JPEK TELEGRAAF. Van deze uilnoodiging r A VKillJ H. De kamér van afgevaardigden heelt thans besloten de begrooting in haar geheel te behandelen. Zaturdag had de uiterste linkerzijde gebruik ge maakt van de afwezigheid van Gambetta om de behandeling nog uil te stellen. Dingsdag kwam echter Gambetta zeil op de tribune de vraag van den minister ondersteunen, lie reglerzijde stemde als één man met de lin kerzijde, zoodat alleen de onverzoenlijken overbleven. De minister van financiën had in het Jourv. des Déb. eenigzins met zijn ontslag gedreigd, indien de kamer niet tol de behandeling wilde overgaan. Op 18 Maart, den geboortedag der commune, is La Commune affran- chie verschenen, liet nommer is, even als het proefnummer, dat eenige dagen vroeger het licht zag. ui beslag genomen. Een zeker aantal werk lieden zijn naar Père la Chaise getrokken, om op het graf van Lcdrit-Rollin en Raspait een bloemenkrans neer te leggen. De dag is verder rustig voor bijgegaan. Te Boulogne is een metselaar, die in dronkenschap den kreet "leve de keizer!" had aangeheven, deswege tol 6 dagen gevangenisstraf en 16 Ir. boeie veroordeeld, behalve nog eene boete van 5 Ir. voor zijne dronkenschap. ilct geschil tusschen de balie te Lyon en den president der regtbank aldaar heeft onverwachts een einde genomen. Bedoelde president namelijk, de heer Lagrcvol. had dezer dagen hel ongeluk, zijne vrouw te verliezen. Bij de eerste daaropvolgende zitting verklaarde de deken der orde, dat de advocaten met hel oog op dit droevig voorval besloten hadden hunne plei- dooijen te hervallenhetgeen door den waarnemenden president met een woord van dank beantwoord werd. ITAME. Omtrent de officiéele bekendmaking der troonsbeklimming van paus Leo werd uit Rome aan de Aiiln. Zeil. gemelddat er een brief van den Paus. bestemd voor keizer Wilhelm, aan den nuntius te Weenen was gezonden. Volgens de Nat. Zeil. is echter die brief niet over Weenen maar door tusschenkomst der Bcijersche regering, bij welke een Minciatuur is gevestigd, naar Berlijn overgemaakt. De muiterij der Zwitsers in het Vaticaan is niet zonder gevolg geble ven. De kardinaal-minister heelt hen persoonlijk toegesproken, en de ontevredenen uitgenoodigd het corps te verlaten, onder kwijtschelding van alle straf en legen ontvangst van 800 fr. reisgeld, heeft een veertigtal gebruik gemaakt. KlIiLAH». Naar men uit St. Petersburg meldt is er bevel gegeven tot de vorming van twintig nieuwe divisiën, gezamenlijk van 260.000 man. Ook 200.000 man der militie zullen opgeroepen worden. Deze maatregelen strekken, om de havens van de Oostzee in staat van verdediging te brengen en vinden een goed onthaal bij bel publiek. Rcuf-pacha heeft zich met zijn gevolg in gala-rijtuigen naar bel winterpaleis begeven, en werd door den keizer ont vangen. De dagbladen vestigen de aandacht der regering op de toenemende magt der Brilsche vloot in de Dardanellenen op de toebereidselen om te ltotilaii' eene landing te beproeven. Zij geven hunne verwondering te ken nen, dat het Londensche kabinet, na deze vijandige houding, eene ver trouwelijke medcdecling kan verwachten van liet vredesverdrag, dat overigens eerst pas definitief, bekend werd. Zij verzetten zich eenparig tegen Bea- consfieid's eisch, dat het geheele verdrag op het congres zal onderzocht worden. TDKHIJE, In plaats van den onlangs plotseling overleden prins Tscherkasky is prins Alexander Michailowitsch Bondakofl-Korsakofl tot civiel gouverneur van Bulgarije benoemd. Hij is gcruimen Ijjd gouverneur van lview geweest, waar hij zich door een verstandig en regtvaardig bestuur onderscheiden heeft. Men verwacht van hem. dal hij naast de Russische ambtenaren in Bulgarjje meer Bulgaren zal aanstellen dan zijn voorganger heeft gedaan. tlflITSCIILANI». Men verwacht dat de keizer liet door den lieer Campliatisen verzocht ontslag zal toestaandat graal Stolberg-Wernigerode vice-kanselier zal wor den en dat waarschijnlijk de heer Btiraharl. directeur-generaal der indirecte belastingenaan hel hoofd zat worden geplaatst van het departement van financiën. Bij het v\ ets-ontwerpnamens Prutssen bij den bondsraad ingediend strekkende om de rijksregering te magtigen int bet instellen van een on derzoek naar de verschillende wijzen, waarop de tabak in verschillende staten wordt belast, wordt levens een buitengewoon crediet aangevraagd. Er wordt, volgens de flati. Comr. 200.000 m. verlangd, om dit vraagstuk Ie best luieren. Te Saai-In iicken zijn dezer dagen 44 inwoners van Marpingen voor den regler gedaagd, wegens bet onbevoegd uitoefenen van hel bedrijf van her bergierdoor herherging van pelgrims. Slechts enkelen zijn Idj gebrek aan bewijs vrijgesproken, de moesten zijn lot 30 ui. boete veroordeeld. LONDEN, 19 Maart. In het lagerhuis zeide de heer Boiirke, in antwoord op eene vraag van sir R. Peel, dal. als eenstemmigheid verkregen is over de door den minister Not'lhcoie genoemde voorwaarden, onder welke Engeland aan het congres wil deelnemen, de bijeenkomst van het congres tegen het einde van deze maand verwacht mag worden. De heer Northcote verklaarde, in antwoord op eene vraag van den heer Dodsnu. dat Engeland het Febriiarij-dividend van de gegarandeerde Turksche leening heeft betaald, liet bedrag l.ad gedekt moeten worden uit de Egypti sche schatting, die gisteren echter nog niet ontvangen was. Inttisschen had de Khedive, daarover aangesproken, beloofd dat hij een deel van de schatting zuiden zou. De heer Boiirke deelde mede dat de onderhandelingen betreffende liet handelsverdrag met Frankrijk, op verlangen van Frankrijk, wegens den tegenwoordigen toestand van den handel, afgebroken zijn. Hij kon nog niet zeggen wanneer zij zouden kunnen worden hervat. WEENEN. 19 Maart. Na eene redevoering van graaf Andrassy besloot de llongaarsche delegatie met algemeene stemmen tot het verlecnen van het crediet van 60 millioen. Met groote meerderheid vereenigde zij zich met de door de subcommissien voorgestelde conclusie betrekkelijk dit rege ringsvoorstel. PABUS. 19 Maart. De kamer heeft de douane-overeenkomst met Spanje goedgekeurd. De senaat begon beden hel debat over de begrooting van uit gaven. De budgetten van justitie en builenlandsche zaken keurde bij goed WEENEN, 19 Maart. Graaf Andra<s.y gaf lieden in de llongaarsche de legatie. op de interpellatie van Z-tedenyis. ten antwoord, dat het Russische j kabinet stellig verklaard had al de vredesvoorwaarden voor het congres mede te zullen deelonopdat elke mogendheid gelegenheid zou hebben o® te zeggen, welke punten zij beschouwde als van internationalen aarden welke niet. De spreker gevoelde zich door het vertrouwen van prins Bis- marek ten hoogste vereerd. Toen Bismarck het »heati possidenles" uit. sprak, zeide hij zooveel als bij op het oogenblik zeggen kon met het uit. zigt op eene eerlijke bemiddeling. In het belang van deze of gene partij kon Bismarck op dat oogenblik zich niet uitlaten. Wat de verhouding betrof tusschen den spreker en prins Bismarck, deze was niet slechts per. soonlijk. maar ook met betrekking tot de beide staten steeds zoo opregt en hartelijk mogelijk geweest, en zij zou dit ook blijven. LONDEN, 20 Maart. De Times meldt uil Pcra van gisteren: Naar me« verneemt hebben de Russen van hunnen marsch naar Bnynkdere afgezien, ten gevolge van bedenkingen door de Porte daartegen gemaaktdaar in het vredes-tractaat niet bepaald is dat de troepen in den Bosporus zullen scheep gaan. WEENEN, 19 Maart. De tekst van het traclaat van San Slefano is hier ontvangen. Over het geheel genomen wordt het tractaat onaannemelijk be schouwd, maar het kan op verscheidene punten verbeterd worden, |]e bijeenkomst van het congres is bepaaldin de eerste dagen van April zal het geopend worden. IKCEZONDESI. M. d. R. Onlangs las ik in de Signale fiir die Musikalitche Helt de volgende opmerkingen aangaande de "Suite" van Saint-Saëns, geschonken door een belangstellend lid aan de Maatschappij voor Toonkunst alhier, en door haar uit te voeren aanstaanden Vrijdag 22 Maart e. k. Het komt mij voor, dat gij uwe lezers, die voornemens zijn het concert bij te wonen, geen ondienst zult doendoor die opmerkingen in uw blad op te nemenen hen daardoor vooraf eenigermate met bet karakter van bet toonstuk bekend te maken. K. SUITE VAN SAINT-SAËNS. Partituren geschreven door talentvolle Franschen hebben altijd een eigen aardige bekoorlijkheid; zij zijn (of schjjnen wat trouwens denzelfden indruk maakt) luchtig ter neer geschreven en klinken toch als iets heel bijzonders Dat is geen kunst en ik had het even zoo kunnen doendenkt somtijds de bespiegelende Duitscher, wanneer hij voor het eerst de muziek hoort; het duurt echter niet lang of hij begint te merken, dat hij het toch niet zóó had kunnen maken. Zeer zeker kunnen wjj Duitschers lichte muziek schrijven, zij kan ook hare eigenaardigheden hebben, maar zij is toch niet z-ooals van de Fran schen. De lichte bevallige compositie is onzen westelijken naburen aange boren; wij echter doen ons geweld aan, of wat nog erger is. zijn zwak en oppervlakkig. Wij verstaan niet de kunst (en het is geen ongeluk) stukken te componeren, die in den grond niets beteckenen en uiterlijk heelwat schijnen, met andere noorden: dat kinderwerk schijnt en toch dooreen meesterhand gemaakt is gewordendat men dadelijk vergeet en tocli uitne mend bevalt, niet alleen aan het oningewijde publiek, maar ook aan lieden zooals wjjlen Seb. Bach, die eens met zijn zonen naar Dresden ging om daar de aardige liedjes van de Fransche kapel te liooren. Er zal bjj die gelegenheid ook wel een soort Suite op het programma voorgekomen zijn zooals bovengenoemde van Saint-Saëns. Het Preludium toch is een zuivere instrumentale scherts; een Duitscher zou niet den moed gehad hebben het zoo te componerende Sarabande be gint zoo schraal en eenvoudig dal er inet open ooren moet geluisterd wor- öen; er is ook werkelijk maar zeer weinig gedachte in, maar die weinige gedachte is schoon; de Gavotte heeft een keurige dansende maat, daarbij ook meer volheid van klank; het Trio is haast overdreven lief, het speelt in II dur. de violen houden van A lot Z de hooge B pianissimo aan; daar- tusschen vermaken zich twee honingzoete fluiten met een tweestemmig wijsje; het klinkt als een door zephyrs bewogen muggen-concert; nu volgt een leeder bezielde liefelijke melodische fijn uitgewerkte romance. De vro lijke doorschijnende en bijzonder flinke finale is een eenvoudige vlugge étude en maakt een aangenamen indruk. De orkestmiddelen zijn uiterst zuinig gebruikt: het strijkquintet vormt natuurlijk den grond, daarbij komende gebruikelijke houtiusirumentenafgewisseld door een paar horens; ten slotte twee trompetten en pauken. De instrumentatie is uitstekend; het geheel heeft iets teekenachtigs en zal niet nalaten het publiek te bekoren. Mijnheer de Redacteur, mag ik u beleefd verzoeken het volgende in uwe Courant te willen opnemen? PAARDENSPOOR. Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling heb ik in uwe Courant van 16 Maart 11. bet ingezon den stuk van de herren G. Tibboel en J. 11. II. Borgerding te Leiden, be treffende de door mij berekende exploitatie-rekening der Leidschc Tramway, gelezen. Ik wenseh Leiden geluk met die mannen, die het zich tot plicht achlen hunne medeburgers intelichten omtrent ondernemingen, om hun daardoor vQor cventueele schade te bewaren. Bij het lezen echter der namen van bh. inzenders van dat stuk. bekroop mij de kwaaddenkendheid, ol' die hceren bij het schrijven daarvan ook meer bedacht zijn geweest op eigen schade, dan op die hunner medeburgers, want vergis ik mij niet. dan zijn beide heeren stalhouders te Leiden, die daarom dan ook zeker ineeuen als deskundigen in deze zaak zich te mogen opwerpen. liet komt mij voor, als ik tusschen de regels van dit ingezonden stuk lees. dat daar eeuige vrees in doorstraalt, dat de Tramway lot stand zal konten, welke vrees dan ook zeker de oorzaak zal geweest zjjndat zij niet cijIers hebben geschermd, om de cventueele inschrijvers in één slag ctn angst op hel lijf te jagen die hun'voor alijjd den lust benemen zal aan deel te nemen in een paardenspoorweg-onderneming te Leiden. De berekening van de heeren Tibboel en Borgerding heeft men slechts te raadplegen, en men is overtuigd dat Leiden gerust zijne illusie kan opgeven ooit een paardenspoor te zullen krijgen, want bet tekort toch zou zjjn 's jaars 10398, volgens beiekening geneven door lih. stalhouders aldaar. Ik wil toch de berekening dier heeren even nagaan en zien hoeverre er onvoorwaardelijk waarde aan te hechten is Die heeren zeggen o. a.: Over den aanleg zullen zij maar zwijgen, olschoon het zeker is dal men voor fi0000 niet klaar zal komen, zootlat er spoedig eene suppletore leening zal moeten volgen. Wat. bewijzen die groote woorden, zoolang zij niet met cijfers worden bewezen? In Amsterdam toch heeft de eerste aanleg van Tramway's (zonder kunstwerken die in Leiden ook niet zijn) 15.95 per strekkende meter gekost. liet aantal paarden wordt, door de heeren op 20 gebracht; om echter het publiek voor wie die heeren schrijven te laten oordeelenhen ik zoo vrjj mijne berekening waarop liet aantal paarden berust te geven De dienst zal zijn 14 uren daags voor iedere lijn. voor twee lijnen dus 28 uren. daarvan zullen de paarden hoogstens 16 uren te loopeu hebben.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2