welwillende laak op zich genomen om in eene openbare vergadering der Haagsche afdeeling van deze vereeniging eene inleidende voorlezing te hou den over het doel van den bond. Met eene krachtige opwekking tot onder steuning en bevordering van het doel van den bond lot zijne hoorders be sloot de spreker zijne verhandeling, die door de vergadering met warmte werd toegejuicht. Daarna had eene gedachtenwisseling plaats tusschen de heeren Hoogenboom en Wertheim, uil Amsterdam, en den inleider over de invoering van den algcmeenen dienstnligt binnen de grondwettige perken door onmiddellijke inlijving der vrijgestelden bij de schutterij, op welker verbe terde wettelijke regeling krachtig werd aangedrongen. Deze bespreking werd voorafgegaan door een incident. Op voorstel van een der leden ging een krachtig protest op tegen den Nederlander, die de noodlottige stout moedigheid bezat om te prediken dat de eer van ons vaderland geen drup pel bloed waard was. Uit eene mcdedceling bleek dal de heer Winkler Prins een der oudste leden van den bond en bestuurder van een der afdee- lingcn is. De zigtbaar verontwaardige spreker, gepensioneerd hoofdofficier, eischte de onder officieren gebruikelijke straf der zedelijke doodverklaring, welk verzoek met toejuichingen werd begroet. Onder de leden van het hoofdbestuur merkte men op den oud-minister Brocx. Het groote casino, dat heden avond de aanzienlijken der residentie en het corps diplomatique in dc salons van het hotel den Ouden Doelen vercenigt. zal ditmaal zeer luisterrijk zijn. HH. Klv. HH. prins Hendrik en prins Fredcrik zullen deze soire'e met een bezoek vereeren. Bij het comité van uitvoering tot het doen van een togt naar de IJszee, is van een ingezeten van 's Gravenhage een prachtige bijbel in marokijn lederen band ontvangen. Op de eerste pagina komt het volgende opschrift voor: «Van een Nederlander, die den H-'illem Rarendz op den kloeken, natio- nalen togt met zijne beste wenschen vergezelt, in Maart 1878. Psalm 139 vers 9 en 10." En verder: «Dat is nimmer meer geschied, Kosliijkst aller boeken. Dat U ongetroost verliet Die uw troost kwam zoeken Dat gij hem geen goeden raad Gaaft, of hadt te geven Die U opsloeg vroeg ol laat Op den weg door 't leven." Nicolaas Beets. BUITENI-AN ÜSC11E BEBIGTEN. BELGIË. In de haven van Antwerpen is het stoomschip Rio-Douro, dat aan de oostkaai van het Katlendijk-dok in lading lag. in brand geraakt. Eens klaps steeg er een rookwolk op uit hel groot voorruim. Op dit oogenblik waren dc bemanning en eeltige werklieden in het ruim en op het dek aan het werk. Op den kreet v.m brand! kwam de havenmeester, die zich juist in de nabijheid bevond, toesnellen en gaf bevel onmiddellijk de tou wen, waaraan het schip aan dc kaai vast lag. los le werpen. De haven meester, vergezeld van den havenluitenant, sprong aan boord om het vaar tuig te onderzoekentegelijkertijd had eene verschrikkelijke outploffing plaats, welke tol op verren afstand gehoord werd. De stad werd met eene dikke rookwolk overdekt. Er heerschte algemeene ontsteltenis, de lucht krioelde van alle soorten van voorwerpen door de ontploffing opgeworpen: eene partij hoorns bereikte de toppen van de masten der schepen en werd in alle rigtinge.i verspreid. Pakken brandende wol vielen tot op het midden van de straat. Toen de eerste schrik voorbij was, kwam er aan stonds eene groote massa volk op en was men getuige van hartverscheurende tooncelen: zeven personen hadden brandwonden bekomen en jammerden van pijn. De gewonden werden oogenblikkeljjk naar het hulpgaslhuis gebragt. Vier hunner hadden verschrikkelijke wonden bekomen, de overigen minder gevaarlijke. Er hadden nog drie ontploffingen plaats in het ruim van het schip, en weldra stond het vaartuig van onder tot boven in vuur en vlaat. De dikke rook belette dat men het schip naderen kon, en de opvolgende ontploffingen verspreidden telkens koopwaren in dc lucht door middel van twee sleepslooinbooten werden de meest bedreigende schepen op sleeptouw genomen en in veiligheid gebragt. Dit gebeurde zonder ongevallen en wel dra was de Rio-Douro van de overige vaartuigen afgezonderd. Alle po gingen werden nu aangewend om den brand te blusscheu en na een uur we: kens was men hel vuur meester, (lp het dek vond men achter een verbrande wolbaai liet verkoold lijk van den timmerman van hel vaartuig. K Nt K I, A W U. LONDEN, 18 Maart. De conservative bladen blijven lot den oorlog drijven; zij beloogen nu dat liet beneden Engelauds waardigheid zou zijn aan een congres deel re nemendaar de Russische regering niet te vertrouwen is. Zij zal voor de mogendheden zeker de geheime vredesvoorwaarden verzwijgenen dus de bespreking der voorwaarden, welke zij gelieft mede te deelen volkomen bclagchelijk maken. De Economist is van geheel andere meeniiiff. Volgens dat blad vcrpligt Engeland zich toch tol niets door zijn vertegenwoor digers aan een groene tafel te laten zitten, om aan te hnoren wat de ver tegenwoordigers der andere mogendheden in het midden brengen. Wat tocli zal plaats hebben, indien Engeland geen deel neemt aan hel congres üf oorlog met Rusland óf verlenging van de tegenwoordige onverdragelijke on zekerheid. Men kan echter onmogelijk onzekerder zijn betredende de toe komstwanneer de conferentie bjjeen is. dan men nu reeds is. en den oorlog kan men altijd nog verklaren wanneer de conferentie niet den ge- wenschleu uitslag heeft. Voorts laat dat blad zich nog aldus uit Er zijn thans ten minste aan duidingen dat Engeland een (lostersehe staatkunde heelt. Bewijze, waarop lord lierby heelt voorgesteld, dat Griekenland aan de conferentie zal deel nemen. eu de krachtige militaire maatregelen, welke de regering blijft ne men. toouen dat bet ministerie, hetzij dan ook laat. tot de overtuiging gekomen is, dat het onmogelijk is de Turken, mi zij Ruskinds bondgenoo- len geworden zijn iu het bezit van Koiistanliuopel te laten. De geestelijkedie onlangs een pistoolschot heeft gelost op een reg- terlijk ambtenaar, is wegens krankzinnigheid vrijgesproken. De werkstaking der metselaars te I.onden die sedert Julij II. is vol gehouden is thans zoo goed als geëindigd, daar de werklieden besloten hebben toe te geven. IC A. IV 84 Ut tJ De kamer van afgevaardigden heeft het wets-ontwerp aangenomen tot uitdieping van het bed der Seine tusschen Parijs eu Rouaan. De Seine zal eene diepte krijgen van drie meter. De kosten van het werk zijn geraamd op 32 millioen. De kamer heelt almede hel ontwerp tol verbetering van het vaarwater der Rhone tusschen Lyon en Marseille goedgekeurd. U| werk zal, naar schatting, den staat 45 millioen kosten. Het Journ. Off. bevat het besluitwaarbij de oud-minister de Grimaudet de Rochebouët wegens zijnen hoogen leeftijd als bevelhebber van het l|jit legercorps te Bordeaux vervangen wordt door den oud-minister Berthaut. De majoor Labordère bekend door het gebeurde te Limoges|i(e[t zijn aangekondigd verzoekschrift bij dc kamer ingediend waarin hij ziet echter zorgvuldig van alle protest tegen zijn ontslag onthoudt en alleen aandringt op eene wijzigins in de militaire wetten en reglementenit, einde eene herhaling van omstandigheden te voorkomen als waarvan hj het slagtoffer is geworden, m.a. w. te beletten, dat de soldaat weder ge steld kunne worden voor de keus van eene overtreding der krijgstucht of medewerking lot eene verkrachting der landswetten. De Gaz, des Trib. bevat het berigt van de inhechtenisneming vaB zekeren Jules Louis Andoinaud, van beroep beeldhouwer, oud 40 jaren en bij verstek ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de Commune. ïj kennisneming van het hem betreffend vonnis, is Andoinaud naar Parijs ver. voerd, waar hij opgesloten en ter beschikking gesteld is van de militaire autoriteit. Naar men verneemt moeten er te Lyon ongeveer 6000 personen ziek liggen aan de mazelen. BlUTICHLAKD. Volgens de laatste opgaven over de in de fabriek van Krupp uitge voerde werkenheelt die inrigting tot heden aan verschillende mogendheden ongeveer 16500 kanonnen afgeleverd. Het Russisch gouvernementvoor welks rekening thans een eerste bestelling van 1100 vuurmonden gereed gemaakt wordt, heelt onlangs weer een nieuwe bestelling van 500 stukken gedaanzoodat de fabriek van Krupp op dit oogenblik alleen voor Rusland 1600 kanonnen moet vervaardigen. Te Emden heerscht groote verslagenheid wegens het verongelukken van den loodsschooner Emsdie aldaar tehuis behoordein den storm van 8 op 9 Maart. De 11 verongelukte personen laten na 9 weduwen en 2? kinderen. Op Juist zijn ecnige voorwerpen van het verongelukte vaartuig aangedreven. Een Pruissische en een Nederlandsche loodsschooner hebben te vergeefs onderzoek gedaan naar het vermiste schip, dat vermoedelijk gezonken is. RUSLAND. In Russische berigten wordt opgekomen legen de beschuldiging van Engcische en Oostenrijkschc bladen alsof Rusland de uitkomsten van het congres in gevaar wil brengen door zijne eerzucht, die het doel vasthouden aan het plan om Bulgarije door Russische troepen gedurende een noodeloos langen tijd van twee jaren bezet te houdenalleen om invloed in het nieuwe vorstendom te verkrijgen. Rusland, zoo luidt het antwoord op die beschul diging. beschouwt die bezetting niet als een voordeel, maar als een last, die het zich alleen getroost omdat het vreestdat het te spoedig heengaan zijner troepen uit Bulgarije door vreeselijke moordlooneelen gevolgd zou worden. TCRHUE. Een deel der Russische troepen, de grenadiers en de garde. zal. naar verzekerd wordt, te Bujukdere worden ingescheept om te worden over ge bragt naar Kiewwaar een sterk reserve-leger zal worden zamengetr»kken. In Bulgarije zijn dezer dagen 14 Russische gouverneurs en een gelijk aantal Bulgaarsche onder-gouverneurs voor de verschillende gouvernementen bcnoeu|d. waarin het vorstendom zal worden ingedeeld; Tirnowa. de ver moedelijke hoofdstadbetaalde eene contributie van 200.000 roebels aan de Russen en ook de andere sleden van het vrijgemaakte vorstendom zullen in gelijke verhouding bijdragen in geld leveren. Uit Athene meldt men: Den 70,0 Maart heeft bij het dorp Lycusi, in Epirus, een bloedige slag plaats gehad. 350 Christenen boden in een ver schanste stelling het hoofd aan 2000 Bachi-bozuks, drie baiaillons Nizams, 100 ruiters en een batterij artilleriegesteund door een Turksch pantser schip. Acht uren duurde de strijd: het werd een vreesselijk bloedblad; de weinige Christen-soldaten moesten wijken en de overwinnende Mohamme danen bedreven de schandelijkste buitensporigheden; mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord; slechts 14 bewoners van het dorp redden zich op een Oostenrijksch schip, liet Engelsche pantserschip Rnptde, dat uit Corfu «as afgezonden Ier ondersteuning van de door de moordenaars ver volgde huisgezinnenvertrouwde helaas op de beloften van den bevelhebber van hei Turksch schipdat hij de ongelukkigen zon beschermen Rad men minder vertrouwen gesteld in die bedriegclijke Turksche beloften, dan waren honderden menschen gespaard geblevendie thans een vreesselijk lot hebben ondergaan. PEK TEEEGIUAF. WEENEN. 18 Maart De Uostcnrijksche delegatie heeft de indemniteit voor het tweede kwartaal aangenomen en eveneens het door den minister van oorlog gevraagde credict van 657.000 fl. toegestaan. WEENEN, 18 Maart. Engeland treedt noch tol ecu voorloopise confe rentie. noch tot een congres loe. zoolang Rusland geen uitsluitsel geelt, of het het tractaat in zijn geheel aan het oordeel van liet cong es zal onder werpen. Rusland heeft geantwoord met een verwijzing naar een vroegere toezegging, dat het den tekst van het tractaat aan de mogendheden zal mcdedeelenzoodra de ratificatie heeft plaats gehad. LONDEN, 18 Maart. De minister Northcote verklaarde in het lagerhuis in antwoord aan den heer Williams, dat in de beslaande omstandig lieden dc regering zich vcrpligt achtte om de vloot in de nabijheid van Konstauti- nopel te laten blijven. Bij de coiiservaliven vond deze verklaring bijval. In zijn antwoord aan Hanbury verklaarde de minister, dal Rusland nielgewei gerd had Griekenland op de conferentie toe te laten, maar de qnaestie had opgeworpenop welken voet Griekenland toegelaten kou worden. BERLIJN, 18 Maart. De Nordd. Zeit. zegt. dat als de officiële mede- deeling van het vredestractaat in de verschillende residrntiën is ontvangen, de uiinoodiging tot liet congres verzonden kan worden aan de mogendheden die geregltgd zijn lot deelneming aan het congres. Dit zou dan vermoede lijk den 2''" April te Berlijn bijeenkomen. PETERSBURG18 Maart. Morgen vertrekken bijzondere koeriers om het verdrag van San Stefano. dat de vredcs-preliminairen bevat, aan de groote mogendheden mede te deelen. Reul'-pacha zal morgen dc terugreis aan vaarden. BERLIJN, 18 Maart. Verschillende bladen brengen eenstemmig de tegen woordigheid te Berlijn van graaf Stolberg, Duitsch ambassadeur te Wecnen. in verband met een vervulling van het ambt van vice-kanselier en vice-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2