LEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 29 M vAiVr. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en eestdageu uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f'o.franco p. p. f 3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Adverlentiéu is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1CHTEN. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelei op de missive van den Kolonel, Militie-Commissaris in het 3d® district der provincie Zuidholland Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van liet Raadhuis, op Maandag den 8sl«° en Dins dag den 9del1 April 1878, op eerstgernelden dag des vooriniddags te half tien. rot lust «loen va» uitvpraali omtrent alle i» «Ie eerste zitti g niet afgedane zalven, op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot tiet itoeu va» uitspraak omtrent lien itie als plaatsvervan ger of ats iiiimmerverwisselaar verla«gen op te treden voorts, Jat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukkenvan heden at, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uien, de Zon dag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden lerinaand zich te nutte te maken, daar aan den loleling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde hij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den koning, niet dan iu bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan «orden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeils uitspraak heeft geilaan vlEI' in de tweeile zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een ntiininerverwisselaar mocht villen voorstellen. En wordt deze door aanplakkingen door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ClloEN, 28 Maart 1878. T. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van P. D. Steenhuizen, daarbij vergunning verzoekende ora hét perceel N®. 1 in de St. Aagiensiraat interichten lot bergplaats en toulerij van vellen en huiden Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staalsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlasen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 11" 11 April aanst., 's voormiddags te el/ uren, op liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek ia te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. i). BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 28 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. "BINNEiNLANBSCIIEBEMGT N LEIDEN, 28 Maart. Bjj kon. besluit van 19 Maart is aan den luit. ter zee 1® kl. A. de Brnyne, aan de luitt. ter zee 2® kl. jhr. 11. M. Speelman en L R. Koolemans Beynen tn aan eenige onder-officieren en mindere schepelingen, liehoorende tot de bon. Ned. zcemagt, die zich daartoe vrijwillig hebben aangemeld, vergun ning verleend, deel te nemen aan den ontwerpen verkenningstogt met het schoonerschip Willem Barendsz. naar de noordelijke IJszee, Spitsbergen en Nova Zembla. De geneeskundige staats-commissie heelt lot arts bevorderd de hh. D. ten Bosch, officier van gezondheid, en G. J. F. Leemans, cand. arts. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zatiirdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden - Door den minister van binncnlandsche zaken is dezer dagen aan de commissarissen des konings een schrijven gerigt over de uitvoering der schutterij wet, aan welke, te oordeclen naar de ingekomen berigtenniet in alle gemeenten voldoende de hand wordt gehouden, vooral daar waar de schutterij rustende is. De minister wijst op onderscheidene bepalingen, die niet naar behooren worden nageleeld en toegepast. Verwikkelingen van allerlei aard, zoo voor de schutter-pligtige bevolking als voor de betrokken besturen, zouden o. a. bij invoering eener nieuwe wettelijke regeling der schutterijen het gevolg hiervan kunnen zijn. De minister verzoekt met aan drang, de gemaakte opmerkingen door de gemeentebesturen in ge/etle over weging te doen nemen en de behoorlijke uilvoering en handhaving der schutlerjjwet en de daartoe betrekkelijke voorschriften door hen te doen bevorderen en verzekeren. Hel stoomschip /'oorwaart*van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 27 Maart van I'ort-Saïd vertrokken. -- Men zal zich wciligt herinneren dat in hel jaar 1875 de 2' luitenant II. S.van het 4' regiment infanterie, naar aanleiding van een tegen hem ingestelde reglsvcrvolgingter zake onder de gemeente Gouda gepleegde onzedelijke handelingen, zich destijds door de vlugt heeft uit de voeten ge maakt en dat hij torn door den krijgsraad te 'sGraveuhage. na, volgens de wet. hij trommelslag, vier malen ingedaagd, doch niet verschenen te zijn, is verklaard vervallen van zijne militaire charge en gebannen builen het grondgebied vjn den slaat. Die officier heelt zich, naar men verneemt, dezer dagen vrijwillig in arrest begeven en voor gemelden krijgsraad leregt gestaan hebbende, is hij schuldig verklaard 1° aan openbare schennis der eerbaarheid en 2° aan desertie in tijd van vrede, onder eenigzins verzach tende omstandigheden en is de aan gemelde feiten schuldig verklaarde te dier zake gecasseerd van zijne militaire charge en verklaard onbekwaam om in het vervolg renige militaire charge te kunnen bekleeden. Eenige Calholieken hebben hel plan opgevat een adres van hulde aan Paus Leo XIU te ontwerpen. De Tijd ontraadt dit. Dergelijke demonstration zouden, volgens dal blad, aanleiding kunnen geven tot de dwaling dat een Paus eerst waarlijk Paus wordt als de stemming van het conclave door een acclamatie, huldebetuiging of plebisciet gevolgd werd Buitendien is voor korten lijd aan de nieuwe Paus door de gezamenlijke Nederlandsche bis schoppen de plegiige verzekering van trouw en verknochtheid der Neder- landsclie Calholieken gegeven, en het is dus, minst genomenovertollig hem nog eens die verzekering te geven. In het v. 's Gr. leest menDoor verschillende dagbladen werd gisteren en eergisteren gemeld, dat een der leden van ons koninklijk stam huis het voornemen zou hebben opgeval, een huwelijk aan te gaan. Tot onzen spijt moeten wij nogtans verklaren, dat wjj ons van het opnemen van dit gerucht in onze kolommen hebben moeten onthouden, omdat ter plaatse waar bedoeld voornemen, indien het der uitvoering nabij was, zeker geen geheim zou gebleven zijn, daarvan niets bekend is. Omtrent eene zelfwerkende naaimachine deelt de Huisvrouw nog mede. dat men deze gewigiige uitvinding te danken heelt aan een eenvou dig werktuigkundige in eene der voorsteden van Weenen, zekeren Schrei- bcr. De veer, die de machine in beweging brengt en dus den arbeid ver- rigt, dien tot dusver de longen en bcenen der naaister verrigten moesten, w erkt onzigtbaar en in alle stille. De naald is geheel aan den wil van den persoon, die van de machine gebruikt maakt, onderworpen, en kan naar verkiezing langzaam of snel werken. In het laatste geval kan zjj tot 1200 steken in de minuut doen. Naar wij vernemen, meldt het V. D.. is het hoofdbestuur der vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid door het bestuur der afdeeling Utrecht uitgenoodigd, zich in betrekking te stellen met de Ned. hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling, in dit jaar te Parijs te houden, ten einde van Ned spoorweg-maatschappijen, op het voorbeeld van het buitenland, verlaagde tarieven te verkrjjgen voor hen, die de tentoonstelling wenschen te bezoeken, en een speciaal laag tarief, lei: einde het bezoek dier tentoonstelling voor werklieden te vergemakke lijken. Rij notariéele acte is, in overeenstemming met de bedoeling van wjjteu den heer C. G. Voorhelm Schneevooglte Haarlem gesticht //Het Haar- lemsch mnziekfonds", uit legaten en erfstellingen door dien ontslapen kunst minnaar besproken, liet doel der stichting is bevordering van de beoefening der muziek te Haarlem, en wanneer de geldmiddelen dit toelaten ook el ders, welk doel moet worden bereikt door verschillende middelen, ais on dersteunen van volkszangscholenhet verstrekken vau muziekonderwijs aan onvermogenden enz De veiling van moderne schilderijen, nagelaten door wjjlen den heer P. Langerhuizeiiis gisteren te Amsterdam voortgezet en afgelnopen. Er zijn in het geheel 77 schilderijen verkocht, die te zamen 118,959 hebben opgebragt. Te Warns is Zondag avond eene boerenplaats afgebrand. Binnen wei nige oogenlilikken was het geheele gebouw een prooi der vlammen. Slechts een zoogenaamd »vuurhok", dat op eenigen afstand van de woning stond, is bewaard gebleven. Onv. orzigtigheid met vuur en licht wordt als vermoe delijke oorzaak van het onheil genoemd.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1