LEIVSCBE C OU RMT. 1878. VRIJDAG 8 MAART. M*. a?. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prjjs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'ó.'ób, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditie kosten. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertent ién is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-HER IC UT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2,le alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad N" 10) Doen te welen, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 41"" tot ril met den 16Jt° Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnrnvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren. behalve op Zaterdag na middag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. PATEKTBLABEN, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dal de ingevulde patentbladen over het 3üt kwartaaldienst 1877/78. van artikel 3884 tol en met 4067, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslag biljet verkrijgbaar zijn. dagelijks van één tot drie uren, van 8 tot en met 16 Maart e. k.met uitzondering van den Zondag. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Maart 1878. v. d. BRANDELER. BIN N E NLA N DSC HE BBMGTKN. LEIDEN, 7 Maart. In de maand Febrtiarij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 129 kinderen, als: 63 zoons en 66 dochters, waaronder zjjn begrepen 3 twee- linggeboorten. Overleden 104 personen, als: 12 mannen, 24 vrouwen, 35 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 29 paren. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad weesna de lezing der notulen van de vorige vergadering, de heer de Laat de Kanter op eene omissie door den raad begaan, door geen besluit ie nemen omtrent het voorstel in zake de woning boven het telegraafkantoor, om de huur- 5om, verschuldigd door den vorigen huurder voor liet gebruik van de wo ning. sedert 1 Jan. 1878 te bepalen op 10 per maand Ook kwam hij terug op het daaromtrent verhandelde in de vorige zitting. Men had daarbij zeer geschermd met het woord «■beginsel", maar niemand had daarvan gerept bij tie behandeling van het voorstel betreffende de uitgifte van het gemeente- raadsverslag. Voor het dagelijksch bestuur werd liet op die wijze moeije- lijk zich bij de behandeling der zaken aan een juisten maatstaf te houden. De voorzitter stemde toe dat er eene omissie besnan was en bragt bet voorstel thans in stemming, hetwelk met algemecne stemmen werd aange nomen. De hh. Tromp en Obreen wezen er den heer de Laat de Kanter op dat erwanneer er sprake is van een beginseleen groot onderscheid bestaat tusschen de gevallen door hem aangehaald. De heer de Laat de Kouter wilde dit niet toegeven. De heer Harlevelt kon in de bewering van den heer de Laat de Kanter slechts zien een napleiten op een genomen besluit. Ingekomen is een adres van de bh. Bax en andere studenten alhier, niet verzoek dat de bij de behandeling der jongste begrooting geschrapte toe lage van f800 aan den pikeur der hoogeschool weder aan hem mogt wor den toegekend. Blijkens dit adres zijn bij het rijk pogingen aangewend om eene toelage te verkrijgenmaar zijn die niet geslaagd. Ingekomen is ook eene missive van den heer vanderLith, inhoudende kennisgeving dat hij voor drie maanden liet land verlaat. Voorts adressen van de weduwen Brummel- kampen Springerbewoners van huizen op de Aalmarkt, betrekkelijk de thans aan de orde gestelde verhuring dier huizen. Door den voorzitter werd me degedeeld dat door mevr. A. Collot d'Escury Trottet aan de armen van Leiden een legaat was vermaakt van 500 (rs. De heer de Fremery be tuigde zijn leedwezen dat de rekening der gasfabriek nog niet was ingediend, betgecn veroorzaakt werd door de ongesteldheid vaneen der commissarissen. Hij kon echter nu reeds mededeelen dat de exploitatie 52656.23% had opgebragtde raming bedroeg 53000. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpenwerd tol tjjdeljjk lid der commissie van financiën benoemd de heer Krantz, en tot tijdelijk lid der commissie voor de stralverordcningcn de heer Cock. Ilet verzoek van A, Roos, om een vischverkoopersbuisje te plaatsen aan de Aalmarkt lokie bedenkingen uit van de bh. Obreen en d'Aumerie. De beer Obreen meende dat op die wijze ook wel andere marktbezoekers met dergelijk verzoek konden aankomen. Het marktgeld van den adressant zou veel meer bedragen dan hetgeen voor het huisje zal worden betaald, llij kou voor zijne nering toch wel aan eene gracht een huis huren. Hjj verkrijgt voor enkele guldeus dalgene, waarvoor een ander een huis moet huren. De heer d'Aumerie betoogde dat de plaats door den adressant gevraagd niet behoorde tol die bij de policie-verordening voor de rivier- vischmarkt aangewezen. De heer de Laat de Kanter nam het verzoek in bescherming Hij geloofde dal het onbillijk zou zijn hel te weigeren, nu iels dergelijks aan een ander is toegestaan. Met dal huisje was de adressant ook niet van de zaak af; hij moest evenwel nog marktgeld be talen. De tegenwoordige pachter van hel huisje had bjjua een monopolie hetgeen nadeelig werkte voor de ingezetenen. In de verordening staat voorts dat de riviervischmarkt wordt gehouden op de Aalmarkt nabij .de stads apotheek. Welke beleekenis men nu aan het woord «nabij" wil geven» is slechts eene subjective opvatting. Nadat de verschillende sprekers her- naaldelijk nog het woord hadden gevoerdwerd het voorstel van burg. en welli.. om het verzoek toe te staan, aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Het verzoek van de firma Tieleman en Drosom eene overdekte loopbrug te leggen over de Vleereusteeg, en dat van J. van der Tas en 6. Splinter, om twee bruggen te leggen over de sloot bjj de Hcerenlaan, werden toegestaan. Aan F. A. van Dam werd, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer le kl. aan de jongensschool 2' klasse. Bij de behandeling van de voordragt betrekkelijk het personen-slation van den spoorweg Leiden —Woerden bleek het dat die voordragt evenmin in den geest viel van den raad als de vorige. De heer Verster bragt hierbij in herinnering het bekende: Past op uwe neuzen! Het was niet overbodig thans ook dit den raad toe te roepen. Hij behoorde tot die ledendoor den heer van Ilerson bedoeld, die meenden dat de zaak vast stond en dat het subsidie niet zou uitgekeerd worden alvorens er een gemeenschappelijk station was. Maar nu hij hoorde dat dit geeue conditie was, meende hij dubbel voorzigtig te moeten zjjn. Het station zou het geriefelijkst zjjn in het centrum der stad, maar daar dit niet kon, was er zijn inziens geen bezwaar hel station op te rigten waar liet tegenwoordige station staat. Ofschoon de minister de bevoegdheid bezit de aansluiting te beve len, zal hjj dit misschien niet doen. Men zal zeggen: Leiden is gered, laten zij die van buiten komen maar zien wat te doen. Ook de hh. Tromp en Eigeman gaven hunne weinige ingenomenheid met de voordragt te ken nen. De heer Harlevelt meende dat, om de zaak aan een goed einde te brengen, men de vraag moest stellen: verlangt men een gemeenschappelijk station? Dit voorstel vond terstond ondersteuning. Het werd nader aldus geformuleerd: «De gemeenteraad volhardt in de overtuiging dat een gemeen schappelijk station moet worden daargesleld". De heer de Fremery meende dat de raad de bevoegdheid niet had zooverre te gaan tegenover den minis ter, men moest zich wachten voor het nemen van een besluit, dat door eene hoogere autoriteit kon te niet gedaan worden. De lieer Hartevell kon dat gevoelen niet deelen; men sprak slechts zijne overiuiging uit. De heer de Fremery stelde voor het in den vorm van een wensch te doen, maar dit vond geen bijval. In stemming gebragt werd het voorstel van den heer Hartevell met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. De voordragt betrekkelijk de verhuring van huizen lokle vrij wat be raadslaging uit. De heer Wilheluiy Dainslé verklaarde tegen de voordragt le zullen stemmen. De weduwen, waarvan hier sprake was. hadden ge durende 13 a 14 jaar die huizen bewoond; en het ging nu niet op zes weken te voren te kennen te geven dat zij niet zouden worden gecontinueerd. Dit voorstel gaf den heer de Laat de kantor weder gelegenheid om le klagen over beginselloosheid, daar de heer Wilhelmy Dainslé in de jongste vergadering legen het voorstel stemde. De heer Damsté gaf hierop le kennen dal hjj liever inconsequent wilde schijnen dan onbillijk zjjn In stemming gebragt. werd het voorsiel van burg. enweth., lot openbare verhuring der huizen op de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1