COURANT. LEIRSCIE N\ 30. DINGSDAG 5 FEBRUARIJ. STADS-BERICH TEN. JAGT EN VISSCHERIJ. binnenlandsciie ukhictkn. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De pril* der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverteniiCn is van 1- 4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien hel beslHit van de Gedeputeerde Staten van den 22s"» Januarij 1878. n». 3; Gelet op art. 11 der wet van den IS1"» Junij 1857 Staatsblad n". 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: 1». dat de uitoefening der jagteti op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d. en h der wet van den 13d Junij 1857 [Staatsblad n". 87), wordt gesloten op Zaturdag den 16,l,n Maart aanslaande; 2". dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vlieanel (art. 15, litt e der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 29s"° April aanstaande tot en met den 13d,B Julij daaraanvolgende, doch dat bet vliegnet in geen geval tot bet tirasseren van kwartelen mag wor den gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 17drn Maart aan staande tot en met den 8s"n Mei daaraanvolgende, met uitzondering n. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalkorven dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes'te scheppen tot aas voor de dobbers; 4'. dat het visschen met knilneltenwaarot der ook belmoren ankerkuilen en staalboomen, van den l>t,n April aanstaande tot en met den 15d™ Junij daaraanvolgende, is verboden; 5". dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 17deD Maart tot en met den 27!lei1 April en van den 14dr" Julij tot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. alsmede in het Provinciaal Blad en in de S'ederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGiuvenhage, 24 JanuarQ 1878. F O C K. LEIDEN, 4 February. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn tot secreta rissen van de militieraden voor de ligling van dit jaar benoemd de vol gende heeren: bij dien in bet le district, J. J. Witmer, te 'sGravenhage; bij dien in het 2' district, J. J. Fraugois, te Rotterdam: bij dien in tiet 3' district, P. de Haas, te Leiden, en bij dien in bet 41' district, mr. H. J. M. Tijssens, te Dordrecht. Bi] de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ30, ƒ15, 3.50 en 1.55de laagste prijzen ƒ30, ƒ15. 73 en ƒ1.50. Heden morgen len half tien uur is in het Galgewater, nabij de Bees tenmarkt, door aanvaring eener naar Katwijk, varende stoomboot tegen een schuit, waarop twee stadswerkers zich bevonden een dier personen daar door te water geraakt, doch zonder letsel te bekomen gered, terwijl de ander bij die gelegenheid een slag van het roer in het aangezigt hee t gekregen. Volgens de IV. B. C. heeft de heer dr. C. P. Sluyter, leeraar in de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool alhier, zich bereid ver klaard aan de Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolstreken deel te nemen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in 1877 belast met het afnemen van examen van lieu, die acien van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en han delswetenschappen en schoonschrijven. In vergelijking met vroegere jaren was de uitslag van dit examen (boekhouden uitgezonderd) niet bepaald on gunstig te noemen. Het Weekbl. voor het IVotarisambt meldt dat de minister van justitie door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van financiën mededeeling van het ge voelen van de ontvangers der registratie heeft gevraagd omtrent eene even tuele vermeerdering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. I In de laatste buitengewone zittingen der synode is hel rapport der commissie, benoemd om de bepalingen van hel reglement op het examen met die van hel reglement op het Itooger onderwjjs in overeenstemming te brencenter hand genomen, en is naar aanleiding daarvan een door de commissie aangeboden concept-reglement op het examen voorloopig door de vergadering gearresteerd. Het zal aan de consideration der provinciale kerkbesturen en der in Junij te houden classikale vergaderingen worden onderworpen. Te Gorinehem is overleden de heer A. H. van Tienhoven, lid der pro vinciale staten van Zuidhollaud. Men meldt uit AmsterdamDe vereeniging «de vrjje gemeente" hield Zondag ochtend te half elf hare eerste openbare godsdienstige zamenkomst in het lokaal Concordia op de schans bjj de Leidsche barrière. De zaal is goed geventileerd en heeft voldoende ruimte voor 800 personen, terwjjl de vrije gemeente omstreeks 350 leden en even vele begunstigers telt. Voor het publiek was eene afgezonderde ruimte opengelaten, waar omstreeks200 personen plaats kunnen vinden. Alles was bij deze eerste bijeenkomst meer dan bezet en een groot aantal belangstellenden kon geen toegang erlangen. Zonder eenige moeite werd de orde gehandhaafd en de bijeenkomst liep dus geregeld, volgens het vastgestelde plan. liet thema van den voorganger (Hugcnholtz Jr.) waren de bekende woorden van Jezus: «Vrees niet, gij klein kuddeke." -- Het verbod van de justitie tot het begraven van een lijk op de Ooster begraafplaats te Amsterdam, waardoor onlangs eene begrafenis moest wor den uitgesteld, had zijn oorsprong in het toedienen van geneesmiddelen door een persoon, te Buiksloot woonachtig, die daartoe niet de bevoegdheid had. Het is gebleken dat die geneesmiddelen niet den dood ten gevolge hadden, zoodat de man wel wegeus het onbevoegd uitoefenen der genees kundige praktijk, maar niet wegens onwilligen manslag zal worden vervolgd. Te Amsterdam is gisteren nacht brand ontstaan in een perceel op het Rokin. welke spoedig zoo toenam dat de bewoners over de daken der na burige huizen moesten vlugten. Men is er in geslaagd den brand tot het aangetaste perceel e beperken. Te Amsterdam is de vorige week de bureauliste, in het cirque Carré, bestolen voor een bedrag van circa ƒ400, terwjjl zij zich voor een oogen- blik uit haar bureau had verwijderd; het ledige mandje is een paar dagen later teruggevonden. Zaturdag vertrok, zooals gemeld is. van het Nieuwe Diep een oorlogs eskader naar zee. Het is een gebruik bij Janmaat om daags vóór zij met een eskader naar zee gaan nog eens voor het laatst, zooals zij dal noemen, "de bloempotjes buiten te zetten," d. i. den boel bij de rustige burgers op le scheppen en stuk te slaan. Van die moedwillige gewoonte hebben zij Donderdag-nacht te Nieuwediep een ongehoord staaltje geleverd. Met een troep van ongeveer 60 man zijn zij midden in den nacht een groot gedeelte van de gemeente doorgeloopen en hebben, met stokken gewapend, overal de glasruiten verbrijzeld en andere grove baldadigheden gepleegd. Eindelijk hebben eenige burgers elkander de hand geboden en de hulp van een wacht der mariniers ingeroepen, aan wieu het gelukt is eenige der belhamels te grijpen en in arrest te brengen. Te Vessem in Noordbrabant wilde dezer dagen een der arbeiders in eene bierbrouwerij een geladen geweer uit eene ongebruikte stookplaats nemen en vatte het bij den loop aanhet schot ging af en verbrijzelde het bovengedeelte van zijn regterbeen. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd toegediendvreest mendat het been afgezet zal moeten worden. Te Middelburg had. volgens de Midd. C„ Woensdag 11. het volgende plaats Vier jaren geleden beviel eene ongehuwde dienstbode van het paardrijdersgezelschap van Dassie, destijds met eene tent op de Markt aldaar slaande, van een meisje, dat negen dagen na hare geboorte besleed werd bij een handwerksgezin, waar het allerliefderijkst verzorgd werd. Aanvankelijk werd door de moeder eenige vergoeding voor voeding en kleeding van het kind betaald, doch sedert de laatste twee jaren niet meer. Dingsdag is die vrouw, vergezeld van den boekhouder van het paardenspel, haar kind komen opeischen. De pleegouders, die vernomen hadden, dat de moeder in de stad was, hadden het kind, waarvan zij niet scheiden wilden, verstopt. Dit heeft echter niet geholpen, want door de tusschen komst van justitie en policie 'is hel kind aan de moeder afgegeven. Thans zijn zij naar Belgie vertrokken, waar het gen,oemdé paardenspel zich tegen woordig bevindt,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1