LEIDSCHE CO DRAMT. V. 08. DONDERDAG 21 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en leesldagen uitgezonderd. De frtys der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p, f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ij.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (5 Cents. He prijs der Advertenliën is van 1- 4 regels iedere regel meer '25 ccnls. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, le alinea der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar. schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennisdal door hen den 18d,D Maart II. vergunning is verleend aan Nikolaas Va» der Meel en zijne rechlverkrij- jienden, tot het plaatsen van eene locomobile in het perceel aan de Uiterste- gracliL N°. 37, en aan IzaSc Mioch en zijne rechtverkrijgenden, lol liet op richten van eene smederij in het perceel in de Molensteeg N°. 8. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELEU, Burgemeester. Leiden, 20 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. BI N N EN L A NI JSC 11E E KIC.TE N De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 14d" Februari 1878is vastgesteld de volgende VBKORDEIIXG, marbij gewijzigd wordt de Cer ordening houdende regeling van hel getal en de jaarwedden der leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden, vastgesteld den 24'° Februari 1876 (Gemeenteblad n». 2). De Raad der gemeente Leiden. Gelet op art 24 der Wet van den 2" Mei 1863 Staatsblad n". 50), Mende regeling van het middeioaar ouderwijs; Heelt besloten: Aan de Verordening van den 24'° Februari 1876 Gemeenteblad n*. 2). houdende regeling van het getal en de jaarwedden der leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs wordt een nieuw artikel toegevoegd, in te lasschen tussclten de artt. 2 en 3, en wel van dezen inhoud: «De Gemeenteraad behoudt zich de bevoegdheid voor, om in buitengewone gevallen de jaarwedden, in ari. 1 vermeld, te verlioogen en de in art. 2 bedoelde periodieke verhoogiugeu ook toe te kennen vóór dat de vier- of achtjarige diensttijd is volbracht." Vasigesleld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare ver gadering van den 14d'n Februari 1878. De Burgemeester, V. d. BR ANDELEB. De Secretaris, E. KIST. Zijnde dit besluit, voor zooveel de Hoogrre Burgerschool betreft, goedge keurd door den Minister van Biiinenlandsche Zaken, bij zijne beschikking »an den 27" Februari 1878, n° 17, afdeeling Onderwijs. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 20" Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Maart. In het hoofdkiesdistricl Haarlemmermeer is lieden tol lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen mr. F. J. M. Reekers, ie Amster dam, mei 518 van de 997 geldige stemmen. - De Hollandsche maatschappij van Iraaije kunsten en wetenschappen hield gisteren avond eene vergadering met dames, waarin de spreekbeurt werd vervuld door den gunstig bekenden letterkundige d'. Jan Ten Brink, 'au 's Gravenhage. Hij sprak over onze nationale eervolgens sommigen niet liet leven waard van een enkelen staatsburger, en zocht de verper soonlijking dier eer in twee mannen, beide kinderen des volks, die op onderscheidene wijze deze eer hadden opgehouden. De eerste was de Rtiy- ter, de groote zeeheld en gemoedelijke vaderlander; de tweede Vondel, de dichter bij uitnemendheid, wiens Gijsbrecht van Amstel door den spreker werd verdedigd tegen den blaam van ongenietbaarheid. daarop in den laat ste» tijd geworpen door mannen, die zeker niets beters kunnen te genieten ?even. Schilderde hij ons de Rnyiei in de ure van het gevecht, Vondel werd ons voor oogen gesteld uls de gelauwerde grijsaard. die. voor Burge- meesteren van Amsterdam geroepen, er kwam om zijn vonnis te hooreu, dat eene vrijspraak bevaue en eene invrijheidstelling tevens uk den kerker der Stads Leenbank. Wij zouden het niet wagen een uitgebreider verslag dezer merkwaardige lezing te geven, al was onze plaatsruimte grooier dan 'ij is; want het was geeue lezing, het was eene keurige improvisatie over zakendie ons innig ter harte gaan. Toen de spreker dan ook eindigde met de verklaring dat hij. voor de nationale eer niet kunnende vechten, er 'our had willen spreken, bewees een algemeen applatidissemcul dal hij eene snaar had aangeroerd, die weerklank vond in het hart zijner hoorderessen 'tt hoorders. De heer J. Schuurman, vroeger predikant te'sGravenhage en laatst gedurende negen jaren predikant te Batavia, thans met verlof hier te lande, zal Donderdag avond, om half 8, in de Ilooglandsche Kerk. eenige mede- deelingen doen aangaande den toestand van het zendingswerk in Neder- landsch Indië. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het kon. besluit van 5 Mei 1877, zal, aanvangende Dingsdag den 9,len April aanst., ten 9 uur des morgeus, zitting houden te Groningen, in een van de localen der academie «Miuerva". Zij, die tot een der examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór of op 2 April schrif telijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie kennis geven. In een aan de wereldtentoonstelling te Parijs gewijd tijdschrift leest men o. a «Onder al de landendie op deze tentoonstelling van 1878 zullen vertegenwoordigd worden, zal Nederland zeker een eerste plaats bekleeden. De heer Martin Coster, consul-generaal te Parijs, is ijverig werkzaam in de vervulling van den last, die hem door de Nederlaiidsche regering is toever trouwd, en bragt in een onderhoud met den heer Berger, directeur voor de buiienlandsche inzendingen, de eipdregeling tot stand om de waardige deel neming van Nederland in deze wereld expositie te verzekeren". De facade van liet Trocadero-paleis zal met veertien standbeelden prijken, door ver schillende kunstenaars uitgevoerd, en de landen voorstellende, die aan deze expositie deelnemenNederland is door den heer Tournoix uitgevoerd. Het kolossale standbeeld van Frankrijkdat op den hooldkoepel van het palcis zal worden geplaatst, is van de hand des heeren Mercier. Te Delft zijn gisteren door de rijksambtenaren in beslag genomen 5 a t vaten jenever, inhoudende eenige honderden liters en niet door behoor lijke aangifte gedekt. De jenever was bestemd voor een likeurstokerij te Delft. Ter vervulling der bjj de Ned. lierv. gemeente te Amsterdam bestaande vacaturen, zijn de volgende nominatiën opgemaakt: vacature P. R. Hugen- holtzdd. van der Flier, te Delft; Renier, le Utrecht; van Toorencnbergen. te Rotterdam; vacature P. H. Hugenholtz Jr.: dd. Ringnalda, te's Grevelduin- Capellc; Rutgers, te 's Hertogenbosch; Vermeer, te Zwolle. Te Kuilenburg zijn door een Engelsch agent aangekocht, ten behoeve van liet Engelsche leger, 422,000 kilo's geperst hooi, welke aanzienlijke hoeveelheid nog deze maand naar Londen moet worden verzonden. Maandag II. heelt er een hevige brand gewoed ten huize van den heer van den Bosch, koopman en veenbaas te Nieuw-Appelscha. Hel is gehikt de huizing te bewaren, maar de schuur met heigeen zich daarin bevond is een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sleenwijk F. Fontein, thans ontvanger ie Helder; le Gulpen N W. Swij :- huisen Reigersberg, thans onivanger le Gennep; te Gennep J. G. Meinesz, thans surnumerair der registratie en domeinen. Door Z. M. is aan den bij hei leger in Nederl. Indië dienenden officier van gezondheid 2de kl. F. A. Thör vergunning verleend lot hel dragen van liet Beijersclie gedenkteeken voor den oorlog met Pillissen in het jaar 1866. De beer mr. A. 11. A. M. II. Borrel, advocaat te Rotterdam, is benoemd tot griffier van het hof van justitie in de kolonie Suriname. De zaak van den schoenmaker, courrier en tolk Kleybcrg. in het be gin dezes jaars door de regibank alhier voor den tijd van twee jaren naar de gevangenis gezonden ter zake van opligting. hierin beslaande, dat hij minderjarige meisjes als meerderjarigen aan de beheerders van publieke huizen verschafte, diende gisteren in appel voor het geregtshof Mogt het bot den eisch van liet O. M. toewijzendan zal de gevangenisstraf van tw ee op vijf jaar worden gebragt. BUITEINEANDSCIIE BERIGTEN. LONDEN, 19 Maart. De thans geëindigde werkstaking der Londensche metselaars heeft aan de leden van hun bondongerekend de geldendie zij van andere bonden (er ondersleuning ontvingen, 30000 i gekost. Aan den anderen kant heb ben de patroons 10000 ten koste gelegd tot het aanwerven en invoeren van werkvolk uil de provinciën en uit Duilscliland, Italië en Amerika. De schade, den 27" en 28" Jannarij II. door den zeevloed te Callao aangerigt. kan. naar men uit Lima schrijft, op meer dan een halfmillioen geschat worden. Uil Alexandrië meldt men van 16 Maart aan the Observer: «Krachtens een besluit van de internationale regtbank is beslag gelegd op 28 890 balen suiker, afkomstig van de goedereu van de Daira van den Khedive. Deze balen zullen aan den meestbiedende worden verkocht. Overeenkomstig een regterlijk bevel, heelt de minister van financiën den verkoop aangekondigd van bouds, tot een bedrag van 240000 I

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1