LE1DSCDË COURANT. 187$. X'. 73. WOENSDAG 27 MAART. De Courant verschijnt dagelijhs, Zenen teesldageu uitgezonderd. De pr\js der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cemeenleruad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.90 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertemidn is van 1- 4 regels iedere regel oneer 25 cenu. Bij deze Courant wordt verzoutten bladz. 1920 der Handelingen van jen Gemeenteraad (Zittingvcrslag.) STADS- BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van de firma W. F. Koppeschaah Zoon, daarbij ver- «urniing verzoekende om in hare perceelen a/d. Ouden Rijn N°. 57 en aan de Middelstesjrachl N\ 60. een stoomketel van zestien en eeue stoommachine van vijf paardenkrachten te plaatsen; Gelet op de artt. O en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den B""1 April aanst.. 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. v. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 25 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer Dr. J. Kist. geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: Bedden goed, loebehoorende aan C. Giezen wonende te Leiden, door typhus zijn besmeten uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting belmo ren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 [Maanblad n". 134). Besluit en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te ont- cigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de'gebruikelijke wjjze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Maart 1878. V. d. BRANDELER. BlNNEiNUNDSCllE BEKIGTEN. LEIDEN, 26 Maart. Hadden wij dezen winter meermalen gelegenheid onzen lezers het een en ander omtrent de volksvoorlezingen mede te deelen, de avond van gis teren, tevens de laatste bijeenkomst voor dit saizoen, zette als het ware de kroon op den vaak moeijelijken arbeid der commissie De leerlingen der hoogste klasse van de volkszangschool zoudenonder leiding van den directeur, den heer de Jong. eeltige zangstukken uitvoe- i reu; terwijl de licercn Perdijk en van Schravendijkgoede bekenden bij de bezoekers, tot afwisseling elk een paar dichtstukken zouden voordragen. Dit was het programma, dat ons aan den ingang der zaal. bene»ens een tekstboekje, behelzende o. a. de Lotgevallen en avonturen van den kleinen Dans, van Goeveriteur, werd aangeboden. Werden al dc zangstukken goed en zuiver uitgevoerd en toonde het publiek zich daarvoor teregt erkentelijk, vooral de kleine Hans viel zeer in den smaak en de beide jeugdige leerlingendie het recitatief en den solo-zang vervulden, werden herhaaldelijk en luide loe- gejuicht. Dit laatste viel ook telkens den beiden declamatoren ten deel, zoodat het geheele programma prachtig van stapel liep. De groote zaal van hel stadsgebouw was zoowel boven als beneden ge heel gevuld. Aan de donateurs der volkszangschool was vrije toegang tot De galerij verleend, terwijl velen genoodigden, waaronder wij den heer burgemeester en den wethouder de Fremery, bestuurders van het Nut en tal van sprekers opmerktenin dc benedenzaal plaatsen waren gereserveerd. Nadat vooraf de voorzitter in een woord van dank hulde had gebragt aan allen, die zedelijk en stoffelijk het pogen der commissie gedurende de zen winter hadden gesteund, hieven de hoorders nog eens het Volkslied aan, waarvan het bekende 5e couplet door de gansche vergadering staande »erd meêgezongen. De arrond-regtbank te 's Gravenhage heelt heden, in de onteigenings- proceduren dei spoorweg-maatschappij Leiden - Woerden, de volgende scha- deloosslelling toegekendals2541.05 aan M. Menken (aanbod/2000. rapp. desk. 7047.50, concl. 0. M. 2059.96); 1022.24 aan Erven F. van der Werf (aanbod 1000. rapp. desk. 1803 70, coucl. O. M. 1142.20); /2453 80 aan F. Veelenlurf (aanbod ƒ1700, rapp. desk. ƒ6049.20, concl. O- M. 2481.70), en 428 aan weduwe N. Spruyt van Wijk (aanbod M00, rapp. desk. ƒ1529, concl. O. M. ƒ329). ■■■«■MUI ll.ni||»P^i Men schrijf! ons; Het zachte weer van February heeft zich in Maart niet voortgezet. De negen zomersche dagen, die Maart geelt, naar een oud zeggen, hebben dit jaar althans ontbroken. De maand had er. wel beschouwd, niet een. Als April nu maar den noordenwind en het aantal bagel- en sneeuwhuijen van Maart achter zich laat, zal de groeizaamheid ook wel komen anders wordt het weer Mei, voordat er op wat groenten kan gerekend worden. Dit is even teleurstellend voor den warmoezier als onaangenaam voor de huisvrouw, naar zich denken laat. Met poten en zaajjen is men anders vlug genoeg en het meeste land is gereed gemaakt. Te Rijnsburg heeft men besloten zich meer te gaan toeleggen op de teelt van uijen dan op die van aardappelen, daar met het eerste artikel, inzon derheid voor Engeland, het vorige jaar. beste rekening is gemaakt. -- De hh. P. C Adrian, president der vereeniging ran gymnastiek-onder- wijzers in Nederland, en A. A. Sprcnger, als commissie-lid daartoe be noemd. hebben een onderhoud gehad met den minister van binnen!, zaken, betreffende dc opneming der gymnastiek als verpligt leervak by de lagere scholen. Ten behoeve van de afdeeling «hoogcre burgerschool met vijfjarigen cursus" van het gymnasium Willem lil te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de natuurlijke geschiedenis en warenkennis, bevoegd tot het ge ven van middelbaar onderwijs in die vakken. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekking aan 's lands dienst in Nederl. IndiC te ver- binden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 20 Aprilaaust, aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het dep. van koloniën gerigt, en aan de inspecteurs van het middelbaar onderwijs (adres d'. M. Salverda, te 's Gravenhage) in te dienen request. Voor eenige dagen is de heer J. J. A. Goeverneur, eenmaal de roem onzer volksschrijvers, als ljjdende aan verstandsverbijstering, vervoerd naar het krankzinnigengesticht te Deventer. Zy die zich zoo dikwijls verkwikt hebben aan den Huisvriend en aan de geestige rijmelarijen van den genia- len schrijver en dichter, zullen het zeker met ons betreuren, dat den ver dienstelijken man zulk een ongelukkige levensavond is beschoren. Uit Brussel meldt men aan de N. D. CPrins Hendrik der Neder landen is alhier aangekomen. Baron Gericke, 'skonings aide-de-camp graaf van der Straeten Ponthoz en 's konings ordonnance-oflieier de Wybersloot hadden den prins aan de grenzen verwelkomd. De koning, de graaf van Vlaanderenbeiden met een talrijk gevolgen een bataillon jagers waren aan het station. De wederzydsche begroeiing was hoogst vriendschappelijk. De prins neemt zijn intrek in het koninklijk paleis; zjjn vertrek is voor- loopig op Woensdag bepaald. Genoemd blad verneemt uit Berlijn dat Z. K. H. prins Hendrik in bet huwelijk zal treden met de dochter van prins Karei vpn Pruissen. Te Langerak is eene alleenwonende vrouw van 66 jaren, door eene beroerte getroffen, op eene test met vuur gevallen. Toen men haar vond was zij zoodanig gebrand, dat zij den daarop volgenden nacht is overleden. In het Goedereesche gat is een visschersvaartnig, toebehoorende aan de wed. de Geus te Stellendamverongelukt en omgekeerd aan het strand ge dreven. De equipage, bestaande uit drie man, is hoogstwaarschijnlijk om gekomen althans twee lijken zijn reeds aangespoeld. Door den krijgsraad te Haarlem is vonnis gewezen in de zaak van den facteur te Helder, die renigen tijd geleden een aangeteekenden brief met geldswaarde bad verduisterd. Hij is veroordeeld tot vjjf jaar tucht huisstraf. - Diakenen der Ned. herv. gemeente te Beverwijk hebben het berigt ont vangen cetier schenking van ƒ2000 uit de nalatenschap van mevr. de wed. Sluytermau van Loo, onlangs op den huize "Akerendam" overleden. Het algemeen armbestuur ontving door dezelfde beschikking de som van ƒ1000. - In het hotel de Flandre te Middelburg heeft zich dezer dagen eea reiziger voor liet hoofd gescholen. Omtrent de aanleiding lot deze daad verneemt de Midd. C.dat de man verdacht werd van valschheid in ge- schrifle en sinds eenigen lijd voortvtugtig was. De policie was gewaar schuwd en had hern in het oog Toen hij een rijks-veldwachter aan het hotel zag verschijnen, begaf hij zich uit de zaal naar de plaats. Men hoorde een schot knallen en vond den man dood. Zaturdag 11. ontstond er brand in de boerenwoning van van Baard wijk in de gemeente Sprang. De brand nam zoodanig in hevigheid toe, dat er, in weerwil van de spoedig aangebragte hulp, aan blusschen niet te

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1