LEIDSCRE COIJKANT. 1878. ZATDRDAG 30 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCUE BEBIGTEN. ten k# &a De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. De prjjs der Adverleniiën is van 1—4 regels iedere rceel meer '25 cenls. LEIDEN, 29 Maart. Oe minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, behalve aan de kantorenvermeld bij zijne in de Staatscourant van 1 Febr. 11. geplaatste Meiidmaking, ook bij de betaalmeesters te Arnhem, Tiel, Zutphen, Zwolle Almelo, uitgifte zal geschieden van 'bronzen stukken van één cent, («lagen naar de wet van 28 Maart 1877 en het kon. besluit van 18 ipril 1877. De hh. C. J. van der Oudermeulente 'sHage; J. A. Willink Wsz. Amsterdam; J. H Krelage, te Haarlem; W. C. M. de Jonge van Elle- icet, te Oostkapelie; van Lunteren. te Utrecht; W. C. van der Laan, te sHage; W. F. R. Surinear, te Leiden; H. Witte, te Leiden; C. Glijm de («3, te Utrecht; W. A. Viruly Verbrugge, te Rotterdam, en C. A. A. Dudok Je Wilte Amsterdamzijn tot leden benoemd der jury voor de ld" inter- «atinnale tentoonstelling van tuinbouw, welke door de »Société Royale d'Agri- tiilinre et de Botanique te Gent gehouden wordt van 31 Maart tot 7 April. Den 25'° April zal de confessionele vereeniging te Utrecht in het ge touw voor kunsten en wetenschappen aldaar eene algemeene vergadering tonden. De heer B Witteveen zal als chef der bemanning deelnemen aan den roorgenomen Noordponllogt. In het weeshuis der hervormden te Maassluis is een der vrouwelijke aeezen, na een vet piecing van 70 achtereenvolgende jaren, in den ouder dom van 81 jaren overleden. Aan den straatwes lusschen Brielle en Ilellevoetsluis is gi-teren nacht ie uonina van den bakker van der Meer een prooi der vlammen geworden, lie brandweer slaagde er in grootcre onheilen op die plaats te voorkomen. Eergisteren avond bevond de burgemeester van Ilpendam zich in het ioqi, toen hem twee militairen ontmoetten, die kennelijk gedeserteerd «ren. Zij bemerkten dat hun gangen werden nagegaan, en trachtten te Mlrlugtten. Een was spoedig achterhaald. De tweede ontkwam op een weilanden begunstigd door de invallende duisternis wist hij aanvankelijk It ontkomen. Later vond men hem verscholen op de r. k. begraafplaats, let bleek dat beide militairen, die beschonken waren en geen geld meer telen, deserteerden nit 'sGravenhage en behoorden tot het3'rcg huzaren. Te Vinnen is dezer dagen, door het schichtig worden van het paard, ten landbouwer van zijn wagen gevallen en zoodanig tusschen den wagen tn den boom beklemd eeraakt, dat hij spoedig overleed. Dezer dagen vervoegde zich een burger uit Vught in een der kazernes Ie 's Bosch met worstdie hij tegen zeer geringen prijs te koop aanbood. Eenige soldaten maakten daarvan gebruik. Dienzelfden avond meldde zich ten hunner ziek en kort daarop was hij reeds een lijk. Nog 6 anderen tijn thans ongesteld. 's GRAVENIIAGE29 Maart. Door Z. M. is ter zake van de jongste krijg«verrigtingen in de Noor- ierdistricten van Zuid-Celebes, tegen kraêng Bonto-Bonto en zijne aanhan gers. benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de majoor der infanterie van het leger in Nederl. Indië C. C. Prager, destijds kommandant 'er expeditionaire trocpenmast in de Noorderdistrictcn van Zuid-Celehes, en is verder bepaald dal bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederl Indie ils hier te lande, Ier zelfder zake eervol zullen worden vermeld; dc kapi tein der infanterie M. H. Vis. de 1' luit. der cavalerie J. A. Brass, de 2" luit. der infanterie (sedert bevorderd tot l'D luit.) A. Ernsle, en de korpo raal der infanterie (sedert bevorderd tot sergeant) K. Hermans, allen van Eet leger in Nederl. Iudië. Tevens is bij voormeld besluit tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd de beer ,1. Bensbach, adsistent-residenl Ier beschikking van den gouverneur van Celebes en onderboorigheden. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. Fockens, vice- consul van Portugal te Harlingen. tot het aannemen van het ridderkruis Ier Christus-orde, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaai J Kiefler. van hel koloniaal werfdepotlol het dragen van het Luxemburgsche onderscheidingskruis vóór 10-jarige trouwe militaire dienst. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Winschoten zijn benoemd de hh. mr. Z. W. Straalman, advocaat te Winschoten, ea J. J. Soer, tc Rotterdam; voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer G. Verdoorenals notaris te Aardenburg. Door Z. M. is bepaald, dat aan het hoofd van de topographische in- rigting zal staan een burgerlijk ambtenaar, met den litel van directeur, en is als zoodanig benoemd de hoofdcommies, technisch opzigter bij die inrigting, C. A. Eckstein. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur, G. H. Harmes en G. H. Sweers, beiden thans telegrafist 1* kl.tot telegrafist 2« kl.G. J. A. Menningh, thans telegrafist 3e kl.; tot telegrafist 3e kl., J. L. Storm, J. van Boven, H. A. Spaarenberg, C. Dronkers, F. A. van Vtiuren, J. J. Hetterschy, E. A. Alings-en H. J. H. Hulsman, allen thans klerk 2' kl.; voorts is de telegrafist 2kl. C. van Wijngaarden benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren. Door Z. M. is het besluit van 14 Mei jl., waarbij de 2' luit. S. Mesch, van het wapen der infanterie hier le lande, voor den tijd van vjjf jareu werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië. voor zooveel die de tachering betreft, buiten werking gesteld, en genoemde 2" luitenant in zjinen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst by het wapen der in- lanterie van het leger in Oost-Iudië; voorts is aan den met verlof hieé le lande aanwezigen officier van gezondheid le kl. van het leger in Nederl. Indië H. J. Wefers Beilink, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst ten gevulge van ligchaamsgebrekeneervol ont slag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den litulairen rang van dirigerend officier van gezondheid 2' kl. De luitt. ter zee 1« kl. J. F. M. Lange, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie by 'srijks werf te Amsterdam, en A. van Linden van den Hetiveilgedetacheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aan den chef der aldeeling Hydrographie, en de officier van administratie 1' kl. J. A. Waldeck, dienende aan boord van het opleiding schip Admiraal ran tf'assenaer, worden op non-activiteit gesteld, en ver vangen, respect ivelyk door de luitt. ter zee le kl. W. A. Arriëns en jhr. T. E. de Brauw en den officier van administratie 1« kl. G. H. Verboon. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is aangenomen liet wetsoniwcrp lot wijziging der wet op de zeevisscherjjeii (afschaffing van de officiële haringmerken). Voorts zijn er uitvoerige discus- siëu over de wijziging van de wet op het notarisambt sevoerd. Het alge meen debat hierover is afgeloopen; Maandag zijn de artikelen aan de orde. De kamer van koophandel en fabrieken alhier, die sinds geruimen tjjd baar aandacht gevestigd hield op de bepalingen die bij dedepariementen van algemeen bestuur in werking zjjn ten opzigte van openbare en onderhandsche aanbestedingen van leveringen ten behoeve van het rijk. heelt de aandacht van den minister van waterstaat enz. gevestigd op eenige hoofdpunten, die naar haar oordeel en op grond der verkregen ervaring voor alle aanbeste dingen, onverschillig van welk departement zij uitgaan, eenvormig konden en behoorden te zijn. Heden morgen werd alhier uit Gelderland ovérgebragt en grafwaarts geleid het stodclijk overschot van baron van Pallandt van Neerjjnen, vroe- ger kamerheer van Z K. H prins Hendrik, dezer dagen na een langdurig lijden bezweken. Z. K. II. deed zich bij de teraardebestelling vertegenwoor digen door lid. hofmaarschalk baron Taets van Amerongen. BELC1E. Uit Brussel meldt men dat Z. K. II. Prins Hendrik van daar naar Pa rijs is vertrokken. De koning en de graaf van Vlaanderen bragteu hem naar het station. Bij het vertrek had niets ceremonieels plaats. De prijs van 1000 Ir., door het gemeentebestuur van Antwerpen uit geloofd voor een populair geschrift over de Spaansche Furie, is behaald door den heer H. van den Bosch, aldaar. Door de maréchanssée te Aubel is een 62 jarig man naar het huis vaa arrest te Verviers «vergebragtbeschuldigd zijne zuster in een twist te heb» ben verworgd. Hij ging voor kindsch door en leefde van aalmoezen. Bjj de eerste ondervraging beweerde hjj 202 jaren oud te zjjn. K M E ïi A IV I». LONDEN, 28 Maart. De kansen op het bijeenkomen van bet congres worden hoe langer

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1