BIJTOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d8 Februarij Ö87SF". 4d. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. licid door 'geene bewijzen worden gestaafd. Alleen wordt daaromtrent mede gedeeld dat voor de exploitatie dier lijnenvoor paardenkoetsiers conducteurs huur van stallen, directie enz., enz, jaarlijks eene som van f 11000 wordt vereischt. Het voornemen bestaat ieder half uur in iedere rigting een wa gen te laten loopenmet inachtneming van de aankomst en het vertrek der stoombooten aan de Zijlpoort en de Hoogewoerdspoort en de treinen van den Holl. spoorweg. Van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur zal dus in iedere rigting 28 maal worden gereden, voor beide lijnen dus 112 maal. Wanneer men nu iederen rid slechts berekent op 4 passagiers tegen 10 cents, dan verkrijgt men 40 cents per rid en 112 keeren daags maakt ƒ44.80 daags of per jaar ƒ16352, zoodat er na aftrek van de exploitatiekosten, ad 11000, voor aandeelhouders zou te verdeelen zijn ruim 7 pCt. of ƒ5352. Om te bewijzen dat 4 personen per rid niet overdreven zal zijnwordt ge wezen op het cijfer der reizigers, die te Leiden aan het station afstappen, welk cijfer in 1876 197,523 bedroeg, terwijl de stoombooten aan de Zijl poort en de Hoogewoerd in 1877 60000 personen aanvoerden. Op die gronden meent de ondernemer de oprigting dezer maatschappij te kunnen beproeven, en de gelegenheid te mogen openen tot deelneming in eene geldleening van ƒ70000, waarvan reeds ƒ7000 geplaatst is. Binnen 14 dagen na het passeren der notariële acte zal 50 pCt. op de aandeelen moeten worden gestort, terwijl binnen eene maand na de kon. goedkeuring de storting van het overige moet geschieden. Inschrijvingen worden aangenomen ten kantoren van de hh. Lezwijn en EigemanSchlette en Zoon, J. la Rivière, C. H. Felix, C. H. G. van den BergC. W. van OvereemIlaarlemsche Bankvcreeniging en G. L. Korsse. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 lot 94 volwassen personen en 22 tot 25 kinderen. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ingevolge kon. besluit van 16 Jan. jl. het opklimmend regt der aangeteekende brieven met aangegeven geldswaardeboven het port in verhouding tot hun gewigt, 2% cent voor elke honderd gulden of ge deelte van honderd gulden van de aangegeven waarde zal bedragen. Voor eene verzending onder een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan vijftien cent geheven. Het geven van een bewijs van ontvang voor aangeteekende brievenhetwelk tot dusver geschiedde door het stellen der handteekening van den belanghebbende in een daartoe strekkend re gister, zal plaats vinden door de onderteekening van een ontvang-bewijs, voorkomende op het formulier van kennisgeving aan de geadresseerden. De onderteekening van dit ontvang-bewijs geschiedt op bet postkantoor in tegenwoordigheid van den ambtenaar met de afgifte der aangeteekende brie ven belast. Het stoomschip Prinses A mali avan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 14 Febr. van Suez vertrokken. Tc Zoeterwoude is op 23 Jan. jl. in beslag genomen een valsche halve gulden met de beeldlenis van koning Willem II, jaartal 1848. Den 4(leD Jan. jl. is door de firma A. Boissevain en C". aan bet post kantoor te Amsterdam afgegeven een aangeteekende brief met bestemming naar Sail Francisco, inhoudende 10 coupons Central l'aciflc, vervallende 1 Jamiarij 1878. elk groot in Hollandsch geld ƒ87.50, welke brief, op bovengenoemden datum van Amsterdam naar Rotterdam verzonden, aldaar niet is aangekomen. Assuradeuren van het stoomschip Madura hebben, door het uitreiken van verschillende geschenken, blijk gegeven van hunne waardering der heldhaftige en gelukkig geslaagde pogingen tot behoud van dat stoomschip, toen lieL op 5 Augustus van het vorig jaar gevaar liep, door broeijing der steenkolen, verloren te gaan. Den gezagvoerder, R, Berkclbach van den Sprenkel, werd eene som gclds aangeboden, terwijl voor den officier N. van Marion, kommaudant van het detachement troepen, dat zich aan boord bevond, en den len luit. E, de Man een prachtig gouden horloge bestemd werd. De bemanning van het schip en de manschappen van het detache ment ontvingen reeds vroeger belooningen. Aan de Amst. C. wordt gemeld dat de heer Victor Driessens ontslag heeft genomen als directeur van het Vlaamsch tooneel te Antwerpen, omdat het hem verboden was geworden met zijn gezelschap in Nederland te gaan spelen. Dit laatste scheen in het belang van de kas noodig te wezen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van burg. en weth. tot het sluiten eener tijdelijke geldleening van 3 millioen, aangenomen. Te Haarlem is gisteren morgen een mandie zich veel schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, in eene tapperij onder het drinken plot seling doodgebleven. Hij was vader van drie kinderen. 's GRAVENHAGE16 Februarij. Tot rijksopziener le kl. op de spoorwegdiensten is benoemd de heer 0. R. I. Viveen, thans rijksopziener 2e ld., en tot rijksopziener 2e kl. de heer J. A. A. Jonkergouwthans rijksopziener 3e kl. Aan den opzigter lc kl. bjj den rijkstelegraaph A. L. Wachter is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. De beschikking van den minister van koloniënwaarbij de civiel- ingenieur A. E. Kempees is gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië, om le worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat daar le lande, is, op zijn verzoek, ingetrokken. Een langdurig getuigenverhoor werd gisteren door het geregtshof te 'sGravenliage gehouden in de zaak van den arbeider S. uit IJssclmonde, wien wordt te laste gelegd voor de regtbank te Dordrecht eene valsche ver klaring te hebben afgelegd in de zaak van zekeren v. E., die beklaagd werd, tijdens hij in Junij jl., bij gelegenheid van de paardenmarkt te IJssel- mondc, door veldwachters werd gearresteerd, aan een van hen eene wonde in het aangezigt te hebben toegebragt door een schop. De veldwachters, ook thans gehoord, hielden vol dat de verwonding door v. E. door een schop was veroorzaakt, maar een elftal getuigen a décharge, bij het voor gevallene aanwezig geweest zijnde, verklaarden óf dat zij het toebrengen van den trap niet hebben gezien óf dat de wonde aan den veldwachter door de sabel van diens kameraad bij het afweren van het groot aantal toeschou wers van het tumult was veroorzaakt. De artsdie de wond van den veld wachter heeft behandeld, deelde als zijne overtuiging als deskundige mede, dat hij wel gelooft dat de verwonding door een sabel is toegebragt en was van meening dat eene wonde, als door hem was waargenomen, niet door een stomp werktuig of door een hak van een laars kan veroorzaakt zijn. De beschuldigde daarentegen bekende thans, dat hij, om de straf van v. E. te verligten bezijden de waarheid eene verklaring had afgelegd. De advocaat- generaal eischte, met het oog op de goede antecedenten van den beschul digde, eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. Als verdediger trad op mr. van Gigch, die tot de vrijspraak van den beschuldigde concludeerde. Eene commissie met den pastoor-deken alhier aan het hoofd heeft de katholieken van deze stad uitgenoodigd Maandag a. s„ den begrafenisdag van den Paus, van hunne deelneming in den algemeenen rouw, met het gebrui kelijk uitsteken der vlag ter halve stok, te doen blijken. ESdELAlfD. LONDEN, 15 Februarij. Volgens een berigt, door de Times uit Konstantinopel ontvangen, zou er, indien de Engelsche vloot niet voor Konstantinopel komt, maar bij de Prinsen-eilanden ankertreden bestaan te verwachtendat Rusland van zijn oorspronkelijk voornemen afziet om Konstantinopel te bezetten, zoodat het gevaar voor verdere verwikkelingen, op dit oogenblik althans, afge wend wordt. De Times beweert dat eene bezetting van Konstantinopel door de Rus sen met het verschijnen der Engelsche vloot voor die stad niet gelijk staat. Integendeel, de schepen zullen bestreken worden door de geduchte batterijen, welke de Turken ter verdediging er van hebben aangelegd, en de Russen daarentegen zouden, de stad bezettende, juist die batterijen in handen krij gen. Het is een ijdel beweren, meent het blad, te zeggen, dat de Russen verpligt zijn de stad te bezetten ter bescherming van de Grieksclie chris tenen want zij kunnen die bescherming op volkomen doeltreffende wijze uitoefenen door te blijven waar zij zijn. Voor het overige weet prins Gort- scliakoff zeer goedzoo gaat het blad voortdat die bewering louter woor denspel is. Indien hij antwoordt, dat Engeland zijnerzijds ook met woorden gespeeld heeft, kan het blad niets daartegen inbrengen. Het beschermen van de Britsehe onderdanenzegt zijis slechts eene der redenen weshalve de vloot naar den Bosporus gezonden werd; en waarom zouden wij niet rondweg erkennen, wat Rusland reeds weet, dat het de hoofdreden niet was? De Standard wil weten dat te Malta een bevel van de admiraliteit is ontvangen dat alle beschikbare schepen aldaar zich onmiddelijk bij het eskader van den vice-admiraal Hornby moeten voegen. De Devastation zou dientengevolge terstond vertrekken. Te Chatham, Portsmouth, Sheerness en Devonporl is het personeel met 1000 man versterkt, om de in aanbouw zijnde oorlogschepen zoo spoe dig mogelijk gereed te krijgen. Te Chatham wordt thans de laatste hand gelegd aan vijf zeer groote pantserschepen. Ook is de Britsehe vloot dezer dagen versterkt met twee groote oorlogschepen. De admiraliteit heeft nl. twee schepen aangekochtdie te Londen voor rekening van de Turksche regering waren gebouwd en opgetuigd, en er wordt onderhandeld over den aankoop van een derde schip. In de arsenalen te Woolwich worden on noemelijke hoeveelheden munitie vervaardigd. Graal Russell, thans 85 jaren oud, lijdt aan algemeene verzwakking, zoodat men zijn einde spoedig te gemoet ziet. Gedurende het jaar 1877 zijn door de Engelsche redding-maatschappij 841 menschenlevens en 35 schepen gered. Verder heeft de maatschappij belooningen uitgereikt voor het redden van 200 levens door visschers. Uit Cairo meldt men: Een groot aantal schuldeischers van de Egyp tische regering heeft tot de consuls het verzoek gerigt, de bij besluit van den khedive, van 29 Jan., benoemde commissie van financieel onderzoek met raad en daad te ondersteunen. De adressanten wijzen op de nood zakelijkheid, om de werkelijke hulpbronnen van den staat uit te breiden en de dienst van de staatsschuld op een vasten grondslag te vestigennadat de vorderingen van alle andere crediteuren afgedaan en de behoorlijke gang van de dienst geregeld zullen zijn, W 85. A. N li a M M. In de kamer van afgevaardigden is ingekomen een wets-voorslclge- tcekend door leden van de regler- en de linkerzijde, hetwelk ten doel heelt aan de officieren van het leger een tegemoetkoming loc te staan voor hun eerste uitrusting. Deze tegemoetkoming zou bedragen 300 Ir. voor de offi cieren van de niet-bereden wapens en 500 fr. voor die van de bereden troepen. De adressanten geven in de toelichting van hun voorstel te ken nen, dat verscheidene personen, bekwaam en geschikt om de épaulet te dragen, van deze onderscheiding afzien, uithoofde van de kosten, waartoe de betrekking van officier hen zou verpliglen. en waarvan de aanschaffing van een uniform het grootste bezwaar is. De generaal d'Abzae is Donderdag van Parijs naar Rome vertrokken, ten einde aldaar den maarschalk de Mac Mahon bij de uitvaart van den Paus te vertegenwoordigen. De Figaro zegt in eene beschouwing over den tegenwoordigen toe stand in het OostenWij willen niet in herinnering brengen het gebeurde te Navarino, waar één enkel kanonschot zonder daartoe gegeven bevel ge-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5