avond plaats. De zaal was goed bezet, ofschoon niet zoo als vroeger en zoo als dit concert verdiende. De soli zijn door krachten uit deze stad vervuld. De eerste afdceling bestond in de uitvoering der Sinfoniecantate van Mendelssohn Bartholdy. Heerlijke muziek, die prachtig geïnterpreteerd werd. Unze bekende Leidsche tenor had gisteren zijn beau jour en heeft uitstekend gezongen. De dautes, die de sopraan-soli gezongen hebben, verdienen een woord van warme hulde. Reeds meer dan eens waren wij in de gelegenheid hel zachte, zuivere en liefelijke geluid der eerste te hooren en wij zeggen dat zij zich gisteren avond van haar moeijelijke taak best heeft gekweten. Onverdeeld was de bijval, dien men den koren schonk. De sinfonie staat nog al hoog en men hoorde bekende musici de opmerking maken dat vooral dit in aanmerking genomen de hooge B-mol in «Danket dem Ilernn und rulimt seinen Namen nnd preiset seine Herrlichkeit", met kracht werd voortgebragt. De tweede aldeeling bestond uit eene compositie van Niels W. Gade, "Reim Sonnenuntergang" en de prachtige «Messe solennelle" van Charles Gonnod. in welk laatste stuk de baspartij door een student, tevens lid der vereeniging, uitnemend werd vervuld. Noch de uitvoering van het eerste, noch van het tweede gedeelte dezer afdeeling heeft het aan waardering ont broken en het doet ons genoegen te kunnen zeggen dat het zeer aangenaam was te hooren wat wij verleden jaar meenden te moeten aanmerken. Het was gelukkig dat de maat der mnziek het mede bragt dat de uitspraak van Kyrie eleïson zijn regt kreeg: wij hoorden gisteren duidelijk de4ongecontraheerde lettergrepen uitspreken en niet zooals het veelal door de muziek zelve voor- geschrevene, doch barbaarsche eleison. De directie van den heer Taylor verdient grooten lof. De avond zou zoo genotvol mogelijk geweest zijn, had niet de onverdragelijke hitte en de slecht geventileerde zaal voor menigeen liet genoegen van uitstekende mu ziek te hooren vergald. Hel wels-ontwerp betrekkelijk een geldlcening ten laste van den slaat beval o. a. de volgende bepalingen: De minister van financiën wordt ge- magtigd lol de tegeldemaking bij openbare inschrijving van schuldbeken tenissenaan toonder, ten laste van den staat, waarvan de renten ad vier ten honderd in het jaar, op halfjarige coupons, verschijnende 1°. Junij en 1°. December. Die tegeldemaking, waarvan de voorwaarden, voor zoover zij niet bij deze wet zijn geregelddoor genoemden minister worden vast gesteld geschied! voor zoodanig nominaal bedrag als noodig is lot verkrij ging eener som van hoogstens vier en veertig millioen gulden. De schuld bekentenissen, bij het voorgaande artikel bedoeld, worden na voorafgaande openbare uitloting voor baar nominaal bedrag afgelost. Die loting en aflossing geschieden jaarlijks voor de eerste maal in het jaar 1879 minstens zoo na mogelijk ten bcloope van een hall ten honderd van het uominaal bedrag der uitgegeven schuldbekentenissen, vermeerderd met het bedrag der door de verpligte aflossingen vrijgevallen rente. Tot vroegere of meerdere aflos sing dan het plan aanwijst blijft de slaat ten allen tijde bevoegd. In de memorie van antwoord leest men o. a. bet volgende: Terwijl het benoodigde bedrag niet onbelangrijk is, meende de regering, om het wel slagen van den maatregel zooveel mogelijk te verzekeren, zich nopens de wijze van uitgifte der leening naar de vermoedelijke voorkeur van kapitalisten en benrslieden te moeten voegen. Na raadpleging met deskundigen bepaalde zij daarom hare keus tot eene 4 percents obligatieleening, met coupons, die, om niet uitgegeven wordende, steeds voor haar volle bedrag, door het gehcelc rijk betaalbaar zijn. Eene rente van 4 pCt. strookt het meest met den algemeenen renlestandaard onzer nationale schuld en schijnt zoo aan de Nederlandsche als aan de btiitenlandsclie beurzen de meest gewilde te zijn. immers boven eene van 3 of 3y2 pCt. te worden verkozen. Noodelooze vermeerdering van het nominaal bedrag der schuld wordt zoodoende ook ontgaan. Door een jaarlijksch bedrag van 4& pCt. der hoofdsom voor rente en aflossing der leening te bestemmenwordt hare aflossing in 56 jaren verzekerd. De bepaling omtrent lijd en prijs van uitgifte is te zeer van de omstandigheden van hel oogenblik afhankelijk, om niet aan de regering te worden overgelaten. Deze ontveinst zich de verantwoordelijkheid niet, die daaruit, voor baar voortvloeit, maar meent zich, in 's lands belang, daaraan niet te' mogen onttrekken. Indien de beursprijs der nieuwe schuld beueden pari mogt zijn, zou bet belang van den slaat kunnen medebrengen, om, bij het beschikbaar komen van gelden tot amortisatie, deze althans gedeel telijk tol aankoop der nieuwe schuldbekentenissen aan Ie wenden. De in het loopende jaar verschuldigde renten en de kosten vallende op de uitgifte der leening zijn niet voor juiste raming vatbaar. De eerste zijn afhankelijk van de nader vast te stellen voorwaarden van uitgifte. Omtrent de laatste zal de ondervinding grooiendeels uitspraak moeten doen. - Bij bet •wets-ontwei'p betredende het regt van successie, wordt dat regt bepaald als volgt: Wanneer wordt geërfd ol verkregen: 1*. door bloedverwanten in de regie nederdalende linie van bloedverwanten in de regie opgaande linie, of door den ecnen echtgenoot van den anderen, indien kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan aanwezig zijn, een teil londcrd: 2'. door bloedverwanten in de regte opgaande linie van bloedverwanten in de regte nederdalende linie, drie ten honderd; 3". door den eenen echtgenoot van den anderenindien geen kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of geenc afstammelingen daarvan aan wezig zijn. vier ten honderd; 4". door broeders en zusters van broeders en zusters, vier ten honderd; 5'. door neef en nicht, naneef en nanicht van ooui of moei. oudoom of oudmoei, en omgekeerd door oom ol moei, oudoom of oudtnoei van neef of nicht, naneef of nanicht, zes ten honderd. Op hetgeen in de gevallen vermeld onder ii". 4 en u°. 5meer w ordt verkregen, dan het aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mitsgaders in' alle andere niet voorziene gevallen, tien ten honderd. Het regt van overgang, onder n°. 1 van art. 1 vermeld, wordt bepaald op een vierde ten honderd in de regte linie en tussclien ecli(genootenkind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende; in alle andere gevallen op een ten honderd boven en behalve het regt van successie. 's GRAVENHAGE28 Februarij. De 2e luit. J. Vos, van het 5e reg. infanterie, is voor den tjjd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De officier van administratie 3e kl. J. C. Kluit, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en ver- vangen door den officier van administratie 3* kl. J. P. van Goethem Gisteren is alhier overleden de heer mr. A. C. baron Snouckaert van Schouburg, kamerheer des konings in buitengewone dienst en lid van den lioogen raad van adel. Naar men verneemt heeft de procureur-generaal een onderzoek bevo len naar de oorzaak van het noodlottig ongeluk, dat in de duinen onder Wassenaar heelt plaats gehad. De verjaardag van Neêrlands oudsten prins werd heden op de gebrui kelijke wijze gevierd. Z. K. II. prins Frederik, die heden zijn 82e levensjaar is ingetredenmag zich op dien ouderdom tot algemeen genoegen in eene volkomen gezondheid verheugen. Ter eere ven den geboortedag van Z. K. H. hebben de drie wapens van het garnizoen, grenadiers en jagers, huzaren en veld-artillerieten 12 ure in de Maliebaan parade gehouden. De generaal-majoor van Toll, plaatselijk kommandant en gouverneur der residentie, inspecteerde de troepen. De prins ontving heden middag ten 1 ure op het Huis de Paauw de gelukwenschen van Z. K. II. prins Alexander, die bij Hd. het dejeuner gebruikte en van de lieeren en dames zijner hofhouding, die Z. K. II. heden aan een diner op Hd. buitenverblijf vereenigt. De heer A. de Reus, thans ontvanger der directe belastingen te Mijdrecht is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Schagen c. a. De gezondheidstoestand des koninss is, hoewel Z. M. dezer dagen pijn lijke oogenblikken moet hebben doorstaanheden bevredigend. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 11 Maart a. s. 's namiddags 3% ure. DU1TKM,AM)SCUE BKItlGTFN LONDEN, 27 February. Naar aanleiding van de jongste verklaringen der regering in het par lement is de Morning Post van oordeel dat het antwoord van sir Northcote en het debat niets bijgedragen hebben tot de vermeerdering der kennis van den toestand in het Oosten. Lord Campbell's resolutie, hoe gezond ook in beginsel, kwam te laat. Het is niet de tjjd meer om over tractaten te spreken. Engeland heeft toegelaten dat zij verscheurd werden(en of de Czaar er nu al de stukken van op het graf zijns vaders strooit of die Eu ropa in het aangezigt werpt, een feit is het dat de tractaten vernietigd zijn. Al heeft de regering nog geen officiële mededeeling van de vredes voorwaarden, toch is het duidelijk genoeg, dat Rusland zijnen nieuwen vazal eene regeling afperstewelke Turkije aan Ruslands handen overlevert. Feitelijk is het Turksche rijk reeds een Russische provincie, en het zal dit bljjven als Engeland niet toont, zelfs den oorlog niet te ontzien voor de handhaving zijner belangen. Dit is het dilemma, waarvoor Engeland thans staat. Veel ging er verloren, maar er is nog één middel voor Engeland om althans den verloren invloed te herwinnen. Zooals bekend is. heeft de regering strenge maatregelen genomen, om den reeders te beletten schepen in zee te zenden, die op een of andere wijze het leven der opvarenden in gevaar brengen. Zij schijnt krachtig de hand daaraan te houden. Uit een rapport, dezer dagen aan het parlement overgelegd, blijkt, dat het aantal schepen, waarvan overtreding der wet op de koopvaardijvloot gedurende 1877 geconstateerd is, 160 bedraagt. Daar van zijn 130 door de ambtenaren der regering aangebragt, 25 door opva renden en 5 door andere personen. Van de stoomschepen zijn. krachtens genoemde wet, 16 door de ambtenaren belet te vertrekken, en 144 zeil schepen. Voorts zijn gedurende het afgeloopen jaar 28 stoombooten en 11 zeilschepen als te zwaor geladen aangehaald. Een der personen, die Zondag avond, bij gelegenheid van de toen ge houden demonstratien. bij lord Gladstone glazen heeft ingeworpen en bjj zijne aanhouding politie-agenten had geschopt en geslagen, is tot 3 maanden dwangarbeid en eene geldboete veroordeeld. --- De "Burlington Fine Arts club" is voornemens dezen zomer eene ten toonstelling te houden van teekeningen van oude Hollandsche meesters. Twee belangrijke verzamelingen, de eigendom van particulieren in Enge land. en eenige teekeningen van Rembrandt, welke aan den heer Seymour lladen behooren, zijn reeds gesteld ter beschikking van het comité. CitAVhKlJ K. Zondag 3 Maart zullen er in 17 districten nieuwe verkiezingen plaats hebben voor de kamer van afgevaardigden. Twee zetels zijn vacant door overlijden en 15 verkiezingen zijn nietig verklaard. De kamer moet nu, behalve over 7 leden, omtrent wier toelating zij eerst beslissen zal nadat het rapport der enquête-commissie ingekomen is, nog uitspraak doen in 25 twijfelachtige gevallen. De commissie belast met liet onderzoek der geloofs brieven heeft geadviseerd 21 dezer keuzen te vernietigen en er slechts 4 geldig te verklaren. De hooge raad voor de middelen van gemeenschap, bij besluit van 31 Jan. aan het ministerie van openbare werken toegevoegdis Maandag II.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2