saris des konings. mr. Foek. Iicrdatlil. I)e lieer R. Blok nam, na goed keuring zijner geloofsbrieven en na de gevorderde ccden te hebben afgelegd zitting. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van jhr. mr. J. Roëll. om eervol ontslag als griffier der staten. De vergadering, instem mende met den brief van gedep. stalen aan den griffier, inhoudende een woord van hnlde en erkentelijkheid voor de bewezen diensten, verleende aan jhr. mr. J Roëll op de meest eervolle wijze ontslag, onder dankbetui ging voor de trouwe diensten. Overgaande tot de keuze van zijn opvolger, werd met 40 van de 65 uitgebragte stemmen tot griffier der staten van Zuidhollniid benoemd mr. F. 11. .1. Tavenraaiadjunct-commies eerste klasse ter provinciale griffie van Zuidbolland. Nadat de staten eene buitengewone uitgave, ad 8500. hadden toegestaan, bestemd om met de rijksbijdrage bet behoud van den thans bestaanden vooroevcr der havenwerken te Mid- delharuis te verzekerenwerd de buitengewone vergadering door den voor zitter gesloten. MMTKM.AMISCIIK UKIilC.TK.N. BKeELAND. LONDEN, 7 Maart. Lord Lyons, gezant Ie Parijs, is te Londen aangekomen, om zijn instruction, als vertegenwoordiger van Engeland op de conferentie, te ontvangen. Naar the Morning advertiser verneemt, zal het parlement, met het oog op liet Paaschlecstwaarschijnlijk zijne zittingen verdagen van 12 April af, om den 6J'" Mei op nieuw aan den arbeid te gaan. Hel prachtige nieuwe stadhuis en de aangrenzende gemeenleeebouwen te Renfrew zijn een prooi der vlammut geworden. De gebouwen waren eerst ii> 1872 geslicht en hebben 20000 gekost, een zeer aanzienlijke som voor een stadje als Renfrew. KKJINHRIJf K. Het Journ. off', bevestigt het herigt omtrent Duitschlands deelneming aan de algemeene tentoonstelling, in zoover de afdecling Iraaije kunsten aangaat. Prins Hohentohe, Duitsch gezant te Parijs, heelt den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dal de Duitsche keizer de Duitsclie schilders en beeldhouwers heeft gemagtigd deel te nemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling. De minister heeft tevens eene dépêche van den Fran- schen gezant te Berlijn ontvangenwaarin deze berigt dat de keizer twee besluiten heeft geteekend ter regeling van Duitschlands deelneming aan de tentoonstelling van fraaije kunsten. Bij het éénc besluit wordt eene ge mengde commissie van onderzoek en toezigt ingesteld: bij het andere wordt hei aantal kunstwerken bepaald, die tentoongesteld kunnen worden. De leden der parlementaire commissie van enquête, die naar het wes telijk deel des lands vertrokken waren, om onderzoek te doen naar de verkiezingpraclijkenhebben aan den voorzitter der commissie doen weten, dat te Angers de regter van instructie, ondanks de aanschrijving van den minister van justitie, uitdrukkelijk geweigerd heeft getuigenis voor hen af te leggen. Twee andere leden der regterlijke magt aldaar, de procureur- generaal en de officier van justitie, hebben zich bereid verkiaaid getuigenis af te leggen, maar zij hebben geweigerd vooraf een eed te doen. Aan den minister van justitie is hiervan kennis gegeven. De Jardin des Plantès te Parijs is verrijkt geworden met twee fraaije collecties. De eene bestaat uit voorwerpen der anthropologic en ethno graphic en de andere uit 40000 exemplaren der natuurlijke geschiedenis, insecten, vogels enz. lie vermaarde kastanjeboom in den tuin der Tuilerienwelke den 20si'd Maart in blad plagt of behoorde te slaan, is overtroffen. Een der grootste kastanjes in de avenue der Champs-Elysées is reeds een dag of drie geheel groen. Volgens de Siècle heeft een onlangs te Parijs overleden magistraats persoon, de Saint-Albin, aan zijne erfgenamen een belangwekkend manuscript nagelaten, de gedenkschriften namelijk van het lid der conventie Barras. Tc Lisiettx heeft Zondag II. een treffend voorval plaats gehad, lie lieer Robert de Wilt. oudste zoon van den heer Cornelis de Wilt, werd in het park Val-Richcr aangevallen door een dollen hond. De'lieer Robert had niets anders bij zich als een oeuloopsgeweer. met hagel geladen. Hij schóót dit op hel razende dier af. doch zonder gevolg. Daarna verweerde hij zich niet den kolf. Een werkman, met een spade gewapend, snelde ter litilp en liet gelukte hemhel dier bewusteloos in een sloot te duwen. Een derde persoon kwam toesnellen, doch de hond. die in bet water wat was bijgekomen, vloog wtêr op, greep den laatst aangekomen persoon in de borst en scheurde hem bet vleesch uit de zijden. Hel beest werd eindeljjk gedood cu de gewonde werd onmiddellijk met amoniac-zout en gloeijejid ijzer gebrand. Men hoopt dat hij herstellen zal. ITALIË. De koning rigtte voor eenige dagen een schrijven aan den nieuwen Paus. waarin hij hem met zijne verheffing geluk wenschte. Op dal schrij ven is een beleeld antwoord ontvangen. De toespraken van den Paus lot verscheidene deputatiên blijven een vredclievenden geest ademen; de politiek wordt daarbij vermeden. Toen Lij tie pastoors van Bonte en de vastenpredikers ontving, gaf hij hun een voudig godsdienstige en zedclnke voorschriften. Vooral beval bij den predikers aan, meer vertrouwen te stellen in de kracht die van God komt. dan in hunne eigene welsprekendheid; het geloof in Christus lcverspreiden.de geheimen van zijn leven en doodzijne leerstellingen en zijn goddelijk onder- rigt Ie openbaren, de kerk en hare verheven voorregten, het gezag van haar hootd, haar weldadiaen invloed op het ware geluk der volkeren aan te looncn en de verderfelijke leerstellingen van onze dagen te bestrijden. kardinaal Morichini is door Paus Leo XIII lol kardinaal-kamerling be noemd, kardinaal Simeoui tot prefect der "congregatio de propaganda fldc" en kardinaal Frauchi tot secretaris van staat, lie laatste heeltiu ant woord op eenige hem loegcbragic geliikweiischengeantwoord dal zijn be noeming een vredelievend karakter had; vrede werd door de tijdsomstan digheden verlangd. Iu een schrijven aan de Pauselijke nuntiussen wordt kennis gegeven van de benoeming van Francliiterwijl hun tegelijkertijd de rigling wordt afgebakend, waarin zij zich. met het oog op een bevrediging van de belangen der kerk met die van de onderscheidene statente be wegen hebben. li II ITS C H I, A li. De Pror. Corr. zegt: De vredes-voorwaarden zijn in bijzonderheden nog niet naattwkeurig hekend. Maar dit mag als zeker en onherroepelijk beschouwd worden, dat het uitgesproken en door Europa goedgekeurde doel van Rusland, de Ttirksclie onderdrukking der Christenbevolking vau Bul garije te doen ophouden, volkomen bereikt is. Die uitkómst zal door geene verdere verwikkelingen Ie niet gedaan kunnen worden. Wat de verdj voorwaarden betrelt, waardoor Rusland vergoeding trachtte te krijgen v« zijne opofferingen en die zijner hondgenooten in den strijddaarin is blijf, baar veel verminderd of vermedendat gedurende de laatste weken lev® dige bezorgdheid wegens kw etsing der belangen van anderen had opgevvtli Volle gerustheid in dat opzigt zal eerst eene naauwkeurige kennis i. vredesvoorwaarden kunnen geven. Volgens de Pol. Corr. zon het meer waarschijnlijk worden datj bijeenkomst van de vertegenwoordigers der groole mogendheden zal geschil den in den vorm van een congres en niet van eene conferentie en dat dei bijeenkomst zal gehouden worden niet te Baden-liaden, maar te Berliji Bismarck zou dan waarschijnlijk als president optreden. Uit Peslh meldt men aan de Köln. Zeit.van den 6dtnHeden gat de ministers Tisza en Szell naar Wcenen. Morgen wordt een kroonrat gehoudenwaarin ook een definitief besluit omtrent de bezetting van Bos» genomen wordt. Naar een gerucht wilzullen reeds Zaturdag de eerst troepen de grenzen overtrekken. De jury te Aurich heeft 12 der personendie op 28 October jl. Norderney de vaartuigen van llollandsche vtsschers hebben beschadigd t ander kwaad bedreventot 15 maanden tuchthuisstraf veroordeeldterwi 3 anderen tot 8 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. TLKRIJE. Volgens officiële Russische berigten bedragen de gezamenlijke tropeë van het Aziatisch leger aan gevangenen 14 pacha's en 50200 man,6f kanonnen. 16000 tenten en 42000 geweren met groote voorraden provian; en munitie. Het aantal genomen paarden is 18000. Aan zieken en gewot. den werden 12000 man gevonden, hoor het Russische Donau-leger werde van het begin van den veldtogt af tot aan het sluiten van den wapensli stand genomen: 15 pacha's. 113.000 man. 606 stukken geschut, 9600 let ten en niet minder dan 140,200 geweren van Engelsch fabrikaat. Dit leg» maakte bovendien 24000 paarden buit. Aan gewerenyatagans en pistols werden van de ongeregelde troepen 200.000 stuks, en van de Tscherkessti 13000 lansen en dolken genomen. Het aantal veroverde vaandels is eves eens zeer groot. Omtrent de vrcdes-onderhandelingen verneemt tnen dat de Turk® steeds halsstarrig hunne vroegere houding hebben gehandhaafd. Zij ontkend® steeds dat er iu Bnlgarjje gemoord was en weigerden te gelooven dat e eenige reden was tot klasten, of eenige noodzaak lol hervorming. Indiei generaal Iguatiefl' toegegeven had aan deze zucht, om altijd weer diuget op te halen, die al lang zijn afgedaan, dan hadden de oiiderhandelitigei nog wel een jaar kunnen duren. Hij moest voortdurend de Turken tot dt orde roepen en sinds den val van Server-pacha is dit veel erger geworden. Server-pacha was een practiscli man en als zoodanig geneigd, om gedatit zaken te laten rusten. Maar de onderhandelaars deden dit niet en helt; uit onkunde, of opzettelijk, vertraagden zij zooveel mogelijk den loop dei onderhandelingen. Zelfs Sabdoelah-Beydie uit Berlijn gehaald werd. ei den naam heeft van een schrander man te wezen, was iu dit opzigt niet beter dan de anderen. Hij kwam telkens weer terug op hetgeen hij gezegi en gedaan had in de commissie, die te Ptiilippopel over Aclnned Aga rn anderen gezeten had. Eindelijk zei generaal Ignatieff hem eens, dat hij zich schamen moest er van te gewagen, dat hij in deze schandelijke com missie gezeten had. Wanneer hjj en zijne medeleden toen hun pligt gedaa» hadden en de moordenaars hadden gestraft, dan ware de oorlog misschiet vermeden geworden en zouden de Turken nu niet onderhandelen over de» vrede, terwijl een Russisch leger voor de poorten van Koustantinopel stond. Men zegt dat het misverstand tusschen Rusland en Rumenië o'ver Bessa rabië steeds grooter wordt. De Czaar kan kwalijk toegeven, want iedere Rus beschouwt deze moerassen als Russischen grond en verlangt ze terus. Zij zijn nog niet lang genoeg in Rumeeiisch bezit, om een Rus dit denkbeeld uit liet hoofd te praten. En de Rumeniërs willen niet toegeven, omdat, naar zij zeggen, de bevolking Rumeeiiseli is en de Rumeensche eenheid hun lievelingsdenkbeeld is. Zij hopen, dal Oostenrijk voor hen partij trekken zal. Maar dat denkbeeld van de Rumeensche eenheid omvat ook sommee Ooslenrijkschr gewesten, waar Rumeensch gesproken wordt, liet is dus niet denkelijkdat Oostenrijk er heel warm voor zal zijn. De llamb. Corr. bevat een schrijven uit Adrianopel, waarin, zoo me» de medegedeelde bijzonderheden mag vertrouwen, een schandelijk tafereel wordt geschetst van de handelwijze der Russen omtrent de Poien, die ia Turkije in hunne handen vielen. Ziehier, leest men in dat schrijven, eenige gevallen. welke ter mijner kennis kwamen. Drie broeders, met name Wa- ligorski. uit Krakatt alkomstig, werden door generaal Gurko te Jenisaghra gevangen genomen en volgens de krijgswet ter dood gebragt. Den 30s Januarijkort voor het sluiten van den wapenstilstandbezette eene tot het legercorps van generaal Zimmermann behoorendc kolonnc bet kleine spoorweg-station Gubcdictwee mijlen van Varna. Hier werden twee spoorweg-opzieters van l'oolsche afkomst, Janowski en Wychowski. ge vangen genomen, naar liet hoofdkwartier van generaal Zimmermann te Bazardjik gezonden en aldaar opgehangen. Dezelfde kolonne bezette vier dagen later, dus na het sluiten van den wapenstilstand, hel spoorweg station Pravadi en nam ook aldaar twee Polen gevangen, den eigenaar va» een hotel in SchttmlaGlinski en den apotheker Werunki. Zij werden naar Kesanlyk gezonden en opgehangen. Te Ichtiman werd een rijk grondbezit ter, Jaczaitowski gehectendie reeds gedurende tal van jaren jn Turkije woont, maar van Poolsche afkomst is, door kozakken gevangen genomen en daags daarop gedood Bij liet bezetten van Kesanlyk vonden de Russen het hospitaal volgepropt met gewonden en zieken en slechts één arts. een Oostenrijkschen Pool, dr Zagarski. Hij werd gevangen genomen enden volgenden dag voor het hospitaal opgehangen. Hetzelfde lol trof te Philip- popel zekeren Kuszowski, die ze i' eigenlijk geen Pool was. daar hij in Turkije geboren werd; zijn vader was indertijd hoofd eener bende Poolsche opstandelingen en gedurende zijn verder leven artillerie-directeur in Turk- sclie dienst Toen generaal Gurko Sofia binnentrok, vond hij daar Ivvee geheel bezette hospitalen, waarin vier Poolsche artsen werkzaam waren: de doctoren Mianczynski. Brozozowski, Minski en Czerwinski. Alle vier werden onmiddellijk gevangen genomen: de laatste echter werd na verloop *an een nur weder op vrije voeten gesteld, daar hij in hel bezit van een Engelschen pas was en dc Engelsche consul te Sofia met bijzoudcreu nadruk zijne onmiddellijke vrijlating eischle. De drie overigen echter, hoewel alle» Oostenrijksche onderdanen en in het bezit van een regelmatigen pas. wer den na 24 uren opgehangen. Drie dagen daarna kwam generaal Gurko lot de ontdekking, dat er bij een der Turksche hospitalen nog een Poolsche doctor was. wiens afkomst men echter niet ontdekt had. omdat hij den Duitschen naam Gebhardt droeg. Het bleek echter zonneklaar, dat hij Pool was, en binnen 24 uren trof hem ook liet lot zijner amblgenoolcn. hoewel hij aantoonde nooil in Russisch Polen geweest te zijn en Oostenrijkse!)- Polen reeds met zijn 13c jaar verlaten te hebben. Later werden te Solia nog twee Polen opgehangen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2