LEIDSCHE COURANT. J878. WOi:\SDU, 20 FEBRUAIUJ. H'. 43. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdageni uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. fle prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. ST A DS- R KR ICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. GG der verordening op het Brandwezen van den 15 Juni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van den WethouderVoorzitter der Commissie van Fabricage, i» benoemd lot spuitgast aan de stadsspuit n". 1 JACOBUS BROKKAAR. 11 urge mees ter en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden 19 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. LEIDEN, 19 Februarij. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. de koning wapperde lieden allcnvege de vaderlandsche vlag en op den middag liet het klokkenspel zich hooren. De gebruikelijke parade had, naar aanleiding van 'skonings uitge drukt verlangen, ook hier niet plaats. Bij kon. besluit van 11 Febr. is benoemd lol militair lid van den mili tieraad in het 3e district van Zuidholland, de kapitein van Gorkum, van het 4' reg. infanterie, te Leiden, in vervanging van den daartoe aangewe zen majoor Weier. die sedert naar Haarlem is overgeplaatst. lie subcommissie alhier voor de te 's Hage in het leven te roepen Sophia-stiehting (een kinder-ziekenhuisdat voor alle zieke kinderen in het land zal openstaan) als eene dankbare hulde aan de nagedachtenis van Neerlands geliefde koningin, zal morgen aan de huizen van alle ingezetenen eene bijdrage vragen, ten einde dat plan te helpen verwezenlijken. Werd haar heengaan algemeen en opregt betreurd, de commissie vertrouwt ook dat de medewerking, om als gedenkteeken, harer waardig, iets goeds voor het volk de doenmede algemeen zal zijn. Daarom worden de bijdragen van allen, ook van dienstbaren en kinderen, gevraagd. Ieder inwoner, zelfs de armste, heeft regt aan die nationale hulde mede te werken. De com missie meent dat bij de gedachte: het is voor onze Koningin, weinigen zich zullen onttrekken. De arrondissements-regtbank te 'sGravenhage heelt heden, in de ont- eigenings-proceduren der spoorweg-maatschappij Leiden Woerden, de na volgende schadeloosstelling toegekend, als: ƒ4485.11 aan Jannetje van Houten (aanbod /38G0, rapport deskundigen ƒ13704.91, conclusie 0. M. ƒ4432.921; ƒ17181.90 aan L. M. Schouwenburg (aanbod ƒ18490.50, rapp. desk. 38271.17 Vi, concl. 0. M. ƒ17110.40), en ƒ4225.30 aan J. Heems kerk Wzn. (aanbod ƒ3500, rapp desk. 9468.06 o?, concl. O. M ƒ3G06.85). De zoogenaamde palmenkas in den akademischen kruidtuin alhier, waaromtrent in October beriat werd dat de werkzaamheden goed vooruit gingen, is, naar men ons mededeelt, voor ecnigc dagen onder glas en ge reed gekomen, wal het uitwendige betreft. Met hel bouwen van die kas was omstreeks September 11. begonnen. Er wordt nu inwendig veel werk gemaakt van grotwerk, dat, onder allerlei gebogen lijnen zamengestcld bestemd is om daarin bananenpalmen en andere boomen te planten. De kas is uiterlijk eenvoudig, net en voldoet daarom misschien terstond aan het oog; de verhoudingen, al zijn zij onder regte lijnen, zijn zeer bevredi gend. Opgesmukte plantenkassen verhoogen dan ook trouwens zelden de waarde van den inhoud. In het midden van de vroeger afgewerkte vijfzijdige koude-kas bevindt zich eene kokervormige kern, die, geheel met grotwerk bekleed, haar licht van boven ontvangt en waarin kostbare boomvarens, in potten, geplaatst zijn. De vijf, met planten gevulde zijden van die kas geven een aangena- men indruk. Op eene groole schaal ontgonnen grotwerk moet ongetwijfeld eene fraaije uitwerking doen. Men schrijft ons: De landbouw begint te herleven en het zachte weer lokt de lieden tot den arbeid uit. Men is al druk bezig met den grond om te spitten en er worden zelfs al aardappelen gelegd, die ook vroeg ge sproten waren door den open winter. Het sneeuwklokje bloeit en andere, in het wild groeijende planten komen te voorschijn. 's Konings commissaris in Zuidholland is gemagtigd tot bijeenroeping 'an de staten dier provincie in buitengewone vergadering tegen 8 Maart e. k., ten einde daarin te behandelen het door jhr. mr. J. Roel! ingediend verzoek om ontslag als griffier der staten, de benoeming van zjjn opvolger en het voorstel tot wijziging der begrooting van enkele provinciale en huishoude lijke uitgaven voor de dienst van 1878. Als adsistenten kunnen aan 's rijks veeartsenijschool veeartsen worden geplaatst, tegen eene jaarlijkschc bezoldiging van ƒ1200, doch voor niet langer dan drie jaren. Zijdie wenschen in aanmerking te komen om aan den minister van binnenlandsche zaken ter benoeming te worden aanbevo len, moeten zich, met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts, vóór 15 Maart e. k.schriftelijk wenden tot den directeur van 's rijks veeartsenijschool. Men verneemt dat waarschijnlijk dit jaar de groote militaire manoeu vres zullen worden gehouden aan de Hollandsche kusten en dat daaraan zullen deelnemen de corpsen infanterie in de provinciën Noord- en Zuidhol land in garnizoen, namelijk: het reg. grenadiers en jagers, het 4e en 7' reg. infanterie. Men verneemt dat de kolonel P. M. Netscher, chef van het bureau personeel en militaire zaken bij het ministerie van oorlog, de aangewezen hoofdofficier zou zijn om den generaal-majoor van Willes, benoemd tot inspecteur van het wapen der infanterie, als gouverneur der kon. militaire academie te vervangen. -- Blijkens een van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indiö ontvangen telegram, is aldaar nader, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, eene som van ƒ1500 in 'slands kas gestort. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 16 Febr. te Batavia aangekomen. De Madura is op 17 Febr. van Kopenhagen naar Nieuwe Diep vertrokken. Te Oude Wetering werd Zondag avond tegen 11 uur eene 40-jarige vrouw bij hare woning in het water drjjvende gevonden. Aan wal gebragt, gaf zij nog teekenen van leven; maar hoewel spoedig geneeskundige hulp werd aangewend, mogt men er niet in slagen haar in het leven te behou den. Zij leed aan toevallen. Zij was de hulp en steun van haren hoogbe jaarden vader. Te Delft heeft Zondag nacht eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige werklieden. Een bakkersknecht werd in de gracht geworpen en door twee policie-agenten met moeite gered. De dader werd naar het policie-bureau overgebragt. Zaturdag avond is de wisselwachter van Dam bij het station te Haar lem onder eene locomotief geraakt, waardoor hem hel regterbcen en vier teenen van den linker voet werden verbrijzeld. Ilij is naar het gasthuis over gebragt. waar de amputatie heelt plaats gehad. De lijder bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel. Aan de Gron. C. wordt omtrent de vermoedelijke poging tot vergif tiging, die te 's Hage heeft plaatsgehad, nog het volgende medegedeeld: Mevr. P., geb. freule V., in de Jacob van der Doesslraat woonachtig, is eene nog betrekkelijk jeugdige en nette vrouw, eene dame van een geachte Zeeuwsche familie. Haar huwelijk met den heer P. was niet gelukkig, en voor g(ruimen tijd verliet haar echtgenoot haar zelfs onverwachts, om zich, in gezelschap van eene freule G.. naar Parijs te begeven, Er volgde weldra, op verlangen der bedrogen echtgenoote, eene scheiding van tafelen bed. en in het vooruitzigt cener definitive ontbinding van het feitelijk reeds verbroken huwelijk, aanvaardde mevr. P. de liefde van een ritmeester der cavalerie, die haar zijn naam beloofde, doch door wien er, behalve het huwelijk van mevr. P., nog een reden bestond om niet spoedig te trouwen: hij had eene maitresse en een kind. Van die vrouw zich voor goed te scheiden, was voor goed afstand doen van zijn kind, en daartoe miste hjj den moed. Meermalen had hij er zich dan ook over uitgelaten dat, indien hij met zijn maitresse kon //breken", zonder afstand te doen van het kind, hij gelukkig zou zijn; mevrouw P., die tot eiken prijs wilde trouwen, had er op geantwoord, dat zij het kind als dat van den man, dien ze lief had, zou aannemen als het daar op aankwam. Er was alzoo slechts één per soon, die de plannen der hartsloglelijke vrouw in den weg stond: de mai tresse van haar minnaar en reeds lang peinsde zij op een middel om die vrouw uit den weg te ruimen. Haar plan was in de vorige week gerijpt: zij zou haar rivale vergiftigen. De verdere mededeelingen komen overeen met hetgeen reeds is gemeld. De dame zond een zakje lekkers voor het kind en een fleschje liqueur voor de moeder. Betreffende het gebeurde ten kantore der associatie caSsa te Amster-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1