LEIDSCHE COURAiUT. 187$. .V. 07. WOENSDAG 20 MAART. B1NKENLANDSC.HE BEUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en leesldagep uitgezonderd. De vrijs der Courant is per vierendeel jaars li.franco p. p. 3.50, met het Verslap der Handelingen van den GemeniUruutl ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslat/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.80 's jaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke nonmicrs tier Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, fianco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentién is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 Maart. De arrondissements-regtbank te 's Gravenbage heeft hedenin de ontei- genings-proceduren der spoorweg-maatschappij Leiden Woerdende vol gende schadeloosstelling toegekend, als: 2087.05 aan C Verhagen (aanbod ƒ2028 50, rapport deskundigen 4546 74. conclusie 0. M. 2002.52); 2836 05 aan P. C. van Saagen (aanbod /3340. rapp. desk. 5644 60, concl. O. M. /2749.11)en ƒ5658.60 aan C. Eigeman-Spruyt (aanbod /7/00, rapp. desk. 10309.40. concl. O. M. ƒ4913 43). Het vermoeden, dat de te Katwijk aan Zee uit zee aangespoelde lijken afkomstig waren van het op 8 Maart te Egmond aan Zee gestrande bark schip, beeft zich bevestigd. De 17-jarige jongeling, die alléén van de 11 manschappen gered was, herkende hel eene lijk als dat van den kapitein Niemann, het andere als dat van den matroos Jabsen. Bij kon. besluit van 25 Febr. jl. is bepaald, dat er voor het jaar 1878 een rijkssubsidie van ten hoogste ƒ12000 wordt uitgeloofd, voor de los- lating in eene der boveurivieren van zalmen (salmo salar) De minister tan waterstaat enz. heelt thans ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat zij die naar een of meer dier subsidien wenschen mede te dingen zich voor 15 April moeten aanmelden bij hel ministerie van waterstaat enz., met op gezegeld papier geschreven opgaven van bet aantal door ben los te laten zalmen van eene of van beide der in gemeld besluit bedoelde soorten, en van de plaats en den tijd dier losiating. Met intrekking der beslaande bepalingen omtrent hel gebruik en de inrigling der bestelkaarten voor boekwerken enz., wordt ter uitvoering van het kon. besluit dd. 3 Augustus 1877 nader, met ingang van 1 April e. k., liet volgende vastgesteld: a. De bestelkaarten moeten vervaardigd zijn van licht grijs gekleurd kaartpapier, van geene mindere stevigheid dan het pa pier der briefkaarten, b. De afmetingen der kaarten moeten zijn: niet minder dan 9 centimeter in de breedte en 12 centimeter in de lengte, en niet meer dan 13 centimeter in de breedte en 18 centimeter in de lengte, c. De kaarten zijn aan de voorzijde bovenaan te voorzien van het volgende gedrukte opschrift: llestelkaart voor boekwerken enz.", in duidelijke let ters ter hoogte van minstens 4 a 5 millimeter. De voorzijde der kaart mag verder volstrekt niet anders bevatten dan het adres van den persoon, voor Kien zij is bestemd, d. De bestelling, welke aan de achterzijde der kaart is te plaatsen, moet geheel of gedeeltelijk gedrukt zijn. Voor zooveel het gedrukte gedeelte betreft, is het formulier te volgen van de model-hestel- kaartwelke op de postkantoren ter inzage voorbanden is, en waarvan aan eiken binnen den kring van het postkantoor gevesligden boekhandelaar op zijtte aanvraag één exemplaar kosteloos wordt uitgereikt. De kerkelijke hoogleeraren zullen door het moderamen der synode (C. Molenkamp, pres., en S F. van Hasselt, secret.) in hun ambt bevestigd worden: ds. Lasonder te Utrecht op 24 Mei. d*. Gooszen en dr. Acquoy Ie Leiden op 27 en 28 Mei, dr. llolstede de Groot en Ivruijfte Groningen 31 Mei en 1 Junij. Volgens art. 10 van het reglement zal elk der benoem den eene openbare rede houden, na in handen van den pres. der synode de belofte te hebben afgelegd»dat bij zijn ambt met ijver en trouw over eenkomstig de bepalingen van het reglement zal waarnemen, en de belan gen der Ned. kerk naar verniesen zai blijven behartigen." Te Botterdam is gisteren nacht eene ergerlijke baldadigheid gepleegd Bij 4 winkeliers op de Noordblaak zijn de winkelruiten ingegooid. Daarvan had er één ongeveer ƒ60. de tweede ƒ160. de derde 185 gekost; de vierde was eene khinere ruit van gewone soort. Hel led i- bedreven door middel van groute keisteenendm aldaar ten gebruike bij de verstrating liggen. Te Oosterbeek is in den nacht van Zamrdag op Zondig een hevige brand ontstaan, waardoor 2 aan elkander gebouwde boerenwoningen met een schuurtje een prooi der vlammen zijn geworden. De bewoners waren in genisten slaap, toen één hunner wakker werd en den zolder in brand zag staan. Met moeite redden zich allenmaar kleeding of huisraad te redden, daaraan viel niet te denken Ook het vee is gered, uitgenomen een varken en eene geit. Tot gemeente-opzigter te Goes is benoemd de beer J. W. F. Couvée. te Gouda. Tc Leeuwarden hielden zich sedert eenigen tijd 2 deskundigen op last tier justitie bezig uiet het scheikundig onderzoek van de maag enz. eener. onder vermoedens van vergiftiging te Sttanieer overleden vrouw. Naar het schijnt, heelt dat onderzoek eindelijk een bepaald resultaat opgeleverd. Vrijdag jl. is de man der overledene vrouw, legen wien zware verdenking bestond, gevankelijk naar Leeuwarden overgebrast. De Bred Cour. meldt: Met belangstelling zal ongetwijfeld vernomen worden, dat de toestand van den minister van oorlog aan velen bekomme- ring inboezemt. De ontsteking van het kakebeen moet de laatste dagen zoo in hevigheid zijn toegenomen, dat indien niet zeer spoedig een geheele ommekeer ten goede plaa s heeft, de gevolgen wel te voorzien, maar niet te keeren zullen zijn. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat het water in die streken vallende blijft. De gemeenschap met de Langestraat en het Land van Heusden over den provincialen weg van 's Bosch naar Vlijmen zal spoedig weder zijn hersteld. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lofïélijk getuigschrift: aan den huzaar W. Engart, van het 1' reg. van dat wapen, in garnizoen te Amsterdam, voor hel redden van een persoon uit de vlammen bij een in den nacht van 2 op 3 Febr. aldaar plaats gegrepen brand; en aan den brandwacht 3e kl. D. ter Haak, te Amsterdam, voor het redden van een drenkeling aldaar. Z M heeft aan den heer F. C. Tromp, wethouder der gemeente Am sterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer dr. J. llissink Jansen, als hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Gronin gen, en aan den heer mr. A. P. de Lange, als leeraar aan dc rijks lioogere burgerschool te Alkmaar. Aan de navolgende ambtenaren bjj het dep. van binnenlandsche zaken is. met ingang van 1 Mei e. k.eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst: F. tl. Barklmysen, hoofdcommies; G. J. P. van Ogten, commies; J. Hooge- veen, commies; L. Eland, adjunct-commies; YV. 11. Frundt, adjunct-com mies; R A. D. Valois, adjunct-commies: F. J. Lunenburg, bode, en J. van den Houten tijdelijk eerste klerk. De kapitein-luit. ter zee J. Spanjaard is, op zijn verzoekeervol afge voerd uit het corps zeeofficieren der Nederlandsche marine, en hem is op gedragen de betrekking van inspecteur over hel loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 8e district te Willemsoord. De officier van gezondheid 2« kl. bij de zeemagt A. Pieters, thans gedetacheerd brj het dep. van marine, wordt geplaatst in de rol van het opleidingschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord der instructiebrik Ternatè, terwijl hij aan liet dep. vervangen wordt door den officier van gezondheid le kl. F. H. L. Roessingh van Iterson. Met 16 April aanst. wordt in dienst gesteld hel ramschip Guinea liegende te Willemsoord, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. P. van der Star. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn tot rapporteurs over liet gisteren in de afdeelingen der tweede! kamer onderzochte onderwijs- onlwerp gekozen de keerenvan Delden, de Bruyn Kops, Gcerlsema, Lcn- ting en Moens. lleL geregtshof alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de tweede zaak van bet stoomschip Willem III. Die zaak. door de regtbank te Rotter dam bij vonnissen van 21 Febr. en 28 Mei 1877 beslist, betreft de vorde ring van den heer H. Muller Szn., koopman, commissionair, reeder en assu radeur, gevestigd te Rotterdam en handelende onder dc firma H. Muller C*. ei-cher, èn tegen E. (lort. scheepsgezagvoerderwonende te Amsterdam, èri tegen de naamlooze vennootschap stoomvaart-maatschappij Nederland waarbij de eischer, op grond dat hij. doordien het goed wegens overkomen schade niet aan hem als inlader en cngnossemenlhotider is kunnen worden uitgele verd, schatle beeft geleden: 1°. den voornoemden scheepsgezagvoerder heelt aangesproken lot <croordeeling om aan hem te vergoeden alle schade aan die goederen overkomen, nader bij staat op te maken en te begrootcn en 2". de stoomvaart-maatschappij Nederland heeft in regten geroepen om aan sprakelijk te worden verklaard voor datgeen. waartoe de eerste gedaagde bij liet te wijzen vonnis zou worden veroordeeld. De scheepsgezagvoerder (lort had in eersten aanleg als eenigen grond van verweer tegen deze vordering aangevoerd, dat de brand op de Willem III is ontstaan door een zoogenaamden luitbrand cn mitsdien door eene oor zaak, welke alle denkbeeld van schuld van den gedaagde uitsluit, en reg- tens ten zijnen opzigte als overmagt moet worden beschouwd. Om dïe overmagt te staven bad hij den eersten renter verzocht, door alle middelen regtens. speciaal door getuigen, een aantal feiten te mogen bewijzen. De regtbank vercenigde zich met het stelsel van den eischer. wees het verzoek tot getuigenbewijs af. veroordeelde den scheepsgezagvoerder om aan den eischer te vergoeden alle schade aan de door hem ingeladen en verze kerde goederen, nader bij staat op te maken en te begrooten. terwijl de uitspraak zelfs uitvoerbaar werd verklaard bij lijfsdwang. De scheepsgèzag- voeder Üort en de stoomvaart-maatschappij Nederland werden in de kosten van het proces veroordeeld en laatstgenoemde werd tevens aansprakelijk verklaard voor hetgeen waartoe de heer (lort bij hetzelfde vonnis werd veroordeeld. Het geregtshof te 's Gravenbage heeft thans bij gemotiveerd arrest de uit spraak van den eersten recier vernietigd en hel door den eersten appellant in eersten aanleg gevraagd getuigenbewijs toegewezen -- De kapitein van Tuerenhout, uit Breda, een der krachtigste bescher mers van den anti-dienstvervangingbond, bad gisteren avond in de Loge de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1