LEIDSUIIE €01 HAAT. 1878. DONDERDAG 4 APRIL. 80. De Courant verschijnt dadelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.33, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosteu. Afzonderlijke nonaners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. s2aran*iaj»«siC3SCTasajisii):rat«'.5JB!rrrncu»x sarairCTmsa'i-.'J BINNENLANDSCIIE BF.R1GTEN. 1: LEIDEN, 3 April. Heden werd alhier gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Uit het verslag van den commissa- ris-voorzitier bleek dat het debiet over 1877 dat van 1876 ruim 200,000 kilogr. te boven ging en in totaal bedroeg 2.147.125 kilogr. De gemiddelde broodprijzen over 1877 waren: gebuild brood 21.38 cl., ongebuild brood 14.84 et. per kilogr. en roggebrood 14 53 et. per 1 kilogr. Daar bij de nadering van het voorjaar het nuttig wordt geacht op nieuw tot voortdurende waakzaamheid op te wekkenindien onverhoopt de Colorado-kever hier te lande mogt worden aangetrollenheeft de minister van waterstaat, handel en nijverheid in herinnering gebragt dat voor het geval insecten mogten worden gevonden, die vermoed worden Colorado kevers te zijn, daarvan onverwijld een exemplaar aan zijn departement moet worden opgezonden. Op de prijsvragen, door de Nederlandsche toonkunstenaars-vereeniging ten vorigen jare uitgeschreven, zijn tien antwoorden ingezonden. Een daar- van werd door de commissie van beoordeeling met algemeene stemmen der bekrooning waardig gekeurd, t. w. een trio voor piano, viool en violoncel. Bij opening van het naambriefje bleek de componist daarvan te zijn: de beer Carl Krill, muziek-directeur te Zeist. De jaarlijksche vergadering van moderne theologen zal gehouden wor- den op 30 April en 1 Wei in het Park te Amsterdam. De heer Grantde photograaf, die de reis met de Pandora heeft medegemaakt en wiens uitnemende photographien destijds in alle illustra- tifn de aandacht trokken heeft zich aangeboden de reis van de fPillem llarentss geheel kosteloos mede te maken en neemt zelf de kosten van lijn photograpliische uitrusting op zich, wat dankbaar is aanvaard. De heer Grant is een welgesteld Engelschman die de photographie geheel uit liefhebberij beoefent en wiens werk onverbeterlijk wordt genoemd. De heer Heymans van Anrooy, militair student, zal de expeditie als medicus vergezellen. De /imst. Cour. wijdt de volgende regelen aan de nagedachtenis van den lieer mr. F. de Klopper, dezer dagen te Amsterdam overleden. Nadat de beer de Klopper in verschillende gewigtige betrekkingen elders werkzaam was geweest, en wel laatstelijk als burgemeester van Schoonhoven, werd hjj den 9ltn Januarij 1858 tol commissaris bij bet hoofdbureau van policic sillier benoemd en 6 April 1863 tol hoofdcommissaris; op 26 Febr. 1870 werd hem daarbij oók het ambt van waterschout toevertrouwd. Twintig jaar dus heelt mr. de Klopper stad en land gediend en daarbij de bewijzen fegeven van een buitengewone geschiktheid voor zijn uilgebreidenveel- zijdigen werkkring, die niet alleen onophoudelijke inspanning, maar een groote male van scherpzinnigheid bij speciale juridische bekwaamheden en degelijke algemeene zaak- en menschenkcnnis. bezadigdheid hjj warmen ijver, kalmte bij energie, vereischt. Veel is van hem gevorderd en veel beeft hij verrigl, terwijl hjj zich waarlijk niet op gunstig medewerkende omstandigheden had te beroemen. Integendeel, met geringe, ja, met ten (enenmale onvoldoende middelen, moest hij de veelomvattende taak, die hem was opgelegd en die door de uitbreiding der stad. door de toenemende eischen van den tijd, gedurig zwaarder werd, vervullen. Door de liooge regering zeer gewaardeerddoor zijne medewerkers en onderhoorigen boog geacht, werd hij door gecne zwarigheden ontmoedigd, maar volhardde hij in de waarneming der hem toevertrouwde belangen zoo lang hij meende dit te kunnen en te moeten doen en zelfs zijne aanvrage om eervol ontslag was nog een sterksprekend bewijs zijner toewijding aan de groote zaak waaraan hij zijne beste levensjaren en al zijne krachten besteed had, aan de belangen van hendie haar met hem behartigden en aan het algemeen belang tevens. Zijn verscheiden wordt door velen, ook om zijne uitnemende boedanigheden van hart, zeer betreurd. Naar wij vernemen, meldt het U. D., vertrekt dr. L. Mulder te's Uage, lid der Nederl. hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, 3-s. Zaturdag voor gernimen tjjd derwaarts, zjjnde lui door gemelde com- missic met het toezigt op het étaleren enz. der collective Nederlandsche lood- en tuinbouwiuzending belast. Wij kunnen tevens mededeelen, dat d«e inzending, te zamen in 92 kisten gepakt, en ongeveer 10000 kilo wegende, II. Donderdag in de beste orde aan het station van den Iloll. ijzeren spoorweg te 's Ilage is geladen en nog dienzelfden dag naar Parjjs geëxpedieerd. Te Delft heeft eergisteren een stoker in de spiritus-fabriek van den heer van Marken, zjjne dorsl willende lessclien, eene kruik aan dén mond gezet, in de meening dat die bier bevatte. Hij vergiste zich schromelijk, want in de kruik bevond zich zoutzuur, zoogenaamd soldeervvater, een vrij zwaar vergift. De man verkeert in zorgwekkenden toestand. Op den Zandvoortschen straatweg is het lijk gevonden van zekeren v. d. N.te Heemstede tehuis behoorende. Men vermoedt dat de man, die zich dikwjjls aan misbruik van sterken drank schuldig maaktein slaap gevallen en, door de koude verkleumd, overleden is. Het kiescollegic der Ned. herv. gemeente tc Amsterdam heeft uit de bestaande drietallen, ter voorziening in de vacatures Hugenlioltz, tot predi kanten beroepen de hh.C. H. Renier, te Utrecht, en dr. F. L. Rutgers, te 's Hertogenbosch. IK. G. J. van der Flier, te Delft, had verzocht niet in aanmerking te komen. Door de afdeelingen IJssel-Oever en Over-Vehiwe van de Gelderschc maatschappij van landbouw zal in liet Oranje-Park te Apeldoorn, op 5, 6 en 7 Junij e. k. eene tentoonstelling van zuivel en werktuigen lot zuivel bereiding. en op 6 Jiiiiij e. k. eene tentoonstelling van paarden, rund- en wolvee worden gehouden. De regelings-commissie is door een aanzienlijk subsidie van het gouvernement in de gelegenheid gesteld, de sedert eenigen tijd in het buitenland met uitnemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen lot zuivelbereiding, waar onder ook de methode Swartzin werking gesteld, ten toon te stellen. Zaturdag 11. zijn te Bedumbij het afbreken van de pastorie der chr. gereformeerden en het omstooten van een eind muur, twee personen onder het puin geraakt. De een een jongen van omstreeks 12 jaarbleel op de plaats dood, terwjjl dc ander, een timmermansgezel, erge wonden bekwam, zoodat voor het behoud van zjjn leven wordt gevreesd. Aan het Pad. meldt men dat een herbergier onder IJzendijke is dood geslagen en onder graanzakken verborgen, terwijl zijn huishoudster is ge worgd. De dader is voortvlugtig. Uit het Vlie wordt gemeld, dat op het Noorderstrand gestrand en verbrijzeld is een schip, waarschijnlijk de Noordsche brik Au kat hor, ge zagvoerder Peteisen. Van de bemanning is niets ontdekt. Dr. Ranke, te Halle a. S., heeft van curatoren der universiteit te Groningen de otRciele aanvraag ontvangen, of hjj bereid zou zijn het profes soraat in de chirurgie en de directie van de chirurgische cliniek te Groningen te aanvaarden. Men twjjfelde te Halle niet, of hij zou de betrekking aan nemen. Te Maastricht heeft een hevige brand gewoedwaardoor de vermicelli- fabrick van den heer Pagnier in de asch is gelegd. In de memorie van antwoord nopens het ontwerp tot wijziging van som mige bepalingen der wet op het hooger onderwijs erkent de minister dat art. 65 dier wet in zoover ongunstig werkt dat zij velen beweegt enkel die lessen te volgen, welke over examen-vakken loopen. Na aanneming van het thans aanhangig ontwerp zal met de senaten der universiteiten omtrent eene herziening van het akademisch statuut in overleg worden getreden. Eerst na afloop daarvan kan behoorlijk worden overwogen of wijzigingen van sommige bepalingen dier wet, hot onderwijs aan de universiteiten be treffende, noodig zijn. De strekking van bet tegenwoordig ontwerp is veel beperkter, liet be oogt de volstrekt noodzakelijke wijzigingen Ie verkrijgen, zonder welke de regering zich verpligt zou achten van de algemeen gewcnschte herziening van het leerplan voor de gymnasia en pro-gymnasia en van kleine verbete ringen van het akademisch statuut af te zien. Immers, de teimjjn, binnen welken de gemeenten, die tot oprigting van een gymnasium verpligt zjjn, aan de wet volledige uitvoering moeten hebbeu gegeven, verslrjjkt 1 Octo ber 1880 Spoedige beslissing van de onzekerheid, ontstaan door de ilgé- meene afkeuring welke het leerplan van 27 April 1877 hecfr opgewekt, te dus dringend noodig. Bij aanneming van de thans voorgestelde Wijzigingen zal de regering Onmiddellijk een nieuw feerplan ontworpen, by Verwerping zal aller belang het meest gebaat worden aan de zaken hartn lo!»p te laten. Uitvoerig verdedigt de minister voorts het ontwerp.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1