- Dooi', de policie alhier wordt proces-verbaal opgemaakt legen een zestal jongens (lotelirigen), die jl. Dingsdag namiddag in beschonken toestand aan den Singel lusschen de Hoogewoerds- en Koepoorten een heer hebben aangerand. - Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 13 Febr. van Napels vertrokken. De Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is op 13 Febr. van Port Saïd vertrokken. Naai men verneemt is op het verzoek van vóór de laatste wetswij ziging gepensioneerde onderofficieren en militairen van minderen graad, die zich tot den minister van oorlog gewend hebben met hel verzoek om. wat hun pensioen betreft, in het genot te mogen deelen van de betere bepa lingen der nieuwe wet. afwijzend beschikt. De minister heeft echter be loofd, deze militairen zooveel mogelijk nog in rijks-instellingen te zullen plaatsen. Volgens den iS'ederl. Financier is een ontwerp tot uitgifte ecner staats- lecning bij den raad van state in behandeling, om weldra aan het oordeel der kamers te worden onderworpen. Men spreekt van eene uitgifte van 40.000,000 a 98 pCt.dragende 4 pCt. rente en aflosbaar a pari bij uilloting. Natura Artis Maeislra te Amsterdam heeft een zwaar verlies geleden door den plolselingen dood van de twee zeeleeuwen, welken men aan kwaad willigheid toeschrijft. Deze twee zeldzame dieren waren voor duizenden guldens uil Australië overgebragt. Te Zaandam is door de policie een persoon in hechtenis genomen, beschuldigd van den brand, die Dingsdag morgen in zijne woning was ont staan maar in tijds gebluscht werdte hebben aangestoken. Te Monnikendam zijn tot predikanten beroepen de hh. I Montagne, te VVoudsend, en N. Osti, te Warmond. Het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe hield dezer dagen eene vergadering te Hoogeveen. In behandeling kwam het aanbod van mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk. te Zwolle, om aan het genootschap eene som van ƒ2500 te schenken om deze te beleggen, ten einde door rente op rente een kapitaal te vormen, waaruit over 160 jaren eene paardenstoeterij zal worden opgerigt. De voorzitter deelde mede, dal eene commissie uit het hoofdbestuur eene zamenkomst had gehad met den heer de Vos van Steenwijk. ten einde zoo mogelijk te verkrijgen, dat hel tegenwoordige geslacht, althans een niet zoover verwijderd geslacht als over 160 jaren zal bestaan, voordeel van deze schenking zal kunnen heb ben. De heer de Vos van Steenwijk had evenwel gemeend niet tot eene wijziging van de bepalingen, aan de schenking verbonden, te moeten be sluiten. Men heeft niettemin de schenking dankbaar aangenomen. Te Tilburg is eergisteren brand ontstaan in de weefkamer van 11. Verhoeven, op het Korvel. De weelkamer is grootendeels vernield. Door dien de brandspuit spoedig aanwezig was mogten het woonhuis en het grootste gedeelte van den inboedel behouden blijven. Door den heer Rauch. inspecteur van policie te Vlissingen, is Zondag avond eene vrouw op hecterdaad betrapt, terwijl zij op hare kamer als kaartlegster fungeerde. Terwijl zij de toekomst voorspelde aan een vrij groot aantal jonge dametjes en vrouwen, trad de inspecteur, vergezeld van een agent, de kamer binnen en legde beslag op de kaarten. Men kan zich voorstellen, welk een ontsteltenis deze ongenoode gasten onder de toekomst- onderzoeksters teweegbragten. Daar van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakt is, zullen zij later nog wel eens bijeen moeten komen, maar dan aan het bureau van policie om getuigenis der waarheid af te leggen. In bcrigten uit den Oranje-Vrijstaat komt de volgende tijding uit Heilbron, van 20 December, voor: Na het aanbreken van eer. fraaijen dag kwam des namiddags ten 5 ure een zwarte wolk te voorschijn, waarna weldra een zuidwestenwind al de losse goederen, zooals kisten, zeilen enz, wegvoerde Een weinig later woedden hagel en regen, leder werd voor drie achtereenvolgende uren aan het werk gehouden, om liet water, dat zelfs door de waterdigste huizen kwamuit te scheppen, Groote schade is er toegebragt; er is geen tuin noch tuinmuur meer. Ook hebben de om streken >eel schade geleden, daar er verscheidene paarden ossen en schapen, alsook deuren van woonhuizen aangespoeld zijn. Met genoegen geven wij ecu kort verslag over het concert, gisteren avond door de maatschappij tot bevordering van toonkunst gegeven. Het eerste nommcr. de Cantate van Bach. «Holtes Zeit", is met al hare groote moeijelijkheden uitstekend door koor en solisten gezongen. Vooral het koor voor bas «Bestelle dein Ilaus" was vast ingestudeerd en klonk prachtig. Hierna trad mej. Vellman, die hare welwillende medewerking beloofd had, op en speelde op den prachligen aliquot vleugel van Bliithner de «Andante Spianalo" en «Polonaise" van Chopin. Vooral hare uitmuntende techniek werd zeer hoog geroemd, en de grootste blijken van dankbare waardeering werden haar door het publiek gegeven. toen zij na de pauze de drie gean nonceerde stukken van SchumannChopin en Paganini-Liszt gespeeld had. Het «Motet" van Arcadelt. wat direct op den eersten bas-solo volgde, werd door het koor zóó gezongendat het publiek niet ophieldvoordat het. een tweede maal het «Ave Maria" gehoord had. Zoo ook voldeden liet «Madri gaal" en hei «Ave Vernui". welk stuk het eerste nommer na de pauze was, zeer goed. Nog blijft over hel bespreken der solistenvan wie wij slechts ccn naam zullen noemen, omdat die geannonceerd was. terwijl wij het ge zang der anderen, ofschoon wij uit bescheidenheid aeen namen noemen, niet zullen vergeten. Wij beginnen dus met den bas. Het volle en schoone geluid, wat meer naar een prachligen baryton dan op een bas in timbre geleek, kwam schitterend uit in dc «Messias" en den bas-solo der «Kerst- Cantate". De Leidsche tenor dc Goey werd met gejuich ontvangen en kweet zich uitstekend van zijn laak. Het recit. en de aria uit de «Iphige- nia auf Tauris" zijn door hem prachtig gezongen. Verwondering was op de gezigten te lezen, toen mej. Vellman zich schaarde aan de zijde der sopraan en met een heerlijke slem haar alt-solo zong in de «Kerst Cantate". Nog vermelden wij den tenor-solo in de «Kerst-Cantate": «Maar 't zaad was ge strooid in de bloedige voor", wat een der lichtpunten van den avond mag heeten. Wij vermelden, zooals wij zoo pas zeiden, echter uit bescheiden heid den naam niet van den uitnemenden solist. De andere alt, eene wel bekende zangeres uit Leiden, verdient ten volle waardeering voor haar zin gen in de «Cantate" van Bach, zoowel als in de «Kerst Cantate". Zoo ook worde der sopraan een compliment gemaakt. De «Kerst-Cantate" heeft in liet geheel gisteren succes gehad en aan den directeur, tevens componist van dit werk, den heer de Lange, door het publiek na af'oop teruggeroe pen, werd eene warme en verdiende hulde gebragt. 's GRAVENHAGE, 14 Februarij. Z. M. heeft bekrachtigd de door den gemeenteraad van Amsterdam gedane aanstellingen van 'dc lib. A. J. van Pesch, dr. .1. Verdam en W. Stoeder tot hoogleeraren bij dc universiteit aldaar. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzer J. Borgesius, de hulponderwijzer A. Bijvoet en de hoofdonderwijzer J. J. Werst, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te wor den benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor de dienst daar te lande. Eergisteren is hier ter slede in hechtenis genomen een dame, geschei den echtgenoote, tot den deftigen stand behoorende, onder verdenking van een poging tot vergiftiging te hebben aangewend. Naar men aan het Dbl. mededeelt was het object van de handeling een heermet wien de ver dachte in zeer vriendschappelijke betrekking heeft gestaan, maar die aan leiding tot jaloesij schijnt te hebben gegeven. liet corpus delicti is. naar men zegt. een fleschje, welks inhoud ten ge- bruike werd toegezonden. Er schijnen echter redenen te hebben bestaan om niet tol dal voorgesteld gebruik over te gaanalvorens zich van de onschadelijkheid van liet vocht te hebben overtuigd, terwijl dan ook, bij het dientengevolge ingesteld onderzoek moet gebleken zijndal dit vocht giftige bestanddeelen bevatte. Bedoelde dame. freule P. geb. v. d. S is op last der justitie naar hel huis van arrest overgebragt. BUITEN LAM>SC11E BEHiGTEN k «3 k ïv n. LONDEN, 13 Februarij. Dc dagbladen wijden uitvoerige beschouwingen aan de weigering der Porte oin dc Engelsche vloot door dc Dardanellen te laten passeren. Velen zien daarin eene schending van Engelamls eer. De Morning Post stelt lord Derby daarvoor verantwoordelijkomdat hij het nemen van dien maat regel te lang heelt tegengehouden. De Standard laat zich over de zaak aldus uit: Wij kunnen niet met geweld naar Konstanlinopel gaan. omdat wij niet alleen in, maar ook uit de zee van Marmora moeten kunnen komen en dat. als wij er eens in waren, de kanonnen en forten aan de Aziatische, zoowel als aan de Euro- pesche zijde zeer wel in het bezit van Rusland kunnen geraken. Indien Turkije ons dus de toestemming weigert om onze vloot door te laten, moeten wij andere middelen aanwenden, om de Turken en Bussen beiden tot rede te brengen. En dit is gemakkelijk genoeg. Wij kunnen Mitylene en Caudia bezetten en Egypte losmaken van Turkije. Wij kunnen Thcssalië, Epirus en Macedonië aan de Grieken geven, en Egypte welligt zelf annexeren. Rusland zouden wij, zelfs al mogen wij de Dardanellen niet binnenloopen, pat zetten, door te beletten, dat eenig Turksch of Russisch schip de Darda nellen in- of uitging, onze vloot zou den geheelen uitvoerhandel van Zuid- Rusland met éc'n slag vernietigen. Wij zouden maken dat noch Turkije, noch Zuid-Rusland een schepel graan kon uitvoerenof een baal koopwa ren kon binnenkrijgen: want wij zouden de Middellandsche Zee voor beide rijken eenvoudig sluiten. De commissie voor de noodlijdenden door den hongersnood in Britsch- lndië heeft de lijsten van inschrijving gesloten met een totaal bedrag van 510.000 Te Belfast hebben niet minder dan lie;i firma's in granen de betalin gen gestaakt, liet totaal passief bedraagt plus minus 200,000 Uit New-York wordt berigt dat lusschen den 13J'° en den 161"1 Febr. twee zware stormen, vergezeld van hevige regen, sneeuw en hagcl.de Britsche kusten zullen teisteren. Ook m den Atlantischen Oceaan op 40° Noorderbreedte zal men sneeuwstormen waarnemen. Gedurende de volgende week zal het weer slecht zijn. V fX. NI Ui Hl M,. In de kamer van afgevaardigden heeft graaf de Mun zijne verontwaar diging aan den dag gelegd over een artikel, vol van de hcfiigsle lasteringen en grofste beleedigingen tegen de r. k. kerk, in le Réreil verschenen, kennelijk afkomstig van een der afschuwelijkste medepligtigcn van de Commune. Hij vroeg of de minister van bimienlandsche zaken op die wijze dc katholieke godsdienst wilde laten honen en Europa wilde doen geloo- ven, dat Rochelort straffeloos in Frankrijk de kerk en het Pamdom kan beleedigen. Dc minister van jusiilie antwoordde, dat hel gouvernement geenerlei schandaal, geen vergrijp mei zijn verantwoordelijkheid dekt. Het bewust artikel is werkelijk door het O. M. strafbaar geoordeeld en de justitie heeft de zaak in handen. De senaat heeft geweigerd een voorstel in behandeling te nemen, strekkende om in de bagno's de lijfstraffen af te schaffen. De heer Bardoux. minister van onderwijs, zal. naar men zegt. weldra een wets-ontwerp aanbieden omtrent de stichting van een natuurkundig observatorium in het oude paleis de Meudon, waar men een telescoop van zeer grooten omvang zal plaatsen. De heer Janssen, directeur van dit observatorium, zou zich in het gerestaureerde kasteel vestigen. De herstel ling zal aan het monument zijn bouwkunstig karakter teruggeven, en om-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2