LEIP8CIIE COURANT. DONDERDAG 14 MAART. BI! I TEMA Mt SC 11 fc BE I i IG TEIN I». 82. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feesttlagen uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, nut het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35', franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke «immers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. f> Cents. De prijs der AdverlcnliCu is vail 1- 4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN, LEIDEN, 13 Maart. Dilslag der herstemmingen roor de verkiezingen van leden van de tweede kamer der stalen-eeneraal. Amsterdam. Uitgebragt 1704 geldige stemmen. Gekozen de heer m'. G. ran Tienhoven met 866 stemmen. De heer mr. A. S. van Nierop bekwam 836 stemmen. Rotterdam. Uitgebragt 2419 geldige stemmen. Gekozen de heer J van Stolk Jz met 1261 stemmen. De heer mr A. Kerdijk bekwam 1158 stemmen. Hilversum. Uitgebragt 1336 geldige stemmen Gekozen de heer Schim- melpenninck met 804 stemmen. De heer Verwer bekwam 532 stemmen Winschoten. Uitgebragt 1594 geldige stemmen. Gekozen de heer de Vos van Steenwijk met 846 stemmen. De heer Mulder bekwam 748 stemmen. Zevenbergen. Uitgebragt 1499 geldige stemmen. Gekozen de heer Diepen met 754 stemmen. De heer van der Werk bekwam 745 stemmen. Her telegraaf). De Staatscourantden uilslag der herstemmingen be vattende, vermeldt niet een verkozene in Zevenbergen. Zij bcrigt daar omtrent dat de heer Diepen 754, de heer van der Werk 745 stemmen verkregen; voorts dat 29 bil etten van onwaarde waren, terwijl de stembus uit Meeuwen met 153 stembilletten ter zyde werd gelatenwegens het ont breken van een der vereischte zegels. 's Lands middelen over de twee maanden dezes jaars hebben opge- bragt 12.910.943.22% zijnde 7 591,774.25% meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1377. De raming bedroeg 15.731,471.24. Bij kon. besluit van 27 Febr. jl. is vastgesteld eene nieuwe indeeling van het rijk in acht verdedigingsstellingen, elke omvattende een deel van hel vestingstelsel en waartoe verder behooren eenige niet versterkte plaat sen, zoomede eenige voor militaire doeleinden bestemde terreinen en gebou wen. In elke verdedigingsstelling zullen zich de noodige magazijnen van artillerie- en genie-materieel bevinden, terwijl het beheer over die maga zijnen aan magazijnmeesters zal worden opgedragen. Volgens een bij dit besluit behoorende tabel zullen de stellingen zjjn: 1'. De nieuwe Hollandsche waterlinie van het fort aan de Klop tot aan de Lek. standplaats Utrecht. 2*. De nieuwe Hollandsche waterlinie van de Zuiderzee tot het fort aan de Klop. standplaats Naarden. 3. De nieuwe Hollandsche waterlinie van de Lek tot de Merwede en door liet land van Altena tot de Nieuwe Merwede, standplaats Gorinchem. 4°. De stelling van de Geldersche vallei met die in de Neder-Beluwe en de werken tot dekking van rivierovergangen en opname van troepen aan den Ussel, standplaats Zwolle. 5" De stelling van het Hollandsch Diep en het Volkenrak en de stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet, benevens de werken aan de Wester-Scheldestandplaats Dordrecht. 6°. De stelling van den Helder, standplaats Helder. 7°. De stelling van Amsterdam, standplaats Amsterdam. 8°. De Zuiderwaterlinie, van de Maas boven St. Andries tot den Amer beneden Geeriruidrnberg en de werken tot dekking van rivier- overgangen en opname van troepen aan Waal en Maas, standplaats 's Her togenbosch. Het kader der regimenten veld- en rijdende artillerie is van revolvers voorzien. Bij den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, heeft het licht gezien de catalogus van de collective inzending, ter Parijsche tentoonstelling, van de verschillende Maatschappijen van landbouw en tuinbouw in Nederland. Onder de inzenders prijkt ook de naam van Z. K H. prins Frcderik der Nederlandendie Derbykaas inzendt. Bij den beer A. van Oosterzee. te Amsterdam, is verschenen het prospec tus van eene Nederlandsche editie van de Wereldtentoonstelling te Darijs in 1878. geïllustreerd tijdschriftopgedragen aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenals eere-voorzitter der Nederlandsche hoofd-commissie. In dat prospectus zegt de uitgever o. a.: "Hoe uitstekend de Fransche uitgave ook belooft te zijn, heelt men toch gemeend die niet slaafs te moeien vol gen. maar de Hollandsche editie zoo te moeten inriglen, dat zij. voor het Nederlandsch publiek bestemdook in de eerste plaats dienstbaar kan zijn aan alles wat dat publiek belang kan inboezemen. Terwijl voor de Holland sche uitgave gebruik zal worden gemaakt van de beste gravures der Fran sche editie, zullen daaraan toegevoegd worden afbeeldingen, uitsluitend voor de Hollandsche uitgave vervaardigd, van het merkwaardigste wat de Ne derlandsche afdeeling der tentoonstelling oplevert Wat den tekst betreft zal men. gebruik makende van de bronnen, de tentoonstelling meer direct betreffende^ waarover de Parijsche uitgevers alleen kunnen beschikken, ock iu de eersle plaats de behoefte van liet Nederlandsch publiek trachten te bevredigen Niet enkel wat naar Parijs ter wereldtentoonstelling werd in gezonden, zal het onderwerp uitmaken onzer besprekingen in dit werk; «ene beschrijving der voornaamste inrigtingen, fabrieken, werkplaatsen. waar liet gezondene werd vervaardigd, zoo uitvoerig als de omvang der be schikbare ruimte zal gedoogen, zal naar de beste gegevens worden opge nomen; de wijze van bereiding van enkele artikelen beschreven, enz.; in dier voege, dal dii werk zal worden een vraagbaak voor allen, die in de Nederlandsche nijverheid belang stellen en omlreni baar toestand naauw- keurig willen worden ingelicht." De eerste aflevering verschijnt over eenige dagen. Kapitein Wendtvoerende het als bijlegger te Nieuwe Diep binnenge komen schip Cr ba. van Drammen naar Belfast bestemd, rapporteert dat hjj bij den hevigen storm in de afgeloopen week. nadat herhaalde stortzeeën zijn dek hadden schoongeveegd en belangrijk averij aan schip en tuig werd teweeggebragtdoor een stortzee over boord werd geworpen, maar dat een andere golf hem weer aan boord wierp, zoodat hij wonderdadig gered werd. Te Dordrecht is eergisteren een verpleegde in het krankzinnigenge sticht, vermoedelijk willende ontsnappen, uit een raam der bovenverdieping aan de Lindegracht gesprongen en met bet lioold zoodanig op een scherpen kantsteen gevallendat hij na verloop van een paar uren den geest gaf. Naar men uit Amsterdam meldt is door den advocaat mr. W. K. van der Bressen, namens den heer II. J. F. Munzebrock, mede-directeur der Nederl. suikerraffinaderij, een adres aan het geregtshof te Amsterdam inge diend, met verzoek om dezen ook na liet vonnis van vrijspraak der arrond.- regtbank nog altijd vocrloopig gedetineerde onmiddellijk in vrijheid te doen stellen, zonder 's hofs beslissing over het hooger beroep af te wachten. Volgens de Arnh. C. is het vermoeden, dat dezer dagen een bejaard werkman te Arnhem bezweek ten gevolge van het gebruik van jenever, die met eenige schadelijke zelfstandigheid was vermengd, ongegrond. Te Groessen is gisteren het huis met inboedel van zekeren Smits een prooi der vlammen geworden, waarby ook 3 koeijen, 2 varkens en een geit omkwamen. De storm van jl. Donderdag nacht heeft o. a. den dijk van den Fiu- sterwolderpolder aan den Dollard, eigendom van de gemeente Groningen over eene lengte van 20 meter, aanmerkelijk beschadigd. De schade wordt op 740000 geschal. In België heeft een menschenvriend aan de regering een half millioen fr. aangeboden om de rente er van te besteden aan het opleiden van de kinderen der slas toilers van spoorwegongelukken. Dezer dagen is de edel moedige man den koning voorgesteld, die hem de Leopolds-Orde geschon ken beeft. 's GRAVENIIAGE13 Maart. Tot burgemeester der gemeente Njjeveen is benoemd de beer P A. Dcrks. Door Z. M. den koning zijn de hb. mr. J Messchert van Vollenhoven, nr. W. Rahusen en A. W. van Eegben, met ingang van 1 Mei 1878, op nieuw voor 4 jaren benoemd tot commissarissen van het entrepotdok te Amsterdam Tot leden van de commissie van loezigt van 's rijks akademie van beeldende kunsten zijn benoemd de bh. J. A. Laugerhuizen en mr. J. A. Sillem. De kapitein-luit. ter zee W. J Adams wordt eervol ontheven van bet bevel over hel wachtschip te Amsterdam en dat bevel opgedragen aan den tuil. ter zee 1' kl. C. de Klopper. De plaatsing aan boord van bel wachtschip te Hellevoetsluis van den offi cier van administratie 3' kl. W. A. Le Rulte wordt ingetrokken, terwjjl aan boord van dien bodein geplaatst wordt de officier van administratie 3e kl. .1. A. van der Meer. Door een baggerman is uit het Zieken opgehaald hel lijkje van een pasgeboren kind. Het is in handen der polieie gesteld. Aan hel ministerie van waterstaat, handel en nyverheid werd heden aanbesteed: 1". de uitvoering van baggerwerk op het benedendeel der Nieuwe Merwede, gedeeltelijk door middel van rijkssloombaggervaartuieenmet de bediening en het onderhoud dier vaartuigen van 1 April 1878 tot en met 31 Maart 1879. Minste inschrijver de lieer L. A. van llaaficn, te Sliedreclit, voor ƒ7600, en 2". bel leveren, vervoeren en opstellen van den bovenbouw voor bruggen over den Zuitler Rijndijk en de Linge, ten behoeve van den spoorweg van Arnhem naar Nymegen. Eenige inschrijvers de heeren D. A. Schreilen en C°.te Leiden, voor ƒ17272. «1 ft* Si SB f. A V «S». LONDEN, 12 Maart. De demonstration in Hyde-park hebben Zondag II weder tot ergerljjke tooneelen aanleiding gegeven. Door de vrede mannen zou ten 4 ure eene meeting gebonden worden, maar naauwelijks waren de leiders dier partij omringd door hunne geestverwanten, of zij werden door ander gepeupel omsingeld, aangevallen en uit hel park gedreven. De oorlogspartij bestond uit het schuim van Londeu's bevolking; haar krijgsgezang was liet "Rule Britannia"; bare insigniën waren Turkschc mutsen en geïmproviseerde Turk-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1