PER TELEGRAAF, lost, liet verschrikkelijkste geschutvuur ten gevolge had; maar men zal met ons erkennen dai het bijeenverzamelen op één punt van zoo veel menschen die elkander vijandig gezind zijn, en van zoo veel oorlogsmatericel, plotse ling onherstelbare rampen kan veroorzaken. Wanneer wij nu hierbij voe gen: dat te Weenen de gemoederen onderstboven gebragt zijn; dal het Oos- teuryksche ministerie den vrede wil, doch het Hongaarschc ministerie zich openlijk voor den oorlog verklaart; dat elk oogenblik een regeringscrisis kan uitbarstenen als wij ten slotte nog doen opmerken dat prins Bismarck weder op het politiek tooneel verschenen is. dan zal men zich zonder moeite rekensehap kunnen geven van den bij uitzondering hoogst ernstigen toestand, welke geheel Europa in angst en spanning houdt. De legitimistische llnion voorspelt, dat de nieuwe Paus, hoe de verkie zing ook moge uitvallen aan de lialiaansche regering hare begoochelingen omtrent een vrijzinnig opvolger van Pius IX ontnemen zal. Wij berigten mitsdien de kabinetten, laat zij er op volgen, dat geen Paus, wie hij ook zijn moge, de inschikkelijkheid zoover zal drijven, dat hij te Rome niet heer en meester in zijn eigen huis zal willen zijn. De voormalige president der Spaansche republiek Rniz Zorilla en zijn vrienden, die door het kabinet van 16 Mei uit Frankrijk gebannen waren, hebben van de tegenwoordige regering verlof bekomen weder in Frankrijk te vertoeven, en hadden zich te Perpignan, digt bij de Spaansche grenzen, gevestigd. Eenige dagen geleden hebben zij bevel gekregenom óf het land weder te verlaten, öf te Parijs te komen wonen. Zij kozen het laatste. Men brengt deze zaak in verband met een wenk van de Spaansche regering, die niet geheel rustig schijnt te zijn. ITALIË. Uit Rome meldt men dat Woensdag avond ten zes ure de kardinalen zich uit de Consistoriezaal naar de Sacramcntszaal hebben begeven, om den Paus voor de laatste maal de voeten te kussen. Msgr. Folicaldiaartsbisschop van Ephese, omringd van dé léden van het Domkapittel, besprenkelde het lijk met wijwater. Tegen 7 uur toog men in oplogt door het met takkels verlichte middenschip langs, het graf des Apostels, vooruit traden herauten, na hen kwamen bet kapittel en de aartspriesters der St. Pieterskerk, daarop het lijk, door kapelanen en edellieden der Pauselijke lijfwacht gedragen hel Pauselijk hofgezinde kamerheeren en de genoodigden. Dé optogt ging naar de koorkapcl, waar onder het gezang der pauselijke Julia-kapel het lijk zou worden bijgezet. De major-domus Ricci breidde een linnen laken over het lijk uit, de kapelaans der St. Pieter hieven het van de baar en leidden het, in het pauslijk prachtgewaad gedost, in een met rood fluweel bcklcede kist van cypresscnhout: in deze kist werden ook gelegd 96 gouden zilveren en bronzen gedenkpenningen, van elke soort 32, het getal jaren vertegenwoordigende, gedurende welke Pius IX den 11. Stoel bekleedde, en waarop de voornaamste gebeurtenissen uit die jaren vermeld stonden; ein delijk nog een perkament, waarop het geschiedverhaal van het Pausschap des overledenen. Deze kist werd voorts toegeschroefd en in eene tweede van lood geplaatst, welker deksel digt gesoldeerd werd, terwijl een notaris de acte der begrafenis voorlas. Deze met 7 zegels verzegelde kist is met een kruis, het pauselijk wapen en de tiaar, zonder de sleutels, versierd, benevens een opschrift, den naam des Pausen en den duur zijner regering vermeldende. Eene derde kist van eikenhout omsloot eindelijk het geheel. Omstreeks 8 ure was de plegtigheid afgeloopen en nu werd de drievoudige kist opgeheschen naar den Sarkophaag tegenover het gedenkteeken van lnnocentius VIII, terwijl het koor het Benediclus üominus Deus Israel deed hooren. Adeline Patti heeft dezer dagen te Napels de laatste harer gastvoor- stellingen in het San Carlo-theater gegeven. De ontvangst beliep 31000 lrancs. Patti werd 23 maal teruggeroepen, en ontving meer dan 1000 bou- quetten, waarvan er zes 3 meter omtrek hadden. De club «Cesi" heelt er een aangeboden, met een lint omwonden, waarop een der eerste artislen van Napels medaillons geschilderd had. In een der andere bouquetten prijk ten allerlei zeldzame vruchten tusschen de bloemen. Weer een ander was gegarneerd met. 24 takken van allerprachtigste koraalgewassen. Daarenbo ven werd haar een massief gouden kroon aangeboden op een kussen van bloemen. ttlliTICHLAA Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de op 18 Februarij te Berlijn te sluiten huwelijken van de prinsessen Charlotte en Elisabeth. De feesten zullen tot 22 Februarij duren. Op den 18dco zal de hoofdstad geïllu mineerd zijn. Zeven kolossale kisten zijn per Ilamburgschen spoortrein te Berlijn aan gekomen, geadresseerd aan prinses Charlotte. Zij bevatten de bruidsge schenken, welke de grootmoeder der bruid, de koningin van Engeland, voor de prinses bestemd heeft. Volgens den Reichs-Anz. heeft de keizer aan het Duitsche gezantschap te Konstantinopel eene som van 8000 M. gezonden, om uitgedeeld te wor den aan de behoeftigen aldaar, zonder onderscheid van godsdienst of nationaliteit. Men verneemt thans dat door Rusland voorgesteld is de conferentie over de Oostersche zaken te Baden-Baden te houden en dat er kans is dat de andere mogendheden daarmede genoegen zullen nemen, wel te verstaan indien men het eens wordt omtrent de grondslagen of punten, die in dis cussie zullen konten. Groot verschil van zienswijze bestaat daarover tus schen Gortschakoff en Andrassy en het is niet te verwachten dat zij tot eenstemmigheid zullen komen, aangezien de pun tendie Oostenrijk in be handeling wil doen brengen, juist die zijn, welke Rusland buiten het programma wil houden. Vele dagbladen in Oostenrijk voeren eene oorlogzuchtige taal. Zoo Iaat de /V. freie Pr. zich aldus uit: De maat der Russische zonden tegen Europa j is te vol, dan dat het langer kalm toeschouwer zou kunnen blijven. Men erkent door Rusland bedrogen te zijn, en de toestand is des te ernstiger, nu dit bedrog in het breken van stellige beloften beslaat. De leuze dei- herwonnen vrijheid van handelen, waarvan Rusland zich eerst bediende, wordt thans ook in onze hoogste kringen aangeheven. Hoe ver men ook de grenzen uitbreidde en. ter wille van den vrede, die nog zou willen uit breiden, binnen welke Rusland ongestoord de vruchten zijner overwinning j kan plukken, toch kan niel geduld worden, dat Europa's invloed van het schiereiland van den Balkan verdrongen wordt en geheel wijkt voor dien van Rusland. Dit zou Oostenrijks levensader doodelijk treffen. Noch op den beneden-Donau noch aan den Bosporus kan Ruslands heerschappij ge duld worden. TURKIJE. Uit Athene meldt men dat men aldaar vreest dat; het niet mogelijk zal zijn de Gricksche troepen te verhinderen de grenzen over te trekken, bij het vernemen van de moorden in Thessalië. De Grieksche regering heeft deswege een beroep gedaan op de mogendheden. Verscheidene benden Bashi- Bazoeks zijn, naar men zegt, naar Volo gezonden; de bewoners der dorpen in de omstreken van Domoko staan aan de grootste geweldenarijen bloot. Bovendien zijn officiële berigten ontvangen van moorden te Rethymno en Canea, op Candia. Tusschen Turksche gevolmagjigden uit Erzerum zijn bij den Russischen corps-kommandant aangekomen, om onderhandelingen te openen over de ontruiming van Erzerum binnen zeven dagen. De Russen zouden op 17 Febr. Erzerum bezetten. KONSTANTINOPEL, 15 Februarij. De Alexandra, de Téméraire, de Sultan en de Achilles zijn heden ochtend ten acht ure bij de Prinsen eilanden aangekomen. De Agincourt en de Swiftsure blijven te Gallipoli. De Raleigh, de Hotspur en de Ruby blijven in de Besika-baai. BERLIJN, 15 Februarij. In de Nordd. Allg. Zeit. leest men: De reeds Zaturdag uitgesproken meening, dat eene verdere verwikkeling van den politieken toestand niet te verwachten is en deze zich integendeel langs vreedzamen weg zal oplossen, wordt bevestigd door de heden door ons in gewonnen inlichtingen. Te St. Petersburg is gisteren gewezen op den in vloed van Duitschland; deze kan slechts vredelievend zijn en, ondanks alle beweringen van hel tegendeelis de verhouding tusschen de drie keizerlijke hoven van dien aard, dat niet slechts elke ongunstige wending in hunne onderlinge betrekkingen volkomen buitengesloten is, maar dat daarin ook de zekerste waarborg ligt voor het behoud van den algemeenen vrede. BERLIJN, 15 Fcbrnarij. Prins Bismarck begaf zich heden namiddag vier nor naar bet paleis des keizers, waar hjj tot tegen vjjf uur bleef. LONDEN, 15 Februarij. Op de vraag van den heer Owen Lewis, of de berigten in de Pall Mall Gaz. waar zijn, dat de Polen in Turkije, vooral te Konstantinopelontzaglijk lijdenen de Russen hen zonder mededoogen vermoorden of naar de galeijen zenden, en of de regering, zoo dit waar is, niets doen kan om het lot dezer ongelukkigen te verbeterenantwoordde de heer Bourke, secretaris voor buitenlandsche zakenheden in het lager huis, dat de bescherming der Polen te Konstantinopel moeijelijk door Enge land uitgeoefend kan wordendoch dat het natuurlijk aan alle noodlijdenden zijne goede diensten kan bewijzen. De minister Northcote antwoordde op enkele vragendat wel 1400 Russische matrozen naar den Donau gezonden werdenmaar dat de regering niet wist of zij Bulgarije doorgetrokken waren. Verder zcide de minister, dal Duitschland niet van het voornemen deed blijken een firman voor zijne vloot aan te vragen en dat op hel pro test van Engelsche zijde tegen eene bezetting van Konstantinopel geen ant woord van de Russische regering ontvangen is. LONDEN, 15 February. Openbaarheid is gegeven aan een depêche van lord Derby aan lord Loftus, gezant te St. Petersburg. In dit stuk. dd. 13 Februarij, herinnert Derby, dat hij dien dag in een gesprek met Schuwa- lofl. gezant te Londen, hem kenbaar maakte de ernstige hoop der regering, dat Rusland geen troepenbeweging naar Gallipoli of naar een andere plaats zou doenwaardoor de gemeenschap der Engelsche vloot bedreigd kan wor den. In Engeland zou men zulk eene beweging gevaarlijk achten voor de veiligheid der vloot. In aanmerking nemende den1 toestandwaarin de ge moederen in Engeland op dezen oogeublik verkeeren, zou Derby niet kun nen instaan voor de gevolgen, die zeer ernstig zouden kunnen worden. MADRID, 15 Februarij. De zitting der Cortes is heden geopend door den koning, die de koningin aan de volksvertegenwoordigers voorstelde en eene troonrede uitsprak, waarin hij o. a. verklaarde: «Met genoegen heb ik ge zien hoe welwillend en tevreden door de natie en de mogendheden de door mij gedane keuze eener gemalin werd begroet: eene keuze, waartoe de hoe danigheden der koningin mij bragtenbeiden zullen wij ons wijden aan het geluk van Spanje. Innig betreur ik het verlies van Paus Pius IX. Ik hoop dat de Voorzienigheid het conclave moge voorlichten bij het kiezen van den nieuwen opperpriester, die tot taak heeft de eendragt tusschen kerk en staat te verzekeren en de vriendschapsbetrekkingen met de mogendheden te handhaven." ST. PETERSBURG, 15 Februarij. De Ag. llusse ziet, in overeenstemming met het Journ. de St. Pél. en andere bladen, in de komst dsr Engelsche vloot in den Bosporusondanks het protest van den Sultaneen schennis van het tractaat van Parijs van 1856. KONSTANTINOPEL, 15 Februarij. De Russen hebben beden een schans bezet, die begrepen is binnen de verdedigingslijn van Konstantinopel. De heer Layard heeft een audiëntie bij den Sultan gehad en dezen Engelauds programma uiteengezet. Ofschoon Oostcnaijk lot het bezetten van Kon stantinopel door de Russen als oorlogvoerenden vertoog heeft ingediend, zal die mogendheid hare tegenwoordige houding niet opgeven indien hel be zetten op vreedzame wijze en met toestemming van Turkije geschiedt. NEW-YORK, 15 Februarij. President Hayes heeft Bayard Taylor tot minis ter in Duitscbland en William Goodloe tot minister in België benoemd. Een Cubaansch blad bevat de vredesvoorwaarden en verzekert dat het oproerbewind als vredesonderhandelaar is opgetreden. LONDEN, 16 Februarij. Een extra-nommer van de Times bevat het vol gende berigt uit Peravan den 15dc°: Men gelooft algemeen dat grootvorst Nicolaas binnen Konstantinopel zal komen, met een gedeelte van het Rus sische leger, maar als gast en als vriend van de Turksche natie en met toestemming van den Sultan. De Russen gelooven dat dit voor Engeland geen aanleiding zal geven tot eenigen casus belli, vooral daar de Engelsche j schepen zich nabij de hoofdstad bevinden, tegen den wensch der Porte. WEENEN. 16 Februarij. Volgens te vertrouwen berigten is het tot standkomen van een congres (geen conferentie) verzekerd, naar het zich laat aanzien te Baden-Baden; de voorslag daartoe is van Oostenrijk uitgegaan. AKADEMIE-NIEUWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16dc" Februarij de P. Zeeman, geb. te Hoorn, in de wis- en natuur kunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De kromme lijnen van de derde orde in de ruimte. Te Leiden terBoekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6