HU ITUN I ,ANI >SC1 IK MUIUGTUN PER TELEGRAAF. tol tweeden klerk bij zijn departement benoemd J. P. II. Vertinte jt-flravpjihage. - De pleidooijen, lieden in twee zaken voor het geregtshof te 'sGraven- hage gevoerd, waren een vervolg op eene reeds vroeger door het hof besliste qnaestie. Zij betreft namelijk den brand, waardoor het stoomschip Willem IIIvan de stoomvaartmaatschappij "Nederlandvoor eenige jaren in open zee werd getroffen. Zooals werd medegedeeld, stelde een der inladcrs van goederen, de heer Muller Ie Amsterdam, tegen den schipper eene actie in tot schadevergoeding wegens het door den brand verloren gaan van zijne vracht. Deze vordering werd echter in eersten aanleg door de regtbank te Rotter dam ontzegddaar zij met den schipper van meening was dat de brand aan overmagt moest worden toegeschreven en de schipper voor overmagt niet kon worden aansprakelijk gesteld, liet voormalig provinciaal geregts hof in Znidholland nam evenwel eene andere beslissing en oordeelde, dat brand niet altijd per se overmaat oplevert, maar dat schuld of na latigheid van den schipper daarvan wel als oorzaak kan worden aangemerkt. In cassatie bevestigde de hooge raad 's liofs beslissing en derhalve werd ka pitein Oort tot schadevergoeding veroordeeld. De vordering, thans door den zelfden inlader ingesteld, had geheel dezellde strekking, maar werd verge zeld van een tweeden eisch tegen den schipper en de stoomvaart-maatschappij, uitgegaan van de vcrzekerings-maatschappij "Forluna" te Berlijn, die de assurantie-penningen aan den inlader heeft uitbetaald en deze gelden nu op de wederpartij tracht te verhalen. Voor de verschillende partijen traden in deze zaak op de hh. m". Rochusseu, van Slipriaan Luiscius en Knottenbelt, van Rotterdam. KKObLt Ni O. LONDEN, 12 February. Over het doorlaten van de Engelsche vloot door de Dardanellen heeft men, na de jongste ministeriële verklaringen, niets naders vernomen. Aan Oostenrjjksche schepen zounaar men verzekertde passage vergund zjjn. De correspondent van de Times te St. Petersburg schrijft: De Russi sche regering wenscht ernstig verdere verwikkelingen te voorkomen en wel zoo spoedig mogelijk een duurzamen vrede gesloten te zien. Echter is het te vreezen. dat de Engelsche en Oostenrjjksche kabinetten wat te veel op dezen geest van verzoening bouwen en Rusland in eene positie brengen zullen, waarin het voortzetting der vijandelijkheden als het eenige middel beschou wen zal, dat met zijne eer overeen Ie brengen is. In het algemeen zou een oorlog met Engeland zeer populair zjjn en in het kleine kringetje, dat invloed op de buitenlandsche politiek oefent, zijn er velen, die op krach tige maatregelen aandringen. Het oogenblik is kritiek. Niet slechts eene vjjandige daad, maar zelfs een gering gemis van tact van de zijde der Engelsche regering, zou ernstige gevolgen na zich kunnen slepen. -• Zaturdag avond is er in Cremorne Gardens te Londen eene groote meeting gehouden, waarop minstens 5000 personen tegenwoordig waren. De heer Goutts Lindsay nam het voorzitterschap waar; onder de sprekers waren eenige parlementsleden. Zich verstaanbaar te maken was bijna on mogelijk; de motiën werden op een groot zwart bord geschreven en dan met gejuich of afkeuring begroet. Soms werd ook eenvoudig een naam, bjjv. Beaconsfleld of Gladstone, op het bord geschreven om toejuiching of ge sis te lokken. Er werden krachtige moliën ten gunste van de buitenland sche politiek der regering nitgebragt. De stemming was over het geheel zeer oorlogzuchtig. -- Volgens berigten uit de Kaap over Madeira, zijn op 15 Januarij de Kaffers met groot verlies door de Engelsche kolonisten geslagen. De over- winnaars maakten 25000 stuks runderen en schapen buit. fKANHHIJ M. De regering heeft bij de kamer ecu wets-ontwerp ingediend, waarbij aan den president der republiek, ter gelesenhcid van de tentoonstelling, 000.000 fr. voor de representatie-kosten toegekend wordt: aan de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw en koophandel, elk 250,000 fr. en aan de overice ministers, zoomede aan de voorzitters der beide kamers, ieder 100 000 fr. Zondag II. is de zoo gunstig bekende physioloog Claude Bernard in 75-jarigen ouderdom overleden. Op voorstel van den minister van onder wijs heeft de kamer 10000 fr. beschikbaar gesteld voor zijne begrafenis. De bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, heeft naar aanleiding van het overlijden van den Paus een herdelijken brief tot de geestelijken en de geloovigen zijner diocese gcrigt. Van den algemcenen toestand, te midden waarvan de Paus is heengegaan, geeft de bisschop in zijn schrjjven de vol gende schels: In de doorlachtigste der katholieke natiën, Frankrjjk, de revolutie en de goddeloosheid op ontzaggelijke morele en materiële bouw vallen verheven; in het hart van het oude Europa eene andere groote katho lieke mogendheid. Oostenrijk, vernederd; in het vereenigde Duitschland en evenzoo in de Uelvetiscbe republiek, het protestantisme, door onze rampen magtiger dan ooit. een verblind en heftig vervolger geworden; Rusland te Konstanlinopel; in hei treurig Italië, te Rome zelve, eveneens vervolging, behendiger. m*ar niet minder zwaar; en de onafhankelijkheid des Patise- fijken Stoels geschonden, de verkiezing van den nieuwen opperpriester prijsgegeven aan de willekeur der regering, welke thans de handlangster is vat) dat rijk, zoo fel tegen de kerk gebeten. Don Carlos heelt te Parijs weder eene bijeenkomst gehad met de koningin moeder van Spanje. IT A LI E. Het publiek wordt op het Vaticaan toegelaten, om het lijk van den Paus te hezigtigen. Het is tentoongesteld op een praalbed, bekleed met rood zijden damast. De handen zijn gevouwen over een gouden crucifix, rustende op de borst. Het hoofd rust op een rijk getooid fluweelen kussen de wangen zjjn, volgens gebruik, met een zachlroode verw gekleurd, om aan het ligchaam een schijn van leven te geven. De gouden myter dekt het hoofd. Het ledekant is omgeven door een jjzeren lick; maar de voelen komen het ledekant uit lot aan het hek. om het volk in de gelegenheid te stellen de voeten te kussen. Twee officieren van de adellijke garde, in scharlaken uniform en met vergulden helm op hel hoofd, staan dag en nacht, ieder aan eene zijde van het ledekant. niet ontbloot zwaard als wachters. De kapel is verlicht door twaalf zilveren kandelabres, zes voel hoog. Men verzekertdat de kardinaal-kamerling Pecci het voorstel verwerpt om van het Vatikaan de vlaggen der katholieke mogendheden ail te steken, aangezien de Italiaansche regering alle noodige maatregelen heeft genomen tot handhaving der orde, welke overigens, naar het zich laat aanzien, geenszins zal gestoord worden. Niettemin wordt het garnizoen van Rome door de regering versterkt. De bijeenkomst van het conclave is bepaald op 17 dezer, welk ook het aantal dan aanwezine kardinalen moge zijn. De liberale kardinalen stellen, behalve mgr. di Pietro. mg'. Caterini op den voorgrond. Bjjna al de intransigenten zijn voor mg'. Bilio. blIITSGHLAIVO. De keizer heeft kwijtschelding van straf verleend en schorsing der strafvervolging gelast ten opzigte van alle dienstpligtigen uit den Elzas en Lotharingen, die zich aan de krijgsdienst onttrokken hadden, indien zjj zich vóór 1 September e. k. nog vrijwillig aanmelden. TIIRHIJE. Uit Konstantinopel meldt men datovereenkomstig de bepalingen van den wapenstilstand, Widdin, Rustschuk, Silistria, Belgradchik en Erzerum den 8slt" Februarij door de Turken ontruimd zjjn. De troepen uit Rasgrad en de Turkschc autoriteiten uit Rustschuck begeven zich naarSchumla. Ook de gcheele verdedigingslinie van Konstanlinopel werd van Bujuk-Tschekmedje tot Derkos ontruimd, daar deze positiën binnen de 19 kilometer b-eede neutrale zone liggen, welke zich van Bujuk-Tchekmedje tot Akbunar uit strekt. Tschataldja, het vooruitspringende centrum der linie, is door de Russen bezet. Volgens berigten uit Konstanlinopel was het op 9 Febr. aldaar vol maakt rustig; Russische officieren gingen ongehinderd uit en in de stad. De spoorweg naar Adrianopel zou den volgenden dag weder worden geopend. De voornaamste steden van het thans aan Rumenie behoorende Bessa- rabie beginnen hunne stem te verheffen tegen het wederafstaan van deze land streek aan Rusland Petitiën in dien zin circuleren te Ismail en in andere havens aan de noordelijke monden van den Donau. De Rumeensche bladen, zoowel in Bucharest als elders, ondersteunen die beweging. LONDEN12 Februarij. Vier pantserschepen van het Kanaal-eskader heb ben per telegraaf last ontvangen naar Gibraltar te stevenen, ten einde daar instrucliën in te winnen. In eene diplomatieke correspondentie komt de depêche voor van lord Loftus aan lord Derby, van 9 dezer, houdende het antwoord van prins Gortschakoff betreffende den wapenstilstand. Prins Gortschakofï verklaarde dat de militaire demarcatie-linie, vóór den wapenstilstand gelrokken, vast gesteld was tusschen de Turksche en de Russische autoriteiten, en dat dit eene quaestie was, die uitsluitend de oorlogvoerenden aanging. POLA, 12 Februarij. Het Oostenrjjksche oorlogsschip Kuiser Max is heden naar de Levant gestevend. Het pantser-fregat Uabsburg met admi raal Barry volgt waarschijnlijk morgen. LONDEN, 12 Februarij. In het hoogerhuis heeft lord Richmond eene bill ingediend tot wering van de runderpest. Zij verbiedt niet den invoer van vee uit Rusland, Duitschland en België, doch laat den geheimen raad de bevoegdheid om invoer van vee te verbieden uit landen waar de runderpest heerscht. Het buitenlandsch vee zou op de plaats van landing moeten ge- slagt worden, behalve wanneer liet hestemd is tot tentoonstelling of fokkerij. LONDEN, 13 Februarij. In het hoogerhuis zeide lord Derby, in antwoord op eene vraag van lord Granville, dat hij Donderdag aan het huis hoopte te kunnen mededeclen, dat de vloot niet ver meer van Konstantinopelof vóór die stad zou wezen. Al de mogendheden hadden zich bereid verklaard tot deelneming aan eene conferentie. De eenige zwarigheid lag in de keus van de plaats der bijeenkomst; doch die zwarigheid achtte hij niet groot. Omtrent de beweging der Russische troepen wist de minister slechts wat in Gortschakofï's circulaire gemeld stond. Het uitzenden van Fransche en Italiaansche vloten was gestaakt, vermoedelijk omdat de firmans tot door- togt niet verkregen waren. LONDEN, 13 Februarij. In het arsenaal te Sheerness zjjn heden alle werklieden begonnen boven den gewonen tijd te arbeiden; ook zijn talrijke arbeidskrachten aan het werk gezet tot spoedige voltooijing van vier kanon- neerbooten. WEENEN, 13 Februarij. Frankrijk en Italië hebben hunne vloten niet uitgezonden uit hoofde van de betrekkelijke rust te Konstantinopel. Oos tenrijk bewaart tot dusver steeds dezelfde gereserveerde houding. KONSTANTINOPEL. 11 Februarij. In de kamer van afgevaardigden heelt Vefik-EDcndi verklaard dat binnen vier dagen de vredesvoorwaarden aan de kamer medegedeeld zullen worden, en dat, indien de Engelsche vloot door de Dardanellen komt, de Torte hiertegen protesteren en de verantwoordelijk heid op Engeland werpen zal. Sadullah-bcy, gezant te Berlijn, is lot tweeden gedelegeerde benoemd, ter vervanging van Sadyk-pacha. Layard, de Britsche gezant, heeft de vloot niet tegengehouden; admiraal Hornby trok naar Itesika terug, na de aiededoeling van den gouverneur der

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2