de Koekvergunning verleend lol het aannemen der versierselen van Officier d'Acndémichem door den minister van onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk geschonken. De officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Nederl. Indië, dr. J. A. l'alme, is eervol uil de militaire dienst ontslagen. -- Met 16 April aanst. worden de navolgende officieren geplaatstals: aan hoord van het ramschip Guinea, de luit. Ier zee lc kl. C. A. VVoldringh, als 1' officier, de luill. Ier zee 2' kl. L). J. W. A. G. Coops, G. J. Stuy- terman en W. A. Palm, de officier van gezondheid lf kl. H. van Slockum. en de officier van administratie 2e kl. N. VV. Lasonder, en aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2e kl. F. C. E. L. Koster. Met 1 Mei aanst. wordt de 1' luitenant bij het corps mariniers J. H. van Wely, dienende aan hoord van het wachtschip le Willemsoord en belast met het hevel over hel daar aan boord ingescheepte detachement mariniers ter beschikking gesteld van den kommaudant van het corps, en vervangen door den luit. C. II. Pilaar. Z. K. H. prins Hendrik heelt zich heden ochtend ten 9% ure perHoll. spoor naar Brussel begeven, vergezeld van lid. kamerheer Jhr. Uolmberg de Beckfeld en baron van llogendorp adjudant. De prins zal in de Belgische hoofdstad eenige dagen doorbrengen als gast van Z. M. den koning der Belgen. Naai' men verneemt zal de prins zich daarna voor cenigen tijd naar Parijs begeven. Jhr. Roëll, adjudant van Z. K II. prins Hendrik, is door den groot hertog van Saksen-Weimar benoemd lot ridder der orde van de Witte Valk. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. De regering heeft bij de tweede kamer ingediend een wets-onlwerp tot regeling van de opleiding en bevordering der officieren van den gene- ralen staf. De regeling bij de wel is hel aangewezen middel om te breken met het veronderde stelsel. De officieren moeten weten, waaraan zij zich te houden hebben. De beginselen van het ontwerp zijn dezelfde als die in 1868 zijn aangenomen, maar het verschilt in zooverre dat het denkbeeld is om het eigenlijk corps van den generalen staf slechts te doen bestaan uit ten kleine kern, met eene reserve in het leger, en ten andere bevat het ontwerp eene bepaling om te voorkomen dat officieren van meer dan ge wone bekwaamheidmaar niet behoorende tot den generalen staf, niet "per se" door officieren van dien staf in bevordering worden voorbijgegaan. De tweede kamer zal morgen eene zitting houden, waarin het rapport der commissie over de geloofsbrieven van den heer Diepen wordt te gemoet gezien. Een geacht ingezeten is door den dood aan z|jn nuttigen en veelom vattende!) werkkring ontrukt. De heer mr. Jan de Bas Jzn. is lieden na een kortstondig lijden op 69-jarigen leeftijd overleden. Sedert 1843 notaris in dit arrondissementvervulde hrj deze betrekking in zeer uitgebreide» kring met groote bekwaamheid en naauwgezetheid. Hel lidmaatschap der provinciale staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict 's llage bekleedde hjj sedert eenige jaren. Na zijne 30-jarige ambtsvervulling als notaris werd hem de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. BUITEN I ,ANÜSCHE BEBIGTEN. KNfiELiN». LONDEN, 24 Maart. De Economist is wel van gevoelen dat het geheele vredes-tractaat aan het oordeel der mogendheden moet worden onderworpenmaar acht het niet noodig vooraf bij Rusland aan te dringen op het aannemen dezer voor waarde. Daarmedezegt het bladstelt Engeland veel in de waagschaal meer dan het kan winnen; want als het congres niet bijeenkomt, wat zal dan gebeuren? Rusland zal uit eigen beweging zeker niet de door Enge land gewenschte veranderingen in het tractaat brengen. En een oorlog tusschen Engeland en Rusland is niet waarschijnlijk. Vermoedelijk zal En geland zich langzamerhand gaan neerleggen bij den status quo. door het tractaat in het leven geroepen. Dringt Engeland er op aan dat Rusland van te voren de bevoegdheid van het congres om over het tractaat in zijn geheel te oordeelen erkent, dan geeft het Rusland een voorwendsel aan de hand om de beraadslaging op het congres te beperken tot hetgeen in het tractaat is aangeroerd. En dit zou niet wenschelijk wezen. Het congres komt bijeenniet om te beslissenwelk deel van het Parijsche tractaat kan gehandhaafd blijven en hoe het voor het overige zal worden gewijzigd, maar om de Oostersche quaestie tot een oplossing te brengen, om te bepalen wat voor het tractaat van Parjjs in de plaats zal treden. Er zijn aange legenheden van het hoogste gewigt. die niet in het tractaat van San Stelano zijn geregeld en die op het cougres ter sprake moeten worden gebragl. De Times is niet ontevreden nu de volledige tekst van het vredes- tractaat bekend is. ofschoon er punten in voorkomen, waarlegen verzet zeer wenschelijk is. Een ding moet men echter aannemennamelijk, datTurkjje ineen geslort is en niet meer opgeheven kan worden. De bijzondere belan gen van het Britsche rjjk worden door het traclaat niet gedeerd; daar voor de quaestie van den Bosporus en de Dardanellcu uitdrukkelijk de beoordee ling van het congres is voorbehouden. Engeland zal echter het protest van Rumenië tegen den afkeurenswaardige!! eisch tol afstand en ruil van grond gebied krachtig moeten ondersteunen, en ook de bepalingen omtrent Armenië zal hél in ernstige overweging moeten nemen. De belangrijke uitbreiding van het Bulgaarsch gebied en hel bestuur van dit vorstendom door een Russische» commissaris zal zeker een scherpe critiek van Oostenrijk- Hongarije uitlokken en waarschijnlijk ook by Engeland grooten tegenstand ontmoeten. De Daily News acht de voorwaarden zeer hard voor Turkije, maar j gevorli er geen leedwezen over dat de magt van dit rijk in Europa zoodanig ingekort wordt dat er weiuig meer van overig blijft. Het blad ziet er echter groot bezwaar in dat er weder van hervormingen gesproken wordt, waar het geldt de bevolking van Griekschcn oorsprong. Wij zien. zegt het blad. geen enkelen waarborg voor een beter bestuur in de bepaling, dat Turkije eene organieke wet zal toepassen, waaraan het zich vroeger vol strekt niet stoorde, noch in gelijksoortige hervormingen voor Thessalie en Epirus. Dit is volkomen hetzelfde als wilde men van een man. die reeds eenmaal zijn eed brak, verlangen dal hij dien nogmaals zweren en beloven zon nu zijn woord te zullen houden. Dergelijk voorstel in het tractaat schijnt letterlijk geen ander doel te hebben dan te bevestigenwat wij reeds dikwijls betoogden, dat Rusland door den loop der omstandigheden gedwongen is ook iels van de Griekschc bevolking te zeggen, maar dat het liever zoo weinig mogelijk voor haar doel. De Tall Mall Gas. verneemt uit Berlijn het volgendeHet antwoord van Rusland op Engelands-eisclie» is niet voldoende bevonden en de Britsche regering heeft aan het Berlijnsche kabinet daarvan onmiddelijk kennis ven. Daarbij blijft het. Prins Bismarck en graaf Andrassy doen hun om te bemiddelen, maar Rusland is besloten, er bij te volharden, datuo de teruggaaf van Bessarabië. noch de afstand van Armenië door het con, behandeld mogen worden als overeenkomsten, waarvoor de goedkeuring mogendheden noodig is. De koning van Dahomey heeft zich oumaglig verklaard de no; Engeland verschuldigde 300 vaten palmolie te betalen. V K A W KR SJl K. Mac Malton heeft dezer dagen het Annamitisch gezantschap, dat 12 personen bestaatten gehoore ontvangen. De gemeenteraad van Parijs heeft 300.000 frs toegestaan voor openbar vermakelijkheden gedurende de tentoonstelling. De trein, die de algevaardigden van Parijs naar Versailles brenrt overreed Donderdag eene vrouw tusschen Sèvres en Chaville. Men gev een kleinen schok en de trein stopte; het lijk was vreeselijk misvo Men gelooft aan zellmoord. De zaak van hel nieuwe blad La Commune affranchie is Vrijfc voorgekomen voor het hof van Assises der Seine. De gérant. Cassano.k schuldigd van misdrijven te hebben verdedigd en de burgers tot onderling haat te hebben opgehitst, na eene gedachienwisseling van drie kwart® door de gezworenen schuldig verklaard, is veroordeeld tot een jaar ger«, genisstraf en 4000 fr. boete voor het eerste en tot 1000 fr. boete voor tweede punt van aanklagt. Het hof heeft de voorloopigc uilvoering het arrest bevolen. De Vrjjdag 11. overleden weduwe van den componist Rossini heeft vermogen, dat op twee millioen geschat wordt, na aftrek van eenige klein legaten aan bloedverwanten, vermaakt aan het armbestuur te Parijs, onder beding, dat het binnen vijf jaren een gesticht moet doen verrjjiu waar afgeleefde zangers, Franschen en Italianen, zullen verzorgd worden De gemeenteraad van Si. üénis heeft geweigerd eene gift van 120.000 frs. aan te nemen, hem aangeboden tot stichting van een school voor derd meisjes onder het beheer van geestelijke zusters. Aan die gift warn zulke bezwarende voorwaarden voor de gemeente verbonden, dat de meentekas de uilgaven niet dragen kon. -r Te Saint-Thurionbij Rennes, was de maire, een zekere Picardsedert geruimen tijd ontslagen, maar desniettemin bleef hij de gemeente besturen Ten gevolge hiervan zijn vijf huwelijken, die hjj in den tijd van de onwel, tige uitoefening van het ambt van maire had gesloten, nietig verklaard terwijl de aangifte van geboorten en sterfgevallen op nieuw gedaan en inge schreven moet worden. De bedoelde vijf paren hebben nu de keus, om hun huwelijk op nieuw te laten voltrekken, óf zich als ongetrouwd te ven beschouwen. De zaak is voor de regtbank te Rennes gebragt. It II IT S O H I.A.VÜ. De keizer heeft zijn 81""1 verjaardag gevierd. Zooals gewoonlijk werd het feest geopend door een koraal, dat op het uur der reveille, door trompetters-corps van een reg. cavalerie, voor den koepel der slotkapel geblazen werd. Reeds te 8 uur ontving de keizer in volle uniform de geluk wenschen zijner naaste omgeving en daarna vereenigde men zich met leden der groothertogelijke familie van Baden aan het dejeuner. Toen afgeloopen was. verschenen achtereenvolgens het gezin van den kroonprins de leden der keizerlijke familie en de talrijke vorstelijke personen, die het buitenland gekomen warenom den keizer hun felicitatie» aan te bieden Daarop ontving hij te half elf de leden zjjner hofhouding, te elf uur generaals en militaire attachés, een kwartier later de kommandanten verschillende regimenten, te half twaalf de ministers en te twaall uur scheiden edellieden en hun dames. Om half een verschenen de buitenlandse!» gezanten en een kwartier later de presidenten van den rijksdag en van landdag. Tegen vier uur vereenigde de keizerlijke familie zich met gasten in het paleis van den kroonprins aan het middagmaal. Des avonds gaf de keizer een groot leest in de witte zaal, dat door een concert en tooneelvoorstelling werd opgeluisterd. Men verwacht eerstdaags een aanvraag hij den rijksdag, strekkende om een regtsvervolging te mogen instellen legen een der socialistische leden van het huis, den heer Most. De aanleiding daartoe moet worden gezocht in de rede, door genoemden leider der socialistische partij gehouden in volksvergadering, waarin hij den aanwezigen den dringenden raad gaf massa de Christelijke kerkgenootschappen, waartoe zij behoorden, te veria ten. Volgens het openbaar ministerie heelt hij zich daarbij schuldig maakt aan beschimping der Christelijke kerk en hel honen der Evan sche predikanten. De Norc/d. Zip. zegt van het vredes-tractaat dat hetzelfde, wat de r kanselier van de conventie van Adriauope! gezegd heeft, ook geldt van verdrag van San Stefano. De Duit sche belangen zijn daarbij niet betrokken Met de door Ditilschland verlangde vrijheid voor de zeestraten is. door slechten van alle Üonau-vestingenalsmede door de op de Dardanellen betrek kelijke bepaling va» het verdrag volkomen rekening gehouden. Te Barmen had dezer dagen een vreeslijke gasontploffing plaats, veroorzaakte een slag als een kanonschot en inzonderheid deed zij zich voelen in de woning van een restaurateur, waar de bewoners, aan gezeten zijnde, tegen den grond werden geworpen. Het huis daartegenover gelegen stond op eens in volle vlam en het regende als het ware gebroken vensterruiten, waardoor verschillende personen gekwetst werden. De brand was spoedig gebluscht. Zooals later bleek had een bediende op een kan toor een gaskraan opengelatenen ontplofte de ontsnapte gas toen men er met licht bijkwam. THRHIJR Men meldt uit Konstanlinopel dat de in Bulgarije wonende Muzelman- sche notabelen een petitie aan koningin Victoria gereed maken. Zij vragen de welwillendheid van Engeland om le bewerken, dal de Muzelmannen, die in Bulgarije willen blijven wonenvrijstelling verkrijgen van dc militaire dienst, na een soort van schadeloosstelling, lol een gelijk bedrag als die welke de Christenen in Turkije betalen. ftp last der Russische militaire overheid worden eenige werken aange legd, om de inscheping van troepen te San Stefano mogelijk te maken. De Russische keiz. garde wordt noordwaarts gezondendoch het is nog onbe kend of dit geschiedt om huiswaarts te keeren. dan wel met eeti ander doel. Aan de Bulgaren, die te Konstantinopclalsmede in Anatolië en Sy rië waren geïnterneerd, is kwijtschelding van straf verleend. In eene vergadering van houders van Turksche fondsen, te Konstantino- pel belegd, is eene commissie benoemd, aan welke de taak is opgedragen om de gemeenschappelijke belangen dier houders, ook op het congres, te behartigen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2