PER TELEGRAAF. Uit den vesting-vierhoek wordt vernomen dat de Turksche troepen een aanvang hebben gemaakt met hun terugtogt van Rasgrad en Osman- Bazar op Sehumla. en dat de Russen de gemeenschap tusschen Rustchuk en Schumla hebben afgebroken, zonder dal het hun echter tot dusver gelukt is, de vesting in te sluiten. Het lijden der bevolking tnsschen Adrianopel en Kontautinopel isvol gens de schets, die de correspondenten der Engelsche bladen er van geven, allerverschrikkelijkst. Van de duizenden, meldt een correspondent, dienaar de hoofdstad zijn gevlugtwas 90 pCt. vrouwen en kinderen. Een groot aantal hunner is gedwongen geweest vele mijlen ver door diepe sneeuw te wadeneer zij den trein konden bereiken. Zij werden in wagens gepakt waarin de sneeuw hoog lag of namen plaats boven op de gesloten spoor wagens. Zeer velen zijn onderweg van koude en ontbering gestorven. Ner gens houden de treinen op. zonder dat een deel van de lading moet worden uitgedragen om begraven te worden. Een doctor, die een dezer treinen met vlugtelingen begeleiddeverhaalde mijdat hij 150 personenzoo volwas senen als kinderen begraven heeft tusschen Adrianopel en hier. Vele vrouwen waren zoo verlamd door koude, honger en vermoeijenisdat zij hun leven de kinderen uit de armen in de sneeuw lieten vallenwaar zij omkwamen. Een ander correspondent schrijft: Het volk vlugt met zijn tienduizenden naai de hoofdstad eu zij ontsnappen sleehts aan het zwaard van buitcnlandsche en binnenlandsche vijanden, om de prooi te worden van pest en hongersnood. De Sultan weet niet, waarheen zich thans te wenden voor zelfverdediging, voor bijstand of zelfs voor symphatie. Alles is bloedstortingrevolutie en ontbinding. Tusschen den Balkan en den Bosporus kan er onder het over wonnene ras niet ée'n gelukkig hart zijn. Er is geen man vrouw of kind in die streken, wiens leven niet aan een draad hangt en die niet mag wenschen dat hij nooit geboren was. Op bevel van Suleiman-paclia zijn eenige duizenden Mohammedaansche inwoners van Philippopel en omgeving, tegen hun wil, genoodzaakt gewor den op te trekken. Bij het begin van den slrjjd vlugtten die ongelukkigen en lieten hun kinderen bij den trein. Gedurende den strijd werd het eigen dom der Mohammedanen door de Bulgaren geplunderd. De kinderen wer den door de Russen beschermd. Na afloop van den kamp werd aan hel plunderen een einde gemaakt, terwijl maatregelen werden genomen om de kinderen aan hun moeders terug te geven. Ondanks dat alles was de toe stand der Mohammedanen ontzettend. Hun vaste eigendommen zijn, dooi de verkeerde raadgeving van Suleiman-pachate gronde gegaan, hetgeen niet noodig zou geweest zijn, als men de bevolking onder Russische hoede had gelaten. OOST-INDIK BATAVIA, 21 December. Een berigt van Kotta-Radja, van den meldt dat de gezondheids toestand gunstig was. Het ziekte-cijfer verminderde. Er was een spora disch geval van cholera voorgekomen. Heden, even na 1 uur, was alhier een zeer ligle aardbeving merk baar. Zoover zich onderscheiden liet, bestond de beweging in twee zeer ligte schokken, gevolgd door een ligtc deinende beweging in de rigting van Noord en Zuid, welke eenige seconden aanhield. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den notaris te Batavia mr. A. M. Meerlens; aan den 1®D commies bij het depart, van financiën A. de Casparis; aan den commies le kl. bij de post- j en telegr.-dienst F. A. de Graaff. Ontslagen: eervol, de gewezen adsist.- resident van Martapoera (Z.- en O.-afd. van Borneo) J. A. Neys; de gewezen commies op het bureau van den adsist.-resident van Painan (Sum. Westk.) I J. J. Westerkamp; de commies op het adsist.-resid.-kantoor te Sampang (Madura) A. M. Varkevisser; de controleur 2® kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura W. R. de Greve; de adsist.-resident van Tjeringin (Bantam) R. K. van Olden; de commies 3® kl. bij de post- en telegr.-dienst J. C. HoltzapfFel. Benoemd: tot resident van Samarang, de resident van Madioen W. II. van der Heil; tot adsist.-resident van Poerwokerto (Banjoe- mas), de ambtenaar op non-activiteit J. W. Stammler; tot adsist.-resident van Tjeringin, de ambtenaar op non-activiteit jhr. T. G. V. Boreel; tot 1®° commies bij het depart, van financiën, de 2® commies bij het depart, van binnenl. bestuur H. J. M. Boumann: tot hoofdopzigter bij de dienst der havenwerken te Batavia, de opzigter J. 11. van der Linde; tot directeur van de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Soerabaijadr. C. de Gavere. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 1«° luit. der inf. R. L. Keilerman. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 1® luit. der inf. W. J. F. Tliieme. Benoemdbij het wapen der infan terie, tot 2en luit., de adjud.-onderofïicier. dienstd. officier, K. van Erpecumj bij de mil. administr.tot 2eD luit.-kwarlierm.de gewezen scheepsklerk bij de Kon. Ned. marine H. A. Engeringh; tot mil. ambtenaar 2® kl., de mil. ambtenaar 3® kl. C. Kruyt. Bevorderd: bij de mil. administr.. tot 1<° luit.- kwartierm.. de 2® luitt.-kvvartierm. J. H. de Sauvage en W. D. J. Bezemer. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de 1® stuurman bij de gouv -marine D. Schippers; de ambtenaar op wachtgeld II. .1. M van Belle, laatstelijk 1® machinist bij de gouv.-marine. KEULEN, 25 Januarij. Uit Pera wordt van heden aan de Köln. Zeit. j geseind, dat de Porte gisteren namiddag alle voorwaarden van Rusland aannam en hare gevolmagtigden beval hunne toestemming te geven. Heden wordt in de moskeën een manifest voorgelezen om de gemoederen voor te bereiden. De Russische voorwaarden worden streng geheim gehouden. KONSTANTINOPEL, 25 Januarij. Daar de Porte gisteren Rnslands voor waarden aannamwordt de vrede reeds zoo goed als gesloten beschouwd. De voorwaarden zijn nog niet officieel bekend gemaaktdoch dit geldt als zeker dat zij veel verder gaan dan liet programma der conferentie. Zij houden afs'and van grondgebied en het betalen eener oorlogsschatting in. PARIJS, 25 Januarij. In de kamer van afgevaardigde heeft de heer Laissant den minister van oorlog over het gebeurde te Nantes geïnterpel leerd. Generaal Borel zeide, dat de authenticiteit van de eerste dagorder zeer twijfelachtig is, en erkende dat in de tweede enkele woorden beter weggelaten waren. De minister resumeerde zijn betoog aldus: de plaats- j kommandant heeft goed gehandeld door maatregelen te nemen om wanor delijkheden te voorkomen, doch men had van hem meer voorzigtigheid en beleid kunnen verwachten. KONSTANTINOPEL, 25 Januarij. Men verzekert dat de last om de vredes- preliminairen te onderteekenen gisteren avond verzonden is. Waarschijnlijk heeft de onderteekening heden ochtend plaats gehad. De voorwaarden zijn deze: oorlogsschatting van 500 millioen eu bezetting van Datum, Kars en Erzerum tot de geheele afdoening; opening van de Dardanellen en den Bos porus voor de Russische oorlogsvlootautonomie van Bulgarije, bezuiden den Balkanonder een Christen-gouverneurwiens benoeming aan de goedkeu ring der mogendheden onderworpen isvorming van een Bulgaarsch vorsten dom begrensd door den Balkanonaf kankelijkheid van Servië met wijziging zijner grenzen; Montenegro krijgt Antivari, een deel van het Scutari-meer Niksic en Spuz; een gedeelte van het Russische leger trekt Konstantinopel binnenwaar de definitive vrede geteekend wordt. LONDEN, 25 Januarij. In het lagerhuis deelde de minister Northcote mede. dat Rusland heden zijne vredesvoorwaarden mededeeldeen dat daarop aan de vloot, die krachtens bevel der regering naar de DardaneUen moet stevenen, onmiddellijk last gegeven is aan den mond te blijven. De regering heeft een crediet van 6 millioen aangevraagd. ST. PETERSBURG, 25 Januarij. liet Journal de St. Pet. betoogt, dat hel tractaat van Parijs geen verbod tot het sluiten van een directen vrede tusschen Turkije en een der onderteekenaars van het tractaat behelst, vooral niet nadat de mogendheden voor het uitbreken van den oorlogovereenkom stig art. VIII van het tractaat, getracht hebben den thans in het leven ge roepen toestand te voorkomen. Ten slotte herhaalt het blad dat de mede werking en instemming der mogendheden noodig is voor de oplossing der quaesties, waarbij Europesclie belangen betrokken zijn. LONDEN, 25 Januarij. Eene depêche van heden uit Pera meldt aan de Daily Telegr. dat de vredespreliminairen en de wapenstilstand, naar men verzekert, heden geteekend zullen worden. Rusland zou Kars, Batum en Erzerum bezet houden tot geheele kwijting eener oorlogsvergoeding van 20 millioen de zee-engten zouden voor de Russische oorlogsvloot geopend worden; Bulgarije zou autonomie verkrijgen en het definitive vredestractaat te Konstantinopel geteekend worden. LONDEN, 25 Januarij. De Globe verklaart dat het aftreden van lord Derby en lord Carnarvon nog niet definitief is Ook spreekt zij het berigt van de Daily News tegen, betreffende de instructiën der regering aan de vloot in de Mi'ddellandsche Zee. LONDEN, 25 Januarij. Hoogerhuis. Lord Beaconsfield legt deze verkla ring af: //Aangezien wij zonder mededeeling betreffende de onderhandelingen werden gelatende Russen waren vooruitgerukt in de rigting waar voorna melijk Engelsche belangen worden aangetroffen en de Sultan besluiteloos bleetheeft de regeringna aan de mogendheden te hebben te kennen ge geven dat een schennis der onzijdigheid niet beoogd wordt, aan de vloot der Dardanellen den last gezonden den eigendom van Ëritsche onderdanen te beschermen en de Britsche belangen te verdedigen. Sedert zijn ons de voor waarden medegedeeld, en daar wij gelooven dat zij de grondslag voor het sluiten van den wapenstilstand zijn, is het aan de vloot gegeven bevel inge trokken.'' Lord Carnarvonminister van koloniënverklaart dat hij ontslag genomen heelt omdat de vloot is juitgezonden en een crediet ten behoeve van leger en vloot is aangevraagd. Hij acht deze stappen ontijdig, en ziet er in: aan den eenen kant eene aanmoediging voor Turkije, aan den anderen kant eene bedreiging voor Rusland. Lord Beaconsfield zegt, dat de aftreding van lord Carnarvon hem leed doetmaar dat de regering van hare vroegere politiek niet is afgeweken. Zij is en blijft voor de onzijdigheid, mits de Engelsche belangen niet er door in gevaar komen. In antwoord op de vraag van een der leden verklaart de eerste minister, dat de voorwaarden niet ge- J schikt zijn om nu aan het Huis vertrouwelijk medegedeeld te worden, en dat hij niet kon zeggen of andere ministers ook ontslag genomen hebben. Deze hebben het voorregt hun besluit daartoe zeiven ter kennis van het Huis te brengen, en van dit privilegie kan niet worden afgeweken. Lord Derby was in de vergadering niet tegenwoordig. LONDEN. 26 Januarij. Volgens de Times en Daily Netvs zijn devredes- I voorwaarden de volgendeAutonomie van Bulgarije met insluiting van het grondgebied ten zuiden van den Balkan; dat de gouverneur van Bosnië een christen moet zijn; zoomede wordt Herzegowina hervormd onder Christelijke leiding; waarborgen worden gegeven voor een beter bestuur der andere Turksche provinciënServië en Rumanië worden onafhankelijke vorstendom men; aan Montenegro wordt een deel van Bessarabië afgestaan; Batum, Kars en Erzerum komen aan Rusland; eene oorlogsvergoeding, betaalbaar in geld of in grondgebied. De quaestie der Dardanellen is gereserveerd voorde beslissing der Europesclie mogendheden. SWEENEN, 26 Januarij. In het huis van afgevaardigden heeft de heer Auersperg medegedeeld dat de keizer het verzoek om ontslag, door het ministerie gedaanheeft aangenomen. BUDA-PESTH, 26 Januarij. In het lagerhuis heeft de heer Tisza gezegd dal de tegenwoordige verwikkelingen er zich in het geheel niet toe leenden om zich betreffende de aangelegenheden in het Oosten te verklaren. ST. PETERSBURG. 26 Januarij. Het telegraphische berigt uit Berlijn, dat in Rusland eene nieuwe oproeping van manschappen plaats had, met uitzondering van die boven de 40 jaren, is, volgens echte bronnen, geheel ongegrond. Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken, zooals advokaten, onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid of een overblijfsel van bronchitisMen gebruikt hiervoor in overdaad, doch zonder groote uitkomst, een menigte patés, siropen, drankjes, enz., welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige verligting gevenmen kan zeggen oogenblikkelijk, als dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uilkomst te verkrijgen, behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier a zes teerkapsules van GUYOT te gebruiken. De llacon van ƒ1.25 bevat 60 kapsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dat van tien personen, die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. De teerkapsules van GUYOT hebben door hun succes, dat van dag tot dag toeneemt, onnoemlijk veel namaaksels uitgelokt. De heer GUYOT kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekening, in drie kleuren gedrukt, bevindt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6