LEIDSCI1Ë COURANT. i°. 24. DINGSDAG 29 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagclijl.s. Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De trijs der Courant is per vierendeel jaart f 3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. /3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosteri. Afzonderlijke iiommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, finnco p. p. 6 Cents. [>e prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 28 Januarij. Z. M. heeft, met 1 Februarij aanst., tot burgemeester der gemeente Leiden herbenoamd den heer dr. W. C. van den Brandeler. Naar men verneemt heelt zich alhier, op verzoek van de "Commissie voor het Gedenkleeken voor wijlen Hare Majesteit Koningin Sophia" te 'sGravenhage. voor dit doel eene sub-tommissie gevormd, bestaande uit de heeren: dr. W. C. van den Brandeler, eere-voorziiter, prof. L. W. E. Rau- weuhoff, voorzitter, S. A. Audreson, A. H. Eigeman, dr. H. G. Hagen. H. W. Hazenberg, C. J. Heintz, G. Holtius, W. L. van Kaalhoven, dr.C. Leemans, jhr. J. G. J. van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh. L. C. Quant, J. C. Rijk. dr. W. H. D. Suringar, J. H. Zitman, L. G. Ie I'oole, secretaris-pen- niugmeester. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen j 30, ƒ15, ƒ3.30 en 1 60, de laagste prijzen ƒ30, 15, 3 en 1.50. Naar men verneemt is een ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs bij den raad van state ingekomen. Ook is een wets-ont- werp nopens het aangaan ecner geldleeuing bij dat collegie ingediend. l)e heer Ailing Mees, laatstelijk minister van koloniën, is naar men verneemt, benoemd tot 'skonings commissaris bjj de handelmaatschappijter vervanging van wijlen den heer Pape. Om van het overlijden van militairen steeds zoodra mogelijk kennis geving aan hunne naaste familiebetrekking te kunnen doen, heeft de mi nister van oorlog bepaald, dat voortaan, bij opneming van militairen in militaire ziekeninrigtingenop het hospitaal-billet zal worden aangeteekend werwaarts c. q. een schrijven aan het naaste familielid van den lijder kan worden geadresseerd. De senaat van de rijks-universiteit te Utrecht heeft, op voordragt van de theologische faculteit, tol doctoren honoris causa in de godgeleerdheid benoemd de hh I. G. D. Martens, hoogleeraar te Amsterdam: J, J. van Toorenenbergenpred. te Rotterdam, en J. llartog, pred. te Utrecht. Uit Nieuwieen meldt men aan de IV. R. C.De gearresteerde perso- sonen zijn: Ph. A. Charisius, diens vrouw en haar broeder Aiie Oskamp. Herhaalde malen hebben zij getracht hunne eigendommen in verschillende brandwaarborg-maatschappijen verzekerd te krijgen, doch op grond hunner ongunstige antecedenten zjjn die pogingen telkens mislukt en verijdeld. Ein delijk heelt Cha:isius, die zich oogenschijnlijk zeer fatsoenlijk voordoet, zijne door hem gekochte, maar nog niet overgedragen herberg teaen een hooge som welen verzekerd te krijgen bjj eene buitenlandsche maatschappijja hij heelt het zelfs zóo ver weten te brengen, dat men hem het agentschap voor die maatschappij heeft opgedragen. Een paar dagen voordat de nota riële overdragt der genoemde herberg zou plaats hebben, waartoe denoodige fondsen nog schenen te ontbreken, brak de noodlottige brand nit, die ook de herberg in de asch legde. Spoedig daarna vertrok Charisius naar Am sterdam, om ten kantore van het hoofd-agentschap der bratidwaarborg- maatschappij aangifte van den brand te doen en de assurantie-penningen te ontvangendie nu zoo juist te pas kwamenom daardoor wettige eigenaar der herberg te worden. De man had er echter niet op gerekenddal reeds aan dat kantoor berigt gezonden was om vooralsnog wegens bijzondere redenen de uitbetaling niet te doen plaats hebben. Onverrigterzake naar Nieuwveen terugkcerendewerd hjj bij aankomst der Leidsche stoomboot gearresteerd. Arie Oskamp, die als veehandelaar en koopman veel van zich heeft doen sprekenheeft vroeger reeds eenige jaren in het tuchthuis te Leeuwarden gezeten. Voorts meldt men: Bestonden er al spoedig bij het uitbreken van den brand eenige vermoedens van brandstichting, die vermoedens werden door vele gegevens, later ontdekt, versterkt. De stem des volks deed zich weldra hooren; als met den vinger werden de vermoedelijke daders, die reeds vroe ger van brandstichtingen werden verdacht, aangewezen, en de woede legen hunne personen nam met den dag toe. Woensdag avond 11. begal zich eene groote menigte vólks naar de plaats,waar zij zich ophielden, met hel plan om, zooals men zich uitdrukte, "hen ten algenieenen nutte af te maken." Men- vond den man voor zaken afwezig, doch zijne vrouw en haar broeder, welke laatste' iiet meest verdacht werd. waren te huis. De broeder out- vlugtte, doch de vrouw viel in handen van het volk, en werd slechts met moeite en'door'de tusschenkomst 'van den burgemeester, de potitie'ert eenige notabele ingezetenen van den dood gered. Een houten koepeldie hun lot tijdelijk verblijf strekte, werd geheel vernield. Te Hoorn wilde dezer dagen eene vrouw, die een voorraad petroleum in kannen op den zolder had, eene kleinere kan tot huiselijk gebruik vul len; bij ongeluk kwam veel van dit vocht op den vloer, liep door den zolder en kwam juist op de brandende kagchel leregt, waardoor zich spoe dig eene groote vlam verbreidde, die zich ook aan de petroleum op den zolder mededeelde en weldra de geheele bovenwoning in brand zette. De brandweer, die spoedig aanrukte, was binnen een uur den brand meester: doch het inboedelije der arme huislieden en de voorraad vodden, waarin zij handelden, zijn meestal verloren gegaan, en de vrouw en baar kind erg gebrand In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is er te Zevenaar ingebroken op het kantoor van den ontvanger der directe belastingen. De dief of de dieven hebben zich door uitsnijding eener glasruit toegang verschaft tot het kantoor en hebben daar eene kast opengebroken, waarin echter geen geld aanwezig was. Voor de haven van Oude Tonge is eene aak, met kolen geladen, ver ongelukt, waarbjj dc opvarenden, de schipper en zijne vrouw, drie kin deren, twee knechts en een loods zijn omgekomen. Het lijk van den schipper is aldaar aangebragt. Naar men uit Middelburg meldt had Zaturdag II. in het armweeshuis aldaar een treurig ongeval plaats Eenige meisjes waren op de plaats bezig met het werpen van sneeuwballen en werden door den vader uit het ge sticht verzocht daarmede op te houden. Toen zij hieraan niet voldeden, had hij de onvoorzigtigheid een geweer, dat hjj in handen had, en mee- nende dat het niet geladen was, gekscherende op haar aan te leggen en af te trekken, met het ongelukkig gevolg, dat twee volwassen meisjes zwaar gewond werden en niet buiten levensgevaar zijn. 's GRAVENHAGE, 28 Januarjj. De kapitein C. F. E. de Jacquier de Lomprei, van het 6« reg. infan terie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en tot kapitein bjj het wapen der infanterie, bjj het 8° reg., is benoemd de 1* luit. G. Blaauw, van het reg. grenadiers en jagers. Door de arrond. regtbank alhier werd heden behandeld de zaak van zekeren Kleyberg, een persoon van zeer ongunstige antecedenten, die alge meen bekend staat als leverancier van vrouwen aan huizen van verdachten naam. In het afgeloopcn jaar had hjj aan de bordeelhoudster V. meisjes beneden de 21 jaren uit Londen bezorgdten einde haar in de gelegenheid te stellen daarmede winst te behalen. De beklaagde bragt ze ter bestemde plaats en keerde, na daarvoor eene som gelds, volgens zjjne opgave de voorgeschoten reiskosten, ontvangen te hebben, naar Engeland terug. Het openb. min. meende dat hier eene gestrenge straf moest worden toegepast en eischte een celstraf van 2 jaren en eene boete van ƒ50. De uitspraak zal over 8 dagen geschieden. BUITGNLANDSCIIE BEHIGTEN. I ENGELAND. LONDEN27 Januarij. In het lagerhuis heeft de kanselier op eenige hem gedane vragen ge antwoord dat de regering op het oogenblik toen het bevel gaf tot het uit zenden der vloot nog niet wist dat er aan de Porte voorstellen waren ge daan. Zelfs nu nog kon hjj daaromtrent niets met voldoende zekerheid zeggen. Donderdag avond waren er bij de regering wel eenige mededcelingen ingekomen, maar slechts langs particulieren weg, niets authentieks. Boven dien bleek het spoedig, dat die bcrigten niet geheel en al juist waren. Daarop was er Vrijdag ochtend wel eene medcdeeling van den Russischen gezant ontvangen, waarin zekere grondslagen voor den vrede werden aangegeven, maar dat stuk was streng confidentieel en kon dus niet worden bekend gemaakt. Wat de vloot betrof, er was haar Woensdag avond bei el gezon den om koers te rigten naar de Bardanellenten einde de vaart open te houden eningeval van wanordelijkheden te Konstantinopelhet leven en de eigendommen van Britsche onderdanen te kunnen beschermen. Than# was ef echter, ten gevolge van latere mededeelingenin zoover tegenorder gezonden dat de vloot aan den mond der Dardanellen nadere bevelen moest

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1