Moimoonselien apostel te Amsterdam hoogst onrustig. De toeloop nieuws gierigen was zoo groot, dal er gedrang en rumoer ontstond, wat in een vechtpartij ontaardde, waardoor de hulp van een dienaar van policie noodig werd. Op de Egelamiersgracht had zich voor de school een menigte menschen verzameld, die vooral 2 aangeworven Mornioonsche zusters uitjouwde Des morgeus was de prediking, hoewel kalmer, ook weder zeer bezocht en stonden de toehoorders tot den ingang op straat. De prediker beval zich toen in het slot zijner rede bij zijne toehoorders aan voor het geval een hunner een ruimer en beter lokaal wist aan te wijzen. Na het slotgezang ontstond door eene interpellatie van een der toehoorders aan den predikant, eene luide gedachten wisseling over de Mornioonsche leer. en verzocht men hem dringend in zijne eerstvolgende preek wat meer bijzonderheden mede te deelen omtrent de //indompeling" en de //polygamie", welke punten lot heden te vaag waren behandeld, om de eventuele bezwaren van toekomstige lidmaten op te hellen. Te Hilversum is gisteren nacht een hevige brand uitgebroken in het huis van den biersteker van de Pol. In een paar uur lag een viertal groote woningen in asch. Met moeite konden de bewoners, wegens de snelheid, waarmede hel vuur zich verspreidde, zich redden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Niels is gered. Te Arnhem is eergisteren nacht in een bewoond linis ingebroken. De dief of dieven hebben zich. behalve ian eenige voorwerpen van waarde, van ongeveer 150 aan muntspeciën meester gemaakt, waarna zij zich, alvorens te vertrekken, in de keuken hebben te goed gedaan. In den avond van 14 Febr. jl. is het aan den rijksveldwachter A. R. Iloisheimcr, bijgestaan door den rijksambtenaar II. S. Strijkers en de 2 ge meenteveldwachters te Putten, met veel moeite gelukt 2 militairen. Belgen, die van het kclonialc werldepot op de loop warente arresteren. Door hun toedoen is het ook gelukt nog 5 andere deserteurs, die hun waren ont- vlugt, te Nijkcrk aan te houden. Terwijl genoemde rijksveldwachter bezig was een dezer te arresteren, kwain een ander en bragt hem een hevigen slag met een stok op het hoofd toe ten einde zijn kameraad te ontzetten, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen kwam hij andermaal met een ge trokken dolkmes op hem aan. waarna genoemde rijksveldwachter een revol verschot op hem loste en -hem in de borst trof. De deserteurs kozen hierop liet hazenpad. Door de te Berg, in Limburg, gestationeerde kommiezen is tegen den veerman te Maasband proces-verbaal opgemaakt, wegens frauduleusen invoer van eene partij zout; ook de boot van den veerman is in beslag genomen. 's GRAVENHAGE, 20 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Rilland-Bath is benoemd de heer D. Windhorst, vroeger burgemeester der voormalige gemeenten Rilland en Batli. Door Z. M. zjjn bevorderd: lot griffier bij de directie der marine te Willemsoord, de commies J. L. Pisuisse, te Heilevoetsluis; lot commies bjj de directie der marine te Heilevoetsluis, de adjunct-commies C. E. Plugge, te Amsterdamen tot adjnnct-commiesde klerk bij de directie der marine te Amsterdam T. Q. Harder. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefe nen als volgt: de commies 3e kl. J. A. H. A. Jansen, ten poslkantore te Rotterdam; de commies 3« kl. H. Helling, ten postkantore te Amsterdam: de commies 4e kl. D. J. Bekaar, ten postkantore te Utrecht: de eommies 4e kl. G. J. Balfour van Burleigh, op het spoorwegpostkantoor n°. 1. Bij het dep. van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden op Curasao en Bonaire, ontvangen, door tusschenkomst van den heer W. II. J. van Idsinga. een bedrag van ƒ12.25, zijnde het saldo van de bijdragen van Leidsche studenten. De minister van buitenlandsche zaken, baron van Heeckeren van Keil, heeft gisteren ter eere van 's konings verjaardag ten zijnen huize een luis terrijk diner gegeven. Dc gasten waren er allen in gala-costuum versche nen en onder hen werden opgemerkt de gezanten van Amerika, België, Groot-Briitanniü, Duitschland, Frankrijk. Oostenrijk, Rusland en Spanje, de raad van legatie van Italië bjj afwezigheid van den gcvolmagtigden minister. Heden werd aan het dep. van waterstaat, enz. aanbesteed het maken van de grondwerken, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken voor den spoorweg Zwolle—Almelo. Minste inschrijver was de heer J. de Klerck. te Werkendam, voor 1,674.170. Naar men verneemt zijn er onderhandelingen gevoerd over den aan koop van het nieuwe gebouw in hel Korte Voorhout, waar vroeger het hotel Wouters gevestigd was, tot inrigiiug voor het dep. van waterstaat, handel en nijverheid. Het rijk is er echter niet in geslaagd een koop Ie sluiten. Ofschoon de Kouingsbrug, uil het Voorhout den toegang verschaffende tol hel llaagsche Bosch nog niet geheel is voltooid, werd de passage daar over gisteren op 'skonings verjaardag, ua 8 maanden gesloten te zijn ge weest, voor voetgangers en rijtuigen heropend. ISUITKiXLAMlSCIIE MiltlGTliiN. BIHUELA LONDEN, 19 Februarij. Naar men aan de Times mededeelt zou men tusschen de mogendheden overeengekomen zijn omtrent het honden van liet congres op de volgende voorwaardenEngeland en Rusland behouden hunne tegenwoordige posities met vloot en leger, terwyl geen andere mogendheid trachten zal de Dar- daiiellcn binnen te stoomendaar dit de bestaande moeijelijkheden zou kunnen vermeerderen. Oostenrijk bovendien zal ook geene bezetting van de Ilerzegowina of Bosnië verlangenten einde iu de eerste plaats nieuwe moeijrlijkheden Ie voorkomen, en verder ten einde gedurende liet congres n zijne volkomen vrijheid van handelen te behouden en door de bezittij van eene dezer provinciën niet belemmerd te worden in zijne houding genover Rusland. Men geloolt dal in den tijddie voor liet bijeenkom van het congres verloopt. Rusland en Turkije een vredes-trac'aat zulle sluiten, dat echter in hunne oogen slechts definitief zal zijn met betrtl king lot hunne bijzondere belangen maar onderworpen zal zijn aan goedkeuring van en vatbaar zal zijn voor wijziging door de andere moge» lieden ten aanzien van de belangen van eene barer of van alle te zamen. In het Kanaal is Zondag morgen de stoomboot Talmer, komende vi New-Castle en op weg naar Londen, door eene andere stoomboot, dc U worthaangevarenniet het treurig gevolgdat zij binnen tien minutt zonk en veertien personen verdronken zijn. FH t Nu H IJ H De commissie van den senaatbelast met hel onderzoek naar den drukten toestand vau handel en nijverheid, heeft de uitkomst harer ti dusver gehouden verhooren openbaar gemaakt. Het onderzoek, door linkerzijde voorgesteld, om na Ie gaan in hoe ver de door 16 Mei ontstai crisis nadeelige gevolgen heeft gehad voor handel en nijverheid, heeft ziji bestemming gemist. De vertegenwoordigers der verschillende lakken n nijverheid hebben omtrent dat punt weinig licht verschaft, maar zich met beijverd om voor het stelsel van bescherming in de bres te springen. Men acht het onmogelijk dat de begrooting van 1878 door kamer senaat kan worden goedgekeurd vóór het begin van Maart, zoodat ei nieuw crcdiet zal moeten worden toegestaan, om de regering in staat stellen in de behoeften van de djenst te voorzien. De minister van cerediensl heeft bij circulaire de prefecten uitgeno digd het opmaken der statistiek aangaande de godsdienstige corporation hun departement, hetzij die al of niet door den staat erkend zijn, te h vatten. Deze arbeid, een gevolg der wet. in het vorige jaar door 1 kamers aangenomen, was onder het minis:erie-Simon begonnen, maar ondt het kabinet van 16 Mei gestaakt. De gemeenteraad van Parijs heelt in eene dezer dagen gehouden ziltig eene door den heer de Castagnary voorgestelde motie aangenomen, waari de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de bouwvallen van het paleisd( Tuilerien vóór de opening der groote tentoonstelling zouden worden weggi ruimd. Te vergeefs werd het voorstel door den bouwkundige Y'iollet-le-Di bestreden, volgens w ien hel herstel van het gebouw, ol liever van het cei traal pavilloen, zeer wel mogelijk wezen en nog geene 500.000 fr. koi ten zou. De heer Germain Hervé, dezer dagen te Parjjs overleden, heeft aan //Société des geus de lettres" 50000 fr. vermaakt, met bepaling dat di kapitaal iu Fransche 3 pCt. belegd, en dat uit de rente twee beurzen zal len bekostigd worden, voor de zonen van behoeftige, maar talentvol! mannen. De beer Germain Hervé, die vier a vijf millioen Ir. heeft nagela ten, was zelf, zonder eemg fortuin te bezitten, zijn loopbaan begonnen al huisonderwijzer en verdiende toen niet meer dan 800 fr. Het carnaval wordt te Nice dit jaar bijzonder luisterrijk gevierd don gemaskerde optogten, wedrennen, illuminaties enz. enz. Z. K. H. de pria van Oranje is een van de drie eere-voorzitters van het feest-comilé. BUITÜCHLAIVD. Het in den rijksdag door prins Bismarck gesprokene betreffende Dardanellen luidde als volgt: Over de Dardanellcn maakt men zich bezoi? der. dan met het oog op liet feitelijk mogelijke ie billijken is. Het waar, de Dardanellen-quaestie is van overgroot gewigt. indien het gold dti sleutel tot den Bosporus iu andere handen te gevenen te beslissen Rusland al dan niet de zeeëngle naar gelieven zou kunnen sluiten. Mal zoolang slechts de Dardanellen in handen blijven van eene niet van Ruslanl afhankelijke mogendheid, zullen de bij het vredesverdrag te treden bepi lingeu omtrent die zeeëngte niet de beteekenis hebben, die men er aas hecht. Het kan voor de kustbewoners der Middellandsche Zee van belant wezenof de Russische vloot het regt erlangt om in vredestijd door i Dardanellen te stevenen. Doch de quaestie. of er door de Dardanellen ooi logsschepen mogen varen, is eene gansch andere, dan de quaestie of he bezit der Dardanellen in andere handen geraken moet. Tot deze laatst! gissing nu geeft de tegenwoordige staat van zaken geene aanleiding. He is voor lieden mijne bedoeling slechts, te wijzen op het gewigt der belan gen, over welke, na afloop van den Rtissisch-Turkschen oorlog, eene ver dcre worsteling zou kunnen ontstaan. Ik wil zeggendat de bepalingei omtrent het varen van oorlogsschepen door de Dardanellen zeker niet vat zooveel gewigt zijn, als die. welke den handel betreffen. Hierin ligt voo: Duitschland het grootste belang in het Oosten, dat waterwegen als li Don.ui en de zeeëngten naar de Zwarte Zee vrij blijven als tot nu toe. Hf is zeker, dat wij dit verkrijgen, na eene officiële mededeeling uit St. Pt tersburg dienaangaande, welke, wat dit punt betreft, eenvoudig terugwijs: op de bepalingen van hel Parijsche tractaat. In den verderen loop zijner redevoering zeide prins Bismarck o. a. no; het volgende: Wat eene verandering is van liet tractaat van 1856. zal li goedkeuring der betrokken mogendheden behoeven. Wordt deze niet gegt ven. zoo volgt daaruit nog niet dadelijk de noodwendigheid tot een nieuwtt oorlog, maar wel een toestand, dien ik in Europa's belang wenschte ver- meden te zien. Het ligt. zoo mag men gelooven. ook in Rusland's belan; tot eene afdoening te geraken, liever dan dc zaak hangende te laten tol een later, misschien ongelegen oogenblik; en liet is niet te denken, it Rusland genegen zou zijn de veranderingen, die het noodig acht, dooi oorlog de andere mogendheden al te dwingen. Rusland zou vermoedelijk, indien het de toeslemming der bij het tractaat van 1865 betrokken mo gendheden thans niet verkrijgt, zich troosten met de gedachte: //beati pos- sidentes Maandag avond zijn te Bei lijn de huwelijken voltrokken van prinses Charlotte, dochter van den kroonprins van Pruissen, met den erfprins vat

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2