COUgANT. V. S3. ZATLHDAG 6 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- cv Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, 'sjaars, huilen de erpeditiekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant De prijs der Ad-.prlentiCn is van 1-4 r LEIDEN, 5 April. Door het bestour der spoorweg-maatschappij Leiden—Woerden zal op Maandag 15 April 1878, des namiddags ten 12 ure, worden aanbesteed het maken van gebouwen op het slation Leiden, in één perceel. Volgens het U. D. noemt men den heer dr. I). de Loos, directeur der lioogere burgerschool alhier, als aanstaand professor in de pharmacie aan de Groningsche universiteit. Er bestaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van het stoomschip Drenthe van de Rolterdamsche Lloyd. waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 10"° April aanst. is bepaald. Behalve aan Batavia zal mede eenc brievenmaal aan Padang wor den verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmo ren uiterlijk in den avond van den fl11"1 April en de brieven den volgenden dag. des namiddags vóór twee ure. te Rotterdam aangekomen te zijn. In eenige couranten berigt de douairière de Bourbon, zich ondertce- kenende hertogin van Normandie, het overlijden van haren zoon, machinist bij de Kon. Ned. marine, met bijvoeging dal hjj is gesproten uit haar huwe lijk met den hertog van Normandié, zoon van Maria Antoinette en van Lodewijk XVIkoning van Frankrijk. De Tijd meldt dat door het hoofdcomité van het liefdewerk //Oud pa pier" voor Nederland een bedrag van ƒ7000 aan goudgeld voor Z. H. Leo XIII in handen is gesteld van Z. D. Hw. mgr. P. M. Snickers, bisschop van Haarlem. Volgens het V. D. is Z. K. II. prins Hendrik door de werkzaamheden, verbonden aan het organiseren van de Nederlandsche afdeeling van de ten toonstelling te Parijs, genoodzaakt nog eeuige dagen aldaar te vertoeven, en zal de prins alzoo de Zaturdag te houden vergadering van de hooldcom- missie voor de herdenking der Unie van Utrecht niet bijwonen. De veehandel, die in de noordelijke provinciën in 1877 ongeveer 11 millioen gulden aan uitgevoerd vee opleverde, heeft in de eerste drie maan den van 1878 nog hooger vlugt genomen. Hoewel het vaak ongunstig weder was, zijn in Januarij, Fcbruarij en Maart ongeveer 18000 stuks vee uit het Noorden, hoofdzakelijk naar het buitenland, verzonden. Zulk eene boeveelheid, eene waarde van 3millioen gulden vertegenwoordigende, is in 3 maanden tijds nog nimmer bereikt. Het Fad. meldt dat dezer dagen een majoor en een kapitein van den generalen staf en een kapitein ter zee al de dorpen in het Westland hebben bezocht om met de burgemeesters der verschillende plaatsen te overleggen omtrent een inkwartiering op groote schaal in de maand Augustus a s. Er zullen dan groote manoeuvres worden uitgevoerd door het leger en de vloot langs de kust lusschen den Haag en den Hoek van Holland. Te 'sGrave- sande, Monster, Naaldwijk en Loosduinen zal alsdan een groote troepen- magt gedurende 14 dagen ingekwartierd worden. De Held. en Md. <7.. deelt het volgende mede: Dikwijls wordt dezer dagen, bij den opbouw der Westerkerk te Helder, de aandacht der voorbij gangers getroflen door de zeldzame gehechtheid van een hondje aan zijn jeugdigen meester. Zoo dikwijls deze met een hoop steencn de zeer lange ladder opklimt, wordt hij dadelijk gevolgd door zijn hondje, dat met eene verwonderlijke vastheid den jongen achterna klimt. Zoodra hij op het dak is gekomen, bewijst hjj zijn meester door een vrolijk bladen en dariele sprongen de innigsie vriendschap. Wanneer de jrngen zich van zijn last heeft ontdaan en weer naar omlaag klautert, springt de hond, die bij instinct schijnt te weten dat het afklimmen gevaarlijk voor hem kan zijn, op de schouders van den jongen en komt zóó behouden omlaag, om dadelijk weer den moeijelijken en pijnlijken togt naar boven aan te vangen. D'. L. Lindeboom, pred. bij de Christ, geref. gemeente te Zaandam, is benoemd tot directeur ecner inrigting voor het opleiden van zendelingen te Meester-Cornelis, bij Batavia. De senaat der Utrechtsche universiteit heeft, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wjjziging van sommige bepalingen der wet op het hooger onderwijs, een adres aan de tweede kamer gerigt. waarin hij zijne bezwaren tegen de voorgestelde verandering van art. 7 ontwikkelt en aan dringt op het behoud der zoogenaamde splitsing. 'Ie prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, anco p. p. f 3.85. Het verslag af zonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. gels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. Aan het diaconiebestuur der lierv gemeente tc Nijmegen is door wijlen mr. A. C. baron Snouckaert van Schauburg een legaat besproken groot 1000. Een treurig ongeval trof dezer dagen zekeren G., te Uchelen, onder Apeldoorn, woonachiig. Hij en zijne echtgenoote verheugden zich sedert vier maanden in het bezit van allerliefste tweelingen. Zaturdag 11. gaf hij henten einde hen zoet te hondentotdat de gekookt wordende pap gereed was, een staafje pepermunt, hetgeen zij oppeuzelden. Den volgenden mor gen vonden de ouders tot hunne groote ontzetting de lijkjes hunner kinde ren. Geene andere oorzaak schijnt aanwijzig dan de pepermunt. De lijkjes zullen geneeskundig onderzocht worden, ten einde na te gaan, ol werkeljjk de pepermunt schadelijke bestanddeelen bevatte, dan of er eene andere oor zaak voor dezen plotselingen dood te vinden is Op den spoorweg tussrhen Hoogeveeti en Beilen had Woensdag een treurig ongeluk plaats. De timmerman Bakhuis bevond zich met ecu dienst- kar, zoogenaamde //owry", op den weg en sprong daar af tcrwjjl zij nog in beweging was. Hij struikelde en viel voor de kar, die over hem heen ging. In den nacht is hij aan de gevolgen eener inwendige verwonding overleden Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. -- In Friesland is door den aanhoudenden zuidwestenwind het boezem water erg gestegen. In de gemeenten Oost- en West-Stellingwerf, Opster- laud, Schoterland en Smalliugerlaud staan alle lage landen onder water. In de lage veenen wordt de korte turf een prooi van wind en regen. Betreffende den te Uzendijke geplecgden moord wordt nog medege deeld dat de man, die eene herberg hield, met eene spade is doodgeslagen en de vrottw, zijne huishoudster, geworgd; tcrwjjl er na den inoord diefstal gepleegd is. De misdaad is aan hel licht gebragt door een bode, die in jle herberg eenen brief bezorgen moest. Naar men verneemt is te Fjjnaart door de maréchaussée de persoon ontdekt, die hel 17-jarig doofstomme meisje het hoofdhaar heeft afgesneden. De schuldige moet voorgevendat hjj voor een dubbeltje het hoofdhaar van het meisje gekocht heeft, maar dat hij vergeten heeft te betalen. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat het water aldaar weder is gewas sen. Verschillende moestuinen staan weder onder water. De provinciale weg van daar op Vljjmen is weder overstroomd, zoodat de gemeenschap met de Langstraat en het land van Heusden gedurende dezen winter thans voor de vierde maal is onderbroken. 's GR AVENIIAGE5 April. Door Z. M. zijn benoemd: tot kanlonregter-plaatsvervanger te Deven ter, de heer uir. W. A. Cost Bttdde, procureur bij de arrond.-regtbank te Zutpben, wonende te Deventer; lot kantonregter-plaatsvervanger te Beetster- zwaag, de heer F. Gordon, ontvanger der registratie aldaar; tot kanton regter-plaatsvervanger te Steenwijk, de heer J. R. Meesters, burgemeester dier gemeente. De beer 11. de Wal, thans ontvanger der directe belastingen te Nu- mansdorp. is benoemd tot ontvanger derzelfde, middelen te Marrum (resid. Hailum). Tot schoolopziener in liet 5e schooldistrict van Zeeland is benoemd de lieer 11. Q Janssen, te St. Anna ter Muiden. De adelborsten le kl. G. I'. I'osthiima en F. U. V. Zwaanshals, die nende aan boord van hei wachtschip tc Willemsoord, worden op non- aciiviieit gesteld. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bjj de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoe fenen als: de commies 2e kl. II Helling, ten postkantore te Harliiigen; de commies 3" kl. W. E. Carp, ten poslkanlore le Utrecht, en de commies 4e kl. J. H. de Wilt, op hel spoorweg-postkantoor UtrechtZwolle. De minister van financiën beeft bekend gemaakt, dat bij hem ontvan gen is een bankbillet. groot ƒ300, door een onbekende, ouder liet postmerk 'sGravenhage, ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der wet van 1854 betreffende de bcdelarjj voort gezet Verschillende sprekers hebben bezwaren tegen het ontwerp en de toepassing er van ontwikkeld. De minister van justitie heelt het stelsel van het omwerp en de urgentie er van verdedigd. Hij zal Maandag zijne rede voor'zetten.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1