LEIDSCHE COURANT. tm. WOENSDAG 27 FF1IRUA1U.J. I9, 40» De Courant verschijnt dagelijksZen- en Iers/dagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f3.50, met het Verslat) der lland elm;jen van den Gemeenteraad ƒ3.38, franco p. p. 3.85. liet versla;/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.30 's jaars, huilen de expeditie/tosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cruisfranco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentidn is van 1- 4 regels ƒ!.--, iedere rczcl meer 23 cents. ST A DS-BERICHT F,IN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dal door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 27»"' December 1877 is vastgesteld het volgende RA I HSBE8LITIT. regelende de heffing van collegegeld óp de Gemeente-Inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden. Gezien de artt. 232-238 der Wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n\ 85); lleeft besloten: Art. 1. Er zal, te beginnen met het hieronder vermelde tijdstip, colle gegeld geheven worden ter tegemoetkoming in de kosten van de gemeente- inrichting bovenvermeldvoor iederen leerlingdie aan deze inrichting onderwijs geniet. Art 2. Dat collegegeld, hetwelk verschuldigd is door de leerlingen of, wanneer deze minderjarig zijn door hunne ouders of voogdenbedraagt ƒ200 per jaar, waarvoor toegang wordt verschaft tot het onderwijs in alle vakken bij de beslaande regeling van het examen voor ambtenaar by den burgerlijken dienst in Nederlandsch-IndiC als verplicht opgenomen en bo vendien lot het onderwjjs in de overige inlandsche talenvoor zooverre dat van gemeentewege gegeven wordt Art 3. Personendie het examen voor ambtenaar bij den burgelyken dienst in Nederlandsch Indife met goed gevolg hebben afgelegd en de lessen aan de inrichting gedurende 2 jaren hebben i jjgewoond. kunnen het on derwijs van gemeentewege gegevenkosteloos bijwonen. In byzondere gevallen of wanneer de betrokken persoon blijken heeft gegeven van bui tengewone!! aanleg kan datzelfde voorrecht door het Curatorium worden verleend aan hen. die in eenen korteren studietijd aan de gemeente-iurich- ting voldoend examen hebben afgelegd. Art. 4. In bijzondere gevallen kan het Curatorium verlof geven tot liet bijwonen van slechts enkele lessentegen betaling van eene som van f 15 of /30 voor elke les. naarmate die twee- of meermalen s'weeks gegeven wordt. Art. 5. Terugbetaling geschiedt uitsluitend indien door overlijden vóór den aanvang der lessen van deze geen gebruik is gemaakt en alsdan op aanvrage der erfgenamen Art. 6. Dit besluit treedt in werking op den derden dag na dien, waarop het met de voorschriften betreffende de invordering is afgekondigd. Gedaan te Leidenter openbare raadsvergadering van den 27»"° De cember 1877. De Burgemeesterv. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zynde de helling van deze betasting goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 6'"° Februari 1878n°. 1waarbij tevens is aaneebaald de Veror dening regelende de invordering dier belasting, van den 27"°° December 1877. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26*"° Fe bruari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 27'"° December 1877 is vastgesteld de volgende VEKORDEN1NG, regelende de invordering van collegeld op de Gemeente-Inrichting roor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden. Art. 1. Het collegegeld wordt voldaan aan den Secretaris van het Cura torium, door wiens lusschenkomst binnen acht dagen na «ie ontvangst in 's llyks schatkist wordt gestorthetgeen ingevolge de artt 63 en vgl. van de Wet van den 28'"° April 1876 (Stbl. 11°. 102) tot regeling van liet Hooger Onderwijs verschuldigd is voor het volgen van de vereischte lessen aan de Universiteit, en aan den Gemeente-ontvanger wordt overgemaakt hetgeen verschuldigd is voor liet volgen der lessen aan de gemeenle-inrichting. Art. 2. Bij gebreke van voldoening zal de toegang lot de lessen worden ontzegd. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare ver gadering van den 27»"° December 1877. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aangehaald bij Koninklijk Besluit van den 6""° Februari 1878, u°. 1. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26en Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Bi N iN RA LAN DSCIIK BFRiGTEN. LEIDEN, 26 February. De anond.-regtbank te 's Gravenhage heeft hedenin de onteigenings procedure!! der spoorweg-maatschappij Leiden—Woerdende volgende scha deloosstelling toegekend, als: 7717.40 aan Baas (aanbod /8870, rapp. desk. 16218.01%, conclusie O. M. 7296 34)3364 48 aan Hoogduin (aanbod 2500, rapp. desk. 8305 20% conclusie O. M. ƒ2962.81), en ƒ4251.90 aan Heemskerk Lommerse (aanbod ƒ3800, rapp. desk. ƒ1171.38, conclusie O. M. 4140 60.) In de bijeenkomst, gisteren avond door de commissie voor volksvoor lezingen gehouden, trad de heer S. P. I'erdjjk als spreker op. Boèijend en in liooge mate leerryk was hel onderwerpdoor spreker in liet eerste ge deelte van deu avond behandeld. Eene reis naar Amsterdam loch in 1062, toen van de spoorwegen zelfs het denkbeeld nog niet bestoud en men van de trekschuit langs de Haarlemmervaart geen gebruik kon makeii. om de eenvoudige reden dat men die pas aan het graven was, zoodal fiiéh dien togt per zeilschip de Haarlemmermeer over maken moest, was zeker wel in slaat de belangstelling der hoorders in hooge male te wekken, hetgeen voldingend bleek uit de onverpoosde aandacht, waarmede zij den spreker van het begin tot bet einde volgden. Na de pauze was dit niet minder het geval, toen spreker achtereenvol gens voordroeg: "Morgen" van van der Pot; "de Redding" van Bogaefs; "het Klokje" van Scliimsheimpr en »een Vers dal als eert nachtkaars uit gaat" van Lanrillard. Ja toen het laaiste was voorgedragen hield de toe juiching eersi op, toen hij nog een stukje, "de Verhelde poeet" ten beste gif. Uit eene mededeeling van den voorzitler bleek dat de wandeliehtoohstel- lingen a. s. Zondag voor de laatste maal in dit saizóen gehouden Zullen worden. Op de bloemen-tentoonstell ing te Noordwijk is nog eene zilveren medaille toegekend aan den heer J. Mater, alhier, voor eene gfoep bóhte planten. In aanmerking nemende, dat de stand van zaken in Atchift, sedert het tijdstip waarop de lot dusver geldende regelingen omtrent de inkomsten van officieren en minderen aldaar en omtrent andere aangelegenheden wer den gemaakt, grooic veranderingen heeft ondergaan, heeft de gouvernétif- geneiaal van Ned. Indie by besluit van 15 Jan. 1878. in die regelingen eenige wijzigingen gebragt, die tot niet onbelangrijke bezuinigingen zullen leiden. De bepalingen van dit besluit, dat was voorafgegaan door de opdragt van het civiel en militair beheer in Atchin aan een gotivertteW, zijn in de Staatscourant opgenomen. Voor de betrekking van gouverneur der kon. militaire akatlemié te Breda zou. naar men verneemt, thans weder in aanmerking komen de kolonel F. J. Pfeiffer, kolonel kommaudant van het 5e reg. infanterie. Wy vernemen, meldt hel llbl.. dat de heeren van Hasselt en Vèlh op bel einde van hun onderzoek der zuidelijke Padangsclie Bovenlanden ook den Piek van Indrapoera hebben bestegen Van dezen vulkaan, den hoossteu bergtop van liet eiland Sumaira, hadden zjj ouder anderen ook liet uilzigt over het land en de meren van Korintji, Ook omtrent de meer malen door ons gemelde vijandelijke houd ine der hooiden in bet onafhan kelijke binnenland zijn de berigteu van veel meer vrcdelievcndcn aard. Sultan Taha bad zjjn verblijf verlegd hooger op aan een zyrivier van de Batang llari en de sultan van Djambi stelde alles in het werk om de be langen der Snniatra-expeditie te bevorderen. De matrozen bij het Nederlandscbe loodswezen Ie Vlissingen J. Katber- mans en S. Baljé hebben zich vrijwillig aangeboden om deel te nemen aan de voorgenomen expeditie naar de IJszee. Dit aanbod is door den kom- mandant der expeditie aangenomen. Een allertreurigst ongeval heeft Zondag tusschen Scheveningen en Wassenaar plaats gevonden. De vier kinderen van een der werklieden bij de kanalen der dtiinwaierleiding Werden in den loop van den dag vermist. De beangste ouders zochten, geholpen door anderen, dag en nacht, totdat zij in den ochtend de lijken hunner kinderen vonden. Het schijnt, dat de kinderen al spelende een afgedwaalde, ongesproiigen granaat hebben gcVoA- den nabij liet terrein, waar de gewone schietoefeningen plaais hebben. Gn- bewust van het gevaar, hebben zij zich waarschijnlijk met dat jirójectiel vermaakt, het lalen vallen; kortom de granaat is gesprongen en heeft de vier kinderen gedood. (IV. H. C.) Te Schiedam is Zondag nacht een hevige brand uilgebroken id den branders-sioomkorenmolengenaamd: "de dubbele Arend", gelegen aafl de Broèrsvest. In een uur was liet gebouw voor een groot deel vernield, ook het gemalen en ongemalen graandat zich van de deelhebbers daarin be vond. Een paar last graan, de wagens, paarden, kantoorzaken en hóeken zijn gered. Het gelukte aan de brandweer dê belendende gebouwen, waar onder eene veismelterijte beschermen. Een schippersgezel, die gedurende de wintermaanden huisvesting ge noot by zijnen oudoom te Grouw, in Friesland, een rniöi 70 jarigen grijs-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1