LEID8CIIE COURANT. VRIJDAG l MAART. 1878. IS*. 51. De Louraut verschijnt dagelijks, Zen- en ceskiagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslat) der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expedilukosteu. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. lie prijs der Advertentidit is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. Kosteloo/.e Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen dat de gelegenheid tol kostelooze Vacci natie en Rcvaccinatie voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 21 Januari, Dinsdag 29 Januari, Woensdag 6 Februari, Donderdag 14 Februari, Vrijdag 22 Februari, Zaterdag 2 Maart, en zoo vervolgens met eene tusschenruimle van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namid dags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 Januari 1878. E. EIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open- tare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad N" 10); Doen le welen, dal de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4"° tol en met den 16de0 Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg. op de Biunenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma rende,-ps Achtergracht, des voormiddags van half negen tol negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren. behalve op Zaterdag na middag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. BINiXENLANDSCHE BERIGTEN, LEIDEN, 28 Februarij. Ter viering van den 81"1 verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden waren heden van de openbare gebouwen en van vele wonin gen vlaggen uitgestoken. In het hoofdkiesdistrict Goes zijn, ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gene'aal, uitgchragt 1926 geldige stemmen. Her stemming tusschen den heer Bredius, die 692, en dr. Vermeulen, die 622 stemmen verkreeg. De heer van Lynden bekwam 588 stemmen. Gedep. staten hebben de volgende voordragt opgemaakt voor de be trekking van griffier der stalen van de provincie Zuidholland: 1". jhr. mr. J. H. vau Reeuen, commies bij het depart, van waterstaat, handel en nij verheid; 2U. mr. A. A. Land, commies ter prov. griffie van Noordholland, en 3". m'. F. H. J. Tavenra.it. adjunct-couimies le kl. ter prov. griffie van Zuidholland. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht loeit toegelaten voor het eerste gedeelte van liet arts-examen den heer J. H. Perk. Het stoomschip /'rins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 26 Febr. van Suez vertrokken. Blijkens het twaallde verslag, over 1877, van het bestuur enden diri- gerenden geneesheer-oogheelkundige der vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidbolland, te Rotterdam, werden gedurende het twaalfjarig bestaan der vereeniging aan 26581 patiënten 166904 adviezen6036 brillen en 51 knnstoogen verstrekt. Van het gehcele aantal behandelde personen woonden 17684 te Rotterdam. In het jaar 1877 werden bij de vereeniging ingeschreven 2598 personen. Van deze woonden in Rotterdam 1493, in 100 andere gemeenten in Zuidholland 1044, in 38 gemeenten iu Nederland buiten Zuidholland 54, in 6 plaatsen buiten Neder land 7. Deze 2598 personen ontvingen gezamenlijk 20026 adviezen. Even zeer ontvingen zij kosieioos de noodige geneesmiddelen en verbandstukken. Hun werden bezorgd 11 kunstoogendie mogten heeten te voldoen aan de eischen van een goed oog. alsmede 677 brillen. Van deze waren er 286 voor mannen, 391 voor vrouwen ingerigt; terwjjl 86 er van om niet, 79 voor rekening van armbesiuren werden uitgereikt. Behalve 81 personen, die aan hun woning of tijdelijk verblijf werden bezocht, ontvingen er 135 in de inrigiing zelve behandeling en verpleging. Deze 135 klinische lijders werden 4518 dagen verpleegd. Voor 835 werden verpleegkosten ad 60 cent daags door de lijders zehen. voor 503 dagen door bijzondere personenvoor 750 dagen door kerkelijke ol burgerlijke armbesturen reeds vergoed of toe- Wederom werden meer dan 100 kleinere operatiën, meestal op de polikliniek, verrigt, terwijl 241 vreemde ligchamen, op of in de voorste deelen van den oogbol zittende, werden verwijderd. De grootere kunstbe werkingen bedroegen 196. Volgens de Amst. C. was de Amsterdamsche beurs gisteren middag weder eeus het tooneel van ergerlijke uitspattingen. Een //rul" in Peruanen was oorzaak dat ongeveer kwart vóór drieën een sterk gedrang ontstond, waardoor sommige grappenmakers de gelegenheid schoon zagen om hun a.gezaagde tactiek van gooijen, duwen en smijten in practjjk te brengen. Ongelukkig raakte de bende verzeild tegen een bekend schuitenvoerder, die, en teregt, toornig werd over de ongepaste manier om iemand van zijn standplaats te dringen, en de vrjjheid nam, een paar klappen uil te deelen, die zoo goed werden toegepast, dat menig een waarschijnlijk met een ge voelig souvenir naar huis is gegaan. Hel lawaai werd, zoo mogelijk, nog erger. De beurs-policie (die veel te klein is; twee man toch zijn aangewezen om de orde te bewaren) rukte aan, en het gelukte haar, geholpen door eenige beursbezoekers, den woedende, die nog steeds als malle Jan onder de hoen ders rondsloeg, tot bedaren le brengen en te beduiden dal hij beter deed stil naar huis le gaan. Een gevangene, die gisteren van de regtbank te Amsterdam zijn von nis zou hooren, had niet veel verwachting omtrent een gunstigen afloop; ten minste met andere gevangenen in het paleis van justitie gebragt. zette hij het op een loopen en ontvlugtte. lljj werd achternagezet, doch te vergeefs Te Amsterdam heeft zich een brievenbesteller schuldig gemaakt aan het eigendunkelijk hellen van porto voor een of meer brieven, die hij te bestellen had. Het misdrijf is ontdekt en de dader is in hechtenis genomen. Ten huize van een koopman le Oldenzaal zjjn in beslag genomen p. ni. 1200 meter katoenen en wollen sloffen, welke goederen, door hem gekocht, ontvreemd zouden zjjn ten nadeele der firma Ter Kuile Stroink te Enschede. Te Groningen worden van tijd tot tjjd vreemdelingen aangetroflen die zich willen verhinden voor de militaire dienst bjj hel Oost-Indische leger. Geld bezitten zij in den regel niet, en zelden gebeurt het, dat hunne papieren in orde zijn; en toch bestaat voor zulke lieden de gelegenheid, om hier bij dezen of genen speculant op hel handgeld, dat de man later te Harderwijk kan ontvangen, voor eenigcn lijd voeding en huisvesting te be- kmnen. Reeds eenige dagen had een üuitscher bij zekeren F. aldaar in trek genomen, in afwachting van zijne papieren, die van »der Heimath" zouden gezonden worden, maar die nogal op zich lieten wachten, waarom hij dan ook in hel laatst der vorige week besloot die zelf le gaan halen waartoe hij reeds op weg was naar het spoorstation. Na het vertrek van den Diiitscher kwam F. tot de ontdekking, dat met den vreemdeling ook zijn laarzen en zilveren horologie geëtlipseerd waren. De agenten van po- in burgerkleedingdie van het bovenstaande kennis kregen, wisten Duitscher nog bij tjjds aan te houden. Het zilveren horologie had hjj teeds te gelde gemaakt en voor dat bedrag zich een en ander aangeschaft. Omtrent de verliezen van het Indische leger in en door den oorlog tegen Atchin, van April 1873 tot omstreeks Juljj 1877. geeft de Januari aflevering van hel Indisch iVilitair Tijdschrift eene reeks van opgaven, waaruil het volgende blijkt: Gesneuveld aan bekomen wonden, overleden en vermist zijn 43 Europeschc officieren, 1 inlandsch officier, 269 Enro- pesche en 234 inlandsche minderen; gewond zjjn 185 Europesche en 3 in- landsche officieren, benevens 1194 Europesche en 1190 inlandsche minderen. Voegt men bij de eerst vermelde getallen 48 Europesche officieren en 3057 Europesche en 1628 inlandsche minderen, die aan ziekte overledendan komt men tot een totaal overledenen van 5280 personen, waarvan ruim 89 pCt. door ziekte en ruim 10 pCt door den vjjand. Van de gewonden (ongerekend de overledenen), ten getale van 2572 personen, werden 2318 of 90 pCt. door schoten175 of 6 pCt. door houwen ol steken en 89 of 3% pCt. door andere oorzaken verwond. De sterkte der troepen was. zoo als men weet. zeer ongelijk. Sedert de eerste expeditie in 1873, toen de sterkte 3368 man bedroeg, is zij steeds toegenomen en bedroeg omstreeks Julij 1877 10450 man. licie den De reeds sedert lang geannonceerde en zeer gewenschte uitvoering der zangvereeniging Caecilia, onder directie van den heer Taylor, had gisteren

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1