LËI»SCUE COURANT. 1878. MV 45. VRIJDAG 22 FEBRUARIJ. STADS-RERICHTEN. BINlNENLANBSCliE REP<IGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 3 Cents, franco p. p, 6 Cents. Dc prijs der Advertentifn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel nicer 25 cents. '-yi.TTJr X- —TT T..IV— -j Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 25 Februari 1878des namiddags te twee uren. 1». Verzoek van Or. J. Baert, om continuatie als stads-geneesheer. (33) 2". Idem van 0. Van Rijn, om eene spoelstoep te leggen. (26) 3'. Idem van J. Van Galen, tot afkoop van eene recognitie. (27 en 36) 4». Idem van Dr. J. C. Drabbe en A. VV. SijlhofT, betrekkelijk de levering van het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad. (28 en 31) 5'. Idem van J. \V. Filippo, ter bekoming van gemeentegrond. (34 en 36) 6". Idem als voren van het Bestuur van Musis Sacrum (29 en 36) 7°. Idem als voren van Herman F. A. Damcn. (30 en 36) 8". Voordracht betrekkelijk de verbouwing van het Telegraafkantoor en lot verhuring van de bovenwoning. (34 en 36) 9». Verzoek van P. G. ltoodenburg, om eene sloep te leggen. (35) LEIDEN, 21 Februarij. Aan de personendie verzocht hebben als klerk hij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, is kennis gegeven zich, voor het vergelijkend onderzoek, aan Ie melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, ii°. 22, te 's Gravenhage, op 6 Maart aansl.des voormiddags ten 9 ure. Door de staatscommissie is bevorderd tot arts de heer J. F. Ph. Hers, mcd. doctorandus. De Staatscourant bevat het verslag van den directeur van het kon. penningkabinet aan den minister van binnentandsche zaken over aankoop van te Nordoog gevonden munten. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het 0. I. leger VV. de Kroes vertrekt van Harderwijk den 9d,D Maart een detachement supple tie-troepen, sterk 150 man, benevens 8 onderofficierenbestemd om te Nieuwe Diep scheep te gaan op de Voorwaarts en van daar de reis naar Indie te aanvaarden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan aan de nagelaten betrekkingen van gehuwde militairen beneden den rang van officier in den regel geene gratificatiën van rijkswege zullen toegekend worden, wanneer dezen de gelegenheid verzuimden, om, door toetreding lot het fonds ter ondersteuning van weduwen en weczen, zeiven voor een deel in de alsdan ontstane behoelte te voorzien. Door hel dep. van oorlog is aanbesteed de levering van omstreeks 600 remonlpaarden. als: omstreeks 320 voor het wapen tier cavalerie, in 10 partijen van 32 stuks, te leveren te Haarlem, en omstreeks 280 voor het wapen der artillerie, in 10 partijen van 28 stuks, te leveren te Utrecht. Hiervoor zijn 20 iuschrijvingsbilletten ingekomen. Voor cavaleriepaarden was het minst ingeschreven door den heer A. G, J. Mulder, te Rotterdam, a658, en voor artillcriepaarden door den heer 11. Vermeulen, te Utrecht, a ƒ623 per stuk. Het hoofd comité voor de uitzending van ern Nedtrlandsch schip naai de IJszee heeft gemeend voor het aanbod van een Russisch handelaar, die eene som van 10000 ter beschikking van de expeditie stelde, wanneer zij zich bepaaldelijk met het onderzoeken van de Siberische kust en den besten handelsweg daarheen wilde bezighouden, beleefdelijk te moeien bedanken: 1". omdat het hier eene bij uitstek nationale onderneming gold, die niet voor een zeer groot deel uit vreemde middelen behoorde bekostigd te wor den; 2". omdat hij deze reis, volgens het door het hoofd-comité opgemaakt en gepubliceerd programma, wetenschappelijke onderzoekingen op den voor grond behoorden te slaan. In overleg met zeeofficieren heeft men besloten een instrument op het dek van het vaartuig voor loodingen en dreggen te plaatsenen de vele voor de waarnemingen noodig kostbare instrumenten besteld. Voor een en ander is nog een tekort van ƒ9000. Men heeft echter gemeend, de zaak om een betrekkelijk zoo geringe som niet te mogen uitstellen, in de overtuiging, dat waar vreemden aanzienlijke sommen voor de expeditie aan boden, de Nederlaiidsche nalie te trotsch en te naijverig op hare eer zou zijn om achter te blijven. De Standaard meldt het overlijden van den heer mr. F. J. J. baron van Heemstra, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Haarlemmermeer. Te Haarlem is, na eene ziekte van weinige dager, «verleden, prof. dr. V. S. M. van der Willigen, president der maatschappij van nijverheid, directeur van het physisch kabinet van Tc.vlers Stichtinglid van den ge meenteraad te Haarlem en van verschillende geleerde genootschappen. -- Op 'skonings verjaardag is in de concertzaal van het gesticht Meeren- bet-g aan de verpleegden een genoegelijke avond verschaft. Het strijk- orchest der muziek van het 7' reg. infanterie voerde aldaar een fraai pro gramma uit. Het volkslied, dat tot slot gespeeld werd, werd door de meesten medegezongen en died allen in vrolijke stemming de zaal verlaten. Aan het slation te Baam had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. Bij het lossen van een wagen met rails, kreeg een werkman een der ijzeren staven op het hoold en bleef op de plaats dood. Aan de onderofficieren, korporaals en scliutlers der dienstd. schutterij te Kampen werd, hij den verjaardag des konings, ieder ƒ2, ƒ1.50 en ƒ1 van gemeentewege uitgereikt. Meer dan 800 kinderen der school voor armen en minvermogenden en der stadsbewaarschool zijn onthaald op cho colade met broodjes. Te Gorredijk gaf dezer dagen de oudste dochter in een gezin, terwjjl de moeder naar de kerk was. aan een 3-jarig zusje een beker, om daarmede te spelen. Zonder dat zij het wist, bevonden zich daarin eeuige lucifers, die door het kind werden afgeknabbeld, hetgeen den dood ten gevolge had. Nabij Middelburg is gisteren nacht eene boerderij afgebrand, waarbij ook eene schuur met 6 koeijen en 3 paarden een prooi der vlammen werd. De beer v. B.wonende te Ilansweert, bevond zich Vrjjdag met een vaartuig op de Westcr-Schelde, toen plotseling een roofvogel, een woudduif achtervolgende, in snelle vaart over het vaartuig heenschoot. De heer v. B. greep zijn gereed staand geweer, dat hjj steeds als hartstogtelijk jager op zijne togten medeneemt, drukte af en had het geluk beide vogels neer te schieten. De duif was nu wel uit de klaauwen van haar vijand verlost, doch moest zulks met den dood bekoopen, terwijl de ander met vermorzelde pooten en vlerk zich moest overgeven. Bij onderzoek bleek de geschoten roofvogel te behooren tot eene in Nederland zeer zelden voorkomende soort, als zijnde een giervalk, die in Noorwegen tehuis behoort Het is een fraaijc vogel en een van de grootste soort, metende zijn vlugt 104 centimeter. De minister van justitie heeft, bljjkens dc thans in druk verschenen memorie van antwoord nopens het wets-ontwerp tot wijziging der wet van 9 Jttlij 1842 op bet notarisambt, ofschoon bij zich met verschillende bepa lingen daarvan niet heeft kunnen verecnigen, ook ter bespoediging van liet gemeenschappelijk overleg, het gedane voorstel, voor zooveel noodig veran derd, gehandhaald. Eene gcheele herziening der wetgeving op het notariaat acht de minister vooralsnog niet noodzakelijk en zelfs niet gewenscht, omdat zij zou leiden tot eene vertraging in hel tot stand komen van die verbeteringen in de bestaande wet, waaraan het dringendst behofle bestaat, de verscherping van de voorwaarden van benoembaarheid en van het toe- zigt der overheid op de handelingen der notarissen, en omdat z|j boven dien, zonder dat de feitelijke toestand daartoe is voorbereid, toch niet van zoo diep ingrijpenden aard zou kunnen zijn. Het hoofddoel van de gedeeltelijke handhaving van het ontwerp is eens deels om algemeen het gehalte der candidaat-notarissen te verbeteren, door voor het geheele rijk eenheid te brengen in de eischen voor het examen en die eischen te verscherpen en ten tweede eene verbetering van het toezigt der overheid op de handelingen der notarissen. Na aandachtige overweging van hetgeen is aangevoerd ten voordeele van het bezit van den doctoralen graad als vereisclile voor den notaris, komt het den minister voor dat deze eisch niet in overeenstemming is met het algemeen belang. Daar het alleen op het bezit der vereisclile reglskcnnis aankomt, niet op de wijze waarop zij is verkregenschijnt liet voldoende indien het examen zoo is ingerigt, dat iederdie de bedoelde reglskennis niet bezit, behoort te worden afge wezen. In dien zin is het ontwerp gewijzigd. Een verpligten arbeid (stage) op een of meer notaris-kantoren acht de minister voor de vorming dus wensclielijk. Maar om dien werktijd iets te doen betcekenen. behoort de stage volbragt te worden niet vóór een af te leggen, maar na liet afgelegd examen en bij het gewijzigd ontwerp is die slage in laatslbedoelden zin dan ook op één jaar bepaald. 's GRAVENHAGE, 21 Februarij. Door den waaruemeiiden consul-generaal der Nederlanden aan den PI-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1