BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. De generaal Cialdini, die hier ter stede verwacht werd om aan ons hof de troonsbestijging van koning Humbert van Italië bekend te maken, is nog niet in de residentie aangekomen omdat hij uithoofde van 's ko- nings ongesteldheid, nog niet door Z. M. kon worden ontvangen. BELCrIE. De Moniteur bevat een kon. besluit, waarbij een commissie benoemd wordt ter regeling van de feesten bij den 50sten gedenkdag van de Belgische onafhankelijkheid. Graaf de Mérode-Westerloo, lid van den senaat, is voor zitter en de heer Rousseau directeur-inspecteur van schoone kunsten is secretaris. De commissie bestaat uit 46 leden. EllOELA Rf B. LONDEN, 1 Maart. Omtrent de vredes-voorwaarden schrijft de correspondent van de Times te Petersburg: De voorwaarden dat de Porte zes pantserschepen afstaan en de Russische houders van Turksche schuldbrieven schadeloosstellen moet, zijn zeker niet juist. Zij die de ware voorwaarden kennen verzeke ren, dal het gehcele telegram, dat van de voorwaarden melding maakte, slechts berustte op losse geruchten. Men meldt ook aan de Times dat de Russische en de Turksche soldaten zeer goed met elkander overweg kunnen. Ik heb, zegt de schrijver, op verschillende punten de verhouding tusschen de officieren en soldaten dezer pas vijandelijke legers gadegeslagen en ik moet zeggen, dat dit eene der merkwaardigste zaken is van den geheelen oorlog; eene zelfs, dieiniederen oorlog verbazing wekken zou. Te New-York zijn door de schoener Speedwell, van Cadix gekomen, aangebragt de overlevenden der equipage van het Amerik. schoenerschip Sallie M. Steel man, welk schip den 31'" Jan., op de reis van Charleston naar Baltimore, door hen werd verlaten. Den 23e° Jan. kreeg .men. na het doorstaan van een vreeselijken storm, die 70 uren geduurd had, gebrek aan proviand en gedurende 8 dagen had de equipage niets te eten dan een weinig tabak; toen besloot men een hunner te dooden en op te eten. Een der matrozen, een neger, werd in een gevecht doodgestoken, en men voedde zich met een gedeelte van het lijk. Den volgenden dag werden zij door de j Speedwell aangetroffen, waardoor zij werden opgenomen. FRAN&RIJ B. Mac Mahon heeft van den koning van Italië het grootkruis van de militaire orde van Savoye ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voorde diensten, die hij aan Italië in den oorlog vgn 1859 bewezen heeft. De minister van onderwijs heeft een onderzoek bevolen over de feiten het eerst door de XIXième Siècle aan het licht gebragtten laste van een geestelijke zuster, die, evenals eenigen tijd geleden ook beeft plaats gehad, in een school een kind van 4 jaren voor straf op de gloéijende kagchel had gezet. Het kind heeft dagen lang het bed moeten houden, en is nog niet geheel hersteld. Te Avignon hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegen heid van 24 Februarij. Het kwam daar tot eene botsing tusschen clericalen en republikeinen. De prefect heeft twee republikeinsche sociëteiten doen sluiten, die in strijd met de wet politieke manifestatiën op louw hadden gezet. ITALIË. Omtrent de te Parma voorgevallen ramp wordt nog het volgende ge meld: Men wenschte een proef te nemen met dynamiet tot opruiming van een ouden kastanjeboom, die op een der voornaamste openbare wandel plaatsen in den weg stond. De proefneming was opgedragen aan een ka pitein der artillerie, doch deze liet haar over aan den luit. Bansignore, die er de regte man niet voor scheen te zijn. Hij wist dat het dynamiet, om gebruikt te worden, zekere mate van warmte moet hebben, en daartoe bezigde Hijaan den voet van den boom, een bad laauw water, waarin de blikke doozen gelegd werden. Een honderdtal nieuwsgierigen hadden zich rondom den luitenant geplaatst. Het meerendeel der aanwezigen wist niet wat er moest geschieden. Denkende dat het dynamiet in het iaauwe water niet genoeg was verwarmdliet de luitenant m een naburig huis een bak met warme asch vragen, en legde er een zijner doozen op. Bijna op het zelfde oogenblik weergalmde eene verschrikkelijke ontploffing, en eene wolk van rook en stof overdekte den wandelweg. De menigte stoof in wanorde en hevig verschrikt uiteen. Toen de rook was opgetrokkenstond men voor een afgrijselijk schouwspel' De weg was bedekt met ontzielde ligcha- men en gekwetstenterwijl hartverscheurende kreten en hulpgeroep uit de bloedige massa opstegen. Van den boom bleef niets meer over. Op twee stappen afstands lag het verminkte lijk van den luitenant; zijn hoofd was bijna geheel vermorseld, en een arm, van den romp afgerukt, was vier me ters ver geslingerd. De vier soldaten, die den luitenant bijstonden, waren dadelijk gedood en verschrikkelijk verminkt Drie burgers, een meisje en een oude dame werden insgelijks als door den bliksem neergeslagen en ga ven geen teeken van leven meer. Een kloosterling der orde van St. Lazarus werd levenloos opgenomen; hij was in de volle borst getroffen door eene der blikke doozenwelke het dynamiet behelsden. Wandelaars werden ge troffen op meer dan drie honderd meters afstands van de plaats der ont ploffing en bekwamen vrij ernstige wonden. Een man is op honderd me ters afstands door een straatsteen gedood. Rondom de plaats der ramp vond men stukken van menschelijke ligchamen en verscheurde kleeren. Het getal der dooden wordt op vijftien geschat, terwijl dat van de gekwetsten de zeventig overtreftwaarvan velen zoo erg zijn getroffen dat men geene hoop voor hun leven meer heeft. s> u a 19 g m jl, a ar u>. Bij den bondsraad is een wets-ontwerp betreffende den aanleg van spoorwegen in Lotharingen ingekomen. Het magtigt den rijkskanselier op rijkskosten spoorwegen aan te leggen van Chateau-Salins naar Saaralben, van Dienze naar Beusdorf en van Karlingen naar Hargarten; voorts eenige kleinere verbindingslijnen, alles te zanten op eene uitgaaf van ruim 15 mil- lioen mark geraamd. Voor de regtbank van gezworenen te Spandau stond Maandag tcregt de schoenmaker E. P. Vehlow, onder beschuldiging van zijn vijfjarig zoontje door middel van kolendamp te hebben doen stikken en pogingen te hebben aangewend om door hetzelfde middel zijne vrouw en beide andere kinderen een meisje van 9 maanden en een van 2% jaar, hetzelfde lot le doen onder gaan. Na langdurig verhoor en debat is bij ter dood veroordeeld. Volgens de Oostenrijksche bladen worden de toebereidselen voor eene mobilisatie op groote schaal ijverig voortgezet; reeds worden de namen ge noemd der leger- en corps-kommandanten; de reserve-officieren hebben aan schrijving ontvangen zich voor eene eventuele oproeping gereed te houden en in de kadetten-scholen worden maatregelen genomen tot inlijving der leerlingen bij de verschillende corpsen. De Neue freie Presse vreestmet vele Hongaarsche bladen, dat het door Andrassy aan te vragen crediet geen ander doel heeft dan de bezetting van Bosnië en de Herzegowina, aanvan kelijk als tegenwigt tegen Ruslands invloeddoch met het gevolg dat zij bij de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie worden ingelijfd. Men zou dan ook op dit punt in de conferentie voor een "fait accompli" staan. TERHIJ E. De Porte is niet zonder zorg omtrent de groote slagting, die onder het vee wordt aangerigt. Rundvee, hetzij door Circassiërs geroofd, hetzij door de gevlugte landlieden medegevoerd en thans uit nood verkocht, was de laatste weken bijna om niet te Konstantinopel te krijgen en duizenden runderen werden alleen om de huiden gekocht, terwijl het vleesch in den Bosporus geworpen werd. Vreezende, dat er later gebrek aan slagt- en trekvee zal ontstaanheeft de Porte beslotende nog overgebleven runde ren op staatskosten te onderhouden. Men meldt uit Athene: De worsteling is op Candia begonnen. In Epirus breidt de opstand zich uit; de provincie Chimera is opgestaan; de Albanezen maken gemeene zaak met de Hellenen. De opstandelingen rukken op Delvino aan. De opstand in Thessaliè maakt dagelijks vorderingen. Bij den berg Pelion zijn talrijke benden bijeengetrokken. Een corps van 1000 vrijwilligers is naar Madedonië vertrokken. Al de provinciën die het Turk sche juk willen afschuddenhebben levens de aansluiting bij Griekenland afgekondigd. De Turken vermoorden vrouwen en kinderen en maken zich aan onmenschelijke gruwelen schuldig tegenover de Christenbevolking. De Griekselie regering heeft daarover vertoogen gerigt tot de mogendhedenen deze hebben beloofd krachtige pogingen te zullen aanwenden, ten eir.de de Porte over te halen aan de bevelhebbers der Turksche troepen voor te schrijven de wetten der menschelijkheid niet uit het oog te verliezen. Volgens een door de regering ontvangen depeche zouden 200 Grieksche sol daten de gelederen verlaten en in Epirus gevallen zijn. De overheden nemen maatregelen om hen terug te zenden. BERLIJN, 1 Maart. De Nordd. Xllg. Zeil. bevestigt het berigt, dat de minister Camphausen den keizer verzocht heeft hem van zijn ambt te ont heffen. Het indienen van zijn verzoek om ontslag volgde Woensdag. Eene beslissing hieromtrent schijnt tot dusver nog niet genomen te zijn. LONDEN, 1 Maart. Uit San Stefano werd aan den Times op 27 Febr. gemeld: Gisteren waren de onderhandelaars gedurende zes uren met elkan der in overleg. Het resultaat was luttel. De eenige voorwaarde, die vast gesteld werd, betrof het uitwisselen van de krijgsgevangenen. Rusland zal tot geen congres zijne toestemming geven, alvorens het vredes-tractaat ge- teekend is. PARIJS, 1 Maart. Er heerscht groote opgewondenheid. De houders van Turksche schuldbrieven verklaren dat, daar Turkije volgens algemeene be kendheid insolvent is. Rusland geen regt heeft eene oorlogs-vergoeding te eischendie feitelijk ten laste der schuldeischers van Turkije zou komen. Zij maken protesten op voor de le houden conferentie. LONDEN, 1 Maart. In het hoogerhuis verklaarde lord Derby in antwoord aan lord Granville, dat hij grond had te gelooven, dat de vrede morgen zal worden geteekend. Van vele zijden had hij geruchten vernomen, die hij hoopte, dat juist waren, dat Rusland den eisch tot afstand der Turksche vloot had laten vallen. LONDEN, 2 Maart. De Times meldt uit Pera van den 28!ttn: "De Porte is volkomen bereid het vredestractaat te onderteekenen. met uilzoneering van de bepaling betreffende de uitlevering van de vloot, welken eisch Rus land zou laten vallen. Men verwacht dat het tractaat Zaturdag ondertee kend zal worden.'1 LONDEN, 2 Maart. De Times meldt uit Gallipoli van 27 Februarij, dat de gouverneur der Dardanellen van den minister van oorlog bevel heeft ge kregen geen vreemde oorlogsschepen meer in de zee van Marmora toe te laten. KONINGSBERGEN, 2 Maart. Het ijs in het Haff is weggedreven en de scheepvaart vrij. KONSTANTINOPEL, 1 Maart. De Engelsche vloot gaat waarschijnlijk naar Ismid (zeehaven van Anatolië). ST. PETERSBURG2 Maart. Het regeringsblad maakt een keizerlijk besluit openbaar, betreflende de vorming van vier divisiën reserve-infanterie. Voor dezen zullen 16 reserve-batterijenverdeeld in vier artillerie-brigaden te zamen gebragt worden. AKADE1IIE-MEIJWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 2'ieD Maart de heer A. W. van Geer, geb. te Rotterdam, in de lette ren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De fontibus Plutarchi in Vitis Gracehorum OPGAVE VAN ERIEVEN, welke in de tweede helft der maand Januarij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: 11. J. W. Deegen, wed. Lott, T. Jos. Loos, Boogers, wed. S. J. Frankenhuis-Kraalmcj. H. van Toorn-Hardenberg, J. B. Teng- nagel, W. Smilt, H. Roos, F. Coster, A. van Meerten, H. van der Burg, van Deeten, wed. P. lversens. allen te Amsterdam; J. II. Schorer v. d. Sou burgen. te Bommel; P. Roosie, te Boven-Carspel; Grietje van Leiden, te Delfgouw; Horst. J. 11. Visser. T. L. H. van Embden, A. T. II. Prins, W. R. van Maanen, allen te 's Gravenhage; M. Bouwmeester, te Leiden; J. Visch, te Nieuwkoop; Dieperink. te Ooltgensplaat; A. C. van den Enden, te Ouden bosch, N. van Maaren, P. van Hees. heiden te Rotterdam; L. Ambacht, te Soetermeer; Mesker, wed. Amershoff, beiden te Utrecht; de Bruin, te Voor hout; Perzaan, te Wassenaar: P. Rosing. teIJmuiden; Ilaalegors, te Zwolle; mej. M. Blommestein, P. Guit, beiden niet vermeld; J. van Latesteyn, te WiUem I (O.-Indië). Briefkaarten: II. W. v. Voorlhuysen, te Leiden; Ga perman, te Groningen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6