BUITKNI.ANDSCUK H E Rl G T E N PER TELEGRAAF. zulks dc eerste maal niet door het stembureau te Zevenbergen is opgemerkt en bij de herstemming aanleiding gaf om de stemmen in de bus uit Meeuwen niet mede te rekenen. In al die gevallen hadden de in die bussen aanwe zige stemmen van invloed kunnen zijn op den uitslag der verkiezing. Bij een te Middelstum gedaan onderzoek, ten huize van den vermoe- delijken dader van den aldaar gepleegden moord, zijn de gestolen voorwer pen gevonden. De vrouw van Heun moet verklaard hebben, dat haar man den vorigen avond laat was tehuis gekomen en haar had verzocht eenig goed, hetwelk hij medebragt, hier of daar te begraven. Voorts moet hij onder sterke bedreigingen haar hebben bevolen, dat wanneer er iemand om hem kwam, zij moest zeggen dat hij ziek te bed lag. Toen de justitie ten zijuent kwamlag hij dan ook te bed en beweerde hij sedert den vorigen avond koorts te hebben gehad. - Uit 's Hertogenbosch meldt men: Het water, dat sedert een paar dagen weer wassende was. is thans weder 7 centimeter gevallen. Vele bouwlanden, met wintergraan bezet, zijn weder onder water geloopen. Op sommige weilanden werkt bet water zeer nadeelig; er bestaat gegronde vrees, dat het vee dit jaar wederom laat zal kunnen worden ingeschaard. Te Maastricht heeft een geldwisselaar van een onbekende ingewisseld 13 bauknoten van 25 roebel, die bij onderzoek bleken valsch te zjjn. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. Z. M. heelt benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer d'. Dullac, geneesheer en directeur der minerale badinrigting te Bagnères de Luchon (Frankrijk), sedert eenige dagen hier ter stede aangekomen. --De heer W. F. J. Passtoors, thans controleur der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Eiudhovenis benoemd tot controleur derzelfde middelen te Maastricht. Door Z. M. is de luit.-kolonel van den plaatselijken staf J. J. baron Melvill van Carnbée, plaatselijk kommandant 2e kl. te Utrecht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kolonel, eq zijn benoemd: bij den plaatselijken staf, lot plaatselijken kommandant 2e kl., de luit.-kolonel F. G. F. L. Charlier, plaatselijk kommandant 3e kl. te Bergen-op-Zoomtot luit.-kolonelplaatselijken kommandant 2e kl. te Utrecht, de majoor W. J. H. G. Keetell, van het le reg. infanterie; bij het wapen der inlanterie, bij het le reg., tot majoor, de kapitein T. Onger- boer, adjudant bij het reg. grenadiers en jagers. Aan den l'n luit. der infanterie A. J. Prager, thans op non-activiteit is. op zijne aanvrage, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Aan den met verlof in Europa aanwezigen dirigerend officier van ge zondheid le kl. van het leger in Nederl. Indie C. D. T. Husemann is, we gens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaaktdat het hof den ligten rouw zal aannemen voor den tijd van eene week, ingaande 16 Maart, wegens het overlijden van den aartshertog Frans Carl van Oostenrijk. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië bij het dep. van koloniën ontvangen berigt, is nader, ten behoeve van de noodlij denden in de kolonie Curasao, eene som van ƒ1300 in 's lands kas gestort. Bij de landsgebouwenonder het beheer van het departement van waterstaat enz., zijn benoemd: tot hoofdopzigters: de opzigter J. A. Wein berg en L. C. T. J. Rieber, bouwkundig ingenieur; tot opzigters: de bui tengewone opzigters D. Fokkenste Zwolle, en J. Rinkes, le Rotterdam. Het jonge mensch uit Middelburg, die valsche borgstellingen had ver vaardigd is wegens valschheid in geschriften door het geregtshof te 's Gra- venhage met 5 jaren opsluiting in een tuchthuis en vier geldboeten van ƒ50 gestraft. BELGIE. Te Antwerpen had dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk plaats aan boord van de Belgische stoomboot Vaderland. Een daglooner werd doode- lijk gewond door het omvallen eener ijzeren kraan, waarmede men een ge- wigt van 2930 kilo's ophief. De man kreeg het zware voorwerp op het lijf i en zijne ledematen werden verpletterd. De ingewanden spatten hem uit het ligchaam. Hel slagtoffer heeft zijne verschrikkelijke wonden slechts eenige minuten overleefd. Sfi Ni U E I, A N LONDEN, 15 Maart. Een door den heer Pease ingediend voorstel tot afschaffing der dood straf is weder door het lagerhuis verworpen, thans met 263 tegen 64 stem men. Door den procureur-generaal werd tegen het voorstel ingebragt, dat voor de misdaad, welke met uitsluiting van alle andere met den strop be hoort te worden gestraft, moord met voorbedachten rade, de doodstraf de eenige afdoende en zekere is Werd de doodstraf afgeschaft, dan zou de schaal der geregtelijke straffen in Engeland geheel moeten herzien worden. In de Glasgow Newspaper meldt men de beschrijving van den proef- togt der nieuwe boot van de maatschappij Zeeland, de Prinses Elisabeth. Deze prachtige raderboot, die beschreven wordt als de snelste zeestoomer, die op het oogenblik bestaat, bereikte met volle lading eene snelheid van 18 knoopen. De Engelsche mijl werd in 3 minuten 20 seconden afgelegd. Evenals de andere nieuwe boot dier maatschappij, de Prinses Maria, is deze boot 300 voet lang35 voet breed en 23 voel hoog. Te Bombay is, volgens een berigt van de Times, van 25 Februarij, eene groote meeting gehouden, om te protesteren tegen de financiële politiek der regering. Deze bijeenkomst had plaats in eene tent van een paarden spel, daar de regering had geweigerd dc Town Hall daarvoor beschikbaar te stellen. Het verzoekschrilt, dat op de meeting opgesteld is en aan het parlement gezonden zal worden, werd door vertegenwoordigers van bijna alle handelshuizen te Bombay geteekend. FKAKKBMK. De Moniteur betoogt dat de Russisch-Turksche oorlog de noodzakelijk heid aan het licht heeft gebragt van eene internationale ontsmetlings-com- missie. Op het schiereiland van den Balkan toch, zegt het blad, liggen de lijken van Russen en Turken nog bij duizendlallen onbegraven en zoodra het voorjaar aanbreekt, loopt geheel Europa gevaar van besmettelijke ziek ten die tegenwoordig door het drukke spoorweg- en stoombootverkeer zich veel sneller en verder verspreiden dan vroeger. De minister van marine heeft in eene bijeenkomst met de commissie tot onderzoek der belangen van de koopvaardijvloot zich verklaard voor het toekennen van premiën aan de Fransche scheepsbouwers en reeders. llij keurde het voorstel der commissie goed, om aan de eersten gedurende dit jaar twee millioen en aan de laatsten acht millioen toe te staan. BUITiCHLAND, Uit Weenen meldt men aan de Kliln. Zeit.: Graaf Andrassy schijnt zijne bedenkingen tegen het afstaan van eene haven aan Montenegro opge- geven te hebben, maar de hooldzaak blijft Bulgarije. Graaf Andrassy zal deze mcening op het congres verdedigen, dat Turkije feitelijk ophouden zot in Europa te bestaan, indien Bulgarije de uitbreiding verkreeg, die Rusland verlangt; dat het congres dus óf de Turksche heerschappij in Europa ver vallen verklaren en over de zuidelijke en westelijke provinciën der Porte beschikken moet, óf het vredestractaat van San Stefano aanmerkelijk moet wijzigen. Volgens den berigtgever zou Andrassy echter in de Hongaarsclït delegatie verklaard hebben, dal hij zijne bedenkingen tegen de voorgenomen uitbreiding van Burgarije zou laten varenindien het mogelijk was een Grieksch tegenwigt te vormen. RUSLAND. Uit St. Petersburg meldt men dat generaal Ignatieff en Reuf-pacha aldaar zijn aangekomen, met het door den Sultan geratificeerde vredes verdrag. Reuf-pacha heeft zijn intrek genomen in het "Hotel de l'Europe", Men wil welen dat nu zeer spoedig de mogendheden in kennis zullen worden gesteld met den offkiëlen tekst der vredes-voorwaarden. -• Volgens een schrijven uit St. Petersburg zou aldaar het gevoelen veld winnen, dat achter de Britsche wapeningen het plan schuilt, om het eenof ander punt in de wateren van den Levant, welligt Mitylene, met eene militaire magt te bezetten en- in bezit te houden. Mogt deze verwachting zich verwezenlijken, aldus wordt in dien brief gezegd, dan zou hieruit voor Rusland een zeer ernstig vraagstuk geboren worden, omdat de Russische kust der Zwarte Zee slechts weinige uren zeilens van eene Britsche zeemagt verwijderd zou zijn en Rusland natuurlijk de veiligheid van zijne kust in overweging zou moeten nemen. TURKIJE. Een berigt uit Pera aan de Daily Telegr. meldt dat vreesselijke ellende heerscht te Schumla, waar thans ongeveer 250,000 vlugtelingen verblijf houden. De Engelsche regering heeft aan de Porte een nota toege zonden, waarin zij opmerkzaam wordt gemaakt dat, indien niet onmid dellijk doortastende maatregelen worden genomen ter verzachting van de vreesselijke ellende, men het verlies van een ontzaggelijk aantal menschen- levens te verwachten heeft. Men beweert, dat het onmogelijk is, de nood lijdenden te ondersteunen, daar al de middelen, welke der Porte voorhceu ten dienste stondenthans volkomen zijn uitgeput. Zelfs al waren er transportmiddelen voorhanden, zou de Porte nog niet in staat zijn te beschikken over de plaats, waarheen de ongelukkigen vervoerd konden worden. Daar zij aan het Bulgaarsch klimaat gewend zijn, zouden zij weldra sterven, als men hen naar Syrië overbragt. Nog meldt men uit Pera: Suleiman-pacha zal eerst voor den krijgs raad en daarna voor het criminele hof verschijnen. In de acte van beschtil- diging zijn de feiten van dezen veldheer als opperbevelhebber in Bulgarije streng gescheiden van die, toen hij - opperbevelhebber in Rumcnië was. Over zijn militair gedrag in Montenegro en in Thessalië wordt niet gesproken. Ook de Schipka-pas wordt met stilzwijgen voorbijgegaan. Het eerste punt van beschuldiging is de afzetting van Achmed Ejub-pacha. Het criminele I hof zal over de jongste politieke handelingen van den veldheer te beslissen hebben. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. Tot lid van den raad van Ned.-Indië is benoemd de heer Netscher, gouverneur van Sumatra's westkust. De heer O. van Rees, vice-president van den raad van Ned.-Indië, is op verzoek eervol ontslagen. Blijkens een Atchin-telegram is eene naar de westkust van Atchin uitge zonden expeditie tot beteugeling van strandroof en herstel van de orde volkomen geslaagd en geëindigd met de onderwerping der weerspannige I hoofden. LONDEN, 15 Maart. In het hoogerhuis deelde lord Beaconsfield het voor nemen der regering mede, het Paasch-reces den 16den April le doen begin nen om 13 Mei te eindigen. In het lagerhuis lichtte de minister Smith het budget van marine toe. De begrooting was, zeide hij, op gewone toestanden gegrond en hij achtte het in strijd met zijn pligt om in vredestijd, welken hij hoopte dat van langen duur zou zijn, belangrijke verhooging van de begrooting te vragen. 1 De beschikbare marine was voldoende tot bescherming van 's lands eer en belangen en zou, wat ook gebeuren mogt. tegen hare taak zijn opgewas sen. Overeenkomstig de wenschen der katholieken zou op elk eskader van 5 of 6 schepen een katholiek kapelaan geplaatst worden. ROME, 15 Maart. De koning verleende den president van den senaat het kruis der Annunciada-orde. PARIJS, 15 Maart. De kamer heeft met 357 tegen 194 stemmen het wets-ontwerp tot aankoop der noodlijdende spoorweglijnen aangenomen. WEENEN, 15 Maart. De begrootings-commissie uit de Oostenrijksche delegatie heeft met 11 tegen 9 stemmen hel volgende voorstel van den ge- delegeerde Schaup aangenomen"Voor het geval de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in het Oosten, tot handhaving van de eerste belangen der monarchie, de mobilisatie van's rijks strijdkrachten onvermijdelijk maakt, wordt het gemeenschappelijk ministerie gemagtigd om, in overeenstemming met de beide regeringende noodzakelijke uitgaven te doen tot een bedrag van hoogstens 60 millioen." De gedelegeerde Sturm, die zich tegen het toestaan van het crediet verklaarde, gaf zijn voornemen te kennen eene conclusie van de minderheid der commissie aan de delegatie aan te bieden, bij welk denkbeeld de afgevaardigde Herbst zich aansloot, LONDEN, 16 Maart. De Mom. Post meldt; dat Rusland de vertegen woordiging van Griekenland op het congres niet toegestaan en niet gewei gerd heeft, maar geneigd is aan Griekenland slechts een adviserende stem te geven. LONDEN, 15 Maart. Al de genie-officieren, welke voor de dienst in het buitenland zijn aangewezen, hebben bevel gekregen, zich gereed te houden onverwijld in dienst te treden. Volgens den Globe wil de regering de vrij- willigersbataillons voor de active dienst organiseren in geval van een Euro- peschen oorlog. ST. PETERSBURG, 15 Maart. Ignatieff werd gisteren avond door den keizer ontvangen en heden legde Reuf-pacha een bezoek bij Gortschakofï af. AKADERIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16deD Maart de heer J. J. S. Sloet, geb. te Zutphen, in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.J

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6