COURANT. LRID8CHE D1NGSDAG 19 FEBRUARIJ BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, i«. 42. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.33, 'sjaars, buiten de eapediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courai He pr(js der Advertentiën is van 1—4 LEIDEN, 18 Februarij. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding zijn als minsie inschrijvers voor de plaatsing van eene schoeijing en van een ijzer hekwerk nabij de voormalige Hoogewoerdspoort alhieraannemers gewordenvan het 1° perceel J. van der Kamp voor ƒ2573.50 en van hel 2® perceel M. Langezaal voor ƒ1224 66. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ20, ƒ13, 3 en 1.30, de laagste prijzen ƒ25, 12.50, 2 50 en 1.25. Even als bij de jubilé's, die het pontificaat van Z. II. Paus Pius IX kenmerkten, wapperde heden, den dag van de begrafenis des Pausen, van eenige woningen, ook van de torens der r. k. kerken, de nationale vlag met den pauselijken wimpel en met rouwfloers. Eene enkele woning daarentegen had geen vlag uitgestokenmaar was gesloten. De heer Oouwes Dekker (Multatuli) zal Donderdag aanst. alhier eene voorlezing houden in de stads-gehoorzaal. 's Mans onmiskenbare talenten zullen hem, evenals in andere plaatsen het geval was. ook hier zeker een talrijk gehoor waarborgen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië door middel van hel stoomschip Stad Haarlemwaarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 26'° Februarij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal worden verzon den aan Padang. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behoo- ren uiterlijk in den avond van den 25'° Februarij, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein te den Helder te zijn aangekomen. Alle door de synode der herv. kerk onlangs benoemde kerkelijke hoogleeraren hebben thans de betrekking aangenomen, met uitzondering van dr. J. li. Gunning le 'sGravenhagedie er voor bedankt heeft, en in wiens plaats dus een ander zal moeten gekozen worden. De algemeene synode, naar art. 15 van het algemeen reglement bij uitloting op de helft van hare leden verminderd, heelt bij uitspraak van 24 Januarij jl. in hooger beroep het vonnis van het prov. kerkbestuur van Noordholland bekrachtigd, waarbrj C. van Roggen, pred. te Ursem, wegens onchristelijken wandel, uit de evangeliebediening ontzet is. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorge steld om in de verordening tot regeling van de universiteit eenige wijzi gingen te brengen, o. a. eene zoodanige, waardoor de buitengewone hoog leeraren zitting zouden hebben in den senaat, en ten gevolge daarvan ook in de faculteit. De vroegere minister van biiinenlandsche zaken had eene soortgelijke bepaling niet voor goedkeuring door den koning vatbaar geacht. Voor de benoeming van een gewonen hoogleeraar in de oude geschiedenis aan de universiteit aldaar zjjnop de voordragt geplaatst: dr. W. N. du Rieu, conservator aan de bibliotheek der universiteit te Leiden, en dr. J. Rutgers, conrector aan het gymnasium te 's Gravenhage. Door burg. en weth. is aan den raad voorgesteld, aan den heer m'. F. de Klopper, eervol ontslagen hoofdcommissaris van policie, een levenslang pensioen te verleenen van ƒ3500 'sjaars, overeenkomende met het bedrag zijner jaarwedde, in die betrekking genoten. De hoogleeraar Brusa heeft Zaturdag zijne intrede gehouden als hoog- lecraar in het strafregt en de wijsbegeerte van het regt aan de universiteit te Amsterdam. Hij hield bij die gelegenheid eene rede in de Fransche taal over de hedendaagsche Italiaansche school op het gebied van het strafregt. welker beginselen hij bij zijn onderwijs zal volgen. Met eene wijsgeerige beschouwing over de wetenschap in het algemeen verdedigde hij het stand punt, dat hij zou innemen. Het llbl. meldt dat te Amsterdam een bediende der associatie-cassa gevangen is genomen. Hij heeft zich aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt, door van de gelden, welke hem in zijne betrekking in handen kwamen, zich een groot gedeelte toe te eigenen. Men verneemt aangaande deze zaak dat de ontvreemde som ongeveer 10000 bedraagt, en dat met den diefstal valschlieden in boeken, waardoor de diefstal moest worden be manteld, gepaard gaan. De man was eenvoudig kantoorbediende en heelt beken tl. üe pr\)s der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.30, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.90 t zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. Te Nieuwe Diep zijn Zaturdag door sloepen aangebragt ongeveer 1000 levende kaheljaauweii, 150 lengen, 15 heilbotten, 600 doodc kaheljaauwea en 4300 schelvisschen. De schokkers bragteu met een vloot van 35 schuiten 1750 stuks katieljaauw aan en 1400 stuks rog. Sommige hunner hadden ook tarbot, tong en schol gevangen, die voor zeer hooge prijzen ver kocht werd. Nabij Meppel is Vrijdag 11. de boerderij van de wed. Drosten een prooi der vlammen geworden. De brand, die in de schuur ontstaan is. nam bin nen korten tjjd bij gebrek aan bluschmiddelen en afwezigheid der zoons en knechten, die ver af op het land aan het werk waren, zoo sterk toe, dat huis en inboedel, landbouwgereedschappen, een massa koren, hooi, stroo enz., alsmede 3 koeijen, door de vlammen vernield zijn. Het overige vee en de paarden werden met veel moeite gered. 's GRAVENHAGE, 18 Februarij. Z. M. de koning heeft benoemd in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau tot ridder 3' klasse: mr. G. Delprat te 'sGravenhage; in de orde van de Eikenkroon tot officier: W. G. F. van der l'Ias, kapitein der infanterie, directeur der pupillenschool; tot ridder: |hr. W. F. II. van de Poll1' luit. der cavalerie, gewezen ordonnans-officier des kouings, en jh'. mr. P. H. Gevers Deynoot, referendaris bjj het kabinet des konings. Door Z. M. is aan F. Browne van Streefkerk, te Rotterdam, vergun ning verleend tol liet dragen der versierselen van officier der orde van den Leeuw en de Zonhem door den Schach van Perzië geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeenten Wormer- veer en Westzaan jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Hemelumer Uldephaert en Noordwoldc, tol burgemeester der gemeente Hof van Delft de heer M. J. de Manen tol burgemeester der gemeente Ermelo de heer mr, A. M. van Oordt. Tol procureur bij de arrotid.-regtbank te Zwolle is benoemd de heer M. Oppenhcitner, beëedigd klerk ter griffie van die regtbank, en aan den heer G. F. Troost is, op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Arnhem. Tol ontvangers der directe belastingen zjjn benoemdte Blokzijl de heer J. A. Vlieg, thans te Sexbierum c. a., teLobith.de heer J. Buys,thans te Sleenwjjk c. a. Aan den Oost-Indischen ambtenaar W. Humme, gewezen adsistent- resident van Sidaijoe, laatstelijk met verlof hier te lande, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Bij kon. besluit van 15 Febr. jl. is het besluit van 15 Maart 1876, waarbij de lc luit.-kwartiermeester E. G. le Rulle, van het leger hier te lande, voor den tjjd van vijf jaren werd gedetacheerd bij hel personeel der mili taire administratie van liet leger in Nederl. Indië, voor zooveel die detache ring betreft, builen werking gesteld, en genoemde 1« lui'.-kwartiermeester in zijnen rang overgeplaatst bjj het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indië, en is het besluit van 12 Maart 1877, waarbjj °- a- de 2® luit. E. C. Houbolt, van het wapen der infanterie hier te landevoor den tijd van vjjf jaren werd gedetacheerd bij hel leger in Nederl. Indië, voor zooveel de detachering van genoemden officier betreft, buiten werking gestelden die 2' luit. in zjjnen rang en ouderdom overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Onst-lndië. De luit. ter zee 2d® klasse 0. Kreet de Viriett, uit 0. I. teruggekeerd,] is geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord: de luit. ter zee 2'1' kl. W. C. P E. de Klopper, dienende aan boord van het ramtorenschip Koning der Nederlandenwordt overgeplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord en vervangen door den luit. ter zee 2d® kl. L. J. K. A. Jeekel, dienende aan boord van genoemd wachtschip; de scheepsklerk .1. Langereis, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoordwordt overgeplaatst aan boord van het opleidingschip Jnna Paulotona, te Rotterdam. -- De officier van administratie 3' kl. G. J. Guichard is bevorderd lot officier van administratie 2" kl. Het is eene zeldzaamheid dat de hooge raad zijne audiëntie houdt in tegenwoordigheid van een talrijk publiek. De strafkamer van het hoogste reglscollegie was heden evenwel gevuld met een buitengewoon aantal toe hoorders, zoodat de ruimte achter de balie bijna geheel was ingenomen. Deze zeldzame belangstelling werd bewezen aan de zaak ven den wegens vergiftiging zijner vrouw tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden de Vos

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1