Z(l<i-klftSTUEBI1TES smunmiÊXMmmmmmmnmggMmgm® PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. dc wapenstilstand is tot stand gekomen. Het bevel tot liet slaken dei- vijandelijkheden zon onmiddellijk naar alle legerafdeelingenalsook naar den Caucasus, worden algezonden. Alle vestingen aan den Donau en Er- zerum zullen door de Turken worden ontruimd. Wat aanleiding heelt geseven tot den langen duur der onderhandelingen, in weerwil van de toegeefelijkheid der Porte, is nog niet bekend geworden. Niet onwaarschijnlijk is het dat beide partijen aan de vertraging schuld hebben. Rusland wilde vooraf goede stellingen innemen en Turkije meende nog altijd dat er een lichtstraal uit Londen zou oprijzen. Bazardjik werd in den nacht van 20 op 27 Januarrj door de Turken ontruimd, die op Varna terugtrokken, en den volgenden dag door troepen van generaal Zimmermann bezet. Drie moskeen, eene Armenische en eeue Btilgaarsche kerk en de proviand-depots werden door de Turken in brand gestoken, maar dc bevolking bluschte den brand; 3000 Btilgaarsche en 150 Mahomedaansche famiiiën bleven in de stad, terwijl in een hospitaal van dc Turksche Roode halve maan 250 zwaar gewonde Turken, 11 Egypte- naars en 70 Bulgaren aangelroflen werden. Uit een overzigt betreflende hel aantal troepen, waarover de regering op bet einde van Januarij kon beschikken ter verdediging van de hoofdstad -teeen een oprukkenden vijand, blijkt: lu. dat bij Tsjataldsja staan ruim 2000 man uit Adrianopel, ruim 3000 Circassiërs en Basji-boezoeks. iets meer dan 15000 man troepen, die te Konstantinopel hierbij gevoegd maken 28 bataillons uit, en zoo ongeveer 5000 man Egyptische troepen van de brigade Rasji, vormende een totaal van 25000 man; 2". te Konstantinopel bevinden zich ongeveer 30000 man nog ongeoefende troepen3°. te Goem- seldsjina liggen 20000 man. en 6". te Kawala insgelijks 20000 man. welke per stoomschip langzamerhand naar Konstantinopel zullen worden overge voerd, alles te zamen genomen uitmakende een strijdmagt van 95000 man. waarvan misschien wel de helft kan worden afgetrokken als van onwaarde. Volgens den berigtgever van de F oss. Zeit. te Bucharest heelt de heer IgnatiefT aldaar onderhandeld over de teruggave van een deel van Bes- sarabië aan Rusland. De Russische regering, zeidc hij, verlangt niet de monding van den Donau, maar slechts een afstand van het noordelijk ge bied bij Kilia tot aan de I'ruth. Deze eisch is een persoonlijke zaak van eer des keizers, die den afstand, bij het Parijsche vredesverdrag bepaald, als een beleediging beschouwt indertijd door Napoleon tegen de geschied kundige herinnering van 80 milliocn menschcn gepleegd. Rusland wil de Donau-vestingen niet slechten en niet bezetten; het verklaart plegtig geen duim breed gronds in Europa te willen veroveren. De vaart door de Dar- danellen zal slechts aan oeverstatenaan niemand anders, geoorloofd zijn. De Jhooldzaak is de gevolgen van den Krim-oorlog weder goed te maken. Aan de conferentie over de Dardanellen moet eene bijzondere verstandhou ding met Turkije voorafgaan. Ilij had eenige ervaring van conferentiën opgedaan; zonder eene afzonderlijke overeenstemming als grondslag was eene conferentie onzin. Van de hoogten van Konstantinopel zou de vrede worden voorgeschreven. Een korte inlogt binnen Konstantinopel moest om de militaire eer gevorderd worden. Het was zijne overtuiging, dat Duitsch- land en Rusland, met elkander vebonden, den wereldvrede zouden hand haven. De Dardanellen, Bessarabië en eene oorlogsschatting door Armenië, ziedaar Ruslands eischen. Te Belgrado hebben de vredes-voorwaardenvoor zooverre die bekend zijn, een slechten indruk gemaakt. OOST-IKDIE BATAVIA. 28 December. Op 26 Dec. is alhier het B4» bataillon uit Atchin teruggekeerd. Vol gens het A. D. moet men daarbij denken aan het overschot van een batail lon. ongeveer 300 man, waarvan nagenoeg de meesten wegens ziekte toch geëvacueerd zouden worden. De booten der maatschappij /'Nederland" zullen voortaan over Pcnang in plaats van over Padang varen. Te Padang blijft de gezondheidstoestand ongunstig. Er is schier geen huisgezin aan te wijzenwaar niet een of meer huisgenoolen door de koorts zijn aangetast. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den klerk op het resid.-kantoor te Serang J. F. van Guch; aan den adsist.- resident van Boeleleug (Bali) W. Voiite. Ontslagen: eervol, de benoemde adsist.-resident van Bodjonegoro F. L. WaltendorlT; de controleur 1' kl. C. L. de Vries; de opzigter 2" kl. bij den waterstaat E. C. L. Jansen: de ge wezen boschwachter 1* kl. bij de specerij-cultuur te Banda D. Jansen. Be noemd tot adsist.-resident van Bodjonegorode adsist.-resident van Blora .1. Muilemeister; lot resident van Madioen, de adsist.-resident van Benkoelen A. G. G. Peltzer; bij het binnenl. bestuur op de bezitlingen buiten Java en Madura, tot controleur 1' kl.de controleur 2' kl. E. A. Taylor Weber; tot controleur 2' kl.de le commies ter algem. secretarie I. J. J. Snelle- brand; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, lot controleur 1' kl. de controleur 2kl. J. M. G. Numans; tot controleur 2e kl.de adspir.- controleur P. J. Voorstad; lot adspir.-controleur, de ambtenaar op wacht geld J. de Koek; bij den waterstaat enz., tot opzigter 2' kl.de opzigter 3° kl. P. A. C. Peelers; tot opzigter 3e kl.J. F. L. N. Fransz; tot com mies op het adsist.-resid.-kantoor te Sampang, de ambtenaar op wachtgeld 1'. C. van Ossenbruggen. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den dirig. officier van gezondh. 2' kl. E. van Hengel Benoemdtot 2"' luit.-kwartierm.J. C. Palm en D. C. Achenbach: tot onderopzigter over de smeden-vuurwerkers bij den artill.-constr-winkel te Soerabaija, de onderopzigter 2» kl. bij die inrigting H. J. van der Beest. Bevorderdbij de mil. administr., tot 1'° luit.-kwartierm., de 2° luit.-kwartierm. E. tl. Vemer. Vergund: om na expiratie zijner detachering naar Nederland terug te keeren, aan den kapt. der inf. van het Ned. leger J. II Bnrghgraef. en aan den voor den tijd van vijf jaren van het leger in Nederland b(j dat in Ned-lndie gedet. kapt. der inf. J. P. Jonxis, om. wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. LONDEN, 4 Februarij. De hertog van Northumberland is zegelbewaarder in het kabinet getreden, king door lord Beaconsfield waargenomen. PARIJS, 4 Februarij. Eene dépêche uit Wcenen in den Temps meldt als zeker dat al de mogendheden het voorstel van Andrassy betreflende het bijeenkomen van eene conferentie hebben aangeuomenen dat zij te Weenen zal gehouden worden. als geheim- Tot dusverre werd deze betrek- PETERSBURG, 3 Februarij. Officieel berigt. Heden ontving generaal StrukofT van den vice-consul te Rodosto schriftelijk verzoek zich ten spoe digste daarheen te begeven om de stad te redden van plunderen. StrukofT verliet dadelijk Assoil en ging naar Rodosto. In den avond van denzelfden dag rukte hij met de voorhoede van Luleh-Burgas naar Tschorlu op. Volgens zijne mededeeling hebben de Muzelmannen, die bij massa's vlugtien, zich schuldig gemaakt aan brandstichting, plundering en andere daden van geweld en moord. KONSTANTINOPEL, 2 Februarij. De voorloopiïe vredesvoorwaarden zijn: varheffing van Bulgarije tot een vorstendom; oorlogsschadeloosstelling in geld of vergoeding in grondgebied; onafhankelijkheid van Rumenië. Servië en Montenegro, met uitbreiding van grondgebied; hervormingen in Bosnië en de llerzegowina; tussclien den Sultan en den Gzaar later vast le stellen bepalingen betredende de Dardanellen; ontruiming van dc vestingen. AARDRIJKSKUND E. "Papa, wilt u mijn charade eens zien? vroeg gister avond mijn jongste dochtertje. Heel goed. Fiene, maar zal ik haar kunnen raden? O! dat ge loof ik wel, Papa, zij is heel eenvoudig en 't komt daarbij meer aan op wat men niet ziet dan op wat men wel ziet. Wij zouden aan de charade gaan, toen 't Nieuws van den Dag kwam, met de kaartjes N°. 10 eu 11 van Westelijk en Oostelijk Noord-Duitschland. Op N'. 10 neemt het getal breedte-graden af. naarmate men noordelijker zoekt, en ook de lengte graden zijn fantastiesch. Op N°. 11 is dc schaal van goede kaarten gehuldigd //Och kom toch, Papa, laat die kaarten rusten en kijk nu naar mijn charade. Zie hier is zij: //Eenin den bek". Ik zal 't u maar zeggen, Papa. In die spatie tussclien Een cn in den bek ziet men geen gegeven paard, dus: //Een gegeven paard ziet men niet in den bek". Ik liet Fientje niet merken hoe laf hare charade is, maar kon toch lachen omdat zij zoo goed bij dc kaartjes te pas kwam. TORCAMER. Burgerlijke £Stanb. ONDERTROUWD: G. P. Wenling, jm. 27 j. en C. M. Wolterbcek, jd. 26 j. D. R. Kruyt, jm 28 j. en E. J. S. dc Geus, jd. 28 j. I. Imans, wed'. 53 j. en J. Koet, wed'. 58 j. A. Haak, jm. 27 j. en M. van der Vlist, jd. 34 j - W. Bon, jm. 23 j. en 11. Chaudron, jd. 22 j. - J. J. Godjjn, jm. 43 j. en A. Zirkzee, jd. 29 j. D. Blansjaar, wed'. 32 j. en J. E. van Werkhoven, jd. 32 j. - W. van Weeren, jm. 20 j. en C. Tegelaar, jd. 22 j. M. van den Berg. jm. 27 j. en P. van der Leek, jd. 25 j. G. Logeman, jm. 23 j. en E. Buyteweg, jd. 22 j. 11. A. Maas, jm. 28 j. en H. M. van der Burg, jd. 20 j. N. llannaart, jm. 19 j. en A. Plaizier, jd. 19 j. M'. J. L. T. Rbemrev, jin. 24 j. en M. J. Kleyn.jd. 23 j. J. II. Key, jm. 30 j. en P. van Üieben, jd. 35 j. ffi Op heden den 4de° Februari hebben onze geliefde Ouders ffi T. LEKKE It KERK EK |P en S J. HOOGEBTDOOR1V PI het voorrecht hunne 40-farige Echtverecniglng te gedenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwd-kinderen. Zoeterwoude, 4 Febr. 1878. De Griffier bij de Arrondissements-Regtbank te 's Grarenhage kondigt bij deze aan dat het Proces-verbaal van onderzoek van de perccelen vast goed of gedeelten daarvan, gelegen in de gemeente Alphenstaande kadastraal ten name van WILLEM CORNELISZ VAN WIJK, van JACOB DE JONG SCHOUWENBURG, van MAARTEN VOOREND en van JOHANNA VAN DER VLIST, Wed. Gerrit de KuzEn, waarvan door de Spoorweg- Maatschappij Leiden Woerden de onteigening ten algemecnen nutte voor den aanleg van een Spoorweg wordt vervolgd, met het berigt of advies der deskundigen omtrent de schadevergoeding en andere daarbij gevoegde stuk ken, ter Griffie der Reglbank zijn overgebragt en ter inzage liggen. De Griffier voornoemd, 's Gravenhage 1 Februari 1878. A. VV. HARTMAN. 9 nieuw sierlijk procédé, door de geneeskundige faculteiten aanbevolen als de beste methodezonder hakenveren of goudkunnen door geen ouvrier bewerkt worden, maar moeten zelf bewerkt worden door M.1I.F. COHEN, Medecin te Amsterdam. Aanstaanden Donderdag den ï"1'" Februarij zal hij Ie Leiden aan bet Hotel du Lion d'Or van den Heer VERHAAFF (op de Brcedestraat) te spreken of schriftelijk aan huis te ontbieden zijn.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3