LEIDSCHE COURANT. n\ 1878. WOENSDAG G MAART. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.—franco p. p. f 3.BO met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.50 's jaars, luiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlién is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. BINNEtNLANDSCHE BERICTKIN. LEIDEN, 5 Maart. De arrondissements-reglbank te 'sGravenhage heeft heden, in de ont- eigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden, de vol gende schadeloosstelling toegekend, als: ƒ2702.90 aan G. Verhagen (aanbod ƒ2550, rapport deskundigen ƒ7405.90, conclusie O. M. ƒ2675.30): ƒ7021.25 aan wed. Hartevelt ^aanbod ƒ5400, rapp. desk. 15751.28 "4 concl. O. M. ƒ6570.48); ƒ3863 40 aan G. van Ommering (aanbod ƒ4600, rapp. desk. ƒ7292 02, concl. O. M. ƒ4173.80), en ƒ4290.90 aan J. D. van den Akker (aanbod ƒ5300, rapp. desk. 10017.77 concl. O. M. 3791.81). - De wijziging van sommige bepalingen der wet tot regeling van het hooger onderwijs bepaalt zich tot enkele artikelen. Art. 7 ondergaat drievoudige wijziging. Vooreerst wordt het leerplan, regelende den omvang van het onderwijs, in art. 5 bedoeld, en de wijze, waarop het over de verschillende jaren van den cursus moet worden ver deeld, vervangen door een algemeen leerplan, regelende den omvang van hel onderwijs, in art. 5 genoemd, en de grondtrekken van den cursus. Voorts vervalt de tweede zinsnede betrekkelijk de splitsing na het vijlde jaar. en erlangen de progymnasia een eigen leerplan. In art. 9 wordt achter het tweede lid ingelascht'Waar de plaatselijke omstandigheden het raadzaam makin, kan de gemeenteraad bepalen, dat het examen zich zal uitstrekken tot de beginselen der wiskunde en die der Frausche taal of tot een van deze vakken." Art. 3. In art. 17 wordt als tweede lid ingevoegd: «De benoemingen bij scholenwelke door het rijk worden gesubsidieerdbehoeven de goedkeuring van onzen minister van binnenlandsche zaken." Het laatste lid van art. 84 zal aldus luiden«Alvorens ons besluit te wijzigen, worden de senaten der rijks-universiteiten doch ieder afzonderlijk gehoord. Naar men verneemt bestaal het voornemen bij de regering omnadat de commissie van enquête betreffende de longziekte hare taak zal hebben volbragt.in Zuidholland twee lijnen van afsluiting te trekken, één binnen welke alle runderen zullen moeten worden ingeënt en één binnen welke alle aan longziekte lijdende en verdachte runderen zullen moeten afgemaakt; binnen de eerste lijn zouden de verdachte runderen niet worden afgemaakt. In het tijdperk van vier weken, 27 Januarij tot 23 Februarij 1878, zijn, blijkens bij het. dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast: in Gelderland 1 rund. in Znidliolland 66 runde ren, in Noordholland 5. in Friesland 6: in het geheel 78 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren 63 runderen door die ziekte aangetast. Gedep. staten van Noordbrabant hebben, naar aanleiding eener opdragt van de provinciale staten, voor eenigen tijd aan den koning een adres ge- rigt. met verzoek dal wettelijke maatregelen worden genomen ter bescher ming van de insecten-etende vogelen. De minister van justitie en die van waterstaat enz. hebben hierop te kennen gegevendat zijhet gevoelen tieelende, dat bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige dier soorten wenschelijk is, op het voorstellen van maatregelen ter voorziening in deze behoefte bedacht zijn. Het stoomschip Torritigton is op 1 Maart te Batavia aangekomen. He heer J. van der Feltz, vroeger pred. te Barnevld, heeft aan de diaconie der herv. gem. aldaar, alsmede te Sprang, Katwijk-Binnen en Beverwijk1000 gelegateerd. Te Botterdam is gisteren een vierjarig jongentje, dal aan de Goudsche Wagenstraat voor een met aardappelen beladen handwagen wilde uitwijken, gestruikeldmet het gevolg dat het kind een wiel van den wagen over den hals kreeg, zoodat het terstond dood was. He voerman had het kind herhaaldelijk toegeroepen en zijn wagen niet kunnen inhouden. Een treurig ongeval had gisteren op de spoorwegbrug te Dordrecht plaats. Een werkmanbezig met het aanschroeven der moeren van spoor staven, werd door een trein overreden. Herhaalde signalen van den ma chinist schenen zjjn aandacht niet te trekken; vreesselijk verminkt is zijn 'ijk wedergevonden. Aan den Helder werden Zondag door schipper Korving, voerende de Scheveninger vischschuit Crouw Neeltje. aangebragt vijf schipbreukelingen "it de Engelsche vischsloep Constance. Volgens hunne opgaven bad het vaartuig in den nacht van 25 op 26 February op eene bank in de Noordzee gestooten en verlieten zij hetzelve met de sloep. Na zes uur in die sloep te hebben doorgebraglwerden zq door schipper Korving gered en kort daarna zonk het vaartuig. Te Voorst is Zaturdag eene jonge dochter, die aan toevallen leed en alleen te huis was gelaten, in het vuur gevallen. Toen men haar vond, gaf zij nog slechts flaauwe teekenen van leven. De gemeenteraad van Almelo heeft tot leeraar in de Nederl. taal en geschiedenis aan de school voor middelbaar onderwqs aldaar benoemd den heer F. A. van Dam. te l.eiden. In October van het vorige jaar is door aanvaring eener stoomboot een schip gezonken in de trekvaart van Harlingen naar Leeuwarden, op de hoogte van Schenkenschans. Nog altijd zit het daar. Waarschqnlqk wordt met de opruiming gewacht tot het einde van een proces, gevoerd door den schipper en de stoombootreedery. De kosten van bewakingvan het plaat sen eener lantaarn 'snachts enz., bedragen intusschen bijna zooveel als het schip waard is, terwijl de scheepvaart grooten last heeft van het wrak, dat midden in het vaarwater aan den grond zit. De officier van justitie Ie Heerenveen heeft bekend gemaakt, dat het hem gebleken is, dat eeuige personen, wonende te Haule. Haulerwijk en aangrenzende plaatsen de navolgende middelen bezigen om zich van dé goederen van anderen meester te maken. Zoodra zq in eene courant eene advertentie lezen, waarbij een koopman zijne waren aanbeveelt, doet een hunner eene bestellingdie somtijds vergezeld gaat van een bewijs van soliditeit door de anderen afgegeven. Dikwerf wordt aan die bestellingen geen gevolg gegevenwaarschijnlijk omdat de kooplieden de zaak niet ver- trouwen of omdat zij vooraf nadere information hebben ingewonnen, doeh somtqds wordt het bestelde afgezonden, dat dan onmiddellqk tot eiken prijs wordt verkocht. Aldus is gehandeld met verfwaren, guano, teer, orgels, harmonica's, vaten jenever, vaten bier. petten, gemaakte bloemen, sigaren, kisten koek, kisten Zweedsche lucifers enz. Betaling van het geleverde volgt niet. In den aanhef der memorie van toelichting tot het nieuw wets-ontwerp op het lager onderwijs wordt op den voorgrond gesteld dat de Grondwet aan de overheid stellige verpligtingen oplegtaan welker volkomen vervul ling zij zich onder geen voorwendsel onttrekken mag. Voor allen die het behoeven moet door hare gestadige zorg de gelegenheid om lager onderwijs te ontvangen nergens ontbreken. Dat onderwijs, hetgeen door omvang en gehalte aan al de eischcn des tijds behoort Ie beantwoorden, moet gegeven worden in scholenwelkegeregeld en bekostigd door het openbaar gezag, toegankelijk zqn voor de belijders van alle godsdienstige gezindheden zon der onderscheid. Het is de pligt van den openbaren onderwijzer zich te onthouden van het verkondigen van leerstellige begrippen omtrent de godsdienst en zich zorg vuldig in acht te nemen voor hel kwetsen der godsdienstige begrippen van anderendoor woord of daad. De staatsschool stelt zich ten doel burgers te kweeken van liet gemeenschappelijk vaderland. Zq laat hel onderwqs in de kerkleer der onderscheidene gezindten aan de bedienaars der gods dienst over. Aanspraak op het uitsluitend regt van onderwqs te geven schrijft de slaat zich niet toe. De wet laat aan een ieder vrij zich als onderwijzer neder te zetten, mits hq voldoe aan vereischten van bekwaamheid en zede lijkheid, welke voor allen gelijk zijn. Er is dus onderwqs van tweeerlei soort: openbaar en niet openbaar. Het eerste is dat, waarvan de kosten geheel of ten deele met de middelen, door belastingheffing verkregen, wor den gedekt; het andere dat, wat gegeven wordt op grond der vrqheid en met behulp der krachten van bet bijzonder onderwijs. Die vrqheid ver schaft het middel, waarvan zij zich kunnen bedienen, die geen vrede heb ben met het onzijdig karakter, dat de openbare school tegenover de leerstel lige begrippen der verschillende gezindheden bewaren moet. Het bqzonder onderwijs, dat neutraal gegeven wordt, heeft geen aanspraak op geldelijke ondersteuning van overheidswege; met welk regt zou dan het bijzonder onderwijs, dat niet neutraal is, dergelijke aanspraak willen laten gelden? Integendeel elke zoodanige ondersteuning kan inbreuk maken op de onzij digheid, welke de slaat in alleopzigten jegens het bqzonder ondemqs moet in acht nemen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1