f Uit Limburg meldt men aan de tX. Op de rivier de Maas heb ben thans voor de visscherij hoogst nadeelige handelingen plaats. Bij man den vol drijven de visschen dood of bedwelmd op het water. Dit onge hoorde feit wordt op de volgende wijze uitgevoerd: Met een bootje begeven zich eenige mannen, meestal, om voor hel oog der policie onopgemerkt te blijven, di.'t bij de overvaarten, op het water, en laten een zoogenaamde groote kardoes in de rivier met. een geweldigen knal ontploffen, zoodat de visschen. die zich in den omtrek bevinden, groot en klein, alle oogenblik- kelijk gedood worden en boven komen drijven. Niet alleen, dat op deze wijze ontelbare jonge visschen, die nog in de periode van hunne ontwikke ling zijn. vernietigd worden, maar men kan al die visschen ook niet mees ter worden, zoodat zij voor hel meerendeel met den stroom wegdrijven en in hel water liggen te verrotten. De helsche werktuigen, waarmede dit geschiedt en die op de wijze van torpedo's werkenworden door de schip pers meegebragt uit Luik. 's GRAVE Nil AGE, 4 Februarij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in ludiè bestemden soldaat F. Trapmaan, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot hel dra gen van de Ituitsclie medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Ue heer jhr. mr. W. van Kappard, oud-lid van den raad van Ncderl. Indië, is benoemd lot staatsraad in buitengewone dienst. Tot advocaat-generaal bij het geregtshof te 's Hertogenboscli is be noemd jhr. mr. Th. Serraris, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbauk te 's Hertogenbosch. Tot ontvanger der registratie te St. Oederode is benoemd de heer J. J. Fabius, thans in die betrekking te Steenwijk. Aan den eervol ontslagen commies bij het dep. van oorlog C. P. Kolil- man en den eervol ontslagen eersten klerk bij dat departement W. F. lluyzer, is wachtgeld toegekend tot wederopzeggens toe, in geen geval langer dan tot 1 Jan. 1881. De luit. ter zee le kl. G. van Herwaarden, behoorende tot de rol van liet wachtschip te Ilellevoetsluis en belast met het bevel over de stoomka- nonneeerbooi Utjdra. wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1' kl. L. A. Diltlof Tjassens. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat bij hem ontvan gen is eene som van ƒ1093.95, door een onbekende, onder het postmerk Amsterdam van 1 dezer, tot voldoening van door den boedel V nog ver schuldigde succcssieregteningezonden. De regtbank alhier heeft bij haar heden uitgesproken vonnis de bezor ging door den beklaagde Kleybcrg van meisjes in een bordeel, wetende dat zij daarvoor den leeftijd niet hadden, legen eene som van 150, beschouwd als bedrog, hem schuldig verklaard aan opligting en te dier zake veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, eene geldboete van ƒ300, met ontzegging tevens aan Kleyberg van zijne burger- schapsregten voor den tijd van 10 jaar. Aan het bureau van den schouwburg miste eene jufvrouw gisteren eensklaps hare portemonnaie met geld. Die plotselinge vardwijning deed aan zakkenrollerij denkenwaarvan een jongen van omstreeks 14 jaren die reeds eenigen tijd in de nabijheid was opgemerkt, verdacht werd. Het vermoeden bleek niet ongegrond, want nadat de knaap gisteren avond uit het théaler naar het bureau van policie was overgebragt, beleed hij. na aanvankelijke ontkenning, aldaar berouwvol de portemonnaie aan de juf vrouw. tijdens zij zich van plaatskaartjes voorzag, le hebben ontfutseld. De zich daarin bevindende som van ruim 3 had hij deels met een makker versnoept, deels op het altaar der kunst geofferd door het nemen van een plaatsbillet voor de voorstelling van Hamlet. Door tusschenkomst van d«. Moll is bij kerkvoogden der Ned. herv. gemeente van een onbekende ƒ1000 ontvangen. liUlTlkNI.AMlSCIIK lU-mf.TK.N. BELGIE. Te Antwerpen werd onlangs uit Engeland aangevoerd eene partij rijst- meel van 0000 zakken, dat vetvalscht en bedorven aankwam. Het werd in beslag genomen, nadat een deel er van reeds in den handel was ge brast. Een kooper van die waar, van wien een varken stierf, nadat het met dat rijslmeel was gevoederd, deed van het geval aangifte. Men liet een scheikundig onderzoek doen en later het bedorven meel in beslag nemen. K li K L A X I». LONDEN, 3 Februarij. Eene demonstratie ten gunste der regering had Donderdag in de city plaats. Er zou in het Cannonstreet-hotel eene meeting gehouden worden om te proiestecren tegen de crediet-aanvrage. De conservativen besloten alles in het werk te stellen die bijeenkomst te doen mislukken. De meeting was tegen drie ure aangekondigd, maar reeds te twee ure, na een driewerf herhaald gejuich voor lord Beaconsfieldgeraakten de liberalen en conser- vaiiven slaags. Op dat oorenblik werd het geheele hotel bestormd, duizen den verdrongen zich aan den ingang en wederom duizenden schaarden zich op het ruime perron, terwijl liet ruwste deel van den volkshoop liet stations- perron onmiddellijk achter Cannonstreet-hotel, eerst belegerde, toen in bezit, nam en er eindelijk een groot Turksch vaandel plantte. De liberalen zagen hunne meeting verhinderd door het voortdurend gelier en geschreeuw der conservativen of zoogenaamde «Tnrcophilesen toen geen woord kon worden verstaan en de naam van Gladstone door andersdenkenden met den kreet van «Weg met Gladstone!" begroet werd. besloten de liberalen hun plan voor eene meeting op te geven. Middelerwijl rukte de Cily-politie aan. De politie wist zich een doortogt te banen en slaagde er inbijge staan door het personeel van het hotelde deuren te sluiten en daardoor elk verder gedrang te voorkomen. Toen men de meeting voldoende gestoord zag. trokken de conservative henden af. Uit Madras werd in het begin van December gemeld, dat de onder steuning aan hongersnood-lijdenden steeds minder en minder noodig wordt; echter zou het nog twee maanden duren, eer de nieuwe oogst kan binnen- behaald worden en de nood voorbij zal zijn. De lord-mayor van Londen heeft een telegram uit Indië ontvangen met dankzegging voor de krachtige ondersteuning en berigt. dat daaraan verder geen behoefte is. Het hier te lande bijeengebragte heeft lussehen de vijf en zes millioen gulden bedragen, Aan de Times wordt uit Athene gemeld: De minister van buiten- landsche zaken zal eene dépêche aan de mogendheden zenden, betredende de bezetting van ThessaliëEpirus en Macedonië, waar de opstand een aanvang heeft genomen. Griekenland heeft besloten die provinciën te be zetten, totdat de rust aldaar zal zijn teruggekeerd en de regten van het Grieksche ras er zullen erkend zijn. Uit New-York wordt gemeld, dat het stoomschip Metropolisvan Philadelphia naar Para bestemd, met 250 ingenieurs en werklieden met het noodige materieel aan boord ter voltooijing van de Madeira- en Mamore- spoorweg in Braziliëte Currituck is verongelukt. Slechts 50 der opvaren den zijn gered en men gelooft dat de overige verdronken zijn. Men meldt uit New-York van 2 Febr.Een verschrikkelijke storm is gisteren avond losgebarsten en heeft vele zeerampen veroorzaakt. Een ge deelte van het eiland Coney, bij New-York, werd door de golven over stroomd en 8 personen vonden er den dood. F IS A N h K I.J K. De minister van onderwijs heeft eene circulaire aan de prefecten uit gevaardigd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het onderrigt der meisjes op de scholen, aan welk onderwijs, niettegenstaande de zeer goede bepalingen der wet van 18G7, in vele departementen niet de hand wordt gehouden. De wet schrijft o. a. voor, dat er in gemeenten van 500 inwoners en daarboven minsiens eene school voor meisjes moet zijn. In vele gemeenten nu ontbreekt dergelijke school. - Er is bij de kamer van afgevaardigden een wets ontwerp ingekomen tot wederoprigting van vondelingshuizen, ten einde de vele gevallen van kindermoord te voorkomen. De Defense, het orgaan van bisschop Dupanloup. meldt dat er eene commissie van regtsgeleerden is gevormddie toezigt zal houden op de han delingen van de commissie van enquête naar de verkiezingspractijken en die de regten der burgers in bescherming zal nemen tegen het geweld van de radicale ongeregtigheden. Die commissie, voegt het blad er bij, ver tegenwoordigt de geheele conservative partij; het is eene commissie van verdediging tegen een onderzoek, dat alle wettige waarde mist en dat bovendien niet den minsten waarborg van onpartijdigheid aanbiedt. Dezer dagen is eene bijeenkomst gehouden van de protestantsclie leden der kamer, om te overleggen, of er middel zou wezen om eene verhooging te verkrijgen van de bezoldiging der protestantsche predikanten in den lande, die voor het meerendeel sedert veertig jaren niet meer ontvaugen dan 1600 fr. 'sjaars, ofschoon de r. k. kapellaans hunne emolumenten gedurende dat tijdperk met 400 fr. hebben zien vermeerderen. De beraad slagingen hebben tot de slotsom geleid, dat het bezwaarlijk gaan zou, een voorstel tot tractements-verhooging nog op deze begrooting in te dienen, zoodat men besloot, daartoe met het oog op het budget van 1879 krachtige pogingen aan te wenden. - Door het hof van assises in het dep. dea Eure is zekere Louchard ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijne eigene moeder, wier ligchaam hij in slukken hieuw en in eene steengroeve wierp. Zijn doel was, zich meester te maken van haar spaargeld. Hij zal blootsvoets, in> een lang hemd en met een zwanen sluijer om het hoofd worden gcguil-| lotineerd. Aan l'Vnivers wordt uit Rome gemeld, dat de congregatie van de propaganda de quaestiën aangaande het herstel van de katholieke hiërarchie in Schotland tot eene beslissing heeft gebragt. Msgr. Strain zal metropoli- taan-bisschop te Edimburg wordenen msgr. Eyre aartsbisschop le Glasgow. Er zullen voorts nog zes suffragaan-bisschoppen worden benoemd. H II 8 T ff C 81 L A IV it. Even als op andere plaatsen is dezer dagen ook te Bremen eene ver gadering gehouden van belanghebbenden bij de tabak-industrie. Alle spre kers verklaarden zich tegen eventuële invoering van een monopolie. Naar de berekening van een der leden kon de waarde der jaarlijksche productie van tabak en sigaren in Duilschland op 320 a 360 millioen mark en het verbruik op iy2 millioen centner tabak worden geschat, waarvan 900.000 centner buitenlandsche. Met 40 tegen 28 stemmen verklaarde de vergade ring zich tegen een monopolie en tegen elke verhooging der belasting. Het groothertogdom Mecklenburg-Schwerin wordt overstroomd door landloopers. Diefstal en aanranding zijn er aan de orde van den dag. Het- is reeds zoover gekomen dat het werkhuis te Giistrow overbevolkt is en hel opbrengen van bedelaars en landloopers, voor zoover het niet onvermijdelijk is, voorloopig moet worden geslaakt. In de steden zijn de gevangenissen zoo vol, dat men in de residentie o. a. eenige personen, die op straat iemand luidden gewond, onmiddellijk na bet eerste verboor op vrije voeten heeft gesteld, omdat dc policie hen nergens in arrest kon brengen. Op het hooggebergte in Zwitserland is een zoo verbazende sneemv- massa gevallen, dat men sedert den winter van 1864/65 geen dergelijk voor beeld daarvan heelt waargenomen. r i li k ij E. De onzekerheid over het al of niet slagen der vredes-onderhandelingen beeft thans opgehouden. Een berigt uit Adrianopel meldt dat de grondsla gen van den vrede door de Porte zijn aangenomen en op 31 Januarij door den grootvorst en de gevolmagtigden van den Sultan zijn geteekend. Ook

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2