BUITEN LA NDSCIIE BEB1GTEN BELGIE, De gewezen voorzitter dei' //Union de Crédit" te Brussel. Emerique, is veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf en 100 fr. boete. De bloemententoonstelling te Gent is geopend en reeds door de' kon. lamilie bezocht. Zjj mag in alle opzigten prachtig genoemd worden, en haar zal ongetwijfeld een druk bezoek ten deel vallen. ENCf EI,A1V». LONDEN. 1 April. Aan de Daily Neivs meldt men uit Weenen dat de zending van gene raal Ignatiefl geen resultaat beeft opgeleverd. Zijne concession werden on voldoende geacht en zijne pogingen om Oostenrijk over te halen tot het bezetten van Bosnië zijn mislukt. Andrassy heelt hem verklaard, dat Oos tenrijk, ten einde het politiek, handels- en militair evenwigt te herstellen, bereid is, het verdrag van San Stefano goed te keuren, mits alleen onder de volgende voorwaarden; 1". eene Oostcnrijksche handels- en militaire con ventie met Servië, Bosnië, Montenegro en Albanië; 2". het beheer over den toekomstigen spoorweg naar Salonika wordt geplaatst onder controle van Oostenrijk; 3°. Bulgarije verkrijgt geen haven aan de Aegeïsche zee; 4". de suprematie van den Sultan in de hem overgebleven landen wordt ge waarborgd; 5*. eene regtsireeksche overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije betreffende deze punten wordt bij tractaat vastgesteld. De laatste ambtelijke daad van den afgetreden minister Derby was het outvangen van eene talrijke deputatie van de Evangelische alliantie, die, onder aanvoering van graaf Shaftesburyin het ministerie van buitenland- sche zaken verscheen om van de regering te vragen het verkrijgen van volledige geloofsvrijheid voor alle geloofsbelijdenissen in Bulgarije en in de andere aan Turkjje ontnomen provinciën. Lord Derby verklaarde dal hij er niet aan twjjfelde. dat de tegenwoordige regering alles zou doen, wal iu hare magl staat, om liet doel, dat allen voor oogen hebben, te bevorderen. In de Standard heeft thans een conservatief zich mede legen den oorlog verklaard. Niemand, wordt in dat artikel gezegd, zal één cent ons vergoeden, één droppel bloed teruggeven! Engeland heeft Europa niet noodig, het kan op eigene voeten staan; het betreurt die zes millioen niet, die uit gegeven zijn om het harnas aan te gorden, maar ik zeg u, wanneer er geen andere grond voor den oorlog legen Rusland bestaat dan die, welken wij thans kunnen opgeven, dan is de tijd niet ver af, dat hetzelfde Enge land beschaamd het oog zal nederslaan, Volgens een berigt uit Victoria-West aan het Kaapsche Volksblad wordt het verlies aan schapen, als gevolg der laatste droogte in dat dis trict, begroot op eene waarde van 250000 en dientengevolge dat van wol op 25000 F li A NI H R IJ K. Het voorstel van een der afgevaardigden, om de tentoonstelling ge durende eeuige uren des Zondags kosteloos open te stellen, heeft nog al tegenstand gevonden. Hel voorstel is thans in dien zin gewijzigdTe beginnen met 1' Julij zal de entree des Zondags 50 centimes zjjn en na 1° September de toegang des Zondags kosteloos. De kosten voor de wereldtentoonstelling van 1855 bedroegen 11.330.521 fr. In 1867 overschreden zij reeds ver het tweevoud van dit bedrag nl. 26,256,805. Dit jaar zouden de geLouwen en annexen een oppervlak beslaan van 26 hectaren en rekende men in den aanvang ten naastenbij op een uitgaaf van. 35 millioen Ir. Nu de tentoonstelling zoo ver gevorderd is. dat met eenige zekerheid over de uitgaven kan geoordeeld worden, is de aanvankelijke raming ver overschreden, voorzeker een bewijs van algemeen deelneming en buitengewone belangstelling. De kosten zullen wel 46 millioen fr. be dragen. Niet minder dan 35000 exposanten het dubbele van het aantal in 1867. zijn ingeschreven. Z. K H. prins Hendrik der Nederlanden, eere-voorzitter der tentoon- stellings-commissiën van Nederland en Luxemburg, heeft Vrijdag II. het ter rein bezocht, waar hij door den lieer Krantz ontvangen werd. Te Parijs worden een 50-tal rijke Chinesche kooplieden verwacht, die zelf de voortbrengselen van hun land. welke zij wenscben ten toon te stel len, overbrengen. Zij worden vergezeld door een mandarijn van de tweede klasse en vier mandarijnen van minderen rang, die kostbare geschenken voor maarschalk Mac Mahon medebrengen. Eene deputatie van vrijzinnige protestanten heeft zich naar den minis ter Bardoux begeven, om hem op den onhoudbare» toestand ie wijzen, waarin de liberale protestanten, te» gevolge van de geschillen in het kerk genootschap. gebragl zijn. Zoo zijn te Parijs, sedert den dood van den predikant Moniaudon, alzoo reeds sinds een jaar, alle predikstoelen inge nomen door orthodoxe predikanten. Aan de vrijzinnige Leraren wordt het gebruik der kerken zelfs ontzegd op uren builen de gewone Zondagsdienst, en in weerwil dal de hellt der protestanten te Parijs uit liberalen beslaat. De deputatie verzocht mitsdien, dat hun zekere kerken uitsluitend, of in ge meenschap .mei de orthodoxen, ten gebrnike werden algeslaan. De minister hce.'t echter geeiie belofte kunnen afleggen dal hij in deze zaak tusschen beide zou komen. Te Straatsburg is in den morgen van 29 Maart een schok van aard beving gevoeld. De directeur van het observatorium meldt aan de dag bladen. dat de aardbeving een verticale rigtiug volgde en ongeveer V» seconde aanhield Naar men uit Madrid meldt heeft generaal Martinez Campos op Cuba eene algemernc amnestie afgekondigd, ten bewijze dat hij den opstand als voor goed geëindigd beschouwt. DllITICHLAIB. Uit Weenen meldt men dat generaal Ignatiefl weder naar St. Peters- burg is vertrokken. Volgens de kfontngirenne heeft Ignatiefl' zich bij Andrassy kunnen overtuigen, dal Oostenrijk het vredesverdrag van San fstefaim verwerpt, als zijnde in strijd met zijne eigen belangen, zoowel als met die van Europa. Andrassy heeft hem Oostenrijks belangen naauwkeurig omschreven, lgnatieff had geen volinagt tot hei sluiten van eenige overeen komst eii kon derhalve van Oostenrijks verklaringen slechts kennis nemen. Naar men uit Weenen aan de Kaïn. Zeil. meldt, twijfelt men er niet aan, of prins Gortschakoff zal. na de wenschen van Oostcnrijk-Ilongarije door IgrtaiiefT vernomen te hebben, die alle inwilligen. Het voorloopig lokaal, waarin de zittingen van den rijksdag worden gehouden, blijft niet zonder gevaar voor de leden. Vroeger vielen de zware ornementen, *an stucco vervaardigd, van bet gewelf; men heeft die wegge nomen en hoopte dat alle gevaren van dien aard waren le boven gekomen. Die hoop is niet verwezenlijkt, want nu vallen groote spiegelruiten uit het bovenlicht. Een dier groote ruiten kwam dezer dagen gedurende de zitting tusschen de leden der conservative fractie op stoelen en lessenaars, maar gelukkigerwijze op een ledige plek. De naastbij zittende leden kwamen met den schrik vrij. Bij de feestviering ter opening der honderdste openbare school te Ber lin heeft de feestredenaar geconstateerd, dat de stad van 1826 tot 184J nog slechts veeriien scholen had, welk aantal in het tijdperk van 1858 tot 1869 tot vijftig is gestegen, zoodat dit laatste cijfer in negen jaren is verdubbeld. Voor de regtbank te Keulen verscheen dezer dagen een jeugdige post. beambte. Schade genaamd, naauwelijks 20 jaar oud, die zich van een aan tal brieven met geldswaarde ten bedrage van 14000 M. had meester ge. maakt, waarna hij de vlugt had genomen naar Londen. Hij werd aldaar in hechtenis genomen en nog in het bezit gevonden van 120U0 M. lie be schuldigde bekende volledig zijne schuld. De eisch van het openbaar mi- nisterie luidde 7 jaren gevangenisstraf en verlies van burgerscbapsregten voor den lijd van 5 jaren. De regtbank veroordeelde hem tol 2 jaren gevangenisstraf. Uit Corinto is officieel berigt ontvangen, dat de regering van Nicara gua bij de aankomst der Duitsche oorlogsschepen alle eischen der Duitsche rijksregering heeft aangenomen, zoodat het geschil is bijgelegd. OOiT'INDlE BATAVIA. 22 Fehruarij. Uit Alchin, zegt de Jar,a-Bode, zijn geen berigtcn ontvangen van bijzonder gewigt. He ongunstige ziektetoestand en de gefingeerde vredes toestand zijn zaken waaraan men hier reeds gewoon is. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura F. J. Pot. ter. Benoemd: tot adsist.-resident van Limbangande adsist.-resident van Tasik-malaja B. J A. Spaan; tot adsist.-resident van Tasik-malajade adsist.- resident van Grobogan J. Baart de la Faille; tot adsist.-resident van Grobo- gan, de adsist.-resident van Galoeh ,1. B. Westerberg; tol adsist.-resident van Galoeh, de adsist.-resident van Limbangan F. H. Boers; lot chef van liet kadastr.-statist.-bureau te Pekalongan, de ambtenaar op non activiteit J. A. 11. Wiselius; tot landmeter 3' kl bij het kadaster, de adjunct-land meter 1' kl. J. C. Bertsch. Departement van marine. Vergunning verleend om naar Nederland terug te kecren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan den luit. ter zee 1' kl. II. G. Hildebrandt en aan de luitt. Ier zee 2C kl. D. J. W. A. G. Coops, H. O. Feilh, D. A. Kraijenhofl van de Leur, J. van Scheers, J. H. Wouters, J. H. Calmeijer. P. F. M. van Leeuwen, N. W. van Ammers, M. F. Tijdeman, F. van den Berg, K. J. Bal, F. C. Granpré Molière, 11. G. Krol. F. Döthlingk, J. C. Jeekel, C. A. de Braauw en aan den officier van admiuislr. 2C kl. H. A. van der Laan; wegens ziekte, aan den luit. ter zee 1' kl. A. J Willekens. PEB TELEGBAAE. LONDEN. 1 April. Bij het lagerhuis beeft de heer Ilardy de aangekon digde kon. boodschap ingediend. Daarin wordt gezegd: Daar. wegens den tegenwoordigen staal van zaken in het Oosten en de hieruit voortvloeijende noodzakelijkheid van maat-egelen ter handhaving des vredes en bescherming van de belangen des rijks, zich naar de meening van hare majesteit een geval van hoogst dringenden aard voordoet, bedoeld in de daarbij betrokken wel, wenscht II. M. over verdere middelen voor de militaire dienst te kunnen beschikken en wordt mitsdien aan hel lagerhuis medegedeeld, dat H. 51. voornemens is. de legerreserve en de militiereserve, ol zoodanig gedeelte dezer troepen als II. M. noodig zal vinden, onmiddellijk in werkelijke dienst op te roepen. Deze mcdedeeling werd met teekenen van goedkeuring begroet. In antwoord op eene vraag van lord llariiiiglon heeft sir Stafford North- cote medegedeeld, dat Engeland aan de mogendheden eene circulaire betref fende den tegenwoordigen slaat van zaken heeft verzonden, met verzoek om het oordeel dier mogendheden omtrent den toestand te vernemen. Het debat over de kon. boodschap is bepaald op aansl. Maandag, de indiening der begrooting van uitgaven op aansl. Donderdag. Voorls heeft sir Northcote medegedeeld dat lord Salisbury de portefeuille van biiiteiilandsche zaken heeft aangenomen. Bij hel lioogi rhuis is de kon. boodschap door lord Beaconsfield ingediend en het debat daarover insgelijks legen aanst. Maandag aan de orde gesteld. St. PETERSBURG. 1 April, in de Russische bladen wordt gesproken ten gunste van eene regtsireeksche overeenkomst met Engeland. BERLIJN, 1 April. Voor het geval dat de bladen mogten aannemen dat de zending van Ignatiefl' te Weenen is mislukt, herinnert de IVordd. Mig. Zeit., dat Ignatiefl niet in last had. eenige overeenkomst met Oostenrijk le sluiten, maar alleen moest optreden om als onderhandelaar het vredes verdrag bij Andrassy toe te lichten en kennis te nemen van de dringende eischen, die voor Oosienrijk-llongarije uit den veranderden toestand zijn ontstaan, co dit doel zijner zending mag geslaagd heeteu. ATHENE, 1 April. Mei de slagling en het plunderen der Christenen in Macrynitza en Thessalië wordt voortgegaan. De correspondent van de Timet, de heer Oglo, is Vrijdag door de Turken, na een gevecht in Macrynitza, vermoord. VERSAILLES, 1 April. In de kamer van afgevaardigden heelt de heer Goblet hel rapport voorgelezen over de wet op de amnestie, zooals die door den senaat is gewijzigd. De kamer heeft daarop de wet zonder beraadslaging aangenomen. LONDEN. 2 April. Heden is officieel medegedeeld dat Hardy tot minister voor Indië en Stanley lot minister van oorlog zijn benoemd. De Standard verneemt dat liet denkbeeld, een maritiem slation op le rigten op het eiland Tenedos (Aziatisch Turkije) is opgegeven, ten einde niet den naijver van andere mogendheden op ie wekken. Twee houten oorlogsschepen worden voor de hospilaaldieiisl in de Middellaiidsche zee ingerigt. ÜI'fiWK VAK BRIEVEN. welke in de eersie hellt der maand Maart doorliet postkantoor le Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personen aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Oardoze. Brinkman. J. Beuker, C. van Kessel.mej. Klein. wed. W. Bos. mej. A. Stad, A. Hnyser. mej. II. de Jong. allen te Amsterdam; mej. Boddiuua, te Culemhorg: wed. Steikop, te Delft; Kist, mej. A. C. Groet, mej wed. Kersseu, allen te 'sGravenhage; mej. L. Mar- gadant. le Haarlem: W. Posltna, le Nijmegen; J. Rijke, le Rotterdam; Loligt. le Ternate; J. Ilelvenstcynte Utrecht; Nut van 't Algemeen", te Voorne-Pnlien Couvée. te Waddingsveen: 11. van der Lil. A. lloogeboom, beiden te Zwammerdam; R. Dancker (niet verme'd). G. Smit (niet vermeld) Briefkaart: C. A. Klinkenberg, te llattcm.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2