•s GRAVENIIAGE, 3 April. Door Z. M. is aan den heer mr. C. P. K. Winckel. advocaat en pro cureur bij den raad van justitie te Samarang, tijdelijk in Europa verblijf houdende, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van rid der 1* klasse van de Albrechtsorde. hem door den koning van Saksen geschonken. - Tot notaris Ie Purmerend is benoemd de heer M. E. Booy, thans no taris te Grootebroek. - Tot directeur van een der rijkstelegraaphkanloren is benoemd de lelc- graphist 2e kl. J. Spaans tra. - De kapitein E. C. H. L. van Erckeleus, plaatselijk adjudant 1® kl. le Amsterdam, en de 1® luit. O. W. F. Pippenghegcn, plaatselijk adjudant 2e kl. le Doesborghzijn op pensioen gesteld. - In de zitting van de tweede kamer van lieden is de heer mr. Gort van der Linden als commies-griffier der kamer htëedigd. Het ontwerp tot wijziging der wet op het notariaat is aangenomen met 68 stemmen tegen 1 die van den heer van Eek: de termijn voor hel in werking treden der wet is gesteld op 5 dagtn na de afkondiging. Itlet 50 tegen 24 stemmen is aangenomen liet wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de beëedigde vertalers, nadat uitvoerige discussiën waren gehouden en een amendement van den lieer Mackay was verworpen met 41 legen 33 stemmenstrekkende om in het ontwerp op te nemen dat de eed of belofte moet algelegd worden naar ieders godsdienstige gezindte. Morgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde. - De minister van waterstaat zal morgen geen gehoor verleenen. - Voor de Haagsche rcglbank werd gisteren behandeld eene vordering, door de firma P. Varkevisser C®.scheepsbouwmeesters te Scheveningen ingesteld tegen den heer M. de Niet Azn.reeder aldaar, welke strekte tot betaling van 1946, verschuldigd wegens reparatiën en leveranliën aan de sthepeu van genoemden reeder. He gedaagde beweerde slechts omstreeks ƒ1100 schuldig te zijn, welke som hij liet aanbieden en de weigering der eischeressc consigneren. De overige ƒ800 betroffen, volgens hem, posten, die zjjne schippers hadden besteld en waarvoor hij meende niet aansprake lijk le zijn. Hierop had de eischeres aangeboden door getuigen te bewijzen dat. ingevolge de te Scheveningen bestaande handelsusance, de recders alles betalen wat door hunne schippers tot herstel der schepen wordt besteld voor zoover die schippers dit niet zeiven betalen. Tegen dit getuigenbewijs had de gedaagde zich verzet en de al of niet toelaatbaarheid werd heden voor de regtbank bepleit. Mr. 1). S. van Emden trad op voor de eischeres en m'. S. van Houten voor den gedaagde. De regtbank zal den 23'° April uitspraak doen. - De Russische gezant bij ons hof zal aanstaanden Dingsdag de vertegen woordigers van andere mogendheden alhier aan een diplomatiek diner vereenigeu. BUIT E .NL AIS HSCIIK BEKIGTE N BELGIE Betrcflende de bloemententoonstelling te Gent deelen de dagbladen mede dat aan de lib. J. A. Willink, van Amsterdam, V. Schertzer en Zoon, van Haarlem, en A. E. Barnaart C".van Vogelenzang, zijn toegekend: eene zilveren medaille voor crotons aan eerstgenoemde, eene gouden medaille voor hyacinthen en eene zilveren voor amaryllis aan den tweede, en twee vergulde medailles voor hyacinthen aan den derde. EAGELAVD. LONDEN, 2 April. Lord Salisbury, de nieuwe minister van buitenl. zaken, heeft reeds eene depêche aan de Engelsche gezanten in hel buitenland gezonden, be- treflendc de üostersehe zaken. Hij zegt daarin dat liet onmogelijk is reeds vooraf te zeggen in hoeverre de voorwaarden van liet tractaat van San Ste- l'aiio algemeene goedkeuring zouden vinden, maar het voorbehoud om er willekeurig de discussie over aan te nemen of af te wijzen, ontmoet ern stige bezwaren Engeland kan geen gedeeltelijk onderzoek van liet tractaat aannemen, omdat elk artikel als van zelf eene opheffing van liet tractaat van 1856 beduidt. Hij wijst verder in bijzonderheden op de ernstige gevol gen van het tractaat van San Stelano. hetwelk een magligen Slavischen staal in het leven roept, ten nadeele van het Griekschc element en van alle staten welke aldaar belangen hebben, geplaalsl onder Russische controle, waardoor Rusland een overwegenden invloed verkrijgt in de Middellandscbe Zee. Hij vestigt verder de aandacht op den afstand van Bessarabië en de annexatie van Datum, waardoor Rusland heheerscher wordt van de Zwarte Zee: op de ooilogsvcrgoeding, welke Turkije's hulpbronnen te boven gaat, en op liet feit dat het Turksche rijk in allen deele aan de Russische poli tiek onderworpen wordt. Echter is het niet deze ot gene bepaling, maar de algemeene strekking van het tractaat. waaraan Etnopa zijne aandacht nioet wijden. Lord Salisbury somt vervolgens Engeland- belangen op met betrekking tot de Dardauellen, de Aegeïsche en de Zwarte Zee, de Perzische goll, de kosten van den Lev.int en bet kanaal van Suez, en drukt er Eu- gelands bezorgdheid over uit. dat het de voorposten eener groote en mag- tigc mogendheid zoo digi daaraan ziet naderen en de Turksche jurisdictie in die wateren en gewesten ernstig door deze mogendheid bedreigd ziet. Het mislukken der onderhandelingen van generaal lgiiatiefl' te Weenen wordt door den 4/<irning Post beschouwd als cin gevolg van de krachtige hunding van Engeland. Slaan, volgens dal blad, de Engelsche staatslieden pal. dan zullen zij krachtige steun bij de uiogeiiheden vinden. De Stan dn rif gelooft ook dat de besliste stap der Euselsche regeriug de kansen op liet behuild des vredes belangrijk vermeerderd heelt. Op het oogenblik is bel belangrijkste punt de houding van Oostenrijk. Zoo Engeland hel sleebis unpen kan standvastig le zijn en meer nog als Engeland liet kan overhalen duidelijk le vei klaren, dal inbreuk op de belangen der monarchie gevolgd zal worden door gewapenden tegenstand dan zullen de ontwerpers van hei tractaat van San Siefano lot nadenken gestemd worden en ontdekken, dat de zoogenaamde bevrijding der Christenen in Tuikije juist niet gepaard be hoeft te gaan met de stichting van generaal IgnaiielI's Bulgarije, mei de afscheuring van Itessarabie van Riimenie en niet de plaatsing van de over blijfselen van het Turksche rijk als pand in de handen van den Czaar. s-^- Over het algemeen is het geschreeuw van de oorlogspartij vrij wat bedaard. Men schijnt over het voeren van den oorlog niet meer, zooals ecuige dagen geleden, met een luchtig hart te denken en er de gevolgen van te overzien. In het oproepen der reserve ziet men nog geen dadelijk oorlogsgevaarmaar slechts een bewijs dat liet bij Engeland ernst is. ln- lusscheii heelt het veel van eene bedreiging, die Rusland zou kunnen weer houden van het doen van coneessiën. De Time» heeft een telegram uit Calctrtla ontvangen, volgens hetwelk de inlaudsche bevolking van het Britsche rijk in llindostan in spanning ver keert ten opzigte van de groote vraag: of het tot een oorlog komen zal tusschen Engeland en Rusland. Men schijnt aan te nemen, dat die oorlog hoofdzakelijk zou gevoerd worden tot bescherming van Hindostan legen Ruslands veroveringszucht. Daarom zou men, zoo noodig, een contingent van inlandsche troepen tegen de legers van den Czaar willen afzenden. Te Birmingham is door de liberalen eene resolutie aangenomen, strek kende om te protesteren tegen de staatkunde der regering, en om de libe rale leden van liet lagerhuis aan te sporen met alle kracht zich le verzetten tegen maatregelen, die berekend zijn om Engeland te wikkelen in een boo- zen en noodeloozen oorlog. Eene deputatie werd benoemd om lord Har- tingtou en de leiders der liberale partij aan te sporen tot beslissend hande len in hel belang van den bedreigden vrede. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft Maandag het ontwerp in behan deling genomen, waarbij aan den president der republiek gedurende de tentoonstelling eene som van 500.000 fr. voor representatiekosten worden toegelegdaan de ministers van buitenlandsche zaken en van openbare wer ken elk 250,000 Ir aan de overige ministers en de voorzitters der beide kamers ieder 100,000, aan den prelect der Seine 50,000 fr., cu aan de te Parjjs gevestigde staatsambtenaren beneden eene bezoldiging van 2400 fr. zoomede aan de siaatswerklieden, eene verhooging van 10 pet. Na uitvoerige beraadslaging werd liet voorstel goedgekeurd met aanneming van een amen dement. waarbij aan de gewestelijke raden een crediel wordt toegekend, om arbeiders in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te bezoeken. Bij de kamer is o. a. ingekomen een wets-ontwerp betrekkelijk de belooningenwelke bij de tentoonstelling van 1878 zullen worden uitge reikt. Hei geeft aan de regering bet reet om boven en behalve de be perkende bepalingen van de wet van 25 Jtilij 1873op nieuw benoemingen te doen in de orde van het legioen van eer, welke cellier het gezamenlijk getal van 300 niet mogen ie boven gaan. Deze 300 zijn verdeeld als volgt: 3 grootkruizen12 commandeurs, 60 officieren en 225 ridders. f.'IJ hirers is van meening, dal het ontslag van baron Bande als ambassadeur bij liet Vaticaan, hoelang van te voren ook aangekondigd, daarom niet minder smartelijk allen verrassen zal. die welen, met welk eene vastberadenheid en gehechtheid aan den II. Stoel en de belangen van het katholieke Frankrijk de heer Bande zijn ambt heeft waargenomen. Voor het overige vertrouwt het blad, dat de nieuwe ambassadeur, markies de Gabriac, zijn werk waardiglijk zal voortzetten. Voorts is het blad er zeer verheugd over dat de rang van ambassadeur behouden blijft, ofschoon de radicalen de ambassade lot eene legatie wilden verlagen. De gemeenteraad van Parijs laai op het plein voor liet tentoonstellings gebouw een groot beeld van de republiek verrijzen, dat reeds in 1848 door Soitonx vervaardigd was en de eer der bekrooning waardig gekeurd werd, maar dat lot mi toe wegens de ongunstige tijdsomstandigheden in betraad- huis eene plaats had gevonden. In overleg met den Parijschen gemeenteraad is besloten dat het Tro- cadero-paleis niet tijdelijk, maar blijvend zal zijn. De stad Parijs zal daarom 3 millioen Ir. in de kosten dragen. Dezer dagen is een Japansch gezantschap, beslaande uit 53 personen, te Parijs aangekomen, waaronder de minister van financiën en voorzitter der .lapansclie tentoonstellings-commissieMatzongaia. de Japansche gezant bij de Franscbc regering, Jameshina. en zijne vrouw. e. a. Het geregtshof te Vannes heeft twee bandieten ter dood veroordeeld, die sedert twee jaren de schrik van Lorient en omstreken waren. Zij had den niet minder dan 75 diefstallen met inbraak op hun geweten en onge veer 45000 fr. ontvreemd. Hunne vrouwen werden tol 8 jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens hel helen der gestolen goederen. VIJITIC1ILAN Het "Kammergerichl" le Berlijn heeft in de vorige week de wed. gravin von Blumenthal, gebonn vori Arnim, en haar zoon Alphons von Blumen- thal. vroeger officier hij liet Pruissische leger, beiden veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, wegens herhaaldelijk gepleegde opligterijcn In de maand November van het vorige jaar was te Hamburg hel lijk van een 11-jarigen knaap in liet water gevonden en de verdenking viel op zijne moeder Het is gebleken, dat de knaap haar onwettige zoon was en dat zij hem inderdaad, vijf dagen na een door haar gesloten huwelijk, op eene afgelegen brug in het water geworp- n heelt. De jury heelt haar schul dig verklaard, waarna zij dezer dagen ter dood veroordeeld is. -- Volgens de Weener Pof. (oir. zouden door liet Russische kabinet nieuwe voorstellen, van meer loegevenden aard. aan den Eugclschen gezant, lord Loftus, gedaan zijn T V 15. K 1.1 E. De opstandelingen van Thessalië weigeren den wapenstilstanddoor de mogendheden voorgesteld, wanneer zij niet als oorlogvoerenden erkend wor den. De Turksche legerhoofden hebben daarover naar Konstaniinopl ge schreven, doch zetten inmiddels de vijandelijkheden voort. Uit Volo wordt gemeld, dat indien de Ghr sien-mogendheden niel tusschen beiden komen, men van den kant der Turken gruwelen mag verwachten, nog erger dan die in Bulgarije, omdat de regering volkomen onmagtig is liet kwaad te keeren. LEK TEL KG BA A F. VERSAILLES, 2 April. In den senaat verklaarde de heer YVaddiiigton. in antwoord op eene vraag van den lieer Saintmar. dat, indien liet congres bijeenkwam, de belangen der scliuideiscliers van Turkije weliigt onder de aandacht van die vergadering zouden kunnen gebragl worden, liet was echter, met het oog op den ernstigen toestand in het Oosten, onmogelijk op die vraag een stellig antwoord le geven. WEENEN. 2 April. Een berigt uit Konstantinnpel aan de Polit. Corr. maakt melding van eene niiuwe beweging der Russen tegen Gallipoli. On danks liet druk verkeer van den Sultan en de Turksche ministers met den grootvorst Niculaas. heel het dat tiet wantrouwen der Russen ten opzigte van Turkije's houding toeneemt. Daarmede moet zamelihangen het gerucht, dat de uitlevering van de Turksche krijgsgevangenen voor onhepaalden tijd verschoven is. De Turken versterken inmiddels Biijukderc. Te San Sielano komen alle dagen Russische stoonibooteii aan. met zware ladingen proviand. Voorts wordt aan de Pol. ('oir. gemeld, dat alle benoorden den Ralkan slaande Russische troepen nader bij den llonati worden zauieiigelrokken. Overal worden door die troepen nieuwe versterkingen aangelegd, terwijl de oude hersteld worden. In Sofi i wordt eene talrijke Russische troepenmagt bijeengetrokken. Ook bezuiden den Balkan trekken de Russen, ondanks de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2