BlIITKlMiAlNDSCHK BEKIGTËN. hjj het kantoor vcr- Ook de andere, die miste, bij het veria of dieven zijn niet Holland prijkt met eene Iraaije verzameling bloeijende bolgewassen en planten A'oor eene- verzameling sierplanten is een zilveren medaille toegekend aan den heer J. L. Speet alhier. De officier van justitie bij de regtbank te Amsterdam heeft tegen den directeur der Nederlandsche suikerraffinaderij Munzebroek eene veroordee ling geeischt lot cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, en tegen den direc teur Cruys eene van 4 maanden. Te Amsterdam werden dezer dagen twee diefstallen van belang rijke sommen gelds ter kennisse van de policie gebragt. Die diefstallen werden gepleegd ten nadeele van oude lieden. Beide lieden waren sedert jaren eerlijk en trouw in dienst van twee verschillende firma's, en waren meermalen belast geweest met de ontvangst van groote sommen. Een hun ner moest eene som van de kasvereeniging ontvangen Hem werd het geld voorgeteld en hij bergde het in een portefeuille. Toen laten hadwas hij de portefeuille en het geld kwijt, bij de associatie-cassa een kleine som had ontvangen, ten dier inrigling, de ontvangen gelden. De dief ontdekt. 's GRAVENIIAGE25 Februarij. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar mr. P. H. F. Junius gewezen voorzitter van den landraad te Muntok (Bauka), thans met verlof hier te landevergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van ridder Is kl. der orde van Philips den Grootmoedige, hem door den groother tog van Hessen geschonken. - Bij kon. besluit van 23 Febr. is aan den heer mr. F. F. Karseboom gewezen procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van voorzitter der alge- meene commissie van liquidatie der zaken voor de voormalige wees- en momboirkamers, zulks met dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen dienstenen is tot voorzitter van gezegde commissie benoemd jhr. m\ W. G. Hovy, thans onder-voorzitter. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. gehoor verleenen. Men meldt uit Nice dat dezer dagen aldaar graaf Gourowski-Wezele artillerie-officier in Britsche dienst, op zijn kasteel Montboron een luister- rjjk diner heeft gegeven ter eere van Z. K. H. den prins van Oranje. Tot directeur van den Franschen schouwburg alhier, voor het tooneel- jaar 1878/79, is benoemd de heer Desfossez. BN6BLAND. LONDEN, 24 Februarij. Door het lagerhuis is een voorstel van den heer Fawcett, strekkende om de bepalingen der wet op den fabrieksarbeid, wat betreft schoolbezoek en den duur van den arbeid van kinderen, ook uit te strekken tot den landbouwenden standmet 208 tegen 93 stemmen verworpen. Té Londen is een aanslag gepleegd op hel leven van een hooggeplaatst reglerlijk ambtenaar, sir George Jessel. Toen hij nit zijn rjjtuig stapte, loste een man op armslengte een pistoolschot op hem. De kogel ging hem langs het hoofd. De schuldige is gevat, en werd herkend als een halve krankzinnige, die zich door den regter verongelijkt waande. SPANT JE. Na de bezetting van het meerendeel der opgestane districten op Cuba en het nemen van verscheidene maatregelen lot verzoening der Creoolsche bevolking, zooals amnestie en het teruggeven van in beslag geromen goe deren, heeft dé maarschalk Martinez Campos onderhandelingen aangeknoopt over de onderwerping der voornaamste leiders en van de leden, die den raad van opstand vormden. De benden en hare aanvoerders zullen zich deze maand overgeven, onder belofte van amnestie en het invoeren van, koloniale hervormingen. Deze hervormingen zullen betreffen: de vertegen woordiging in een eigen parlement en een bestuur geljjk aan dat van het eiland Portorico. De maarschalk Martinez Campos zal nog deze maand de Creolen ontwapenen. Dit berigt is aan de Cortes medegedeeld en heeft groote vreugde verwekt. De regering heeft bevolen, dat pater Mondie in eene preek in de cathedraal Ie Huesca verschillende buitenlandsche souvereinen, alsmede het liberale regeringstelsel in Spanje en de-monarchie van Alphonsus XII hevig heeft aangevallen, uil Spanje zal worden verbannen. ITALIË. Paus Leo XIII heeft den kardinaal Swarzenberg tot kamerling benoemd. De yoce della T erita. brengt warmen lof aan de Italiaansche regering en jde natie voor de eerlijkheid, waarmede zij de wet op de waarborgen toegepast en alzoo de volledige onafhankelijkheid van het conclave verzekerd hebben. De natie en de regering, zegt het blad, hebben zich waardiglijk gekweten van hare pligten jegens de kerk. De correspondent van de Times te Rome schrijft omtrent den tegen- woordigen Paus dat hij op 27-jarigen leeftijd als delegaat naar Benevento gezonden werd, een pauselijk enclave in het Napelsclie en toen ter tijd vol slruikroovers onder bescherming van de kleine edellieden en grondbezitters aldaar. De kardinalen PaccaPedicini en de Simone dienden bij den Paus zelfs vertoogen in tegen de al te strenge en vastberaden maatregelenwaar mede Pecci voor de openbare veiligheid meende te moeten zorgen. Werkelijk vervolgde deze de roovers te vuur en te zwaardhen nazettende in het gebergte en hunne versterkingen bestormende, zonder acht te slaan op de klaglen der grondbezitters, die met deze schennis van hun domein volstrekt piet ingenomen waren. Eén hunner, de magtigste van allen, hragt den delegaat een bezoek, om hem aan te zeggen, dat hij op weg was naar Rome, waar hij invloed genoeg had om hem van zijn ambt te doen ont zetten.. «Zeer wel, mijnheer de markies!" antwoordde Pecci, «maar voors hands zal ik u voor drie maanden bij uwe vriendjes de roovers op water en brood zetten". Dit geschiedde en gedurende des edelmans gevangenschap werd zijn eigen kasteel stormenderhand ingenomen, de roovers over de kling gejaagd of gevat en het volk zegende den moedigen delegaat. De Paus heelt bevolen, dat appartementen voor hem in gereedheid zullen worden gebragt op het kasteel San Gandolfs, daar de geneesheeren hem een voortdurend verblijf op liet Vaticaan niet willen toestaan. U 1 T S V lltl .X Ut. - In den rijksdag bij de behandeling van het ontwerp betreffende de tabaks-belasting heelt prins Bismarck eene verklaring afgelegd, die vrij wat opzien verwekle. Hij verklaarde openharlig dat hij in deze naar eene mono polie streelde. Na hierbij de meening te hebben uitgesproken, dat de fiscus de tabak voor minderen prijs zal kunnen leveren dan waarvoor zjj thans gewoonlijk wordt ingekocht, voegde hjj er bij: Ik heb hel als een pligt beschouwdu ronduit te verklarendat het mij om een monopolie te doen is. Ik ben volstrekt niet bevreesd dat deze vroegtijdige mededeeling den fiscus zal te kort doen. Trouwens, mijne slem is er maar één, en voorals nog is het de vraag of mijn belasting-ideaal zal worden verwezenlijkt. Zelfs al mogt die openbaarmaking nadeelig werkentoch achtte hij het nog veel nadeeliger, den rijksdeg in het onzekere tc laten omtrent zijne bedoe lingen. Hij hoopte dat, wanneer het ontwerp aan eene commissie wordt verzonden, het aldaar niet zal worden begraven en dat de rijksdag der halve niet zal uiteengaan, zonder ook zijn gevoelen te hebben uitgesproken, opdat de regering wete waaraan zij zich te houden heelt. De rijksdag heeft het voorstel om de belasting-ontwerpen aan eene bijzon dere commissie te verzenden verworpen en daarentegen besloten, die te verzenden aan de commissie voor de begrooting. TDRHIJE. Men meldt uit Konstantinopel: De vredesvoorwaarden behelsden een artikel, volgens hetwelk de zes voornaamste pantserschepen van de Turk- sche vloot aan Rusland moesten worden afgestaan. De Sultan heeft zich daartegen verzet: hjj wilde die liever vernielen en beloofde die niet aan andere mogendheden te zullen afstaan. Ten slotte heeft de Sultan zich ver bonden om de bedoelde schepen niet aan Engeland af te staan. Rusland heeft van den eisch van onmiddelijken afstand der schepen afgezien. Volgens de voorwaarden, door Rusland gesteld, zal hel vorstendom Bulgarjje zich uitstrekken tot Salonika, met inbegrip van den Berg Athos - Na het sluiten van den vrede znllen de Russische troepen uit Rumelie over zee, uit Bulgarije over den Donau en door Bessarabië naar Rusland terugkeeren. Voor zoover de Turksche provinciën nog bezet moeten blijven, zijn daarvoor vier legercorpsen aangewezen, die versch uit Rusland aange komen zijn en zich nu nog in Rumenie bevinden. - Men meldt uil Kars: Ismaël-pacha. met het Turksche garnizoen, ont ruimde gisteren Erzerum en vertrok naar Erzingan. De Russen hebben onmiddellijk daarop de forten Medjidii en Azizie bezet. De insluiting der vesting werd heden opgeheven. Een groote hoeveelheid granen is door de Turken achtergelaten. Generaal Schelkonikoff is aan de typhus overleden. Die ziekte is thans echter aan het afnemen. Eene afdeeling der Russische troepen zal naar Russisch gebied terugkeeren. Al de beschikbare genees heeren en geneesmiddelen zjjn van Kars naar Erzerum gezonden. OOIT-INDIE. BATAVIA. 17 Januarij. Bij wijze van voorloopigen maatregel en in afwachting eener defini tive organisatie, wordt het civiel bestuur in Atchin en onderhoorigheden opgedragen aan een hooldofficier der landmagt als gouverneur, lerwjjl deze tevens belast zal wezen met het militair kommando aldaar. - Op 3 Januarjj had te Padang de plegtige opening der meisjesschool plaats, die door een aantal vaders, moeders en verdere belanghebbenden bjjgewoond werd. - In den namiddag van 5 Jan. had Ie Lawang eene overstrooming plaats, welke veel schade heeft aangerigt. Eene inlandsche woning en eene warong, aan den grooten weg gelegen, werden gedeeltelijk door den stroom mcdegcsleurd. Ter hoogte van de grenspilaren en den steenen duiker van Bambangan werd de groote weg overstroomd, welke voorzeker zwaar zou geleden hebben, hadden de dessahoofden. door hun volk ondersteund, niet bij tijds krachtdadige maatregelen genomen. De fraai aangelegde tuin van het etablissement van den heer v. M. B. werd vernield en wel dermate dat zelfs jonge vruehlboomen wegspoelden. De hevigheid van deze bandjir be vreemdt iedereen, omdat het niet noemenswaardig had geregend, en de kruin van den Ardjoeno zich vrij helder had vertoond, zoodat men tot de onderstelling komt dal welligt hier of daar een waterdam is bezweken. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den leeraar aan de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem II! te Batavia W. Th. Geselschap; aan den 2®° commies bij de algem. reken kamer M. Ehrencrou. Ontslagen: eervol, de waarn. onderschout van Tjoe- roek J. K. Stcyns; bij het boschwezen op Java en Madura, de tijdel. opzig- tcr 3" kl. H. M. llillebrandt; de hoofdonderw. aan de openb. 1® lagere school te Batavia A. G. van Vellhuysen; de opzigler 3® kl. bij het mijn wezen C. F. W. Faber; de le klerk ter griffie van het hoog geregtshof H. A. Beerhorst. Benoemd: tot gouverneur van Atchin en onderh.tevens mil. bevelh. aldaar, de kolonel der inf. K. van der Heyden, thans lijdelijk mili tair en civiel bevelh. aldaar; tot resident van Benkoelen, de adsist.-resident voor de policie te Soerabaija B. van Zulphen; tot adsist.-resident van Boele- leng. de controleur 1® kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura H. G. J. G. Vriesman; tol leeraar aan de landbouwschool te Buitenzorg, R. H. Rijkens; tot ambtenaar voor de beoefening van Indische talen, de referen daris bij hel depart, van binnenl. bestuur mr. L. W. G. van den Berg; tot

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2