BIJVOEGSELbehooretide tot de Leidsohe Courant van Maandag 28 Januarij 3878iP. 23. minste 8 jaren werd bepaald. Doch nu de wetgever een cursus van 6 jaren voorschrijft en dus blijkbaar aan beginnende leerlingen van 12 of 13 jaren 1 heeft gedacht, kunnen veilig bij de toelating hoogere eischen worden ge steld. Het zal toch wel eene zeldzame uitzondering zijn, strijdig met den regel, <jje in ons vaderland teregt bij de opvoeding der jeugd algemeen wopdt gëv°lgd, dat kinderen op dien leeftijd van nog geene enkele vreemde taal de beginselen hebben geleerd. Kennis althans van het Fransch mag bij hen ondersteld en van hen geëischt worden. Ja, in verband met de toch reeds zoo uitgebreide leerstofdie in 6 jaren tijds zal moeten worden afgehandeldbehoort deze eisch gesteld en gestreng gehandhaafd te worden. Bij gemis van een wettelijk voorschrift van die strekking zal wel degrootc meerderheid der aankomende leerlingengelijk tot dus vermei eenige kennis van de Fransche taal zijn toegerust, maar toch aan hen, die haar missen, de toegang niet kunnen worden geweigerd en naar de behoeften van deze laatsten het leerplan moeten worden ingerigt. Op den gang van het onderwijs en op de uitkomsten daarvan zal dit niet anders dan verder felijk kunnen werken. Hiervan doordrongen hebben wij de boven vermelde verklaring Uwer Excellentie met groote ingenomenheid begroet en veroorloven wij ons, er met den meesten ernst op aan te dringendat bepaaldelijk de wijziging van art. 9 der wet in den door ons aangeduiden zin door Uwe Excellentie worde ter hand genomen." Van Nieuwveen naar 's Gravenhage zijn heden morgen getransporteerd de man en de broeder van de op gisteren derwaarts overgebragte vrouw mede verdacht van brandstichting of medepligtigheid daaraan. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 tot 95 volwassen personen en 20 tot 25 kinderen. Twee zeerampen, in den jongsten tijd voorgevallen, hebben in ons vaderland vele gezinnen in rouw en kommer gedompeld. Men weethet stoomschip Friesland, met eene groote bemanning en vele passagiers, is in de diepte verdwenen, waardoor ellende in een tal van gezinnen is ontstaan; en aan den Helder ontving men op Nieuwjaarsdag de tijding dat de loods- kotter n". 8, die op de kust de wacht hield, was uiteengeslagen, waarbij negen wakkere mannen omkwamen, weduwen met talrijke gezinnen in treurige omstandigheden achterlatende. Reeds zijn in enkele plaatsen de handen ineengeslagen om door vereenigde hulp iels te doen tot leniging van zooveel nood. Thans is ook aan den Helder eene commissie tot stand ge komen, met den vice-admiraal van Rees aan het hoofd, die zich ten doel stelt in dien geest werkzaam te zijn. Zij doet een beroep op hare landge- nooten om door eenige bijdragen haar in dat liefdewerk te steunen. Zij belast zich met het ontvangen van de gavendie men voor beide rampen ot voor een van beide zal willen bijdragen. Wat niet met bepaalde bestem ming ontvangen wordt, zal gelijkelijk verdeeld worden en met de bepaalde giften overgemaakt worden aan de reederij van de Friesland of aan den hoofdinspecteur over het loodswezen. De commissie hoopt dat de een den ander tot weldoen zal opwekken. Wij voegen hierbij dat voor onze stadgenootendie aan de roepstem der commissie zouden willen gehoor geven, de gelegenheid tot teekening op eene lijst wordt aangeboden in den boekhandel van de hh. Gebr. van dei- Hoek, op de Breestraat. De stormvlagen waren gisteren avond uit het N. N. W. ruim zoo fel als die van Maandag avond uit het W. Z. W.; de geheele week was on stuimig bij uitnemendheid. De Staatscourant bevat het verslag van de tweede zitting der com missie belast met het afnemen der examens van apotheker volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865. Met 15 Februarij zal door den rijks-betaalmeester te Utrecht de bron zen pasmunt van 2% ct. in omloop gebragt worden. Men verneemt, meldt het Ubl.dat bij de te verwachten reorganisatie bij het leger, de betrekking van plaats-kommandanten zal komen te ver vallen, en dat de plaatselijke kommandementen alsdan zullen worden opge dragen aan den oudsten hoofdofficier ter plaatse waar die kommandementen alsnu gevestigd zijn. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 23 Jan. van Suez vertrokken. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwediep, kreeg bij zijn vertrek uit Napels, op 22 Jan., in de schroef een tros. die door duikers moest worden verwijderd. Dit gelukte den vol genden dag, zonder eenige schade, en het stoomschip vertrok 23 Jan. nam. naar Nieuwe Diep. Volgens het Vad. is een der bagagewagens in den trein van den Iloll. ijzeren spoorweg, die te 'sllage moest aankomen, onderweg opengeraakt, met hel gevolg, dat een deel der daarin aanwezige pakketten, ten gevolge van den hevigen wind, is verloren gegaan. De arrond.-regtbank te Rotterdam heelt, ter zake van bedriegelijke bank breuk, regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen S. H. Raads- veld, laatst handel gedreven hebbende in een zoogenaamden onderlingen win kel en goederenhandel, onder de firma van Raadsveld en C°. Hij heeft zich vermoedelijk naar Antwerpen of Keulen begeven. Te Amsterdam is gisteren avond het kleedermagazijn van den heer Fischer op den Nieuwendijk nabij den Dam, ten gevolge van een gasont ploffing, in brand geraakt. De vlammen besloegen bijna de geheele breedte der slraat. Binnen een uur tijds was de brandweer den brand meester, die zich tot dat huis bepaalde. Op de Ooster-begraafplaats te Amsterdam is gisteren ochtend bij de aankomst van een begrafenisstoet de teraardebestelling van het lijk op last van den officier van justitie geschorst; het lijk is tot het ondergaan eener geregtelijke schouwing naar de cellulaire gevangenis overgebragt. In het logement de Zon te Arnhem is uit den koffer van een logeer gast, eerst dezer dagen uit Indië teruggekeerd, een gordel met geld, inhou dende 300 Engelsche goudstukken ter waarde van ƒ3600, ontvreemd. Eene huiszoeking heeft geen resultaat gehad. De policie doet verder onderzoek. Gisteren had tussclien de uit Enschedé en Almelo aankomende treinen, in de nabijheid van het station Hengelo, eene botsing plaats, ten gevolge waarvan de laatste waggon van den trein uit Enschedé gedeeltelijk werd verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Omtrent de boot, te Vlieland aangespoeld, heeft men niets belangrijks kunnen ontdekken, noch bij de lijken, noch in de boot, dat tot eenige opheldering kon leiden. De lijken waren allen van mannen, waarschijnlijk tusschen de 30 en 40 jaar oiul, die bepaald van honger en koude omge komen zijn. Dezer dagen zijn bij den landbouwer C. Verbruggen, in de gemeente Ter-Neuzenvan drie der vier in den stal aanwezige paarden de staarten afgesneden en ontvreemd. 's GRAVENHAGE, 26 Januarij. Door Z. M. is aan J. R. de Kruyff, architect te Amsterdam, vergun ning verleend tot het dragen der versierselen van ridder in de orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Aan den heer mr. J. Beckeringh van Loenen is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Beilen. Door Z, M. zijn benoemd: tot raadsheer in het geregtshof te Amster dam, de heer mr. J. E van Nes van Meerkerk, gewezen raadsheer in het voormalig prov. gereglsliof in Overijsselsen tot raadsheer in het geregtshof te Leeuwarden, de heer mr. M. van der Tuuk, gewezen raadsheer in het voormalig prov. geregtshof in Groningen. Z. M heeft goedgekeurd dat aan dr. E. Brusa. gewoon hoogleeraar in het strafregt en de strafvordering aan de universiteit te Amsterdam, boven dien is opgedragen het onderwijs in de wijsbegeerte van het regt. De luit. ter zee le kl. C. ten Bosch, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het geregtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak omtrent het ap pel van den koffijhuishouder L., door de regtbank te Rotterdam veroordeeld wegens het houden van een huis van hazardspel. Het hof heeft bij zijn arrest het vonnis der regtbank vernietigdomdat daarbij op een onwettig bewijsmiddel was regt gedaan. Het heeft voorts beslist, dat het zoogenaamd uitgooispel, dat in het koffijlmis «de Vlashandel", aan bekl. toebehoorende, herhaaldelijk toegelaten is zonder twijfel als een hazardspel moet worden aangemerkt en niet aan een weddenschap doet denken en den appellant dezelfde straf, een maand celstraf en ƒ200 boeten, opgelegd. Met militaire eerbewijzen werd heden op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld de stafmuzikant van het regement grenadiers en jagers Cox, wie'is lijk eenige dagen geleden uit het water werd opgehaald. BUITENLANDSCHE BERIGTEN, W H A W ÏA M ÏJf K. Volgens het Joum. off. zijn vijf procureurs-generaal door den minister de Broglie eergisteren afgezet of gepensioneerd, zes andere verplaatst, twee officieren van justitie ontslagen en vier andere, door den heer de Broglie afgezet, in hun ambt hersteld. De minister van justitie heeft zijnen pligt gedaan, zegt de Siècle, hij zal voortgaan met zijneu pligt te doen. In de kamer van afgevaardigden worden door de behandeling van het ontwerp betreffende de amnestie voor de drukpers-overtredingen van 16 Mei tot 14 December de gemoederen erg in beweging gebragt, omdat de staat kundige gebeurtenissen dier dagen natuurlijk verder ter tafel komen en de partijen elkander op nieuw de reeds meermalen gehoorde verwijten naar het hoofd slingeren. De Bonapartisten dringen er op dat de datums 16 Mei en 14 December uit de wet worden weggelatenomdat zij ongaarne zien dat op dat tijdperk als hef ware een brandmerk wordt gedrukt. Bij de beraad slagingen is gebleken dat in bedoeld tijdperk niet minder dan 3271 vervol gingen tegen de drukpers hebben plaats gehad. De minister Dufaure liet zich, nadat de heer Rouher nogmaals de officiële candidatuur had verdedigd aldus uit: Wij meenen dat de vorming van het kabinet niet anders is ge weest dan eene groote verkiezings-campagne. Alle krachten van de regeripg waren zamengetrokken op de verkiezingen, en daarin heeft men het veelt verder gebragt dan ooit te voren. Men heeft niet geaarzeld de kiezers te zeggen wat de persoonlijke meening van den president der republiek is. Vóór 16 Mei was de maarschalk zoo algemeen geacht, dat het niet nóodig was iemand te vervolgen wegens beleediging tegen den president. Na 16 Mei, integendeel, beweerde de regering dat de constitutie wel gemaakt was, maar dat men daarin niet behoefde te gelooven, en dat de president der republiek alleen verantwoordelijk was, evenals Napoleon III in de grondwet van 1852. Dat is hel, wat zooveel couranten van één partij heeft doen ver volgen. De amnestie wordt slechts begonnen met 16 Mei, omdat die toe stand toen begonnen was. Vóór dien tijd is er geen enkele reden om am nestie te verleenen. Het amendement om de datums uit de wet te ligten, werd met groote meerderheid verworpen. Het Joum. des\Déb. komt met kracht op tegen de houding, welke de regterzijde aannam in zake de vervolging van enkele verkiezingen. Ook dat blad meent, dat de meerderheid, indien zij gestreng te werk wilde gaan, alle conservative verkiezingen vernietigen kon enkel en alleen omdat de officiële candidatuur daarbij werd toegepast. De meerderheid gaf zelfs blij ken van gematigdheid. Het Joum. des Déb. verneemt, dat Rusland door zijne ambassadeurs bij de mogendheden heeft laten verzekeren, dat de Russische regering den vrede niet te Konstantinopel geleekend wil zien, maar hare troepen slechts voorwaarts rukken laat om gedurende de onderhandelingen over de vredes- preliminairen eene pressie op de Porte uit te oefenen. ITALIË. De koning heeft last gegeven1000 paarden uit de stallen zijns vaders te verkoopen. Ook heeft hij dc hofhouding op een minder kostba ren voet ingerigt. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect van Palermo nieuwe instructiën en volmagt gegeven ter bestrijding van de rooverijen aldaar. De policie meent de booswichten, die onlangs Parisi opligtten, op liet spoor te zijn. RUSLAN®. Uit St.-Petersburg meldt men aan de Times: Er lieerscht alhier groote opgewondenheid en in gespannen verwachting ziet men den afloop der onder handelingen te gemoet. Men koestert echter weinig hoop, dat zij een gun- stigen loop zullen nemen, en reeds waren er geruchten verspreid, dat zij afgebroken waren. Velen hopen zelfs dat zij zullen mislukken en de vrede te Ivonslantinopel aan de Porte voorgeschreven zal worden. De dreigende toon van enkele Engelsche bladen veroorzaakt hier veel verbittering doch heeft blijkbaar niet het gewenschte effect, daar hier de overtuiging algemeen is dat Engeland naar builen geïsoleerd en naar binnen door verschil van meening in het kabinet en in het land verzwakt is. Men zegt hier: wij wenschen geen oorlog met Engelandmaar wordt hij ons opgedrongendan zal hij ontzaglijk populair zijn. HJ R K IJl 3E. Over het voortrukken der Russen naar Gallipoli zijn de tijdingen zeer uiteenloopend. Waarschijnlijk ligt het niet in het plan der Russen en was de Engelsche regering niet goed op de hoogte der zaak. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de gouverneur die stad had verlaten, hetgeen zou moeten beteekenen dal men die plaats thans buiten den strijd zou willen houden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5