LEIDSCHE COUBANT. M'. se. 1878. DONDERDAG 7 MAART. BINNENLANRSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3S, fmuco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 'sjaars, luiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. fie prjjs der Adverlentiön is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. verworven hadden. In de afge- bestemd voor de navolgende oud-mili- LEIDEN, 6 Maart. Door Zijne Excellentie den minister van oorlog zijn onlangs aan het hoofd van het gemecniebesitnir ter uitreiking toegezonden eenige eereteeke- neningesteld by Z. M. besluit van 8 September jl.11°. 20 Staatsblad n". 179) voor personen, die zich in den tiendaagschen veldtogt wegens hun dapper gedrag eene eervolle vermelding loopen week zijn die eereteekenen, lairenals A. Roovers, gepensionneerd wacbtmeesicr der rijdende artillerie, thans beambte aan de stedelijke gasfabriek; K. Janssen, gepensionneerd sergeant der mariniers, thans verpleegde in het Invalidenhuis; J. tl. Meiss, gepensionneerd majoor van het Nederlandsch Indische leger; D. A. Hendriks, gepensionneerd 1"" luitenant der artillerie, en Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, eervol ontslagen 1"* luitenant der infanterie, thans archivaris der stad, aan wien iwee eervolle vermel dingen te beurt vielen, ten raadhuize door den burgemeester aan de belang hebbenden uitgereikt. Naar men verneemt is door wjjlen den heer Daniel llooydonk aan de Ned. herv. diaconie-armcn alhier de som van ƒ500, viij van successiereg- ten, gelegateerd. Men schrijft ons: Een bruin-rosse tint schemert door de iepenboomen, die als overdekt zijn met geopende bloesems en zoo de vorst uitblijft, het geen niet te verwachten is, eene talloeze menigte vruchtjes kunnen voort brengen. Dat gebeurt dan omstreeks den tijd als gewoonlijk de peren- en appelboomen in bloei komen. Het behoort echter tot de zeldzaamheden zooals in Mei 1875. dat geheele hoopen van die vruchtjes langs grachten en straten ronddwarrelenmaar de maand Mei was toen ook buitengemeen lenteachtig. Ontbreken derhalve de vruchtjes van de iepen. t.ct is bijna ontwijfelbaar dat ook de ooftboomen weinig vrucht zullen zetten, hoezeer zij goed met bloemknoppen beladen zijn en bij gevolg een voldoenden pluk zouden beloven. De uitkomst hangt grootendeels van de leifte af. Als na een zacht voorjaar, zooals thans, terwijl hoornen en heesters vroegtijdig uitbotten, de vergevorderde lente slechts in naam bestaat, en zich winter achtig vertoont, gelijk zoo vaak plaats heeft, dan komt er menige bloem tot geen vrucht. Naar wij vernemen, meldt het P. v. 's(lr.. heeft de synodale com missie van de Nederlaudsch-hervormde kerk beslotende synode niet buiten gewoon zamen te roepen, tot benoeming van een kerkelijk hoogleeraar, om te voorzien in de vacature :e Utrecht, veroorzaakt door het bedanken van dr. Gunning, zoodat de commissie van voordragt eerst in Junij zal ver gaderen en de benoeming eerst in .lulij zal geschieden. De koning van Italic heelt den gepens. kolonel ter zee W. F L. de Vriese benoemd tot kommandeur van de Kroonorde van Italië, en den luit. ter zee l5te kl. C. J. de Jong Hz., begiftigd met eene groote. zilveren me daille als erkenning hunner bewezen diensten en welgeslaagde poging tot redding van het brandende en in gevaar verkeerende italiaansche schip üominieo Galliano, in November 1875 ter reede van Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 5 Maart van Port Saïd vertrokken. Te Rotterdam heeft gisteren mej. dc wed. OudsholF haar 100"en ver jaardag gevierd. Ofschoon de oude vrouw aan hare kamer gebonden is, is zij nog in het bezit van al hare zintuigen. De brugwachter, die te Dordrecht om het leven kwam, bevond zich op de spoorwegbrug bij de Oude Maas en hield zich onledig met eenig werk tusschen de rails toen de trein *an Rotterdam aankwam. Vermocdelijkihecftde man in de meening verkeerd, dat de trein zich op het tweede stel rails bewoog; allhans ooggetuigen verzekeren, dat hij niet de minste moeite deed om den trein te omwijken, waarvan het gevolg is geweest, dat hij, op vreeselyke wijze vermiukt, onmiddellijk den geest moet hebben gegeven; althans toen men dadelijk ter hulp snelde, vond men den man reeds overleden. Bten meldt uit Amsterdam: Geljjk men weet, zijn dadelijk na dc be noeming van prof, llilger, te Erlangep, tot hoogleeraar aan dc Amsterdam- sche universiteit, zoowel door de Beijersche regering als door het bestuur der Beijersche hoogeschool pogingen aaugewend om hem voor deze te be houden. Naar men verneemt zijn deze pogingen geslaagd en heeft prof. llilger voor zijne benoeming te Amsterdam bedankt. De correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam heeft gis teren uitspraak gedaan in de bekende strafvervolging tegen de hh. Munzen- broek en H. C. Cruys. directeuren van de «Nederlandsche Suikerraffinaderij", beklaagden wegens misbruik van vertrouwen Bij een gemotiveerd vonnis beeft de regtbank beide beklaagden vrijgesproken. De regtbank gelastte tevens de onmiddellijke in vrijheidstelling van den heer Munzenbroek. - Te Alkmaar is Maandag nacht brand ontslaan in een aan de Voor- meer liggende, met een verhuisboedel geladen koftjalk, waarin de schippet en zijn knecht lagen te slapen. Aan de doeltreffende maatregelen van den met de nachtdienst belasten agent van policie is het te danken, dat twee raenschenlevens behouden zijn gebleven, daar de schipper en zijn knecht reeds door den rook bedwelmd waren, en bovendien groolere schade werd voorkomendaar de brand door genoemden agent spoedig was gebluscht. Uit Doetinchem wordt gemeld dat het water op den Ouden IJssel in de laatste dagen zoodanig is gewassen, dat vele wegen overgeloopen zijn. Het wets-ontwerp op het lager onderwjjs ontzegt den kweekelingen de bevoegdheid om als zelfstandige ondertv jjzers werkzaam te wezen en slaat bij de berekeningen van hel personeel, dat vereiseht wordt, op beu geen acht. In dit hoofdpunt stemt het ontwerp overeen met het voorstel Moens. Wat betreft de bezoldiging, de wet bepaalt een minimum, met het oog op het verschil van plaatselijke omstandigheden. Volgens art 26 bedraagt de jaarwedde in geen geval minder dan 700 voor het hoofd der school, tenzij in scholen beneden 30 leerlingen, en ƒ400 voor eiken anderen onderwijzer. De hoofdonderwijzer geniet bovendien vrjje woning, zoo mogeljjk, anders vergoeding. Wat betreft de examens, het ontwerp onderscheidt: het onder wijzers- hoofdonderw ijzers- en speciaal examen Het eerste wordt in om vang behouden gelijk het is, doch dat in de geschiedenis wordt beperkt lot de vaderlandsche. Dat voor hoofdonderwijzer omvat bovendien de algemeene geschiedenis, beginselen der wiskunde en handteekenen. Voor liet hulp- onderwijzersexamen worden een of meer rijkscommissien ingesteld. In elke gemeente of vereenigde gemeente moet een openbare school zijn, toeganke lijk voor kinderen van verschillende gezindheden en zulks in genoegzaam aantal. Het openbaar onderwjjs vult niet aan het bijzondere, waar dit in zijne pogingen te kort schiet; het acht zich geroepen in aller behoefte te voorzien. De omvang van het gewoon lager onderwijs bljjft genoegzaam onveranderd. De vormleer wordt behouden, zoo mede het zingen. Het handteekenen en de gymnastiek zyn nog niet onder de verpligte leerstoffen gebragt. doch het onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes is daarin opgenomen. Hel ontwerp schrijft als verpligt aantal onderwijzers voor: aan scholen onder 30 leerlingen 1, 70 2, 120 3, 170 4. 224 5. 264 6, 304 7344 8384 9 en 400 leerlingen 10. Wanneer er 5 onderwjjzers zijnmoetbehalve het hoofd der schoolten minste een der andere den rang van hoofdonderwijzer bezitten. Ilcrhalingsonderwjjs wordt gehand haafd. De kosten moeten onder de gewone uitgaven voor onderwijs en dus onder die. waarin het rijk mededraagtworden begrepen. De regering zou niet aarzelen omtrent het schoolverzuim een beslissenden stap te doen, waar ouderlijke pligtverzaking bestaat, doch de staat heeft niet het regt aan de ouders de keuze eener school te ontnemen en zoolang dus de tegen stand tegen de openbare school gaande wordt gehouden, moet van het nemen van afdoende maatregelen worden afgezien. 's GRAVENIIAGE, 6 Maart. Door Z. BI. is vergunning verleend aan de voor de dienst in Indie be stemde soldalen S. F. Baetgelot het dragen van de Duilsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrjjk in 1870/71, en F. W. von Roskowsky. tot het dragen van het IJzeren Kruis 2* kl., hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisseu. geschonken. Door Z. BI. is aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart A. DeinumJ. R. Lusink en M. C. Braai eene zilveren medaille verleend, als erkenning van de diensten, door hen aan de wetenschap der zeevaart be wezen door hel overleggen van uitmuntende scheepsjournalen. - Tot burgemeester der gemeente Wijnandsrade is benoemd de" heer J L. Drummen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1