebeurtenissen. De heer de Girardin geeft in den Figaro reeds nu den hoofdinhoud op j van het antwoord van vorst Gortschakoff op de depêche van lord Salisbury, waaraan natuurlijk weinig waarde wordt gehecht. Men kan op dit oogen- I blik daarvan nog niets met zekerheid weten. De Girardin zegt dat prins Gortschakoff betreffende de behandeling van al de artikelen van het verdrag, zooals Engeland zulks verlangt als conditio sine qua non van zijne mede werking aan het congres, verklaart dat men tot hetzelfde resultaat zou kunnen komen door op een Europeesch congres het geheele verdrag van Parijs van 1856 tè herzien, ten einde dit in Overeenstemming te brengen met niéuwe en noodzakelijke bepalingen. Wat het tractaat van San Stefano betreft, dit zon in wezen blijvenzoo noodig, als de wet, die in de toekomst de betrekkingen zal regelen tusschen de Porte en de regering van den Czaar. Men verneemt dat de heer Bonnet-Duverdierdie wegens beleediging van Mac-Mahon gevangen zit. op vrije voeten is gesteld. Te Marseille hebben de stokers en machinisten der stoomboot-maat schappijen den arbeid geslaakt. De syndicale kamer der corporatie is bijeen gekomen en heeft een tariet van loon voor de stokers en machinisten vast gesteld. Dit tarief is aan de stoomboot-maatschappijen ter aanneming voor gelegd. Verscheidene van deze moeten genoegen genomen hebhen met de nieuwe voorwaarden. De bij Woldam gestrande Nederlandsche schooner is de Vogelsang, van Schiedam naar New-Castle bestemd. Slechts twee man der equipage zijn verdronken. ITALIË. Den 27steB Maart 11., zoo schrijft men uit Trecate, eene plaats inPiemont bij de Ticino gelegen, aan de Lombardia, keerde een arm karrevoerder niet ver van hier van de markt huiswaarts en kwam een monnik achterop. Deze sprak hem aan, vroeg hem, of hij goede zaken gedaan had en of hij niet bevreesd was, zoo alleen met geld overweg te reizen. Neen, antwoordde de ander, want mijn geld is goed geborgen in een kastje van mijnen wagen. Nadat men nu nog eenigen tijd naast elkander was voortgegaan, keerde dj monnik zich plotseling om en beval den karrevoerder, hem den sleutel van het kastje uit te leveren, hem met den dood dreigende, zoo hij om hulp riep. Laatstgenoemde haalde dén sleutel te voorschijn, maar, in plaats van dien den gewaanden pater ter hand te stellen, liet hij dien op den grond vallen; zich daarop bukkende om dien op te rapen, haalde hij behendig een sikkel uit, bragt den struikroover eene ernstige wonde toe, sprong op zijnen wagen en nam in allerijl de vlugt. Een eindweegs verder eenige karabiniers ontmoetende, deed hij hun verslag van het voorgevallene. Zij haastten zich naar de plaats, waar de gewonde ter aarde lag, ondertastten hem en von den verscheidene vuurwapenen en dolken, benevens een fluitje in zijne klee deren verborgen. Men kwam op den inval op dit laatste te blazen en wer kelijk sproiigen in een oogwenk uit eéft naburig boschje nog vier of vijf rooVers voor den dag, allen als monniken verkleed. De karabiniers ziende, begonnen de booswichten terstond te vuren en eerst na een heet gevecht van een kwartier gelukte het genen twee doodelijk te treffen en de overi gen op de vlugt te jagen. Deze gebeurtenis heeft in den geheelen omtrek groote opschudding verwekt. (13. C.) DIITSCHLAND. Sedert geruimen tijd werden uit de goederenstations in Duitschland pakketten vermist, die op zoo geheimzinnige wijze Verdwenen, dat de wa kers ten einde raad waren. Eindelijk zijn echter de dieven gevonden. Het waren twee personen, waarvan de een in mand of kist werd geborgen, die als bestelgoed door zjjn makker aan het station werd bezorgd. Zoodra de goederenloods wegens etenstijd der beambten gesloten werd, kwam de levende waar uit zijn schuilhoek en pakte dan al wat voor de hand lag in de plaats die hij ledig had gelateü, waarna hij zich op de een of andere wijze uit de loods verwijderde. De spoorweg-maatschappij verzond dan het gestolene naar het opgegeven adres, waar de dieven het in ontvangst namen. Zonder gevaar was deze list niet. Een der dieven bekende eens bijna het leven te hebben verlorendaar men hem op het hoofd plaatste. Op het punt dm te stikken kwam er echter gelegenheid de kist te verlaten. Éen flnanóieel blad te St. Petersburg geeft het volgende overzigt van de kostendie uit dén Oórlóg in het oosten voor Rusland voortgevloeid zijn. Van 12 April 1877, den dag der oorlogsverklaring, tot 4 Maart 1878, toen het vredesverdrag geratificeerd werdzijn 322 dagen verloopendoch reeds meer dan vijf maanden van te voren was een groot gedeelte van het leger mobiel gemaakt. Dus zestien maanden van enorme kosten. In November van 1876 werden drie binnenlandsche leeningen van 350 millioen papieren roebels en eed buitenlandschë van 93millioen klinkende of 125 millioen papieren roebels gesloten. Daarenboven heeft de rijksbank nog een voor schot van ongeveer 285 millioen roebels boven de begrooting verstrekt. In het geheel werden tot voorbereiding en voor het voeren van den oorlog 800 millioen roebels besteed. Neemt men nu aandat voor het huiswaarts brengen der troepen nog 50 millioen roebels noodig zijudan krijgt men een totaal der oorlogskosten van 850 millioen roebels. Voor rente en aflos sing dezer som 'wordt jaarlijks 45 millioen roebels vereischt. Daar volgens het budget tot nog toe voor rente en aflossing der openbare schuld 108% millioen roebels gevorderd werden, blijkt, dat de oorlog de schuld bijna met de helft heeft doen toenemen. 'sGRAVENHAGE, 6 April. Tot vice-president in den raad van Ned. Indië ib benoemd de heer Ahdrée Wiltens, thans lid; eU tot lid mr. Nederburgh, laatstelijk resident van Cberibon. LONDEN, 5 April. Een berigt van Reuter, uit Syra, meldt: Het is on juist-, dat de Russen den dadelijken afstand van de Turksche vloot eischen. Zij verlangen slechts dat die vloot te hunner beschikking worde gesteld in geval van oorlog met Engeland. ROME, 5 April. Het Vaticaan heelt aan de Duitsche bisschoppen instruc- tiën gezonden, waarin hun gelast wordt eventuële onderhandelingen tot herstel der betrekkingen tusschen het Vaticaan en de regering te Berlijn niet tegen te Werken. Rusland zou als grondslag tot verzoening met het Vaticaan voorgesteld hebben een aannemen door de Curie van den tegen- woordigen staat van zaken. LONDEN, 5 April. In het lagerhuis heeft de minister van marine, de heer Smith, op eene desbetreffende vraag geantwoord, dat het eskader in de Stille Zuidzee met een pantserschip versterkt zal worden, en de onder secretaris voor buitenlandsche zaken, de heer Bourke, dat tengevolge van vertoogen van den ambassadeur Layard de Porte strenge bevelen gezonden heeft om plunderingen en gruwelen in de Grieksche provinciën met de meeste kracht tegen te gaan. WEENEN, 5 April. In verband met de aan het Engelsche parlement overgelegde diplomatieke stukken, betrekking hebbende op de verhouding tusschen Rusland en Rumenië, maakt de Pol. Corr. den tekst openbaar van dë, onder dagteekening van 28 Maart, door de Rumeensche regering ver zonden noia, waarin zij legen het tractaat van San Stefano protesteert. Dit protest geldt de bepaling betreffende Bessarabië, de wijze der vaststel- I ling van de door Turkije aan Rumenië verschuldigde schadevergoeding, en de bepaling betreffende den doortogt der Russische troepen door het Ru meensche gebied. De afstand van Bessarabië, zegt de Rumeensche regering, is geëne locale quaestie, maar integendeel eene zoodanige, waaromtrent ge heel Europa bevoegd is te beslissen, daar deze afstand eene wijziging van Europa's werk van 1856 en eene verplaatsing der magt in zich sluit in eene streek, waar Europa voortdurend groote belangen te handhaven heeft. LONDEN, 6 April. Reuters-Office verneemt van heden uit Calcutta, dat met het oog op de crisis in Europa door de Indische regering overwogen wordt, of hel nemen van voorzorgsmaatregelen wenschelijk geacht moet worden. LONDEN, t> April. Lagerhuis. In antwoord op de door Gladstone gedane vraag zegt de minister Stafforth Northcote: "Engelands doel met het eischen van de overlegging van het geheele tractaat was, duidelijk vast te stellen wat door het congres geregeld moet worden. Ik geloof dat door deze eenvoudige en practische handelwijze en door het niet afwijken er van de belangen van het land en van den vrede beter behartigd worden dan doof het opwerpen van noodelooze vragen." LONDEN. 6 April. De Standard verneemt, dat de Kanaalvloot in de nabijheid van Malta blijven zal, om tot het vervoer van troepen van daar beschikbaar te zijn. Alle toebereidselen z(jn gemaakt om binnen weinige uren drie- a vierduizend man in te schepen. jV R A1» E ll I E-\ I li I HA. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 6atn April de heer M. J. C. M. Kolkman, geb. te Dordrecht, in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6